Palamida

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Palamida

PostPostao/la porer » 26. 10. 2009. (09:08)

Spremao sam Jednu lijepu palamidu ovaj vikend pa da podijelim način kako. Naravno, ništa posebno, daleko sam ja od majstora ali eto...

Dakle od palamide teške 2 kg trebao sam za 4 osobe napraviti ručak.
Pa da krenemo.

Juha

Odsjekao sam glavu i rep i stavio ih kuhati. Vode da pokrije (za 4 osobe nasipati količinu za 5 tanjura). U to sam dodao mrkve, peršina (i lista i korijena), celera, češnjaka (malo krupnije izrezanog), kapule (prethodno sam je isjekao na deblje kolutove i ispekao na ploči da malo pocrni). Naravno sol, papar, dvije žlice maslinovog ulja i žličica octa. Kad se skuhalo toliko da se meso odvaja s kosti procijedio sam i odvojio povrće i meso pa ubacio u juhu pola šalice riže i postio da kuha i previše, nek se riža čak malo raskuha. Za to vrijeme ono povrće iz juhe sam sitno isjekao a meso skinuo s kostiju i kad je riža kuhana sve vratio u juhu. To je to što se tiče predjela. Namjerno nisam pisao količine, to se sve stavlja odoka i teško je pogriješiti, jedino s octom i paprom treba pažljivo.

Glavno jelo

Nisam puno fantazirao oko priloga - blitva i krumpir, čisto lešo i začinjeno s malo domaćeg ulja i češnjakom.
Meso sam izrezao na deblje fete i par sati prije spremanja nasolio, popaprio i stavio u toć od ulja i malo octa pa u hladnjak. Par puta sam to okretao da dobro upije. E da, izrezao sam češnjaka na listiće pa ih zabio u meso i to poprilično. Meso je mekano pa se prstom lagano utisne.
Pekao sam tako natopljene odreske na suhom teflonu, već su puni ulja i nema problema. Malo sam ih poprašio crvenom paprikom i kad su gotovi preko njih sam posuo sitno sjeckanog peršinovog lista.

Eto, bilo je super, svi su jelo pohvalili i dobro se najeli. Slika nemam jer sam aparat zaboravio na barci, biti će drugi put (nadam se da neki medulinac ne čita ovo inače ostadoh ja bez aparata).

Dva odreska su ostala pa sam u ulju izdinstao manju glavicu kapule isječenu na listiće, u to sam dodao peršina, lovora, češnjaka, soli, papra, vina i octa pa malo prokuhao. U posudi sam ta dva odreska prelio sa time i ostavio u hladnjak do jutra, evo me za marendu čeka izvrstan savor :)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Palamida

PostPostao/la morski konjic » 28. 10. 2009. (20:24)

bravo porer...super recept i smjelo si se odlučio na dva jela, a zapravo tri (+marinada) od 1 ribe...krasno si predstavio tehniku i hrabro razotkrio nedostatak fotki zbog aparata zaboravljenog na barci,..nadam se da ga nitko nije ukrao

......nadasve elegancijom protkano štivo koje ne nosi ni tračak sumnje u izvrsnost ovih jela.....briljantno
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: Palamida

PostPostao/la Lando » 28. 10. 2009. (20:32)

Jako lijepo si to parićo :clap: , svaka čast . A još ljepše opisano i ispričano , bez nepoterbnih filozofiranja i fantaziranja :thumbup: :thumbup:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Palamida

PostPostao/la maminjo » 26. 10. 2011. (20:30)

porer je napisao/la:Spremao sam Jednu lijepu palamidu ovaj vikend pa da podijelim način kako. Naravno, ništa posebno, daleko sam ja od majstora ali eto...


baš sam razmiljao kako pripremiti palimidu za petak,jer sam već skoro na sve načine isporobao pa da vidimo kako će ispasti,hvala na receptu
Zadnja izmjena: tramontana; 29. 11. 2011. (08:56); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: nepotrebno citiranje cijelog posta sa iste stranice
Avatar
maminjo
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 26. 10. 2011. (19:36)
Lokacija: zagreb

Re: Palamida

PostPostao/la Tony_Zd » 13. 12. 2011. (18:35)

Ovo mi izglda zanimljivo :thumbup:
Meni je najdraze palamidu na fete, na vruce gradele sa malo soli i maslinovog ulja :D a ako je veca dio skuvati leso sa malo soli i ubaciti u veliku teglu sa obicnin biljnin uljen... a kada se konzumira malo je politi maslinovin... nema te konzerve koja se po okusu moze miriti s ovako spremljenon palamidon. naravno nakon kuvanja se odvoji meso od kosti i koze te se samo cisto meso stavlja u teglu. ovako spremljena u dobro zatvorenoj tegli moze trajati jako dugo... :thumbup:
Avatar
Tony_Zd
Member
 
Postovi: 139
Pridružen/a: 09. 12. 2011. (12:58)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Elan gt495f-yamaha 50, Gobbi 650-volvo tamd31

Re: Palamida

PostPostao/la Dade » 13. 12. 2011. (18:48)

misliš ovako
slika
"Daj mi Bože da uhvatim tako veliku ribu da nemoram da lažem


slika
Avatar
Dade
Old Senior Member
 
Postovi: 2093
Pridružen/a: 10. 02. 2009. (21:25)
Lokacija: Novi Sad, Prožura Mljet
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Palamida

PostPostao/la Tony_Zd » 13. 12. 2011. (20:40)

:thumbup:
Samo iskreno ja svu ribu najvise volin "al natur" znaci malo uja, krupne soli i za prste lizat... jbg 100 ljudi 100 ukusa i o tome se na raspravlja i nemoj me krivo shvatit, al kad vidin ribu zacinjenu ko komad teletine iman osjecaj ko da se oce maskirat koliko je u ledu bila ;)
Kazen opet to je samo moj ukus i nebi tia da me ko krivo shvati, tako su me naucili :D
Avatar
Tony_Zd
Member
 
Postovi: 139
Pridružen/a: 09. 12. 2011. (12:58)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Elan gt495f-yamaha 50, Gobbi 650-volvo tamd31

Re: Palamida

PostPostao/la Bocko » 09. 01. 2012. (23:35)

Meni najdrazi nacin pripreme, je taj da palamidu isfiletiramo, te ju na vruce gradele bacimo. Sa svake strane pecemo po par minuta da u sredini ostane crvenkasta. Nakon pecenja par kapi maslinovog ulja i soli i uzivajte :thumbup:
Avatar
Bocko
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 02. 02. 2010. (12:40)
Lokacija: Osijek

Re: Palamida

PostPostao/la Tony_Zd » 10. 01. 2012. (10:26)

Tako je! Jedino sto je ja ako je veca ne filetiran nego na fete :wave:
Avatar
Tony_Zd
Member
 
Postovi: 139
Pridružen/a: 09. 12. 2011. (12:58)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Elan gt495f-yamaha 50, Gobbi 650-volvo tamd31

Re: Palamida

PostPostao/la aron » 15. 01. 2012. (14:09)

gradele majka!!
Avatar
aron
New Entry
 
Postovi: 36
Pridružen/a: 18. 03. 2010. (13:48)
Lokacija: Krk
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: bez plovila

Re: Palamida

PostPostao/la porer » 14. 09. 2012. (18:01)

Hajmo malo oživiti ovo, vratio sam se na net pa pomalo ću puniti.

Dakle...

O ovome već sam pisao a sada evo i recept sa slikama.

Uz palamidu pripremite i povrće (pomidore, kapulu, papriku, češnjak, mrkvu, peršin...).

slika

Odrežite glavu i rep pa ribu isjecite na deblje fete (otprilike dva prsta). Našpikujte ih češnjakom pa ih zalijte uljem i držite u hladnjaku sat dva (uz povremeno okretanje i dolivanje ulja).

slika

Za to vrijeme priredite salatu od paprike, pomidora i kapule, začinite je solju i paprom i prelijte uljem i kvasinom. Nek i ona odmori u hladnjaku, kad malo stoji bude bolja.

slika

Glavu i rep isjecite na manje komade i stavite u lonac. Nasjeckajte mrkvu na kolutiće, usitnite kapulu, pola peršina, pola paprike i preostali češnjak i to isto dodajte u lonac. Uberite par listova lovora i preko svega nalijte vodu da bude 3-4 prsta preko svega. Posolite, popaprite i kuhajte na srednje jakoj vatri 20-tak minuta.

slika

Tada dodajte žličicu kvasine, malo ulja, žlicu riže i po potrebi još posolite i popaprite. Juha nek nastavi kuhati a komade glave i repa izvadite na tanjur pa meso odvojite od kosti i vratite ga natrag. Kuhajte još 10-tak minuta dok riža ne bude gotova.

slika

Meso izvadite iz hladnjaka, kratko popržite na teflon tavi (bez ikakvog dodavanja masnoće), posolite i pospite sjeckanim peršinom.

slika

Ekonomski gledano, s obzirom da je palamida 20 kuna (650 grama) a povrće 15 (ovo s prve slike) ovo je savršen ručak za dvoje za samo 35 kuna :D Nikako mi nije jasno zašto je ta riba toliko podcijenjena ali nek tako i ostane, meni paše...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Palamida

PostPostao/la Groff » 14. 09. 2012. (18:59)

Porer, prošli četvrtak va Riki palamida je bila po 120 kn kilo :thumbdown:
Avatar
Groff
Old Senior Member
 
Postovi: 1993
Pridružen/a: 31. 03. 2009. (19:16)
Lokacija: Bakarac
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka Suz 20, Kolibri Yam 2.5

Re: Palamida

PostPostao/la porer » 14. 09. 2012. (19:12)

U Puli je 30, ne isplati se paliti motor i ići loviti za te šolde...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Palamida

PostPostao/la josme » 15. 09. 2012. (07:26)

Porer ono po 30 nije bila palamida nego palamuda :lol:
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Palamida

PostPostao/la porer » 15. 09. 2012. (08:12)

Zavisi tko i kod koga kupuje ;)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Sljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.