Moj prvi brod

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 23. 11. 2010. (15:21)

U Kalini u Rijeci imaju gotovo sve sike za nautiku.
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la staracimorezd » 18. 12. 2010. (11:02)

moj brod...sredjivanje u tijeku....faryman sa kopcom koja ima samo ler i naprid pa trenutno kemijam prominiti kopcu,nova je spremna ali ne pase-od novijog tipa je pa triba ubaciti plocu...ako je netko to radija na ovom motoru dobro bi mi dosa savjet....
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
staracimorezd
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 17. 12. 2010. (11:19)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena Barakuda 7.5 ,Volvo Penta AQD40 130 KS

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la magellan » 18. 12. 2010. (21:13)

Pravo je zadovoljstvo čitat vaše postove i gledat slike..čovijek dobije želju kupit staru drvenu barku..
Avatar
magellan
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 09. 10. 2009. (10:16)
Lokacija: Zagreb,Novigradski zaljev

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la josip » 19. 12. 2010. (22:33)

staracimorezd je napisao/la:moj brod...sredjivanje u tijeku....faryman sa kopcom koja ima samo ler i naprid pa trenutno kemijam prominiti kopcu,nova je spremna ali ne pase-od novijog tipa je pa triba ubaciti plocu...ako je netko to radija na ovom motoru dobro bi mi dosa savjet....



Možda je glupo pitanje, ali za ćega služi uzdignuti dio na provi, to imaju sve gajete i još neki brodovi, ali nigdje nisam dobio pravu informaciju koja je osnovna funkcija tog uzdignutog djela :?: :?: :!:

( slika broda je na drugom postu ove stranice, ali je nisam uspio postaviti na ovom postu )
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la lupis » 20. 12. 2010. (11:41)

Ja pak ne kužim ča ti ni jasno?Koji uzdignuti dio?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10388
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la legi » 20. 12. 2010. (11:51)

Josipe ti misliš na provenu aštu,to se tako radi od davnine,na leutima,gajetama,gucevima,to ti je ko i limun krma,prepoznatljivo,ja mislim da nema nikakvu ulogu doli ukrasnu,krasi provu....
Ne lovim lignje
Avatar
legi
Old Senior Member
 
Postovi: 2631
Pridružen/a: 12. 06. 2008. (11:36)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: 2 drvene barke-torpedo i scam

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la primorac » 20. 12. 2010. (12:49)

slika

Josipe, ako si mislio na lakirani dio na provi koji je ustvari nastavak pramčane statve iznad razme, hrvatski naziv za taj dio je HVATALO. Zašto hvatalo? Praktični komad, koji je služio kad se trebalo iskrcati/ukrcati u gajetu na/sa mrkente, a bilo je malo mora.... (Mrkenta je kameniti nepristupačni do obale). Dakle, uhvatiš se za hvatalo, pa uskočiš u gajetu
- izvor: Pomorska enciklopedija JLZ prvo izdanje

Ašte (provene i krmene) su također produžetak kolumbe, ali ne ovoliko visoke, na njih se spajaju madiri
slika

crtež: FSB

Gredna statva = provena ašta
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la josip » 20. 12. 2010. (16:37)

Hvala na konkretnim odgovorima. Da mislio sam na provenu aštu tj. njen uzdignuti dio iznad oplate broda, a sad zahvaljujući Primorcu znam i da je to HVATALO. Hvala svima. :thumbup:
Avatar
josip
Old Senior Member
 
Postovi: 1215
Pridružen/a: 11. 01. 2009. (14:54)
Lokacija: Vukovar , jugoistočna obala Istre

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la Mali Dabar » 21. 12. 2010. (10:15)

staracimorezd je napisao/la:moj brod...sredjivanje u tijeku....faryman sa kopcom koja ima samo ler i naprid pa trenutno kemijam prominiti kopcu,nova je spremna ali ne pase-od novijog tipa je pa triba ubaciti plocu...ako je netko to radija na ovom motoru dobro bi mi dosa savjet....


Lip brod,jeli to u Arbanasima ?
Isti motor sam ja ima ,ista situacija,pa ne paše zvono,pa ne paše lamela,pa krati osovinu,diži motor,kopča ima niži izlaz,pa minjaj propelu,pa konus na osovini,flanđa......puno posla,a preslab je to motor.
Na kraju sve baci i kupi drugi motor.

Zato bolje se ne upuštati u takav posao,ostavi tako kada je vec godinama radilo,a kad se nađe ubaci drugi motor s kopcom.
Avatar
Mali Dabar
Old Senior Member
 
Postovi: 3963
Pridružen/a: 24. 02. 2009. (22:43)
Lokacija: kužina
Lokacija: kužina

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la blutut » 26. 12. 2010. (14:34)

hvatalo bi se u narodu reklo još i karoc,
služi da se drži zanjega i može se još koristiti npr. obisiti bumbetu kad ides svitliti itd
Avatar
blutut
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 27. 12. 2009. (11:42)
Lokacija: šibenik

Re: vrijeme sređivanja

PostPostao/la zeljkomrsic » 17. 01. 2011. (22:46)

legi je napisao/la:furiću brod pocokaj s tri coka jedan krmeni jedan proveni i jedan po sredini,to će ti bit dosta ,a bande samo drže ravnotežu da se barka ne tomba,vidi malo u kakvom ti je stanju šurleta ako je nisi dugo minjao promijeni je odma,tako da ti barka leži na tvrdom to jest da je kolumba čvrsta.......kit ni silikon nikako zato jer drvo pod jin gnjili,nemaš ča kitat pod vodon to se i tako nevidi,dobro pokalafatat i ako ti madir zijeva prije nego ča ide u more popunit lojen ili staklarskim štukom,posle ga drvo samog izbaci....



Može mi netko objasniti oko ovog kita ili staklarskog štuka između madira. Ako ubacimo preko kudjelje taj kit ili štuk piše gore ''legi'' onda bi madiri trebali sami veći dio tog kita izbaciti vani kad se rašire u moru. Kako onda izgleda brod koji smo opiturali kad se taj kit digne ispod piture odnosno kad ga madiri izguraju van?

Oprostite laik sam o brodovima pa puno toga ne mogu shvatiti.
Avatar
zeljkomrsic
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 01. 2011. (20:19)
Lokacija: Zadar

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la furic » 18. 01. 2011. (18:47)

Kad madiri izbace staklarski kit van, druge godine s špatulom skineš višak, popraviš, pokitaš i opet pituraš antivegetativnu pituru, eventualno prije antivegetativne temelj za antivegetativnu. Ja sam prije antivegetativne piture pitural s veneziani ticoprene yachting. Nećeš svake godine kalafatat. Pozdrav
Avatar
furic
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 30. 07. 2009. (08:12)
Lokacija: Rijeka (Viškovo)

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la zeljkomrsic » 20. 01. 2011. (11:29)

furic je napisao/la:Kad madiri izbace staklarski kit van, druge godine s špatulom skineš višak, popraviš, pokitaš i opet pituraš antivegetativnu pituru, eventualno prije antivegetativne temelj za antivegetativnu. Ja sam prije antivegetativne piture pitural s veneziani ticoprene yachting. Nećeš svake godine kalafatat. Pozdrav


ee super hvala na odgovoru :thumbup:
Avatar
zeljkomrsic
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 01. 2011. (20:19)
Lokacija: Zadar

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la mileknez » 04. 10. 2011. (23:02)

Može li,barem otprilike,informacija koliko te je koštalo ovo uređivanje?

Brod je na kraju prekrasan,i zanima me cjena potrošenog materijala jer ovo nije samo standardno godišnje opiturati i nazad u more....
Naravno s time da se vlastiti rad ne računa
Avatar
mileknez
New Entry
 
Postovi: 15
Pridružen/a: 22. 09. 2011. (22:54)
Lokacija: Zadar

Re: Moj prvi brod

PostPostao/la UtnaPishtim » 29. 02. 2012. (12:31)

Brod ti je predivan, a i odlično si ga uredio. U stvari drago mi je vidjet fotke kako si ga radio i piturao.
Jedino bi te molio ako možeš detaljno slikat motor, nosače, spoj na osovinu i elisu, jer sam kupio torpedo md1, i voli bi ga montirat, a nisam baš siguran u to. Pozz iz Ri
Daj dvi tri Nediljku, da njivu okopa
Avatar
UtnaPishtim
New Entry
 
Postovi: 18
Pridružen/a: 08. 08. 2010. (12:38)
Lokacija: Rijeka
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine - Cresanka 5.65

PrethodnaSljedeća

Natrag na Drveni brodovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.