Izvlačenje zakačene udice iz tijela

Linkovi koji bi nas mogli zanimati ...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Re: Izvlačenje zakačene udice iz tijela

PostPostao/la Turcin » 11. 05. 2014. (11:28)

:lol: :lol: :lol:
Avatar
Turcin
Senior Member
 
Postovi: 898
Pridružen/a: 13. 11. 2008. (22:00)
Lokacija: Vis
Tip plovila: maestral 600

Re: Izvlačenje zakačene udice iz tijela

PostPostao/la Rexi » 11. 05. 2014. (14:07)

Turcin je napisao/la:To mi je oduvijek najgori strah kod parangala.. Pogotovo jer sam u 90% slucajeva sam na moru.. Na srecu jos mi se nije zablia, ali bilo je par puta jako blizu.. Uvijek, ali uvijek noz treba bit na dohvat ruke. Iako ne znam uopce kako bi reagirao da mi se zabije udica kod bacanja parangala dok brod ide 3cv.. Jel bi stigao instinktivno uzet noz i presjec :?


ovisi dali si svijestan opasnosti.
mislim da je neka prirodna reakcija par sekundi panike dok drugom rukom primas automatski ono sto te vuce - parangal u moru dok brod ide dalje i nateze. srecom pa se parangal uvik da nategnuti pa dobis jos dodatnih par sekunde da ili ubacis u rikverc ili uzmes noz... u suprotnom bi bilo zajebano

samo problem je ako uvik nemas noz kraj sebe nego par metara dalje na brodu.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Izvlačenje zakačene udice iz tijela

PostPostao/la riberer » 12. 05. 2014. (19:40)

Turcin je napisao/la:... ne znam uopce kako bi reagirao da mi se zabije udica kod bacanja parangala dok brod ide 3cv.. Jel bi stigao instinktivno uzet noz i presjec :?


zorica vjerovatno zna, jer iskustvo je iz škamparenja, a tamo je malo gore od zabodene udice. Konop od parangala na kojemu su vezane vrše, vrlo se rado omota oko noge i reakcija mora biti trenutačna, u pitanju je život, a ne prst. Najefikasnije i najbrže je okrenuti kormilo ili ručku motora do kraja u stranu, praveći uski krug unazad, ako si na desnom boku barke u desno i obrnuto. Već nakon par metara napetost osnove popusti.
Reakcija je instiktivna i puno brža, nego smanjivanje gasa, izbacivanje, ubacivanje u rikverc itd ...
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Izvlačenje zakačene udice iz tijela

PostPostao/la ceko » 12. 05. 2014. (20:18)

To nebi preporučio raditi sa zabodenom udicom.. Nego, puno opasnija situacija kod parangala je povlačenje kad zadije - ovo se posebno odnosi na najlonski parangal kad se nategne do granice kad se više ne može zadržati, a nikako da popusti ili pukne - tad znaju udice izletit iz kofe i zakačit.. Isto tako povlačenje motorom - nikako držati rukom, već omotati oko škarma ili sl. i to tako da nema šanse da škuri jer ako brod uhvati zalet isto znaju poletit udice iz kofe...
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Izvlačenje zakačene udice iz tijela

PostPostao/la ab ovo » 16. 05. 2014. (16:04)

Slažem se kolega :Other14:
Odavno ne nosim vericu, a ni sat. ;)
Avatar
ab ovo
Old Senior Member
 
Postovi: 4064
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:11)
Lokacija: o. Krk
Tip plovila: Učka-Yam 2t/4KS, Maestral 500-Yam 2t/6KS

Prethodna

Natrag na Korisni linkovi

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.