CNC - samogradnja

Parlaonica - samo bez svađanja...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

CNC - samogradnja

PostPostao/la mali od palube » 07. 03. 2012. (15:53)

Evo, da se najprije ja malo hvalim, a potom možda nekome i pomogne... Ovo sam radio prošloga ljeta i jeseni:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

http://youtu.be/g7xk-1FediM
http://www.youtube.com/watch?v=-xp9GpWqx8A
http://www.youtube.com/watch?v=qbpilN-m4Rw
http://www.youtube.com/watch?v=qqxmAXYDPH0
http://www.youtube.com/watch?v=FUZ-lcTTvlk
http://www.youtube.com/watch?v=qqxmAXYDPH0

Cijeli godišnji sam proveo na plaži s laptopom u krilu. Platnena stolica na rasklapanje i peri-deri. Kako sam debeo, tako su mi se cice u sjedećem položaju preklopile preko trbuha, pa taj dio trbuha nije pocrnio, što se jasno vidjelo kad sam ustao sa stolice.
Enivej... i to je moguće. CNC sam u startu radio kao eksperimenat koji može uspjeti, a i ne mora. Zbog toga je gotovo sve napravljeno od otpada. Sve skupa me koštalo cca 10 000 kn. Tu ubrajam i česte pogreške, jer sam sve radio iz glave, pa se sto puta desilo da jednu te istu stvar radim dva ili tri puta... U prvotnoj varijanti su pogoni na svim osima bile navojne šipke. Trebalo mi je cca 1000 rpm za neku normalnu brzinu kretanja, ali kad su došli motori, to je palo u vodu. Naime, već na cca 400 rpm motori su izgubili toliko okretnog momenta da više nisu mogli pokretati ni sami sebe. Onda sam morao smisliti neki brži prijenos, jer na malom broju okretaja okretni moment za te motore je solidan. U mirovanju je cca 6 Nm... Tako je nastala ova grunfovska konstrukcija s lančanicima i lancima od bicikla.
Nadalje, na ovim slikama frezer (ili bušilice) palim dodirnom sklopkom, ali to se odmah pokazalo kao loše rješenje. Problem je što driver ima relej koji sluša M3 i M5 naredbe (za paljenje i gašenje alata), ali pušta istosmjernu struju 24V/350w, jer takvu dobiva s ispravljača. To nije dovoljno ni za što, pa sam bio prisiljen na te dodirne sklopke. Kasnije mi je palo na pamet da dodam još jedan relej koji kroz sebe može pustiti izmjeničnih 230V (mislim da ovaj ide čak do 10A), a uključuje ga istosmjerni napon 24V koji dobivam s releja na driveru. Spojio sam i upalilo...Tim sistemom bih jeftinim kineskim driverom mogao paliti i gasiti cijeli Zagreb.
Sve u svemu, stroj radi daleko iznad očekivanja. Rezolucija mu je tri stotinke milimetra i vrlo je precizan. Sad sve rupe na namještaju bušimo njime, kirnamo pozicije za vodilice, kojekakve prihvatnike itd. Kad dečki sklapaju elemente ne treba im više metar - sve je zabilježeno.
Ovo bi i u maloj brodogradnji bilo korisno. Sva krivolinijska izrezivanja bi se mogla raditi na njemu. Ako se netko želi upustiti u samogradnju, rado ću pomoći ponekim savjetom i iskustvom. Jednako tako sam u Vlašićima na plaži magistrirao G-kodove za programiranje (pa sam imao bijele fleke ispod cica).
Mene i moju djetinju pamet je ovo čudo opčinjalo nekoliko mjeseci i definitivno je zanimljivo. Ako netko voli - nek izvoli.
mali od palube
Senior Member

Re: CNC - samogradnja

PostPostao/la tg-boy » 07. 03. 2012. (16:04)

a što reći...ako je funkcionalno odlično
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
tg-boy
Old Senior Member

Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c

PostPostao/la mali leut » 07. 03. 2012. (16:25)

Fenomenomenalno!!!!!!!!!!
mali leut
New Entry

PostPostao/la Jadranko » 07. 03. 2012. (16:31)

Koje dimenzije max. može rezati?
Jadranko
Senior Member

Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Jeanneau 32, gumi sa 115ks

PostPostao/la mali od palube » 07. 03. 2012. (16:36)

Jadranko je napisao/la:Koje dimenzije max. može rezati?

205x72 cm
U ovoj konstrukciji bi os X mogla biti beskonačno velika. Problem je os Y koja mora biti most, pa što je raspon veći, veći su i konstrukcijski zahtjevi...
mali od palube
Senior Member

PostPostao/la karamba » 07. 03. 2012. (19:04)

ovo izgleda ludilo :clap:
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
karamba
Old Senior Member

Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

PostPostao/la josip » 07. 03. 2012. (19:51)

Mop , svaka čast za ovu spravu :thumbup: . Sline mi cure za njom :angel: .
josip
Old Senior Member

PostPostao/la koscoba » 07. 03. 2012. (22:06)

Savaka cast, perfektan stroj!
koscoba
Member

Tip plovila: Plasticna pasara.

PostPostao/la primorac » 07. 03. 2012. (22:13)

Dobar, dobar...

MoP, sad očekujemo 5-axis za izradu rezbarenog namještaja...
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
primorac
Old Senior Member

Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

PostPostao/la Pape » 07. 03. 2012. (23:19)

...uuu nane ti, tek san sad vidija ovo....Bravo MoP.... :clap: :clap: :clap:
Pape
Old Senior Member

Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

PostPostao/la IVEK 85 » 08. 03. 2012. (01:35)

Svaka čast,ovo je pravi strojček pretpostavljam da se baviš stolarijom,iako bi se mogo bavit konstruiranjem,recimo počneš od naše države!ha ha
IVEK 85
Member

Tip plovila: Maestral H330F YAMAHA 5KS 2T

PostPostao/la mali od palube » 08. 03. 2012. (07:04)

primorac je napisao/la:Dobar, dobar...
MoP, sad očekujemo 5-axis za izradu rezbarenog namještaja...

U planu je novi stroj. Tri osi, kao i ovaj, ali impozantnih dimenzija. Os X bi bila dugačka 18 m (nije greška: 18 metara). Toliko mi je, naime, dug jedan slobodan zid u novoj radionici (onoj u kojoj je bio brod). S takvim bi strojem dečki mogli naslagati sve bokove u jednoj turi, pustiti ga da buši i otići doma. No, svi bokovi u jednoj turi bi sada značili 3-4 kuhinje odjednom. Nekad ih je bilo 20-30. A i radionicu nisam završio. Zidovi i pod su još goli, a bravarija zjapi bez stakala. Sve je isto k'o i lani, eeeej...
No, postavlja se pitanje zbog čega?! Posla nema, a i ovako, bušeći po 5-6 bokova odjednom, moj Boltek je gotov za tili čas...

Što se pak konstruiranja tiče, ovdje je vrelo ideja:

viewtopic.php?f=8&t=922

Samo ova banda ovdje (to ja njima tepam) to neće priznati.
mali od palube
Senior Member

PostPostao/la porer » 08. 03. 2012. (08:52)

MoP svaka čast!
CNC strojevi su mi dio struke, napravio sam ih više ali sve u domeni elektronike pa su dimenzije reda 2-3 decimetra po svakoj osi. Ovo izgleda ok, vjerujem da dobro radi ali preciznost 3 stote sa okvirom od iverice možeš imati samo u teoriji.

U svakom slučaju dobar posao :thumbup:
porer
Old Senior Member

Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PostPostao/la porer » 08. 03. 2012. (09:37)

mali od palube je napisao/la:Što se pak konstruiranja tiče, ovdje je vrelo ideja:

viewtopic.php?f=8&t=922

Samo ova banda ovdje (to ja njima tepam) to neće priznati.

P.S. Ne zavaravaj se. Uništio si lijep brod i napravio ruglo. To što ga sad nudiš besplatno malo je diglo interes, ništa drugo. Nakon svih iživljavanja koja si napravio na tom brodu s tom ponudom si u stvari konačno odredio realnu cijenu za koju se to sad može prodati.
porer
Old Senior Member

Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PostPostao/la mali od palube » 08. 03. 2012. (09:53)

Ma da... to mu je teoretska (izračunata) rezolucija. U praksi po osima X i Y i nema odstupanja. Barem ne onih koje bismo mi moli izmjeriti običnim šublerom (pomično mjerilo) na desetinke. Po Z osi odstupanja su do 0,5 mm. To je kriv stol, jer nisam predvidio nikakvu mogućnost podešavanja po visini. No, za naše stolarske potrebe je ovo i više nego dovoljno preciznosti. Čak i tih velikih pola milimetra po Z osi nam nije problem. Naime, sasvim je svejedno hoće li rupa za nosač police u boku kuhinjskoga elementa biti idealnih 11 mm dubine, ili će biti koji mm dublja. Rupe za ručkice su ionako probojne, a kirnanja (bilježenja) mjesta za iver-vijke za kojekave vodilice i prihvatnike mogu biti čak i dva mm dublja od neke teorijom predviđene mjere.
mali od palube
Senior Member

Sljedeća

Natrag na Parlaonica

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.