Pomoć oko piturivanja

Drveni brodovi, ponos i povijest naše brodogradnje

Moderatori/ce: riberer, teranavis, Moderatori

Re: Pomoć oko piturivanja

PostPostao/la luka » 03. 12. 2017. (00:46)

Malo sam ponovo pogledao ove dvije zadnje slike sto si poslao. I malo sam ti brzopleto dao savjet sa epoxy-jem preko fibrodura u tvojoj varijanti, prebacio sam na Domagojevog leuta, razlog je sledeci. Ti na barku imas razmu i kontramadijere, krmene klupe pa je veoma diskutabilno koliko dobro bi to uspio zastiti epoxy-jem iznutra, pa bi se moglo desiti da se drvo nadje zarobljeno izmedju dvije ''brane'' izvani poliester, a unitra epoxy. A da opet ima mogucnos da drvo upija vlagu i lose se susi izmedju te dvije barijere, a opet od toga bi svakako zavisila efikasnost i dugotrajnost epoxy premaza i veze za drvo-fibrodur. Onda bi rebra mogla primati vlagu kroz prolaze za vodu koje bi jako tesko dobro namazao epoxzjem. Ako si se odlucio na Veneziani-jev program onda je mozda najbolje ici jednokomponentnim sistemom. Sentiflex je kompatibilan sa fibrodurom, lagano prebrusi drvo nakon susenja fibrodura. Posto je sentiflex jednokomponentni, onda bi i ovo ostalo nastavio u tom smjeru za temeljnu Eurogel zavrsna Uniglos.
luka
Meštar kalafat

PostPostao/la luka » 03. 12. 2017. (01:08)

Zaboravio sam napisati jos nesto, fibrodur je dvokomponentni premaz i ako proizvodjac kaze da je kompatibilan sa eurogel-om i sentiflex-om ipak su to jednokomponentni sistemi.
luka
Meštar kalafat

PostPostao/la thragos » 03. 12. 2017. (13:00)

Shvatio sam što hoćeš reći. Sad je malo teže zaštiti gornji dio rebara gdje je kontraopas, ta varijanta sa epoxyem bi bila bolja da nema razme i opasa!
Dalje ću vidjeti što ću izabrati, sentiflex budem sigurno za santine a ovaj drugi dio ću još vidjeti.
Hvala Luka na preporuci...
thragos
New Entry

Prethodna

Natrag na Drveni brodovi

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.