dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

Parlaonica - samo bez svađanja...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la lupis » 15. 12. 2008. (11:35)

Ča mi je promaklo?
Pa to se sve zna....,kad dam kritiku na tri štapa po osobi to je zajebancija,ali nemožeš reć da su tri ili pet parangala zajebancija!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10370
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la tomi » 15. 12. 2008. (11:44)

Članak iz Otvorenog mora br. 53, evo šta piše:

Vi pitate - mi odgovaramo
Dvije puške
su maksimum
savjetuje dr.sc.Alen Soldo, Centar za studije mora Sveučilišta u Splitu




Koliko se alata, primjerice podvodnih pušaka, može imati sa sobom u plovilu? Pitam ovo zato što između nas sportskih ribolovaca o ovoj temi konstantno postoji polemika. Uslijed toga smo pisali Ministarstvu i tražili njihovo mišljenje na što su nam odgovorili da, primjerice, u moru ne smijemo imati više od dvije puške, dok ih u plovilu možemo imati neograničen broj. Ipak i nakon ovog tumačenja neki od nas još nisu uvjereni, te želimo znati što je točno s obzirom na moguće probleme s inspekcijom i policijom?

Mladen K., Pula.


--------------------------------------------------------------------------------

Nejasno mi je kako ste mogli dobiti takvo tumačenje iz Ministarstva jer se tu, kao prvo, nema što tumačiti s obzirom da su propisi veoma jasni, a kao drugo to bi značilo da ni oni koji donose propise ne znaju te iste propise. Doduše, poučen iskustvom to me i ne začuđuje.

Dakle, Pravilnikom o športskom ribolovu na moru jasno je propisano da se imaoci dozvole mogu koristiti s ukupno do dva komada odmeta, s najviše po tri udice na svakom odmetu, dvije kančenice, s najviše po tri udice na svakoj kančenici, dva povlačna povraza (panule), s najviše po tri udice na svakoj panuli i dvije podvodne puške.

Sve je pobrojano
Nadalje, neki imaju pravo i koristiti stajaći pridneni parangal, jedan ili više njih s ukupno do najviše 100 udica; dva povraza s kukom za lov glavonožaca, dvoje osti te dvije naprave (trapule) za lov velikog crva. Od opreme mogu koristiti umjetnu rasvjetu (feral), i to jedan komad jačine do najviše 400 kandela (CD).

Samo ova količina alata i opreme u jednom trenutku može biti na plovilu. Ako je neki alat trenutno u moru, u plovilu količina alata mora biti umanjena za tu količinu koja se trenutno upotrebljava. Primjerice, to znači da ako u moru koristite jednu pušku, u plovilu možete imati samo još jednu. Iako u praksi, podvodni ribolovci često znaju koristiti 70 cm, 90 cm ili 110 cm puške, prema propisima prije odlaska na ribolov morate se odlučiti za samo dvije te s njima obavljati ribolov.

Kriva tumačenja

Treća puška u moru ili u brodu je prekršajDa se ne osjetite zakinuti, moram napomenuti da takvo pravilo vrijedi za sve kategorije ribolova, od gospodarskog, preko malog do sportskog i rekreativnog ribolova. Da je to posve jasno i da nema mjesta bilo kakvom tumačenju, primjerice kod sportskog ribolova, proizlazi iz prethodno navedenog Pravilnika i njegova članka 17. koji glasi:

Ukoliko način na koji se smije obavljati športski ribolov i/ili rabiti ribolovni alati i oprema kod obavljanja športskog ribolova na moru nije propisan ovim Pravilnikom, primjenjuju se odredbe Zakona o morskom ribarstvu i propisa donesenih na temelju njega koji se odnose na način uporabe i namjenu ribolovnih alata i opreme koja se smije rabiti kod obavljanja gospodarskog ribolova na moru.

Bespredmetni izgovori
Slijedom toga, u članku 59. stavku 1. Pravilnika o ribolovnim alatima i opremi za gospodarski ribolov na moru veoma jasno piše: Zabranjeno je držati na plovilu, koristiti i/ili nositi uz obalu vrste i/ili količine ribolovnih alata i opreme koji nisu upisani u povlastici.

To je i posve normalno jer bi u suprotnome, primjerice, gospodarski ribari mogli u svome plovilu imati stotine kilometara mreža sa izlikom da ih samo prevoze ili nedozvoljene alate sa izlikom da ih ne koriste, nego ih eto samo tako drže bez nekog posebnog razloga.

Priznat ćete da tako nešto stvarno ne bi imalo smisla. Doduše, izgleda da to ima smisla onima koji su vam poslali takvo tumačenje, ali vas pri tome moram ponovo podsjetiti da vam na sudu presuđuju na osnovi napisanih propisa, a ne na osnovi toga što je netko mislio.
Avatar
tomi
Old Senior Member
 
Postovi: 1173
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:45)
Lokacija: poreč

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la raptor » 15. 12. 2008. (12:20)

Eto Tomijev post je lipo prikaza ča se more i koliko alata rabit a koliko ne ;)
Ili i dalje mislite da ispod prove možete imat 500 udica parangala i kapetaniji objašnjavat kako mislite zakalat samo 100 udica jerbo su oni preostali za neku drugu ribu slika
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la xjapop » 15. 12. 2008. (13:17)

dobro ča ja pišen kineski

članak 59 stavka 1 se je minjala i već san napisal
kako je glasil prije te te kako glasi sad.


znači količina iz tog članka se briše...

evo vam link pa si pogledajte(pročitajte zadnje 2 rečenice ne treba ostalo)

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/126882.html

čitajte čitajte pa onda komentirajte

raptor i tomi jeste pročitali ča sam piso prije, koji članak se je mjenjo i koji je bo poveznica da se prije nije smilo imati više alata
nego ča je navedeno u dozvoli koju posjedujete.. od 2006. se smije imati alata na barci koliko vas je volja
Zadnja izmjena: xjapop; 15. 12. 2008. (13:32); ukupno mijenjano 3 put/a.
xjapop se u potpunosti odriče svake odgovornosti koja na bilo koji način može nastati iz, ili je na bilo koji način vezana za korištenje mojih postova.svi moji postovi su izričito zabavnog karaktera.
Avatar
xjapop
Member
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 05. 12. 2008. (11:19)
Lokacija: gospić

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la karamba » 15. 12. 2008. (13:26)

xjapop je napisao/la:dobro ča ja pišen kineski

članak 59 stavka 1 se je minjala i već san napisal
kako je glasil prije te te kako glasi sad.


znači količina iz tog članka se briše...

evo vam link pa si pogledajte

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/126882.html

čitajte čitajte pa onda komentirajte

biče ipak da ovi zakonodavci i imaju malo pameti :!:
,,
jer več sam napisao ako imam jahtu od 20 metri i u njoj nemoren imat paketič udica , par palangarčića i par ščapi onda nek gre sve u k...c !, pa nisam to pokrao, uredno sam kupio platio za to dobio račun i koji bi to zakon bio kad bi određivao u kojoj imovini pokretnoj ili nepokretnoj to smijem držati :?: :!: :!: , još mi samo fali da u nekom novom zakonu izađe da uredno kupljenu udicu smijem držati samo na 3 katu zgrade a nikako u prizemlju ili potkrovlju :!: , dajte se ljudi uozbiljite , živimo u demokraciji a ne u alkatrazu , :!:
imavina je imovina , a da bi plavac ušao u kabinu bez tvog pristanka mora imati sudski nalog :!: , jer to je privatna imovina ,svetinja !
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la raptor » 15. 12. 2008. (13:46)

Ma vidi ih :o a ko vama brani da otvorite obrt ribarski pa onda moreš upisat iljade udica parangala i ostalih alata,ovdi trubimo o sportskom ribolovu,pa ko bi bija onda tako blesav otprit obrt ako i ovako more imat alata koliko oće i na provi i ispod prove,ma nemrem bilivit :o
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la xjapop » 15. 12. 2008. (13:57)

tomi to je broj 53 otvorenog mora?
da im mogu pisati da isprave nepravilnosti
oko članka 59 stavke 1.
xjapop se u potpunosti odriče svake odgovornosti koja na bilo koji način može nastati iz, ili je na bilo koji način vezana za korištenje mojih postova.svi moji postovi su izričito zabavnog karaktera.
Avatar
xjapop
Member
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 05. 12. 2008. (11:19)
Lokacija: gospić

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la raptor » 15. 12. 2008. (14:01)

Popay,neznam jel pišeš kineski ali biće čitaš po japanski ;)
Da si pročita naslov pod dopune i izmjene onda bi vidia ili pročita na koju vrstu ribolova se pomenute odredbe i odnose :!:
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O RIBOLOVNIM ALATIMA I OPREMI ZA GOSPODARSKI RIBOLOV NA MORU
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la xjapop » 15. 12. 2008. (14:09)

raptor je napisao/la:Popay,neznam jel pišeš kineski ali biće čitaš po japanski ;)
Da si pročita naslov pod dopune i izmjene onda bi vidia ili pročita na koju vrstu ribolova se pomenute odredbe i odnose :!:
PRAVILNIK
O IZMJENAMA I DOPUNAMA PRAVILNIKA O RIBOLOVNIM ALATIMA I OPREMI ZA GOSPODARSKI RIBOLOV NA MORU


čitaj slovo po slovo tomijev post u kojem piše o otvorenom moru broju 53 pa će ti bit
jasno da člankom 17 iz pravilnik o športskom ribolovu na moru te
vežu za pravilnik o ribolovnim alatima i opremi za gospodarski ribolov.
xjapop se u potpunosti odriče svake odgovornosti koja na bilo koji način može nastati iz, ili je na bilo koji način vezana za korištenje mojih postova.svi moji postovi su izričito zabavnog karaktera.
Avatar
xjapop
Member
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 05. 12. 2008. (11:19)
Lokacija: gospić

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la raptor » 15. 12. 2008. (14:17)

xjapop je napisao/la:dobro ča ja pišen kineski

članak 59 stavka 1 se je minjala i već san napisal
kako je glasil prije te te kako glasi sad.


znači količina iz tog članka se briše...

evo vam link pa si pogledajte(pročitajte zadnje 2 rečenice ne treba ostalo)

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/126882.html

čitajte čitajte pa onda komentirajte

raptor i tomi jeste pročitali ča sam piso prije, koji članak se je mjenjo i koji je bo poveznica da se prije nije smilo imati više alata
nego ča je navedeno u dozvoli koju posjedujete.. od 2006. se smije imati alata na barci koliko vas je volja


Popay,nemoj mi sada ovdi cili-mili i ostalo,falija si i amen :lol: pusi sad tomijev post,ja se vatam onoga čega se ti vataš :mrgreen:
slika
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la Gaso » 15. 12. 2008. (14:25)

Razumijem, za parangal, samo to bi trebalo stat u zakonu, ko za mreže(... držati na brodu...), ali zašto stavit ograničenje na zaliho štapova ili tunja na brodu. Ako po zakonu za rekreativni ribolov možem imat samo 2 tunje na brodu i 2 štapa, to trebalo sigurno promjenit. Pa normalno ako imaš veči brod ili ideš na ribolov za par dana, da imaš na brodu više štapova, koji za ribolov iz barke, koji za VJ, koji za panulo(teško, lagano) itd...., a isto mislim da bi trebalo promjenit u zakonu broj udica u broj ješka, jer sad sam u prekršaju pošto imam iglicu ješkanu sa 4 udica, neznam po kojoj logici je bio pisan taj zakon.
Zadnja izmjena: Gaso; 15. 12. 2008. (14:28); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la karamba » 15. 12. 2008. (14:28)

raptor je napisao/la:Ma vidi ih :o a ko vama brani da otvorite obrt ribarski pa onda moreš upisat iljade udica parangala i ostalih alata,ovdi trubimo o sportskom ribolovu,pa ko bi bija onda tako blesav otprit obrt ako i ovako more imat alata koliko oće i na provi i ispod prove,ma nemrem bilivit :o

raptore ako imam dva parangala u provi ne znači da ču ih bacati !, dat ču sebe za primjer ,ove godine sam bacio niti 5 puta parangal a prošle niti jednom a več 5 godina imam 5 parangala u barci jer ih doma jednostavno nemam di držat !, bit je da s njima ne loviš i da ih nisi pokrao !
ako imaš bocu viskija u bunkeru neče ti policajac oduzet dozvolu jer češ možda jednom to i popit pa sjest za volan !, ovo o čemu vi pišete je totalna diskriminacija čovjeka , najbolje da se postavi policajac pred ribolovni dučan pa direktno svih u zatvor i još ga putem dobro izlupat jer je kupio 4 peškafonda i možda ih mislio odnest na barku.
staljin je bio humaniji ;)
Zadnja izmjena: karamba; 15. 12. 2008. (14:29); ukupno mijenjano 1 put/a.
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la xjapop » 15. 12. 2008. (14:28)

evo raptore da ti nacrtam

Pravilnik o športskom ribolovu na moru ima članak 17 koji se crta ovako

Ukoliko način na koji se smije obavljati športski ribolov i/ili rabiti ribolovni alati i oprema kod obavljanja športskog ribolova na moru nije propisan ovim Pravilnikom, primjenjuju se odredbe Zakona o morskom ribarstvu i propisa donesenih na temelju njega koji se odnose na način uporabe i namjenu ribolovnih alata i opreme koja se smije rabiti kod obavljanja gospodarskog ribolova na moru.

je ti sad jasan crtež?
xjapop se u potpunosti odriče svake odgovornosti koja na bilo koji način može nastati iz, ili je na bilo koji način vezana za korištenje mojih postova.svi moji postovi su izričito zabavnog karaktera.
Avatar
xjapop
Member
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 05. 12. 2008. (11:19)
Lokacija: gospić

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la xjapop » 15. 12. 2008. (14:42)

cilj otvaranja ove teme mi je bio da vam
ukažem da od 2006 vas ne smiju
kazniti
radi držanja ribolovnih alata u/na
barci,osim mreža koja je propisana zakonom
koliko se je smije držati na barci.

ako neko hoće da bude kažnjen onda neka i
bude kažnjen jer će vam gospoda rado pisati za
držanje u braci ,da ste rabili alat tako da
neće bit problema pri kažnjavanju.

Ko shvatio shvatio.

molio bi lokot ili zaključavanje ove teme

ne da mi se više trudit
Zadnja izmjena: xjapop; 15. 12. 2008. (14:45); ukupno mijenjano 1 put/a.
xjapop se u potpunosti odriče svake odgovornosti koja na bilo koji način može nastati iz, ili je na bilo koji način vezana za korištenje mojih postova.svi moji postovi su izričito zabavnog karaktera.
Avatar
xjapop
Member
 
Postovi: 232
Pridružen/a: 05. 12. 2008. (11:19)
Lokacija: gospić

Re: dali na barci smije bit 3 ili više štapova?

PostPostao/la karamba » 15. 12. 2008. (14:44)

imam ja jedan lokot u konobi :lol: :lol: :lol:
U.T.R. SMOKVA
----rent a boat----
Avatar
karamba
Old Senior Member
 
Postovi: 3313
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (11:09)
Lokacija: krk
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: 2bakan5 yam 40,60 ,galeon475yam70,sessa100

PrethodnaSljedeća

Natrag na Parlaonica

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.