Palamida u ulju

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la borro » 08. 10. 2011. (04:58)

pod friz sam i mislio na frižider, ali čemu? Pa ne mora se čuvati u njemu ako je sterilizirano i dobro zatvoreno. Da stoji nasred kuhinje neće se ništa dogoditi. I marinirana riba i sve živo u trgovačkim centrima stoji na policama. Barem većina svih tih slično spremanih artikala (steriliziranih i u teglama).
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la primorac » 08. 10. 2011. (08:27)

Boro, sve ono naslagano u trgovačkim centrima ima nitrite, nitrate, sulfite i bisulfite (pogledaj deklaraciju na tim proizvodima).

U tom je razlika.

BTW, ja smokve koje osušim ne sumporajem, složim ih u sendvič vrećice po 20 dkg i u škrinju s njima. Odledim ih prije konzumiranja i sve 5.
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la saša šverko » 08. 10. 2011. (11:54)

primorac - potpisujem :thumbup:
Avatar
saša šverko
Old Senior Member
 
Postovi: 3019
Pridružen/a: 17. 05. 2011. (13:00)
Lokacija: mali lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: maestral 710 yanmar hm 35 hp kvar.plas.4.10

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la maminjo » 26. 10. 2011. (20:00)

najbolja moguća priprema palamide,jednostavno je savršena :clap:
Avatar
maminjo
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 26. 10. 2011. (19:36)
Lokacija: zagreb

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la teo_ribar » 10. 11. 2012. (13:38)

iako je recept palamida va ulju, dela se i sa ostalom plavon ribon
pošto san slabo na barki jutros san na ribarnici naišal na friški luci cca 1.4 kg po 20 kun komad, zel 5 komadi i u tijeku je priprema za va ulje :D

recept san bil prije navel al da vas podsjetin :D
teo_ribar je napisao/la:ribu porežeš na fete i posložiš va pleh va kojem si prethodno napravil ko gradele od štapića za ražnjiće........stavit na 100°sat vremena samo da se riba isuši (u tom razdoblju 2-3 puta otvorit vrata od pećnice da vlaga izađe van.......nakon sat vremena izvadi se van i nakon ča se ohladi očistiš te fete od kosti , kože i crnog mesa (dobiš lipe medaljone), nakon ča si sve to očistil poslažeš va padelu svo to meso i zaliješ da ulja (ne maslinovo ulje) bude prst priko i nutra ide samo papar va zrnu i malo soli i staviš na laganu vatru da kuha uru vrimena........nakon toga pustiš da se ohladi i onda posložiš va staklenku i zaliješ tim uljem.....te tako more stajat dosta dugo vremena


evo jedne slike dijela ribe nakon ča se znela zi peći, sad slijedi čišćenje svega i nakon toga kuhanje va ulju

slika
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la tramontana » 10. 11. 2012. (14:41)

Lepo Teo :thumbup:

Si pogjedal ako su imeli one crviće - anisakis?

Zadnjih dva puti ča san ih zel za carpaccio :thumbdown: , šli su va brudet ... i još san smiron mislel ča jin :roll:
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la ZOIS » 10. 11. 2012. (14:56)

Ja to radim slično samo kuham na nižim temperatura (cca. 50 stupnjeva) direktno u maslinovum ulju, i to se bar meni pokazalo puno okusnije.
Avatar
ZOIS
New Entry
 
Postovi: 25
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (18:11)
Lokacija: Ljubljana

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la el passo » 10. 11. 2012. (16:38)

Oće meni neko donirati palamidu, pa da i ja isprobam taj recept ?
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la teo_ribar » 10. 11. 2012. (17:37)

tramontana je napisao/la:
Si pogjedal ako su imeli one crviće - anisakis?

a jbg nisan uopće šal za tin :?

nego va 5 rib je bilo 7 kg žive vage :D
nakon ča san znel drob i glavu te čišćenja sve kože i kostiju nakon ča se osušila va peći došlo je točno 2,5 kg čistog mesa, sad slijedi kuhanje va ulju i kad se ohladi stavljanje va staklenke :D
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Twinman » 25. 11. 2013. (14:25)

Pozdrav.....i meni se svidja ovaka priprema ribe. Možda neko zna zašto nikako ne koristiti maslinovo ulje?
Avatar
Twinman
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 24. 11. 2013. (11:47)
Lokacija: Ljubljana, Slovenija
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la riberer » 25. 11. 2013. (15:44)

Dva su vjerovatna razloga, pa ako isključimo prvi koji bi bio škrtost, drugi je vjerovatno taj što domaće maslinovo ulje ima jak miris i okus kojim bi prekrio onaj ribe, no postoje maslinova ulja koja nisu toliko dominantna i koja bi jako dobro poslužila svrsi ... koristim ih i sam, od mariniranih inćuna, ljutih papričica punjenih tunom i kaperima i tako dalje ... bez kraja. :D
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Twinman » 25. 11. 2013. (17:12)

To sam i sam predpostavio, i prvi :D i drugi razlog. Može se nači grčko i italijansko ulje za ove svrhe. Naše "sjeverno" je stvarno jako, a ove godine sam čak u Dalmaciji u večini naišao na ulje zelenih maslina. Izgleda da je to trend. Bili smo mjesec dana nazad u berbi maslina na Žutu i mlin je več na puno radio.. Sječam se 10 godina nazad, kad je u Murteru još radio stari mlin na kamen. Sad kažu da se ovo upotrebi kasnije....dobro bi bilo opet okušati ono strao zlatno zeleno ulje.
Avatar
Twinman
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 24. 11. 2013. (11:47)
Lokacija: Ljubljana, Slovenija
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Denis1 » 25. 11. 2013. (18:16)

teo_ribar je napisao/la:iako je recept palamida va ulju, dela se i sa ostalom plavon ribon
pošto san slabo na barki jutros san na ribarnici naišal na friški luci cca 1.4 kg po 20 kun komad, zel 5 komadi i u tijeku je priprema za va ulje :D

recept san bil prije navel al da vas podsjetin :D
teo_ribar je napisao/la:ribu porežeš na fete i posložiš va pleh va kojem si prethodno napravil ko gradele od štapića za ražnjiće........stavit na 100°sat vremena samo da se riba isuši (u tom razdoblju 2-3 puta otvorit vrata od pećnice da vlaga izađe van.......nakon sat vremena izvadi se van i nakon ča se ohladi očistiš te fete od kosti , kože i crnog mesa (dobiš lipe medaljone), nakon ča si sve to očistil poslažeš va padelu svo to meso i zaliješ da ulja (ne maslinovo ulje) bude prst priko i nutra ide samo papar va zrnu i malo soli i staviš na laganu vatru da kuha uru vrimena........nakon toga pustiš da se ohladi i onda posložiš va staklenku i zaliješ tim uljem.....te tako more stajat dosta dugo vremena


evo jedne slike dijela ribe nakon ča se znela zi peći, sad slijedi čišćenje svega i nakon toga kuhanje va ulju

slika

Teo isti recept i mi koristimo za palamidu i mogu reći da je fenomenalno.Par mjeseci može se konzumirati bez ikakvih naznaka kvarenju.Nego zanima me dali bi se mogla i tuna spremati istim receptom??
Avatar
Denis1
Member
 
Postovi: 450
Pridružen/a: 23. 01. 2010. (21:04)
Lokacija: Krk

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la teo_ribar » 25. 11. 2013. (18:25)

ja san na ovaj način delal palamidu, luca i rumbaca (čak san probal i par komadi plavice), meni se najviše pijaža rumbac jer ima najkonstruktivnije (najtvrđe meso)
tako da vjerujen da ni tuna nemore bit loša :thumbup:
˝Nema veze kakav je zakon bitno je samo da ga ti i policajac koji te kontrolira tumačite na isti ili sličan način ˝ by: el passo

˝Ma nema problema ako ga zabrane (MR), važno je da kontrole ostanu iste.˝ by: ab ovo

˝Kuster , a da se prestaneš drogirat ?˝ by: Lady M
Avatar
teo_ribar
Old Senior Member
 
Postovi: 6439
Pridružen/a: 15. 12. 2008. (17:34)
Lokacija: Sušak
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Adria 501...Yam 6ks 4T

Re: Palamida u ulju

PostPostao/la Denis1 » 25. 11. 2013. (18:30)

Hvala,probat cu pa cu javiti dojmove. :wave:
Avatar
Denis1
Member
 
Postovi: 450
Pridružen/a: 23. 01. 2010. (21:04)
Lokacija: Krk

PrethodnaSljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.