Moj prvi brod

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 15. 09. 2010. (07:43)

Furicu jesi ga hitil va more ???
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 19. 09. 2010. (08:38)

Ni za poć na more, aš leva kot skabla (jako pada kiša), pa sam sel za računalo. Nisan finil ča sam počel (vezano za ovu temu) i osjećam se dužan prema forumašima. Ko ča san već napisal brod san porinul 28.7.2010.
Malo ću se vratit unazad da vam pokažem ča san delal.
Ovaj put ću pokazat kako san popravil provu koja je bila razbijena i riješit dilemu o onoj daski na provi da li vene idu uzdužno ili poprečno (prijašnji postovi).
Evo slike prove dok je brod bil još u moru
slika
Slika prije demontaže razbijenog dijela
slika
Ovo je kao ča vidite kad san demontiral ča je razbijeno
slika
Ova slika je već bila u prijašnjim postovima, bilo je komentara da vene ovoga komada daske idu krivo. Kako san našal tako san i vratil nazad. Vjerovatno su neki mislili da će to bit špirun pa da bi mogal poknut ako su vene poprečno.
slika

slika

Trebal je bit crni sikaflex, ali san kupil krivi, jer su zamjenili na polici a nisan gledal. posle mi se nidalo poć zamjenit va butegu.
slika

slika
Ovako je ispalo kad je bilo gotovo, pitural san sa debeloslojnom lazurom ultratop. Dvije ruke hrasta i 1 ruka bezbojni.

Prova (kuverta) je napravljena od 3-4 mm hrastovih letvica koje su ljepljene pretpostavljam epoksidom na nekakav furnir (ili tanku šperploču), a to sve leži na smrekov brodski pod. S godinama epoksid je popucal između letvica, letvice su se odljepile od šperploče. Prova se na nekim mjestima napuhala i naravno poštala je vodu. Najprije san misled da ću sve skinut i napravit provu (kuvertu) novu od tikovine ljeppljene na šperploču sa sikom, ali kad san videl koliko če me doć to koštat i da brod neće bit još goton sigurno 2-3 tjedna odustal sam od toga.
Na kraju san sa malom brusilicom izbrusil epoksid između letvica. Kade se moglo nagural sikafleksa ispod letvica. Zavidal sam s inox vidama letvice za brodski pod ispod (prije toga sam u rupe za vide napunil dosta sikaflexa). Sve sam pobrusil tračnom brusilicom, fugiral mjesta kade je fuga pobrušena sikom (nisam brusil sve fuge, samo ispucale). Na kraju sve premazal s ultratopom (debeloslojna lazura za drvo) 3 ruke. I ispalo je dosta dobro sad ne kuverta ne pušta.
slika
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la lupis » 19. 09. 2010. (13:16)

furic je napisao/la:.... aš leva kot skabla (jako pada kiša)..


:lol: :lol: :lol: :clap:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10390
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la josip » 21. 09. 2010. (18:20)

Lijep posao :thumbup:
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 17. 11. 2010. (17:47)

Nego Furicu cekamo slike broda s mora,a nema ih,da ti nije aparat pa u more....... :lol:
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la lupis » 17. 11. 2010. (19:51)

Mali Dabar je napisao/la:Nego Furicu cekamo slike broda s mora,a nema ih,da ti nije aparat pa u more....... :lol:


pa vidiš da još vavik leva....
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10390
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 18. 11. 2010. (08:08)

lupis je napisao/la:
Mali Dabar je napisao/la:Nego Furicu cekamo slike broda s mora,a nema ih,da ti nije aparat pa u more....... :lol:


pa vidiš da još vavik leva....



.... aš leva kot skabla ............. :lol: :lol: :wave:
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 20. 11. 2010. (20:53)

Plovi se, plovi kad kod imam vremena. Uglavnom vikendom. Da mi je brod bliže iša bin i češće, ali 45 km u jednom smjeru malo je puno u ovo krizno doba.
Svaki put kad otvorin forum imam osjećaj da san ostal dužan fotografija pa evo malo od radova proteklog leta.
Najprej san mislel da mi tenda neće trebat, da ću bit brzo gotov, ali hvala onima koji su me nagovorili i pomogli je storit.
slika
slika
slika
Jutro uoči porinuća
slika
Neki će reć, vidi bedaka krivo je montiral poneštre. Kako su prej bile montirane ni mi se pijažalo i gotovo. Sad se otpiraju s vanjske strane, ali mi se pijažaju.
slika
Mesto za pomoćni je spremno (tohatsu 5ks,2T) nema više straha, more torpedo i stat.
slika
Ugrađen je i motor, ugradil san mu alternator, anlaser. Nema više kurblanja
slika
Napravljena je instalacija struje, ove žice su i sad ovako (kad počneš plovit ni lazno). Ni bilo nikakve el. instalacije na brodu. Sad imam navigaciona svjetla, kaljužnu pumpu s plovkom (nema više šekanja)...
slika
Upravljačku ploču motora san smjestil tu kade se vidi na škatulu motora. Ni baš praktično kad se diže škatula ali se lepo vidi kad sediš na krmi. To san storil jer su instrumenti s kapilarama, storil bin ja s senzorima na struju, ali ovi instrumenti su 4 put jeftineji ako ne i više.
slika
slika
slika
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la bronzin » 20. 11. 2010. (22:09)

:clap: :clap: :clap: svaka čast ovo je PREDIVNO :clap: :clap: :clap:
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
Avatar
bronzin
Senior Member
 
Postovi: 764
Pridružen/a: 15. 10. 2010. (23:05)
Lokacija: šibenik-zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la gonič zmajeva » 20. 11. 2010. (22:32)

Lipi posal. Lipi brod. Hvala šta si stavija slike :clap: :thumbup:
Oni love jer ne znaju da tamo nema ribe :mrgreen: :mrgreen: by Šešula
Avatar
gonič zmajeva
Old Senior Member
 
Postovi: 2553
Pridružen/a: 19. 01. 2010. (23:50)
Lokacija: Hvar +Murter
Tip plovila: Boston 13, mercury 25

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la bronzin » 20. 11. 2010. (23:09)

Jedno pitanje: kako si postavlja prozore od natkabine i bočne od kabine i koje si materijale upotrebljava?
Unaprid zahvalan
"ko se mača laća...la kukaraća
slika
Avatar
bronzin
Senior Member
 
Postovi: 764
Pridružen/a: 15. 10. 2010. (23:05)
Lokacija: šibenik-zagreb
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Adria 500

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 21. 11. 2010. (14:24)

Prozori su od pleksiglasa 8 mm debljine, od kabine bočni su isto samo je zatamnjeni pleksiglas. Koristio sam stara stakla samo sam jedno promjenio (samo jedno staklo dođe 200 kn). Pleksiglas je stisnut vidama s upuštenom glavom, a kao brtvilo sam koristio Sikaflex 295UV.
Ovi prozori su jedna od stvari koji mi nisu ispali dobro. Bilo me je strah da sam previše stisnuo vide, pa sam popuštao vide, onda se brvilo (ljepilo) odljepilo od stakla. Sad mi puštaju na par mjesta, neka stakla su mi pukla oko vida. Novo staklo je očito lošije kvalitete od starih jer je sav ispucao oko vida. Očito ima neka fora kod montaže tog pleksiglasa.
Ako neko ima iskustva i zna kako se pleksi montira bilo bi ljepo da podjeli s nama.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la lupis » 21. 11. 2010. (14:50)

furiću,prije 295 si na plexi trebao namazat prajmer 209,i ja sam napravio istu grešku djelomično svojom greškom mada ipak glavnim krivcem smatram trgovca koji mi je na pitanje dal treba ili ne prajmer odgovorio "može i bez"....,kataloga o tehnološkom postupku nije imao a naravno da nije imao ni Sikon prajmer 209 na zalihi jer bočica 0,25 košta 300 kuna i ima ograničen rok trajanja.Već sam to pisao negdje,taj prajmer namaži na hrapavu površinu plexija(ošlajfaj oprezno i lagano nekim vodenim papirom ali na suho) koju prije nanošenja prajmera očistiš nitrom,samo pazi da ne prođeš po dijelu plexija kroz koji ćeš gledat jer ćeš sve zamusat.
Staviš prozor u položaj kako bi trebao stajat,uloviš ga "na suho" sa nekoliko vida bočno da se nategne i dobije zakrivljenost.
Potom iznutra označi površinu na plexiju koja će nalijegat na drvo ili plastiku,prođi nekim flomasterom uokolo po polexiju iznutra!Polje kroz koje ćeš gledat zaštiti trakom i najlonskom folijom ili deblim papirom obavezno,ostalo lagano prebrusi kao što sam rekao i prođi par puta prajmerom 209 taj dio na koji ti ide sika!kod temperature od 20-25 sati počekaj par ur da se prajmer osuši i možeš lijepit,ako je hladnije onda treba čekat duže,ne znam koliko jer sam to radio na 25 stupnjeva i čekao sam manje od dvi ure!

pa sam sve skinuo i ponovio postupak,srećom nisam sve prozore odjednom prominio nego mlo po malo,pa je ponovno postavljanje zakačilo samo dva najveća bočna prozora...,od 8 ukupno

Za sad drži odlično!

Što se upuštenih glava tiče,ja dao prozore napraviz u ZG te sam stare prozore poslao njima da po njima izrade nove,i lik me je zvao te pitao želim li da mi rupe budu za upuštenu glavu kao i na starim prozorima.
Čovik mi je uglavnom objasnio da je vjerojatnost da će plexi puknut oko rupe veća ako je glava upuštena,te sam ja odlučio da zavidam to s vidama koje imaju ravnu glavu!I još nešto,rupa u plexiju mora bit široka toliko da vida prolazi kroz rupu bez otpora!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10390
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Galun » 21. 11. 2010. (16:30)

:D nemaju ti u pinelu oni pojma!
Avatar
Galun
Senior Member
 
Postovi: 723
Pridružen/a: 12. 10. 2009. (14:31)
Lokacija: kad je lipo st baška a kad ne onda fiume
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adriatik

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la lupis » 21. 11. 2010. (19:01)

nisu oni,nego jedna butiga bliža tebi kad je lipo vrime,ča je najbolje pitao sam ako treba prajmer a osoblje mi je reklo da netreba,jer ga nitko ne kupuje,prodali su navodno te 295 brdo a 209 se i ne sjeća da je netko tražio....,naveći šou je bio da su mi ponudili prajmer 210 ,kad već tražim "vraga"...,ali imali su toliko pojma pa su rekli "to vam nije za to,ali možete probat"... :mrgreen: ,velikodušno s obzirom da je i tom prajmeru cijena skoro 300,sva sreća pa su imali i onaj plakat negdi u skladištu pa smo zaključili da 210 nije za plexi...

kako sam prozore skinuo i bio uvjeren da ću nać to negdi u mojoj blizini,to se nije dogodilo i bilo je pravac Orehovica,uz predhodnu provjeru imaju li to na skladištu...,ljudi ne da znaju nego rasturaju i odgovaraju čim čuju prve dvi-tri riječi...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10390
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.