Lov sa obale

Lov i ponašanje kraljice.

Moderatori/ce: aladin, emils, tramontana, Moderatori

Lov sa obale

PostPostao/la barba » 20. 07. 2008. (12:16)

pozdrav svima
novi sam u morskom ribolovu pa me zanima može li se orada loviti sa obale i sa kojim mamcem, treba li primamljivati odnosno imam šaranski pribor pa me zanima mogu li ga prilagoditi lovu orade
barba
New Entry

Re: lov sa obale

PostPostao/la snark » 20. 07. 2008. (13:02)

ja sam ih ulovio nekoliko na parangal, uglavnom na kamenitom terenu, na štap sa plovkom nekoliko komada (do 40 dkg) i dosta malih koje sam puštao. inače se love na šaranske štapove, dobro je imati rod-pod i signalizatore, klizno olovo, najlon oko 0.30, baitraner ili otvorene role, perlicu za zaštitu čvora i florokarbonski predvez oko 30 cm. udica naravno što jača, kovana. ona ne trpi otpor i treba joj pustiti da izvlači desetak metara i onda snažna kontra. kao mamac odličan je volak, školjke kunjka i dagnja, a kažu i bibi. volak se razbije i jednostavno nabije na udicu sa komadičima ljušture. dobar je jer ga ne skida druga riba. ja sam rijetko lovio s obale baš zbog terena, jer na kamenitom terenu izgubim puno pribora a na pijesku je nešto manja šansa da ih uloviš, iako ih ima, sigurno. sezona je najbolja u devetom i desetom mjesecu, a ima ih i sada. ali onda su debele i uhranjene i u pokretu.
a sad, sve ovo je više teoretski, moj kolega ju je ulovio na ovaj način, ja nisam jer sam pokušao možda dvaput...
ali ljudi koji znaju, kažu da treba tako, pa im vjerujem :D
meni ih je bolje i lakše loviti na najlonski parangal, baš onakav kakav je opisan u drugoj temi, taj sigurno radi na pravom terenu.
snark
New Entry

PostPostao/la barba » 20. 07. 2008. (13:27)

daj mi reci još gdje se drži orada bliže obali ili dalje i treba li sa čim primamljivati
barba
New Entry

PostPostao/la snark » 20. 07. 2008. (22:44)

zavisi o terenu, nije na velikoj dubini. može se naći uz sam kraj, pa na desetak metara prosječno. naravno da je dobro primamljivati; razbijeni ježinci, smrvljene školjke ili volci, ostaci ribe, kruha i slično. može biti dvadeset, pedeset, sto metara od obale, dakle štapom se može loviti bez problema. i ja se planiram ove jeseni malo više posvetiti oradama s obale. treba je čekati, ali isplati se ako je uloviš. mislim da je duplo jača od bilo koje ribe svoje veličine, ali o tome neka pišu iskusniji. uglavnom, najbitnije je naći teren gdje pribor neće zapinjati i biti jako strpljiv.
snark
New Entry

PostPostao/la barba » 20. 07. 2008. (22:53)

hvala na informacijama ako si iza prvoga na murteru javi se da te počastim hladnom žujom
barba
New Entry

PostPostao/la snark » 21. 07. 2008. (23:14)

e i javi ako što uloviš. negdje blizu murtera se navodno miješa vransko jezero sa morem, i u toj bočatoj vodi (opet navodno) dolazi svakakva riba, a i orade. a blizu ti je čini mi se i neko uzgajalište školjaka, i tu kažu da dobro love (naravno, zaboravio sam kako se zove uvala, možda i nije jako blizu murtera, ali u tom kraju) najbolje pitat lokalne, ako slučajno naiđeš na nekog susretljivog murteranina :D . pozz i rogi
snark
New Entry

PostPostao/la tomi » 21. 07. 2008. (23:18)

neki dan su vidili tu di se miješaju te dvi vode i malu iz looch nessa,baš je mala nessie bila simpa :D
tomi
Old Senior Member

PostPostao/la snark » 22. 07. 2008. (15:52)

daj tomi neku konstruktivnu nabaci umjesto da se sprdaš s nama neznalicama :?
snark
New Entry

PostPostao/la tomi » 22. 07. 2008. (17:24)

snark je napisao/la:daj tomi neku konstruktivnu nabaci umjesto da se sprdaš s nama neznalicama :?

ok.evo ti konstruktivne.
naješkaj sa dobrom ješkom (mislim količinskom),stavi dobar komad od udice,klizno olovo i zabaci.
izbor ješke sam izaberi,možeš birati od sardele,volka,krak mrkača,dagnje,bibi itd.
eto to ti je to,i čekaj griz :D
tomi
Old Senior Member

PostPostao/la Alien » 23. 07. 2008. (06:55)

snark je napisao/la: negdje blizu murtera se navodno miješa vransko jezero sa morem (naravno, zaboravio sam kako se zove uvala, možda i nije jako blizu murtera, ali u tom kraju)

Selo ti se zove Prosika, ako si sa barkom, točno preko puta Betine, a s autom moraš kroz Pirovac prema Zadru, pa nakon koji km prva cestica lijevo.
Alien
New Entry

PostPostao/la oneeyed » 23. 07. 2008. (10:02)

E to je moj kraj, to je Pirovački zaliv, moje igralište. Je, tu je uzgajalište dagnji na kojima orade rade štete u tonama. Tu ti se namnožilo što ribolovaca s obale, što parangala, vrša i štatijaznamčegasvene...
....mišljenje je kao šupak, svatko ga ima......
oneeyed
Old Senior Member

PostPostao/la snark » 23. 07. 2008. (15:20)

pa da, takva razvikana mjesta mogu samo razočarat; ako sam ja čuo za to a da nisam nikad bio, možeš mislit koji je tamo pritisak, dakle bolje ne.
tomi, hvala na konstruktivnoj ;) . to sam i ja napisao, samo sam potrošio pola metra ekrana :D
eto, barba, probaj tamo gdje alien kaže, to ti je blizu
snark
New Entry

PostPostao/la barba » 23. 07. 2008. (16:13)

još jedanput hvala,nadam se da če biti uspješno
barba
New Entry

PostPostao/la snark » 25. 07. 2008. (16:40)

čitam danas u novinama da podlanice rade nemilu štetu tim školjkama. možeš mislit koliko ih tamo ima, kaže da se zalete i sve poharaju...
snark
New Entry

PostPostao/la Great White » 02. 08. 2008. (15:53)

najbolja jeska za lov komarce je crv ali i on kosta,druga omiljena joj je volak ali ide i na ostale.primjer jedne jeftine jeske je pastela,uzme se sardina(u konzervi),najjeftiniji sir.Sardinu zgnjecis u jednoj teci u kasu zajedno sa uljem, izribas sir(pripazis na svoje prste),stavis brasna(ne bas previse) da se zamisa jedno tisto ka za kruv,kad si to sve sredija ostavis priko noci da odstoji i ujutro u lov .jeska je dobra otpusta miris u moru a male ribe je nemogu srusit i moze trajat par dana :D
Great White
New Entry

Sljedeća

Natrag na Orada

Trenutno korisnika/ca: / i 0 gostiju.