Moj prvi brod

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la furic » 08. 04. 2010. (11:32)

Ako buden moral kalafatat, kade u Rijeci moren kupit kanavu (kudelju) ili pamuk? Moren rasparat šotobrage pa s njima kalafatat?
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la cuvitar » 08. 04. 2010. (11:41)

Mali Dabar je napisao/la:Za popuniti izmedju madira nasao sam Hempelov proizvod PROF 10.
Ima li tko iskustva s time,je li dobro ?
Za ispod mora i iznad.


Ja san ga ima namjeru koristit, ali više za onako, pomazat oko bukule, osovine i na par misti di mi se malo čini da bi moglo otvarat. Ali za izmedju madiri... strah me da bas i nije to za te stvari. Da ti se ne bi dogodilo ka meni sa sikaflexom. Je, ovo je guma, ali opet, mislin da je proof 10 dosta sličan tome, ovisno kakav je kad se stvrdne. jer u moru drvo radi, i kad se raširi dokle ga neko strano tilo (plastika guma i sl) pušta, dotle će ić, a onda će se skupljat. i stisnut, pa ćeš između madiri kad ga izvadiš moć nogu progurat. :)

ne znan, ja se ne bi igra s time. možda jedino ako imaš vrimena da provaš sa dvi daske (borove, hrastove... ovisi od čega su ti madiri) - stavi ih jednu do druge, prikucaj na dva "rebra" i ubaci proof 10 između njih. kad se P10 osuši, sinjaj mire di ti je šta uvaćeno, uvali u vodu/more par dana, i kad izvadiš i osuši se vidi šta je kako radilo.
Avatar
cuvitar
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 15. 06. 2009. (11:22)
Lokacija: Split-Solin (povremeno Šolta)
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: drvena pasara, bez kabine. Farymann 6ks, zrak

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la piškera » 08. 04. 2010. (16:43)

Ja sam prošle godine dosta zoga namaza s njim,ali tebi će vjerovatno bit kasno da ti išta rećen za 20 dana,jer tad će brod vanka,slažem se i ja sa CUVITAROM,ali ipak mislim da je malo mekši od sike i da ga bolje upija drvo,ali ništa dok ne izvadin.
...riči dide mog:upamti zauvik da u njima vire ni,nisu oni ka i mi ...
Avatar
piškera
Member
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 17. 07. 2008. (11:03)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: profesionalni

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la Mali Dabar » 09. 04. 2010. (14:23)

piškera je napisao/la:Ja sam prošle godine dosta zoga namaza s njim,ali tebi će vjerovatno bit kasno da ti išta rećen za 20 dana,jer tad će brod vanka,slažem se i ja sa CUVITAROM,ali ipak mislim da je malo mekši od sike i da ga bolje upija drvo,ali ništa dok ne izvadin.


A kuda si maza,puno,malo,je li pustalo gdje je namazano ovih godinu dana.
Meni malo pusta na spoju kolumbe i po krmi kada vozim,mislim to ocistiti,lagano pokalafatat s masnom stupom,a tek onda izvana premazati s PROFF 10,isto tako bi premaza na nekim mistima di mi sumljivo izgleda.
Preko toga bi bacio dvi ruke Undevater Primer i onda koper.
A nadvodni Hempalin medupremaz i zavrsni Email Marine.
Oce to sto valjati ?
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 20. 04. 2010. (22:19)

Bok!
Evo jučer san pripejal barku doma, danas san počel pomalo palit pituru.
slika
Neki "stručnjaci" su između kolumbe i šurlete natrpali silikona (šurleta je od hrastovine). Sad je okolo toga silikona na par mjesta hrastovina pocrnila ko da je počela gnjilit.
slika

Morda bi bilo bolje izvadit taj silion i na ta mjesta stavit kudelju ili stupu, ne znam ča vi ostali mislite.
Ja nigde ne vidin da je kalafatano, između madira je neki beli kit, morda je ispod njega kalafatano. Inače prvih 5-6 madira do kolumbe je od hrastovine. a ostli madiri su od mahagonija. Na par mjesta kade se spajaju dva madira (kade su zavidani) hrastovina je isto pocrnila i ko da je počelo gnjilit. Ako to ča je crno ikopan van ča ću stavit umjesto tega? Tamo kade su vide ili čavli na nekim mjestima su ispali čepovi, ne znan dali da stavljam nove čepove ili samo pokitan rupe? Ako i kitan ča ozdola da li da koristim epoxidni kit ili ča drugo? U prijašnjen postu san pital da li u okolici Rijeke ima za nabavit ča za kalafatanje, ali nisan dobio odgovor, ako ki zna molim lepo. Jutra ču storit par novih slika sumnivih mjesta (kade je morda gnjilo) pa ću stavit na forum. Pošto mi je ovo prvi put u životu da delan ovako ča svaki dobronamjerni savjet je dobrodošal. Ne moren više pisat aš me bole ruke od rašketanja, pozdrav!
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la legi » 22. 04. 2010. (09:23)

Furic ,za stupu za kalafatat ne znan,ja san je nabavlja kod kalafata,provaj malo otić po škverićima di neko popravlja il radi drvene barke ,pa pitaj,jedan brod ti se kalafata u Bakru,u suhoj marini ,pitaj za meštra Stanka,on ti ima sigurno,ako ti je ono između šurlete gnjilo ,a meni se čini po sliki da ti je ono na kolumbi ,skini pomalo šurletu dole izgleda zdrava,i taj komad kolumbe skini ća,odreži ga i po njemu napravi novi kunj koji ćeš tu ubacit,pregledaj kolumbu da ti je sva zdrava,da ti se nije uvukla u nju biša,morski crvi koji uništavaju drvo....poslikaj to još malo,bilo bi najbolje vidit uživo,ovako je teško govorit....pozdrav
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2631
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la piškera » 22. 04. 2010. (11:49)

Dabar skužaj,tek sad vidim pitanje,ako ćeš kalafatati prije,onda mislim da nema problema,ja sam isto malo skeptičan vezano za bilo kakav silikon,ali ti napuni sa kudeljom,pa onda možeš šta oćeš.Sad ćeš ti mene pitati: A zešto si ga onda ti stavija-eto jedini razlog je taj što je stručnjak prije mene drža brod vanka skoro godinu dana,naravno lipo se rasušija,od uzeja obični kit za drvo i lipo sve fuge između madira napunija,možeš mislit na što je to ličilo kad sam ga izvadija vanka.Eto pa sam ja odlučija stavit nešto mekše,kao ono: a možda sie sve na svoje misto,aaa sad ćemo vidit.
Još mi je brod u moru,kad stanu popone-15.05. ide vanke,pa ću ti reći šta se desilo nakon godinu dana.
...riči dide mog:upamti zauvik da u njima vire ni,nisu oni ka i mi ...
Avatar
piškera
Member
 
Postovi: 317
Pridružen/a: 17. 07. 2008. (11:03)
Lokacija: Šibenik
Vrsta ribolova: profesionalni

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la furic » 22. 04. 2010. (22:15)

Danas mi je bil jedan meštar iz Kraljevice, rekal je da bi on ovo na kolumbi pokalafatal. Ni spomijnal nikakove crve (vreme će pokazat). Dogovoril san se s njim da ja zamenim neke madire, poravim neke stvari pa će mi on doć pokalafatat. On ima stupe, inače rekal je da stupe ima za kupit va Kostrene na Žurkovu (dole su neke butege). Rekal je da barka ni u tako lošem stanju, a kad je on šal ća onda san počel nalazit gnjila mesta. Izvana madiri izgledaju dobri, ali kad san iznutra počel strugat pituru na mestu spoja madira i rebra san našal dosta gnjileh mesta. Na nekim mestima su madiri odvojeni od rebra cca 0,5 cm, ča se to pušta tako ili se pokita??
slika
Ovo va škuje se vidi silikon s druge strane.

slika
Ovaj gornji madir moran celi zamenit, ovaj dole ću zamenit samo cca 1m. S druge strane na spoju dva madira moran odrezat nekih 40 cm zamjenit sa zdravim.

P.S.
Puno puta kad neki pita neko pitanje na forumu dobije se odgovor "to je već napisano, pročitaj malo po forumu". Tako san ja jučer ponukan time da mi niki ne odgovara počel ponovo čitat stare postove do kasno u noć (dosta ča me bole ruke od dela skoro san razbil glavu o tastaturu koliko mi se spalo). Ima toliko postova i toliko sličnih tema da treba puno vremena da se sve pročita. Puno put znam da san negde neč pročital , ali kad gren iskat kade nemoren nikad nać. Ako je već sve napisano najboje da zapremo butigu, a forum ćemo iščitavat ko bibliju vavek ispočetka. Smanjil se entuzijazam s početka foruma ili morda grešim dušu.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la josip » 22. 04. 2010. (22:41)

furic je napisao/la:
P.S.
Puno puta kad neki pita neko pitanje na forumu dobije se odgovor "to je već napisano, pročitaj malo po forumu". Tako san ja jučer ponukan time da mi niki ne odgovara počel ponovo čitat stare postove do kasno u noć (dosta ča me bole ruke od dela skoro san razbil glavu o tastaturu koliko mi se spalo). Ima toliko postova i toliko sličnih tema da treba puno vremena da se sve pročita. Puno put znam da san negde neč pročital , ali kad gren iskat kade nemoren nikad nać. Ako je već sve napisano najboje da zapremo butigu, a forum ćemo iščitavat ko bibliju vavek ispočetka. Smanjil se entuzijazam s početka foruma ili morda grešim dušu.


Furić, samo ti pitaj što te zanima jer svaki je posao specifićan za sebe, te zbog toga forum i postoji i nikada neće sve biti napisano. Uvjek će se netko naći da ponudi odgovor ili ti predloži stranicu na kojem je slična tema već obrađena . :thumbup:
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la riberer » 23. 04. 2010. (07:32)

Evo furic, dobio si svoju temu. :D

Sada pitaj slobodno što ti srce želi ... slikaj faze radova, isnesi svoja razmišljanja ... sumnje, stečena iskustva. Tako će biti sve na jednom mjestu vezano za tvoju barku, a moglo bi biti korisno i drugima.

U početku foruma je sve bilo novo, otvaralo se puno novih tema, no do sada je puno toga već napisano. Problem je što si ti sada punom parom u poslu oko uređivanja barke i potpuno je razumljivo tvoje nestrpljenje oko (ne)dobivanja željenih odgovora, ali ... zatoplilo je, ljudi su možda više na moru ili u vrtovima, a manje na forumu. Josip ti je gore dobro rekao, pa da ti "prevedem":


Potrpi malo, ovdeka je puno mačak ki se va to dobro razumeju ... odgovorit će ti, ne boj se ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7130
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 23. 04. 2010. (13:55)

Hvala Riberer, čast mi je da san dobil temu. Nisan tel otpirat novu temu, zapravo nisan znal da ču napisat puno postova, ali nikad se ne zna.
Jučer kad je bil meštar od barki se mi je izgledalo jasno, nisan imel puno pitanja (dobil san radni moral). Danas nakon još malo kopanja ispod piture, padam u depresiju, niš mi nije jasno. Milion pitanja! Na spoju dva madira kade su zavidani (ili začavlani) na dosta mesta je drvo mekano (mahagonij). Negde san iskopal rupe. Sad ako mjenjam madir, da li da promjenim celi ili samo jedan del madira? Pošto su madiri od mahagonija, da li sad pojedini madir mogu stavit neku drugu vrstu drva (ariš, smreka)? Zato ča je mahagonij skuplji,neću ga lakirat, a i nema ga za kupit samo sapeli (dobro ne znam da li je i ovo na barki sapeli). Nisan siguran da je mahagonij toliko kvalitetan za madire, dobro ovaj ima 27 let. Nije svaki mahagonij isti, ako je škuri i gust sigurno je kvalitetniji i tvrđi.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la peškafondo » 23. 04. 2010. (20:26)

furic je napisao/la: Na nekim mestima su madiri odvojeni od rebra cca 0,5 cm, ča se to pušta tako ili se pokita??

slika
Ovaj gornji madir moran celi zamenit, ovaj dole ću zamenit samo cca 1m. S druge strane na spoju dva madira moran odrezat nekih 40 cm zamjenit sa zdravim.
.

Ako ti je madir odvojen od rebra a zdrav je,moguće da su popustili čavli pa bi trebalo prečavlati ili pojačati sa vidama.
Ako kitaš samo sakriješ škulju ;)
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la morskivrabec » 23. 04. 2010. (21:11)

Ova brodica je puno ljepša bez one natkabine.
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 23. 04. 2010. (21:42)

Iskreno ni meni se baš ne sviđa, ali što je tu je. Kabina je dosta niska, pa je nadkabina ispala previsoka. Razmišljao sam što napravit, ali samo sam je prelakirao i pleksiglas ću montirat s crnom sikom.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la legi » 06. 05. 2010. (10:58)

Furic kako napreduju radovi,si ča storil,stavi ku sliku....
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2631
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

cron