Moj prvi brod

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 25. 05. 2010. (08:40)

Dobar posao. Ti to stvarno detaljno uredjujes.
Brod ti je gradjen od nekog slatkog drva kad su ga pola izili crvi ? :lol:
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 28. 05. 2010. (21:48)

Sad kad san promenil pasaice, pitura je ostrugana, moglo bi se počet piturat, ali došal meštar neč malo pokalafatal oko kolumbe i kaže da bi trebalo znet sav kit između madiri. Znel san sav kit, ali negde se izvukla i stupa, negde se raspada stupa, između madiri negde ima i 1 cm jer se već hvala bogu i rasušila barka, negde stupe i nema itd. Šta sad??
Ne da mi se opet zvat meštra (ni skup, ali košta). Mislim da ću tamo kade je stupa meka i kade se izvukla zamjenit novom. Odlučil sam da sam kalafatam. Danas sam iskoval 3 alata za kalafatanje različitih debljina (sutra ću morda stavit slike).
Negde sam pročital da treba kalafatat na tvrdo, ali ako stavim toliko stupe kamo će poć ti madiri (sve će poiskakat van). Stavil bin te stupe tek toliko da ne ispada van i kad se stisnu madiri da ima nešto da zabrtvi.
Da zaboravil sam u međuvremenu sam prečavlal (zapravo previdal barku). Kade god se pod prstima uvijal madir stavil sam po jednu a negde i 2 vide (5x50). Ni jedna željezara u krugu 5 km nema inox vida 5x50, 5x45, 5x55, jer sam sve pokupoval. Zavidal sam preko 300 kom, zapravo ne znam ni sam jer sako toliko gren va željezaru kupit po 50 kom kao bit će dosta.
Neki govore da se male barke ne kalaftaju kade su madiri od 1,5 - 2 cm debljine nego samo pokitaju. Na kraju nisi ni sam pametan šta napravit.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la luka » 29. 05. 2010. (00:26)

imas wurth neku masu u tubi kao slikinon ujedno je i ljepilo drzi i na mokro
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 30. 05. 2010. (18:28)

luka je napisao/la:imas wurth neku masu u tubi kao slikinon ujedno je i ljepilo drzi i na mokro


Ima i Sika ,lanin sam ja s time namaza oko krme i godinu ipo nije ni mrdnulo,a sada kada sam proba ocistiti ni da cuje.
Ziva guma.
Ima i Hempel PROFF 10 bas za kalafatanje.Dosta je povoljniji oko 50 kn.
Ja cu ove godine izmedju madira namazati s PROFF 10 pa kud puklo !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 30. 05. 2010. (18:32)

Za kalafatanje neću koristit nikakve silikone, gume, poliuretane. Kalafatat ću klasično kudeljom, nisam nabavio pamuk (nisam ni tražio). Napravio sam alat evo slike.
slika
Nešto sam radio i na provi, gorni dio je iskrojen još ga treba zvidat i zaljepit.
slika
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la skanap » 30. 05. 2010. (20:13)

ostrice od lita bi ti tribale bit izfrezane,ako znas na sta mislim
ko neplati kurbu plati likara...:)
>INOX NAUTIKA<
Avatar
skanap
Member
 
Postovi: 463
Pridružen/a: 29. 07. 2008. (13:57)
Lokacija: Uvala Promajna
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: guc 7,15 sa kabinom volvo md21a 75 ks

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 30. 05. 2010. (20:18)

skanap je napisao/la:ostrice od lita bi ti tribale bit izfrezane,ako znas na sta mislim


Molim te pojasni malo!!
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la skanap » 30. 05. 2010. (20:27)

to sta ti je ostro na samom vrhu ostrice triba bi imat proreze za slagat stupu
ko neplati kurbu plati likara...:)
>INOX NAUTIKA<
Avatar
skanap
Member
 
Postovi: 463
Pridružen/a: 29. 07. 2008. (13:57)
Lokacija: Uvala Promajna
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: guc 7,15 sa kabinom volvo md21a 75 ks

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la josip » 30. 05. 2010. (23:25)

furic je napisao/la:Nešto sam radio i na provi, gorni dio je iskrojen još ga treba zvidat i zaljepit.
slika


Nisi dobro postavio špirun , godove drveta si trebao okrenuti kontra, jer ovako će se isti odlomiti po godovima drveta .
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la luka » 30. 05. 2010. (23:58)

Vene na komadu drveta koje si stavio na provu treba da ti idu prova krma, a ne banda banda. Glijeta za kalafatavanje ravna na vrhu a ne zaobljena kad nabijas kudjelu da imas duzine i tupa moraju biti da imas povrsinu kao pravougaonik. I tako napravis nekoliko glijeta raznih debljina za debljinu izmedju madijera.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 31. 05. 2010. (05:53)

luka je napisao/la:Vene na komadu drveta koje si stavio na provu treba da ti idu prova krma, a ne banda banda. Glijeta za kalafatavanje ravna na vrhu a ne zaobljena kad nabijas kudjelu da imas duzine i tupa moraju biti da imas povrsinu kao pravougaonik. I tako napravis nekoliko glijeta raznih debljina za debljinu izmedju madijera.


"Glijeta" sam iskovao da budu tupa na vrhu, 3 različite debljine. Onda sam gledao na internetu i sva su mi izgledala dosta oštra na vrhu pa sam ih išao oštriti (tanjiti brusilicom). Ali nisam ih skroz naoštrio, pustio sam da budu malo tupa) da mi ne reže stupu kad je nabijam unutra.
Na provi stavljam vene kako su bile, ako je nako zaj... prije onda sam i ja zaj... sad. Komad drva koji ide iznad ovoga vene isto idu poprijeko.
Ovaj komad prove što sada strši neće ostat takav, to ću izrezat ubodnom pilom i obradit. Tako da se na to neće stajat, ako si možda mislio na to.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Bukh » 31. 05. 2010. (07:47)

Na provi je bolje stavit onaj komad kako je napravljeno sad, znači da su vene banda/banda. Jer je mogučnost da se napraviju pukotine.
Avatar
Bukh
New Entry
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 05. 04. 2010. (14:24)
Lokacija: ..

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 02. 07. 2010. (13:42)

Baš mi je drago što je napokon je proradio forum. Mislio sam da je sve izgubljeno, ali ipak.
Moj brod je još na suhom, radovi idu naprijed, ali nije još sve gotovo. Pomalo sam se štufal svega, ne toliko zbog dela nego jer je došal 7 mjesec i valjalo bi ploviti. Radovi su se poprilično otegnuli i to još mi pomaže tata. Sad sam u fazi pituranja. Podvodni dio je pituran s 4 ruke podvodnog prajmera veneziani Ticoprene yachting (nakon 2. ruke kitao sam neravnine i rupe od vida s kitom za drvo (2 kg uljni kit Unicol)-sve osim između madira)), jučer i danas kitam između madira s mješavinom staklaskog kita (2kg) i antivegetativne piture nakon čega poravnam-zamažem pinelom. Računam za 2 dana piturat antivegetativnu veneziani cupron plus (2 ruke).
Nadvodni dio je pituran s temeljnom veneziani miniax plx 1 ruka, zatim 1 ruka veneziani Eurogel, potom sam kital kitom za drvo stucco velox. S kitanjem se izgubi dosta vremena negde 3-4 puta kitanje-brušenje. Možda da san nanio odmah deblji sloj kita bil bi uštedio na vremenu.Ali kad je 0,5 kg kita 45 kn, a potrošiš 2,5 kg onda gledaš da ga staviš čim tanje.
Nakon kitanja pitural san 2 ruke Veneziani Eurogel i sad me još čeka 2 ruke završnog laka Veneziani Unigloss.
Iznutra sam golo drvo namazal 1 -2 ruke veneziani Miniaxa plx, a pola broda sam najprije namazal s firnišom pa onda s miniaxom. Santine cca 4 madira od kolumbe san pitural s veneziani santiflex (2 ruke).Bočno od od toga sam mazal Hempel undercoat 2 ruke i sad 2 ruke laka veneziani unigloss.
Slike i nastavak slijedi....
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la legi » 10. 07. 2010. (13:46)

furic je gotova ta barka,kad će zaplovit,daj nabaci ku sliku :thumbup: i da previše ti je te piture za izvana
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2631
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 12. 07. 2010. (22:57)

Legi si ti znel barku vanka ili ne ?. Niš više ne pišeš. Ča se tiče piture delal sam po uputama proizvođača, mislim da ni previše piture, a morda si u pravu. Barka je još vane, koliko god delan od jutra do mraka nisan se arival storit. Vikendom delam po celi dan, a po šetemane potla dela do trdega škura.
Subotu san zapalil motor va garaže i ča ni blokala pumpa ulja i provrtela osovina zupčanika u bregastoj (baksuz). Morda bolje sad nego na mora , ali ča baš mane. Vjerovatno sam sam kriv. U originalu kompletu brtvi bila je brtva dosta debela i ni mi telo povuć ulje, pa sam storil brtvu od karte ( ta je izgleda bila pretanka) i se je delalo ko urica cca 4 ure ( na par put).
Stavljam par slik tek toliko da se vidi ča san storil.
slika

slika
ova crvena pitura je miniax plx (temelj za drvo i antikorozivni temelj za vide.
Ovaj tanji konop je od kudelje već impregniran (odlična stvar bez tega bin kalafatal 5 dan više), ovo deblje je isti taj konop omotan sa kudeljom da bin ga podebljal.
slika

slika
Zeleno je ticopren yachting, a između madiri staklarski štuk mešan sa antivegetativnom da se lakše dela
slika

slika
nosač kormila san storil novi jer je stari bil napol gnjil.
slika
pomalo natapam i slažem klupice unutra. Danas san montiral klupice još su ostali nosači ležaja u kabini.
slika
kabina je stavljena i zaljepljena još ostaje montirat letvice, počepit rupe od vid i lakirat ih.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.