Naravno, najprije ću iznijeti svoju obranu. Kao u američkim sudskim filmovima. Sve je zasnovano na presedanima. Moj prvi presedan su, recimo, obične škare. Sve ima neku svoju namjenu, pa je toj namjeni primjeren i oblik. Tek u okviru te namjene postoje male tolerancije u izgledu. Škare moraju rezati papir i, bez obzira na dizajnerska rješenja, mi ćemo uvijek prepoznati da su to škare. Cijela je to znanost i postoje fakulteti industrijskog dizajna, ali škare će uvijek ostati škare, a stolica (dizajnerima je to najmiliji predmet) će uvijek ostati stolica.
Sljedeći presedan su plovila za specijane namjene. Onaj brod koji dolazi po kontejnere za smeće na Susak može biti plav, zelen, sa cvjetićima, ravnih prozora na kabini ili zaobljenih, ali u svim kombinacijama će to biti jako neobičan brod, jer mu je 99% izgleda prilagođeno namjeni. Onaj 1% ostaje studentima dizajna za vježbanje.
Nosač aviona je prilagodba izgleda funkciji dovedena do apsurda.
Desantni čamci iz Drugog svjetskog rata...
Moje cipele, recimo. Sasvim su prilagođene namjeni. Pa trajekti...
E, sad...
Što ako je prva i osnovna namjena moga imaginarnog budućeg broda - što veći konfor četveročlane posade (obitelji) na moru? Ploveća kamp-kućica. Odmah na pamet padaju one dunavske kućice na bačvama. Ali, cilj je malo i ploviti... I da sve bude legalno i uredno registrirano. Onakvu kućicu, kakve su na Adi Ciganliji, vjerojatno ne bih mogao registirati i uredno svezati za neku rivu. Slijedi neki kompromis.
Presedana ne nedostaje. Davno je neki Norvežanin Thor Hay... nešto (ne da mi se sad tražiti) na primitivnoj splavi preplovio pola Tihog oceana. Kon Tiki se zvala splav, a plovio je
od Perua do Polinezije.
Plovilo koje sam zamislio je križanac
kade, kuhinjskog elementa, splavi, batane i kamp-kućice. Naravno, s vanbrodskim motorom. Točnije, s dva vanbrodska motora.
Ako kao još jedan kriterij za određivanje konačnog izgleda broda uzmemo i trenutno važeće zakone, onda bi najsretnija duljina bila 7 m. Radi trajnog registriranja. Širina 2.7 m. Radi transporta cestom. Sasvim vodoravno dno, okomiti bokovi i širina 2.7 m po cijeloj duljini trupa. Špirun i platforma
od inoxa bi se montirali nakon registracije, da ne bi bilo diskusije oko duljine broda. Stabilitet takvog broda (splavi) nije upitan. Upravljivost takvoga sasvim ravnog dna bih malo poboljšao tridesetak cm visokom kobilicom. Fine manevre u lučicama omogućila bi dva motora na 270 cm širokoj krmi. Jedan "naprijed", drugi "u rikverc" i brod bi se morao okretati na mjestu. Motore bih postavio na nosače izvan broda. Ne broje se u ukupnu duljinu broda i baš ni malo ne smetaju u brodu.
Pravi kutevi, okomiti bokovi i stranice kabine i nadkabine omogućili bi uređenje unutrašnosti baš kao u kamp-kućici. Puno više konfora i prostora nego u "standardnom" brodu te veličine. Čak i kuhinja može imati gornje elemente. Kao u stanu.
Izrada bi bila krajnje pojednostavljena, a time i krajnje jeftina. Konstrukcija
od inox cijevi nekog odgovarajućeg presjeka. Sve povareno i na konstrukciju vijcima pričvršćena vodootporna šperploča.
Jutros sam napravio i neki 3D prikaz. Tek toliko da se dobije neki dojam. Za napraviti pojedinosti (ograda, motori,rukohvati, prozori) u 3D imao bih tjedan dana posla. Možda se time kanije pozabavim. Evo nekoliko sličica:
Stvar se može pogledati i interaktivno (rađeno je u vrml-u). Traba vam Cortona 3D preglednik, kojega možete instalirati ovdje:
http://www.cortona3d.com/Products/Corto ... iewer.aspxAko nekome treba uputa za instaliranje, može je pogledati ovdje:
http://www.kuhinje-saric.hr/upute_cortona3D.pdfCortonu ne treba deinstalirati, jer je korisna u dosta situacija, ali ako nekome smeta, upute za uninstall su ovdje:
http://www.kuhinje-saric.hr/upute_corto ... nstall.pdfNapomena: Cortona najbolje radi u kombinaciji s Internet Explorerom. Mozilla, Opera i slične egzote malo stvaraju probleme.
Link za interaktivni pregled novoga projekta (nakon instalacije Cortone):
http://www.kuhinje-saric.hr/VRML2/brod.wrzSutra možda stignem napraviti 3D prikaz unutarnjeg uređenja.
Naravno, sve je ovo tek teoretsko lamentiranje. Za sad. Nema se para za experimente. Ali, nikad ne reci nikad...
Vas pitam je li ovo moguće? Što će mi reći u kapetaniji u Sisku ako pokušam ovo prijaviti kao samogradnju? Svi nacrti i izračuni moji, amaterski. Sam svoj projektant i graditelj.