Moj prvi brod

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 08. 05. 2010. (23:26)

E moj Legi va velen dele san, niman vremena otpret komp. Lepega svraba san se nabral. Bil san preoptimističan na početke da ću finit za 3 šetemane, sad ne znan ako će bit do Božića. Palil san pituru skoro 7 dan. Neke djelove madira san zamenil. Za saki madir mi treba 1 dan (meri, stori šablonu, reži, stavi,skini, blanjaj, brusi, stavi,skini, blanjaj, brusi....) i ode pol dana.

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Evo neć san storil. Nakon 10 dan već se počelo videt kroz madire pored kolumbe, onda san počel polevat saku večer, pa je opet malo stisnulo. Sad je ovo loše vreme ne more se piturat, ali se ne rasušuje (srećom storil san nadstrešnicu pa moren delat i po dažju). Iman dela i bez pituranja. Za madire san zel ariš (ni sibirski nego sa Korduna). Tavalon od 8 cm, izašle su samo 4 daske (sredina škart). Piljeno na cirkular, a cirkular zanaša. Koštalo me 400 kn tavalon + piljenje i blanjanje 100 kn. Na kraju ni ni za 3 madira. Drugi put gren va pilanu na Grobnišćinu.
Nabavil san i teflonske ležajeve (bukole). Do propele je imel lufta pol centimetra, onaj ležaj do motora kade je mazalica bil je sav zgoren. Ove mjere ležajeva nisan našal va butege (ležaj teflonski do propele 200 kn) sva sreća, aš su mi ih storili za bocu rakije.
Za sad toliko pozdrav!!
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la josip » 09. 05. 2010. (00:22)

Furić, odlično samo lagano i ne moj žuriti s poslom.
Cirkular ti zanaša vjerojatno zato što na pili nisu dobro i dovoljno razmetnuti zubi.
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la legi » 09. 05. 2010. (13:40)

Lipo je vidit da neko ovako dela oko broda i to sam,i dobro ti to ide,ča ti reć,pacijence,kad finiš bit ćeš kuntent,ča si sam popravil brod i opet zaplovil.....bravo :thumbup: ja san nešto malo delal,banke san prominil,i počel san santine čistit,pasje delo,al me ovu šetimanu kiša zajebava,pa čekan na vrime napravi..... :wave:
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2631
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la riberer » 09. 05. 2010. (16:19)

furic ... svaka čast!
Javi mi broj mobitela na pp ... da te zovnem kad budem u blizini.



Ćemo poć na dec ... belega ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7130
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 09. 05. 2010. (17:28)

Bravo majstore,ti to stvarno do detalja.
Moj ce ovih dana isto vani,cekam da se malo vrime stabilizira,ovako svaki dan kisi ,pa nebi moga nista raditi.
Nabacit cu koju fotku !

Pozdrav !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la luka » 09. 05. 2010. (20:29)

svaka cast i sretna rabota
samo me interesuje jedna stvar zasto nijesi madijere preklapao preko rebara, nego si stavljao lapace pozadi
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 09. 05. 2010. (21:26)

luka je napisao/la:svaka cast i sretna rabota
samo me interesuje jedna stvar zasto nijesi madijere preklapao preko rebara, nego si stavljao lapace pozadi


Stari madiri su spajani na rebrima i upravo na tim mjestima su madiri istrulili. Rebra su od 4 cm i kad zabiješ ili zavidaš u rebro od 4 cm na dužini od 14 cm 6 čavala ili vijaka. Nekako mi to izgleda previše čak i za hrastovinu. Još računaj da ima odprije najmanje 3 pa do 6-7 rupa što od vijaka što od čavala i onda ja još izbušim 6 novih rupa za vijke (previše). Na tom spoju madira vijci moraju biti na samom kraju da bi pogodio isto rebro, te se povećava vjerojatnost da se madir raskala na kraju. To je samo moje laičko mišljenje i nisam imao koga pitati nego sam napravio po vlastitom nahođenju. Vjerovatno se tako brodovi grade stoljećima, ali ja sam napravio po svom.
Na jednom spoju dva madira sam stavio duplo rebro tj. uz staro puknuto rebro sam stavio hrastovinu od 2,7 cm i onda nije problem spojiti dva madira jer ima dosta mjesta za vijke. Ali izgledalo mi je blesavo svugdje gdje spajam madire dodavat duplo rebro, pa sam pozadi dodavao hrastovu daščicu (lapac kako kaže Luka) od rebra do rebra i za širinu madira tj, 5 mm užu. Sve madire sam zavidao inox (A2) vijcima 5x50. Jedino loše po meni je da se povećava težina broda dodavanjem više hrastovih dašćica, sporije idu radovi i ako voda dolazi na tom mjestu i zadržava počet će trulit na spoju 2 madira i dašćice. Neka drugi kažu svoja iskustva.
Pozdrav
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Bukh » 10. 05. 2010. (09:25)

ove lapace so kod nas zovu ``košineti´´
Avatar
Bukh
New Entry
 
Postovi: 30
Pridružen/a: 05. 04. 2010. (14:24)
Lokacija: ..

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 14. 05. 2010. (19:58)

Dok sam strugal pituru sa korbi odlomile su se 3 matice s vidom ča drže korbe i kolumbu. Strah me je ča je s drugim vidama. Danas mi je bil jedan meštar i govori da ne moren to tako pustit. Sad moran skidat šurletu s kolumbe i promenit se vide. Sad san u dilemi koji materijal stavit mesing ili inox. Do sad su bile vide od mesinga M8, ali ja ću stavit M10. Navojnu šipku od inoxa se uglavnom more nabavit u A2 kvaliteti. Molim vaše mišljenje u vezi materijala vida koje drže korbe i kolumbu.
Pozdrav!
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la luka » 15. 05. 2010. (23:15)

sto se tice mesinganih pasaica, samo moras i tu voditi racuna ima vise tipova mesinga, najceste preovladjuju dvije vrste to je mesing prskavac i on nije pozeljan jer znaju da pucaju pasaice od njega, a imas mesinj zilavac i on ti je odlican za to. Sto se tice inoxa to su najcesce varijante prohroma i njih ima mnogo vrta i kategorija, ima mnogo vecu zateznu cvrstocu od mesinga jer su to legirani celici, mozes ici i sa malo slabijim varijantama, ali ih onda treba bolje piturati, jer pustaju patinu, ali nemoj zaboraviti jednu stvar ako stavis i slabiju klasu sve ce ti ostalo na barku sagnjijet a tu pasaicu ces moc izvaditi, tako stavi sto imas, i ja sam stavio pola pola na moju barku, jer nijesam imao sve mesingane pasaice.
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 16. 05. 2010. (18:24)

furic je napisao/la:Dok sam strugal pituru sa korbi odlomile su se 3 matice s vidom ča drže korbe i kolumbu. Strah me je ča je s drugim vidama. Danas mi je bil jedan meštar i govori da ne moren to tako pustit. Sad moran skidat šurletu s kolumbe i promenit se vide. Sad san u dilemi koji materijal stavit mesing ili inox. Do sad su bile vide od mesinga M8, ali ja ću stavit M10. Navojnu šipku od inoxa se uglavnom more nabavit u A2 kvaliteti. Molim vaše mišljenje u vezi materijala vida koje drže korbe i kolumbu.
Pozdrav!


Ja sve vide sibam inox A4 ili A2,ovisi kojih ima u ducanu.
Ali na kuvertu,tj vanjske koje ce biti u doticaju s morem bez piturivanja,npr. prozori,rukohvati,skale itd. obavezno A4 jer dvojka pozuti .
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 16. 05. 2010. (19:20)

Od 14 vida koje drže kolumbu (pasaice) sve su bile puknute i zgnjilele. Imam sreće ča san to šal menjat aš bin bil zgubil kolumbu. Kad slikan stavit ću slike. Kupila san navojne šipke M10 inox A4 (ili 316), isto i matice ću stavit inox A4. Šurleta je zdrava i uspjet ću je spasit, ali kolumba je na par mesta ko gnjila i zbužana vjerovatno od crva ko ča je Legi rekal. Kade su veća oštećenja ću odrezat komad kolumbe i stavit novi komad. Uglavnom su oštećenja do 2,5 cm pa ću stavit hrastovu dasku. Šurletu i djelove kolumbe san zavidal i lepil Sikaflexom -11 FC poliuretansko brtvilo i ljepilo (jeftiniji je od Sikaflex 291, a izgleda mi ko da je to sve isto). Jučer san zamenil 7 vida, danas san još 5.
Od stelamorte pa pol metra napred kolumba se bila izvukla skoro 1 cm (na pol madira). Sad kad san nategnul pasaice sve se uglavnom vratilo na mesto.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 24. 05. 2010. (10:51)

Furic nadzire li se kraj poslu ?

Moj je cili oguljen,greske su locirane,sada sanacija !
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 24. 05. 2010. (21:35)

Mali Dabar je napisao/la:Furic nadzire li se kraj poslu ?

Moj je cili oguljen,greske su locirane,sada sanacija !


Cijelu šetemanu sam mjenjao pasaice, popravljao kolumbu i nedeju jutro sam završio sa kolumbom.
Nedeju zapolne sam stavljao drvene čepove na mjesto vida (gornji prvi madir koji je od hrastovine, ne znam kako se zove). Još ne znam da li ću taj gornji madir lakirat ili premazat sa bezbojnim beltopom s UV zaštitiom (debeloslojna lazurni premaz). Za čepove sam bušio rupe 12 mm, a čepove radio s kružnom pilom od 16 mm, čepovi ispadnu točno 12 mm. Sve rupe i čepove sam premazao epoxidnom smolom i napucao ih unutra (preko 100 kom čepova).
Nosač kormila na krmi je zavidan s 3 vide jednu sam izbio (puknuta na 3 djela), druge dve vide nisam uspio izbit, ali sam dodao jednu novu vidu M10 A4 i staru zamjenio s M12 A4.
Nedeju sam isto popravljao ležište vanjskog ležaja do propele. Rupe kade su zavidane vide (fi 10) od vanjskog ležaja su bile sve razjebane. Nutre je bilo silikona, stari ruzinavi komadi vida i kad sam sve očistil dobil sam rupe fi 12-14. Onda sam proširil rupe na fi 16, natopill s epoxidnom smolom i nabil drvene čepove cca 8 cm dubine. Sad ostaje probušit nove rupe i sve ko novo.
Isto tako pored rupe vanjskog ležaja bila je velika rupa (valjda od crva) visine 8 cm dubine 3-4 cm i širine 2 cm. To sam napunil mješavinom epoxidne smole, drvene prašine i mikrofibre (veneziani).

slika

slika
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la luka » 24. 05. 2010. (23:43)

dobar posao , koliko vidim rebra i madijeri su u dobrom stanju zadovoljavajuce.
samo da znas u buduce ovo kad pasujes uvijek krajeve kidas ukos, a ne ravno i to da je novi komad siri iznutra gdje lezi na stari komad, nego vani
Avatar
luka
Meštar kalafat
 
Postovi: 488
Pridružen/a: 25. 04. 2010. (23:42)
Lokacija: Bijela - Bokakorska
Lokacija: Djenova - Italija

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.