Jota

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Jota

PostPostao/la riberer » 01. 03. 2012. (20:50)

Ne znam kako bih drugačije završio moju zimsku trilogiju, nego sa jotom ... iako bi se tu moglo još štošta ubaciti. Jedna od stvari koja me oduševljava, a tiče se ovih nemesno-mesnih jela, je ta što moj mali luduje sa količinama koje je u stanju pojesti. U vremenu MekDonaldsa i brze prehrane na svakom koraku, on je očit primjer da se "zaboravljena" jela i dan-danas mogu cijeniti. I to od mladih naraštaja.
Jota sigurno nije jedno od zaboravljenih jela, jer je, barem tako vjerujem i danas je često prisutna na mnogim stolovima uzduž naše obale, pa i šire.

Evo i moje varijantre koja, na poslijetku i nije tako različita od drugih ... osim, možda po količini.

Sastojci za dva do tri obroka ...

- 1 kg kiselog kupusa
- 0,5 kg fažola
- 0,6 krumpira
- jedna dimljena svinjska koljenica
- 150 grama suhe pancete
- oko pola glavice češnjaka
- stručak peršina
- par suhih listova lovora
- 10-20 zrna papra (bijeli)

Isto kao i kod ješmika i kisele repe, fažol namočen večer prije, najprije prokuham kratko i bacim vodu u kojoj se je kuhao. Nakon toga ga vratim nazad u lonac sa dodatkom kiselog kupusa koji nikada ne isperem, no to je stvar svakoga ponaosob, netko ga voli takvog, a nekome je bolji kada je manje kisel. Uz to ide i svinjska koljenica koju usitnim na manje komade tako da sve skupa bude ravnomjerno raspoređeno u loncu, onako, u slojevima. U to ide i papar, lovor i pešt napravljen od pancete, češnja i peršina. Vode dvije i pol litre.
Kuha se pokriveno na laganoj vatri i kada je fažol gotovo kuhan, ubacim na kriškice narezan krumpir. Ni ovo jelo ne solim, ali to je stvar ukusa. Mislim da je slanoća koljenice i pancete dovoljna da da pravi okus joti, a ne treba zaboraviti i da je kupus slan ... iako kiseo.

Pešt je uglavnom odlika jela koja se pripremaju u Istri i sjevernom Primorju, dok se južnije ne upotrebljava ili rijetko. On daje poseban okus jelima, što zbog pancete, što zbog češnjaka, a i peršin tu ima svoje mjesto. Oni koji nisu probali, trebali bi, no možda bez pretjerivanja u količinama za početak, jer je okus poseban. Već nam može, namazan na koricu kruha, reći sve o sebi.

Kada je kuhano, servira se sve zajedno, bez da se posebno izvade komadići mesa koljenice, "loveći" ih u prostranstvima lonca ...

slika
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Jota

PostPostao/la Groff » 01. 03. 2012. (21:59)

Ne znan kako ti ali ja uz jotu i jačmik jin palentu obavezatno - e ! Za recepti :clap: dobra stara tradicionalna jida, long live fažol i ....... !!!
.... su: kiselo zelje, kisela ripa, jačmik, pašta i krumpir.
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Jota

PostPostao/la ceko » 01. 03. 2012. (22:36)

Bome dobro ti to.. :thumbup:
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: Jota

PostPostao/la arbo » 02. 03. 2012. (08:47)

Bravo Riberer svaka čast !Jota je meni jedno od dražih jela uopće,ima tu varijacija na temu od sela do sela ali je baza recepta jednaka.Iman sreću da živin na selu pa imamo domaći kapuz,repu,kumpire a od susede imamo i domaći jačmik-ješmik-ječam.Moj tast često skuha repu s kumpirom i fažolom a meso bude domaći puran.Fantazija!
U pol Marča ni sipa ni komarča.
Avatar
arbo
Senior Member
 
Postovi: 748
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (10:21)
Lokacija: Prkačini-Žminj,područje lova istočna i zapadna obala,barka i s kraja
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Istranka,Suzuki 6ks 4t

Re: Jota

PostPostao/la tg-boy » 02. 03. 2012. (23:19)

ovako mi je kuhala pokojna nona puležanka, tad mi nije bila ukusna a sad bi sve dao da je opet probam - njenu onako kako je ona znala spravit
bravo ribi :thumbup:
Prije sam bio umišljen - sad sam savršen - bit će bolje
Avatar
tg-boy
Old Senior Member
 
Postovi: 1786
Pridružen/a: 07. 06. 2008. (22:00)
Lokacija: trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb, volvo md11c


Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.