Forum

Parlaonica - samo bez svađanja...

Moderatori/ce: riberer, dome, Moderatori

Forum

PostPostao/la riberer » 26. 06. 2021. (14:49)

Pozdrav svim, kako bi to rekao M710 SEA PEARL: "...posljednjm mohikancima na forumu :D "!

Vidjevši da se forumi, pa tako i naš, svi redom polako gase (ili su već ugašeni), a radi nekih novih oblika komunikacije u kojma možemo svi imati "nove prijatelje" i biti svima daleko vidljiviji ...puno njih koji su na te "nove oblike" prešli i dalje gaje ponanstva ostvarena baš putem nekadašnjih foruma, pa tako i našeg. Forum više ne posjećuju, osim u sjećanjima.
Htio sam vam postaviti pitanje da li mislite da bi se forum mogao održati i "oživjeti" na neki način?

Alternativa je, naravno, gašenje, jer kada vidim da na forumu nema ni stotinjak prijavljenih, postavljam sam sebi pitanje kome treba jedna stranica kao naša? Postaviti komentar ili sliku ulova ili barke ili bilo čega drugog vezanog na more na jedan FaceBuk ili na forum, predpostavljam da treba isto vremena i "muke" ...znam da je "posjedovanje" svojeg vlastitig profila na FB-ku slično nečemu kao posjedovanje svojega foruma, tamo se dobivaju lajkovi, komentari, novi prijatelji, sve uglavnom vrlo kulturno. Daleko od starih manira na ovom forumu. Ovdje kažu: "Ne stavljaj slike, jer će te popljuvati" ... na drugim oblicima komunikacije nema pljuvanja? Sve je kulturno, naravno ...čudi me da tako (i zašto) ne funkcionira i ovdje? Možda zato, jer je forum ovdje za nas, ali nije "naš", dok je profil na raznim "soušalima" naš i moramo se ponašati pristojno. Ne znam ...

Nakon ovog uvoda sam vas htio upitati da li ima smisla ...ne, ne mislim ga još ugasiti : Surprise 1: ... da se napravi, neke vrste, portal u kojemu bi se mogle naći zanimljive teme koje bi možda privukle još kojega "mohikanca" i da li ima zainteresiranih koji bi o tim i takvim temama imali volje pisati? Na primjer (ima takvih portala, blogova itd. već puno, ali nisu "naši"), opis jednog ribolovnog izleta, uređivanja broda, kupovine istog, određene tehnike lova, neke fešte, izleta sa prijateljima, jedrenje itd., itd. ... Sve bi se moglo spojiti i sa ostalim postojećim oblicima komunikacije putem obavijesti o novim postovima, porukama ili kako se već zovu.

Forum bi, naravno, postao samo dio tog portala, no možda bi tako bio više posjećen.

Zanima me što mislite o tome?

P.S. Nekada su se čitale knjige, sada mi se čini da se čitaju malo manje, sve je napisano na internetu ...ne želim reći da je forum knjiga neke vrste, ali puno zanimjivih stvari je baš ovdje napisano.
P.P.S. Pitajte i one koji više forum ne posjećuju, ali ih "vidite" ... ;)
P.P.P.S. Jedna od "legendi" je i MOP koje se "tamo" često zna spominjati ...vidim da se je vratio. Dobo nam se vratio mali od palube! :D
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Forum

PostPostao/la street » 26. 06. 2021. (16:05)

Svakako ostaviti, makar kao dio portala zbog baze znanja i svega napisanog :)
Malo konstruktivne kritike iz branše i kao korisnika, prije dosta godina smo predlagali tapatalk, koji je brzi,laksi,moderniji za pregled foruma, al se zelja korisnika nije obistinila :( Moje skromno misljenje je da je to bio propust, te je pridonjelo "tlaci" koristenja foruma,smanjenju korisnika koji su aktivni, te pregledu i lakoci koristenja.

Svakako pohvala za trud i sve do sada :)
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Forum

PostPostao/la SHETLAND » 26. 06. 2021. (16:30)

Puno sam znanja i mišljenja dobio putem " foruma",
Volio bi da ostane, samo da se upotreba olakša ako je to moguće. Mnogi ne znaju staviti sliku.... i mnogo drugih elemenata korištenja..........
Upoznao sam kvalitetne ljude s kojima i
dalje želim kontakt putem "FORUMA".
....samo je u mašti granica...........
Avatar
SHETLAND
Member
 
Postovi: 337
Pridružen/a: 19. 06. 2013. (10:40)
Lokacija: otok IST, PREMUDA, ŠKARDA
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: SHETLAND 610 , JLM PERKINS 75 ks

Re: Forum

PostPostao/la josey » 26. 06. 2021. (17:13)

zaboravi pricu,
nije ovo jedini forum koji ima taj “problem”

svi su se prebacili na fejs, (nemam profil) iako je forum po meni puno kvalitetniji za raspravu.
kroz dogledno vrijeme ce se svi forumi “pogasiti” kao sto su se pogasile news grupe (ako ima ekipe na forumo koja zna sta je to uopce)
tako da jbg, drzi dok ide, iako za 100 ljudi to ni nema bas smisla.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2105
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Forum

PostPostao/la mares » 26. 06. 2021. (19:15)

I ja bih volio da ostane. Mislim da je pao interes za forum ne toliko zbog facebooka i ostalih pizdarija vec kako su polako
odlazili pravi znalci (da spomenem samo Zoreta, Teranavisa i ekipu, i ne omalovazam one koji su jos prisutni!) tako je i forum
izgubio na tezini i mjestu gdje se mogu naci kvalitetni savjeti i besplatno dobiti znanje koje su neki godinama skupljali.
Politikom "svaciji glas je jednako vrijedan" se izjednacilo idiote i neznalice sa pravim mestrima. Nije ni cudo da su odje.... forum
i nastavili naplacivati ono sta su ovdje davali besplatno.
Ja sam u moru i brodovima preko 25 godina (doduse u onima velikima), na forumu 9 godina i napisao sam 100-tinjak postova. Uzivao
sam citati iskustva i savjete onih koji znaju.
Svadja i provokacija je bilo i previse. Dobra zajebancija ( Lupis :D ) mislim da nikome ne smeta.
Nadam se da ce forum prezivjeti, manje bitno u kojem obliku. Prevelika je to baza znanja i iskustva da samo tako nestane...
Avatar
mares
Member
 
Postovi: 164
Pridružen/a: 30. 09. 2012. (23:11)
Lokacija: Škrljevo
Tip plovila: Beneteau Antares 760, Nanni T4.200

Re: Forum

PostPostao/la maverick975 » 26. 06. 2021. (21:41)

Forum ne samo ovaj vec bilo koji drugi ima bazu informacija koju je lako prelistati kad ti nesto zatreba i sam google daje teme kao odgovor na postavljeni upit. Ljudi na forume odlaze i dolaze, mnogi majstori na mnogim forumima su tamo boravili iz raznoraznih razloga od samopromocije do djeljenja znanja...Mnogim je to u jednom trenu zanimljivo i kad ih popusti onda odu na neki drugi oblik komunikacije.
Portal je odlična priča ali o tome se netko treba brinuti...Mada se kroz njega moze puno vise reklamirati i dati prostor onim koji kroz nautiku zaradjuju za kruh...Mozda netko ima interes za neki web shop...ili neki web shop ima interes za forum....pa ce u nekoj simbiozi lakse ostati...jer tesko je naci ovako brojnu i ciljanu skupinu da posjecuju jedno mjesto. I ti koji vise ne pisu sigurno navrate ponekad da vide sto im novo...
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: Forum

PostPostao/la chomli » 26. 06. 2021. (23:31)

Ovaj forum volim i često sam tu, iako rijetko nešto napišem (a možda i bolje :D ).
Preko njega sam upoznao dobrog prijatelja :thumbup:

A za FB nemam profil, niti me zanima...
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 879
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: Forum

PostPostao/la maky » 27. 06. 2021. (08:50)

Potpisujem sve sto je Chomli napisa
Svaki dan pogledam sto je novog na forumu
.ebote šta odma napadaš čovika, pa nije mali ribar.. :crazy: by ceko
Avatar
maky
Senior Member
 
Postovi: 896
Pridružen/a: 01. 04. 2013. (16:14)
Lokacija: kukljica
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: Graso 20 Scam SD 4.140 TIC

Re: Forum

PostPostao/la bananko28 » 27. 06. 2021. (14:29)

Kad se samo sitim kako sam otvara teme o zubacima i lignjama... pa ekipe...Huzjaka, Legija, Gase, Fishbona... ima ih jis ne mogu se sitit.... pa cekaj odgovore... pa prvo kad bi uvatija ribu bilo bi javljanje na forum...prvog zubaca nisam zna stavit na forum pa ga je ribi uploadovo.... to su bili gusti, veci nego sad fejs al jbg prosla ta vrimena, neko novo doba...
Upozna sam dosta ljudi i sa nekima sam jos u kontaktu, cujemo se cesto... razmjenjemo slike ulova itd... nznm zasto ali mislim da su forumi proslo vrijeme... cesto vidim na fejs grupama da se na neka pitanja korisnika u nekoj grupi da je savjet da pitanja potrazi na forum.ribolovnamoru. Ekipa dode ali nista ne pita kad vec sve pise... i jbg tako nema aktivnosti..
Ja svaki dodem po par puta vidit ima li stocnovoga.. uglavnim neke teme o barkama i nista drugo
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: Forum

PostPostao/la pagus » 27. 06. 2021. (16:30)

pagus je napisao/la:Ljudi su se preselili na neke druge, recimo "modernije", medije i napustili forume.
Sve su to mediji jednostavniji za upotrebu, ali su objave na njima poput leptira - namijenjeni da bljesnu po objavi i nakon nekoliko dana odlaze u zaborav.

Forumi nasuprot tome, posebno ako su dobro zamišljeni i administrirani, nakon godina života postaju prave male enciklopedije - strukturirani po temama, lako pretraživi beskrajno korisni izvori znanja i iskustva. Takav je i ovaj naš forum i zato ga treba čuvati.


Ovo sam ja napisao našem Perotu (peroLA) pred točno 4 mjeseca, a i danas mislim isto.
Pomoglo bi da se postavi Tapatalk, ljudi bi se sa mobitela lakše odlučili napisati nešto i vidjeti što ima novoga.
Na dugu stazu izgleda da forumi ipak idu svom kraju.

S druge strane imam osjećaj da je sve manje ljudi koji se odlučuju sami svojim rukama nešto napraviti ili popraviti, a takvima je ovaj forum bio iznimno vrijedan.
Informacije za one druge - obične potrošače (gdje povoljno kupiti nešto, koji je novi model štapa, upredenice, jiga) jednostavnije se prenose na Fejsu, WhatsApp-u Twitteru a ionako zastarijevaju za nekoliko dana ili mjeseci.
Pagus
Avatar
pagus
Old Senior Member
 
Postovi: 1460
Pridružen/a: 11. 07. 2008. (14:03)
Lokacija: Zagreb, Pag, Šimuni
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adriatik 790 (IMR M33/T)

Re: Forum

PostPostao/la M710 SEA PEARL » 27. 06. 2021. (18:25)

... riberer ... ako budes zatvara forum ja cu zadnji ostat stobom i necemo se dat dok god budemo imali streljiva :OK 17:
LONGLIVELEGENDARNI :Happy31:
Avatar
M710 SEA PEARL
Old Senior Member
 
Postovi: 1899
Pridružen/a: 15. 05. 2009. (21:15)
Lokacija: SIBENIK
Tip plovila: MAESTRAL 710 - VOLVO PENTA D2-40

Re: Forum

PostPostao/la Rexi » 27. 06. 2021. (20:12)

brza komunikacija i "popularnost" ubija klasicne forum.
Ali nije to sve, brzina je kljucna stavka.

ovoris mobitel, skrolas, upises, upload i gotovo.
To je ono sto ubija forume jer se nisu prilagodili.

E sada... sto mozemo napraviti da ostane ova velika baza ziva?
po meni da se odrziti na zivotu bez da se "zaposli" jos par ljudi za portal xy svrhe.

1) omoguciti upload slika lokalno na serveru.
Svi koji i dođu prvi put na forum preko pretrazivaca dosli su ili zbog teksta ili slike. Ali - slike vise nema jer su free hosting slika istekli i nedosupni.
Naisao sam na tako puno linkova sto me zanimalo i logiram se tu kada ono - nema slika... a to mi je kljucno za neke tematike.

2) brzi login i registracija, facebook, google itd..
Ovo je jedan od rijetkih foruma di se logiram "rucno". Neke forume, meni zanimljive.. ne posjecujem samo zato sto forsaju taj stari login a kao nekakav hobi ne treba mi dodatna "lozinka" za pamcenje. Umara me.
Ne samo sto moram pamtiti nego zato sto moram tipkati (prilagodba!)

3) e sada.. ako bas zelimo ici dalje - mobilna aplikacija. ali ne onaj import weba i shortcut, niti dodatna optimizacija weba za mobitele.
Nesto tipa tape talk ali da vuce stvari sa foruma, brzo postanje, obavijesti na pracenje tema.
Ovo ne bi trebalo biti skupo.

4) tri koraka dalje, ako bas zelimo ici na portal, vijesti itd - bazirajte se na mobilnoj aplikaciji a ne na webu.

:wave: :thumbup:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Forum

PostPostao/la Groff » 27. 06. 2021. (21:43)

Neka foruma neka !!!
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Forum

PostPostao/la Basaforca » 28. 06. 2021. (04:09)

Forum RiboloNaMoru ne zasluzuje da propadne...
Ako treba kakva potpora u bilo kojem pogledu treba samo sa kolegama na forumu porazgovarati i podijeliti problematiku.
Jos jedno, koliko god puta je vec spominjano, tapatalk plugin bi trebalo osposobiti pod obavezno. Pregled kroz samu aplikaciju je jednostavan, notifikacije, upload slika direkt iz aplikacije na tapatalk server bez potrebe za dodatnim prostorom za pohranu.
Mislim da puno nas bi rado povirilo na forum u letu, nabacilo sliku, prokomentiralo, ali kroz web browser na smartphone-u ne bude bas prakticno.

Eto ako treba dodatna ruka za odrzavanje i moderiranje javljam se drage volje. Koliko mogu cu rado pomoci :wave:
Avatar
Basaforca
Senior Member
 
Postovi: 874
Pridružen/a: 28. 07. 2012. (05:59)
Lokacija: SPLIT
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pilotina Marušić 950

Re: Forum

PostPostao/la peroLA » 28. 06. 2021. (08:47)

ja sam ponudio vise puta ruku jer je to moja struka, jedno vrijeme sam imao i hosting i razvijao slicne stvari. Jednom je bila ideja napravit i portal da se nadoveze na forum buduci da nesto kvalitetno ne postoji u cijeloj regiji.. trazio sam partnerstava i kad nisam nasao odustao a naucio da treba vise kvalitetnih da zazivi.. ja sam pratio news grupu pa forum, probao i onaj jedrilicarski ali nije mi se svidio, isto tako upoznao ovdje ljude cije brojeve drzim u mobitelu.. na forum sam dosao sa nista znanja ali ipak sam imao od djetistva dane provedene na barkama, naucio sam puno toga iako nesto i krivo..
eto ako dodjem do dobre ideje javit cu svakako, inace 8 fb koristim puno ali ne za sta koristim forum jednostavno mi za to ne lezi.. neki dobri forumi ipak dan danas zive
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3328
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Sljedeća

Natrag na Parlaonica

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.