eBay - ribolovna oprema

Diskusije o ribolovnim trgovinama, servisima barki, motora i ostalo. Gdje kupovati, gdje servisirati, traženje izvođača raznih radova ...

Moderatori/ce: dome, tramontana, Moderatori

eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la Grancigula » 25. 08. 2009. (17:11)

Kako je stanje u našim trgovinam jako loše, a posebno uz obalu. Opskrbljenost opremom je nikakva, a o trgovcima da i ne govorim :thumbdown: .
Jednom ili dvaput godišnje skoknem u Zg po nešto opreme ili kupim po prijateljima, zašto se onda nebi uzimalo i preko interneta. Neke opreme ni u Zg nema za nabaviti, svi obečavaju, ali kako se kaže obečanje ludu radovanje. :crazy:

Zanima me dali neto od vas je upoznat s tehnikom kupnju preko eBay-a, način plačanja, adrese gdje se oprema može kupiti, plaća li se kakav porez, prijevoz (troškoci dostave ili slično)? Ima li kakvih caka? Svi prijedlozi su dobrodošli.
Avatar
Grancigula
New Entry
 
Postovi: 40
Pridružen/a: 11. 06. 2008. (19:37)
Lokacija: Split

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la baraba » 25. 08. 2009. (17:32)

kupnja je najlakša korištenjem pay-pal-a, iako se mogu koristiti i kreditne kartice.
pay pal ima mnoge prednosti i jedan je od najsigurnijih načina plaćanja preko neta.

cijene i mogućnost dostave u hr ti piše u opisu svakog artikla i ovisi od trgovca do trgovca.
problem ti se može dogoditi kod određivanja visine carine i pdv-a ovisno o robi koja se uvozi.
carina i pdv se plaća na sve troškove, znači na cijenu robe plus cijenu dostave idu davanja.
ponekad ti nitko ne pogleda paket i prođeš "lišo", ponekat te carina odere za vrijednost robe 10 baksa.
drugi problem je eventualna reklamacija pokvarene opreme...

koliko ti je jeftinija roba na e-bay-u i da li se to isplati? malo me čudi da kod nas nema dobrog izbora.
možda ti jednostavno treba pronaći trgovinu kod nas za robu koju tražiš. što točno tražiš?
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la matrix357 » 25. 08. 2009. (22:10)

ma u principu se svasta moze naci i kod nas ali cijena nekada zna biti i 3x veca...
najbolje dane proveo sam noću!
Avatar
matrix357
Senior Member
 
Postovi: 641
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (00:55)
Lokacija: zagreb/vir/murter
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: qs435 40efi

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la Grancigula » 26. 08. 2009. (16:08)

Zahvaljujem na odgovoru baraba.
Prije sam se intezivno bavio natjecateljskim ribolovom, tako da sam naučio se koristiti izuzetno sofisticiranim priborom, i sve novotarijama na tržištu,
Često je teško doći do opreme koju bi želio, a kada se nađe ili može naručiti preko nekog trgovca, cijene su astronomske, kao da je rađeno od zlata, a ne karbona ili sl.
Npr. tražio sam jedan trianin štap kojeg su mi obećali viditi cjenu ima već 6 mj. čekam odgovor od jednog lokalnog trgovca, jedne nominirane trgovine ribolovne opreme, nudio on meni sve i svašta, ali sam ja inzistirao da mi ponudi cjnu točno tog modela. Čak sam i 2 puta navračao da vidim o ćemu se radi, pa se nekako izmotavao.
Pa san tražio sheakspirovu stolicu i torbu za opremu (kao što imaju natjecatelji), cijelu RH sam prečešljao i nigdje da itko zna o čemu se radi (osim natjecatelja) bilo je nekih zamjena ali nije to to, ćak sam kontaktirao i Adrijanu šport koja je uvoznik, pa im je trebalo da shvate o ćemu se radi, ali to nisu imali u ponudi.
Tako da je teško doći do nekih specifičnih stvari. Evo nedavno se otvorio jedan ribomaterijal (da ne reklamiramo), ima svega, a trgovac je susretljiv i nastoji nabaviti svu opremu prema željama kupca. Upravo mi nabavlja nešto opreme, ali neke stvari kaže da jednostavno nema gdje nabaviti na ovom području.

Dali znaš kako se kreću cijene s carinama imaju li kakve vrijednosne tablice ili nešto slično, na osnov ćega se može definirati koliko bi to uistinu koštalo?
Avatar
Grancigula
New Entry
 
Postovi: 40
Pridružen/a: 11. 06. 2008. (19:37)
Lokacija: Split

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la baraba » 26. 08. 2009. (20:13)

natjecatelj, kažeš. ako imaš nekakvih rezultata možda bi mogao naći kakvog sponzora vani.

mislim ozbiljno, pokušaj sa kakvim mailom direktno proizvođaču željene opreme, u obavezno kojem opiši da imaš problema sa nabavkom odgovarajuće opreme.

što se tiče carine; za račune do 300 kn nema dodatnih troškova. do 500 plaćaš pdv po fakturi ako se carina sa njom složi.
preko 500 plaćaš 10% carine i na sve pdv 23%, osim za proizvode proizvedene u EU, za njih nema carine.
još se plaćaju sami carinski obrasci, ali to je poprilično "lepršavo" ali u okviru 100-tinjak kuna.
ako uvoziš veliku vrijednost, onda moraš angažirati špeditera (koji naplaćuje svoje usluge) koji će ti uvesti robu. koja je granica "velike vrijednosti" ne znam točno, ali se mogu raspitati.

iznos na računu koji bi trebao biti IZVAN paketa, da se ne otvara i raskapa pakiranje bez razloga se u principu priznaje ako se takva roba ne prodaje u hr, jer je njihov izvor procjene neka vrsta prosjek cijene kod uvoznika u hr.
znači, ako kupuješ robu koje nema u hr, zamoliš trgovca da na paketu napiše pola vrijednosti (ili manje), taj račun se obično prihvaća jer nema dokumenta za procjenu sadržaja kutije. :shh:

mislim da tražena oprema spada pod slijedeće tarifne brojeve:
Kod: Označi sve
95.07       Štapovi, udice i ostali pribor za ribolov; mreže za izvlačenje upecanih riba; mreže za leptire i slične mreže; "ptice" za mamljenje (osim onih iz tar. br. 92.08 i 97.05) i slični rekviziti za lov i streljaštvo:    
      
   9507.10    - štapovi za ribolov    950710004    kom     stopa 10%
   9507.20    - udice, uključujući na tunjama (povrazima)    950720000    kg    stopa 10%
   9507.30    - štapovi za pecanje s rolom    950730005    kom     stopa 10%
   9507.90    - ostalo    950790008    kom    stopa 10%
Avatar
baraba
Member
 
Postovi: 438
Pridružen/a: 19. 08. 2009. (18:56)
Lokacija: Opatija

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la tramontana » 27. 08. 2009. (10:05)

Baraba, ovi podaci su ti stari. Ako se nekome kopa po Carinskoj tarifi za 2009., može ju naći u Narodnim novinama br.140/08. Inače, sada je stopa carine za ove proizvode 0%.

Carinarnice (kao i ostala državna tijela u ovoj Zemlji :evil: ) postupaju kod carinjenja poštanskih pošiljki koje primaju fizičke osobe svaka po svom nahođenju.

U Rijeci to funkcionira ovako nekako:
- za robu vrijednosti do 300 kn koju se prima od fizičke osobe bez plaćanja protuvrijednosti, ne plaća se carina i PDV (Pažnja: ako se roba naruči preko interneta od nekog XY iz Kine ili SAD-a, to se ne smatra besplatnom pošiljkom).
- za robu vrijednosti 300 - 5000 kn koju se prima od fiz.osobe, opet besplatno, primjenjuje se jedinstvena stopa carine od 10% pa na sve još 23% PDV-a (znači ukupna davanja 35,30%).
- za robu koja se prima uz plaćanje protuvrijednosti, a do vrijednosti 5.000 kn, primjenjuju se stope carine iz Car.tarife (ukoliko nema dokaza o tzv.preferencijalnom podrijetlu - dokumenat EUR-1 ili izjava na računu) pa PDV na zbroj vrijednosti robe + carine + troškovi do HR granice (prijevoz, pakiranje, osiguranje i sl.).

U ova dva zadnja slučaja obračun i naplatu vrši sama Carinarnica (ne treba špediter). Ako vrijednost pošiljke prelazi 5.000 kn, potrebno je angažirati špeditera za podnošenje JCD-a.

Bitno je napomenuti i da pošiljke koje primaju fizičke osobe ne smiju biti komercijalnog karaktera (veće količine iste robe koje bi se mogle smatrati robom za daljnju prodaju), kao i da nisu učestale. Na ovo dvoje se primjenjuje subjektivna procjena :Cool34: .

:crazy: :wave:
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la perinjoza » 27. 08. 2009. (12:27)

Većina stvari koju sam naručio na Ebay-u je bila označena kao "gift" i do sada nisam niti jednom imao poziv iz carinarnice iako sam čuo da znaju tražiti da im doneseš/faxiraš račun.
O tome da se isplati kupovati nije potrebna rasprava.

Većina trgovaca traži Paypal za plaćanje, i za otvaranje Paypal računa ti treba desetak dana.
Tj, kada registriraš karticu, oni ti skinu 10usd (ako se dobro sjećam) te nakon para dana dobiješ broj transakcije na računu od kartice kojim potvrdiš da je to tvoj račun. Nakon toga ti vrate skinute novce.
Avatar
perinjoza
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 12. 07. 2008. (16:48)
Lokacija: Rijeka

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la opus » 31. 08. 2009. (22:34)

U teoriji su brojevi tramontane tocni, u praksi je sve stvar srece.
Ja sam za istu stvar kupljenu dva puta prosao jednom sa i jednom bez nameta. :Other15: No, opet, u najgorem slucaju se placa regularni namet, u boljem se prolazi liso. :D
Treba napomenuti da u carinsku osnovicu ulaze i troskovi transporta. :!:
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la joža » 11. 12. 2010. (18:51)

nedavno kupio 3 panule 170 kn. Pay pal ide odmah i bez naknade. Nikakva dodatna plaćanja van najave nisam imao
Avatar
joža
New Entry
 
Postovi: 46
Pridružen/a: 13. 12. 2008. (20:53)
Lokacija: Novigrad kod Zadra
Lokacija: Novigrad Dalmacija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: VEN 590 sa Sole Diesel Mini 17

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la Thomy » 11. 12. 2010. (20:47)

Moga si stavit linkove di si kupija panule... ;)

:wave:
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2471
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la porer » 13. 12. 2010. (08:48)

Ja kupujem skoro sve na ebay-u. Jebemti neki dan stigla jakna plaćena 1.80$, free shipping. Nevjerojatno. Pored toga upredenica, udice, sve osim brand name stvari kao što su Yo-zuri ili Rapala, njihove cijene na ebay-u su iste kao i kod nas...

Recimo ovo http://cgi.ebay.com/Top-Quality-PE-DYNE ... 1c1754ceea tip na njuškalu prodaje za 200 kn. 15$ je cca 80 kuna...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la Dade » 13. 12. 2010. (09:10)

Naravno jer ako malo bolje pogledaš vidiš da je ta roba ustvari stigla iz Srbije a Denima je firma verovatno iz Hong Konga ili tako nešto a često se dogodi da je kvalitet takvih proizvoda je vrlo upitan.Još nešto ako se roba kupuje bidovanjem(nadmetanjem) može se desiti da nema za nju velikog interesa pa ona može da se kupi za početnu ili malo uvećanu cenu što je jako jeftino,e onda možeš takvu robu ponuditi našem gladnom tržištu za mnogostruko uvećanu cenu. :wtf:
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la porer » 13. 12. 2010. (10:58)

Po čemu misliš da je ta roba iz Srbije? :o :o :o Kupujem već par godina preko ebay-a, nije mi to novo ali još nikad nisam kupio nešto iz Srbije..
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la Dade » 13. 12. 2010. (11:16)

Na tvom prilogu pod Shipping and payments lepo poše gde roba ide. :wtf:
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: eBay - ribolovna oprema

PostPostao/la tramontana » 13. 12. 2010. (11:18)

Pa avion kada leti iz Hong Konga pređe preko Srbije i eto ... slika

Dade, jel ti to podržavaš kupovinu s e-baya ili ne?
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Sljedeća

Natrag na Ribolovne trgovine, servisi brodova, motora i slično

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.