Marinirani inćuni

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Marinirani inćuni

PostPostao/la ktm00 » 28. 07. 2009. (11:14)

Bio bih zahvalan kad bi netko stavio recept i objasnio kako se radu?
Avatar
ktm00
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 08. 07. 2009. (08:17)
Lokacija: Dugi rat

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la porer » 28. 07. 2009. (11:45)

Ne znam jesu li to ti na koje misliš ali ovo je što znam. Neki dan sam ih jeo kod prijatelja, navodno ih tako spremaju u Italiji.

Sastojci :

- kašeta inćuna (cca 7 kg)
- morska sol 2 kg (sitna)
- vinski ocat 2 l
- suncokretovo ulje 1 l ( dobro sam napisao suncokretovo, probali smo i maslinovo i suncokretovo, maslinovo valjda ima neku reakciju s octom pa kasnije sve bude gorko)
- papar u zrnu, kapari

Inćune očistiti (skinuti glavu i drob). U velikoj posudi izmiješati inćune i 1 kg soli. U važe staviti malo soli na dno pa slagati inćune kao kad soliš sardele. Na svaki red staviti malo soli, puno manje nego za sardele. Kad je sve naslagano odozgora staviti malo deblji sloj soli i pomalo sipati ocat uz unutarnji rub posude. Nasipati toliko da bude prst preko gornjeg sloja. Staviti uteg i pustiti na hladno.
Nakon 4 - 5 dana inćune filetirati (ide super lako, budu tvrdi i malo ga stisneš on se razdvoji na polovice). Slagati filete u staklenke, svako toliko ubaciti koje zrno papra i koji kapar. Kad je naslagano do vrha zaliti malo s uljem i staviti u hladnjak. Upotrebljivo je mjesec dana.
Ovako spremljeni prije liče na karpaćo, nema veze, izvrsni su.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la ktm00 » 28. 07. 2009. (11:52)

Nisam mislio na ovaj način iako mi se ni on ne ćini loš,ako još ima tko neka stavi.Znam da sam negdje vidio taj recept ali ga nikako ne mogu naći,bilo je detaljno opisano čini mi se marinirano u kombinaciji jabučnog i vinskog octa...
Avatar
ktm00
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 08. 07. 2009. (08:17)
Lokacija: Dugi rat

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la morskivrabec » 28. 07. 2009. (13:11)

Stvar ti je rlo jednostavna, ja ću ti kazat kako mariniran srđele, a ista stvar je s inćunima.

Dakle, ribu hvala bogu očistiš, nemoj dizat glave, posoliš sasvim normalno, ni više ni manje nego obično, uvaljaš u brašno (oštro), što bi značilo da je spremna za priganje ili friganje na čistom maslinovom ulju. Neka ti riba pluta u ulju.

Kako je koja gotova dižeš je iz prosuje i slažeš u neku posudu (ne plastičnu) tako da glava ribe bude blizu repa sljedećoj u nizu i obratno i tako naslažeš nekoliko redova koliko ti stane u posudu. Ja preferiram veću posudu ili pleh da ne moram slagati ribu na ribu nego da je sve u jednoj razini.

Kad si poslagao ribu staviš na nju ruzmarina, po volji, koliko želiš. Neki stavljaju i česna, odnosno češnjaka, ali meni se to ne sviđa.

U jednoj čaši za 1 kg ribe pripremiš 2 do 3 dcl vinskog octa u koji si zamiješao dvije do tri ožice (one velike) cukra. Cukar ti se mora skroz rastopit u octu.

E onda to uliješ u ono vrelo ulje u kojem se pržila (jebeno prska pa se malo odmakni dok ne kalma). Na kraju to ulje proliješ u onu posudu gdje si naslagao ribu i to je to. Pustiš da se malo ohladi.

To ti je marinada na dubrovački način, a drugi neka nastave dalje o druugim načinima
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la porer » 28. 07. 2009. (14:38)

To se kod nas zove savor, pravim ga sa sardelama većinom ali bilo koja plava riba može ići.
Evo dobar recept iz strikanove biblije, ja ih radim identično http://www.pula-online.com/article.php?id=913
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la Lando » 28. 07. 2009. (15:00)

Isfiletiraš sirove inćune , a još bolje je gavune,( ali u nas ih nema više ) . Složiš filete u neku prigodnu zdjelu , malo popapriš i zaliješ sa sokom od dva tri iscijeđena linuma . Treba da sok od limuna prekrije ribu . Ostaviš u frižideru do sutra ( ako si dobar karakter ) i onda pozoveš društvo , osiguraš dovoljnu količinu vina ( opet vino treba da prekrije ribu :lol: ) i jedeš i piješ koliko možeš . Uslat i uzdravlje :Drink40: :Drink40:
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la morskivrabec » 28. 07. 2009. (21:56)

Porer, onaj naputak s linka dobro zvuči, ali daj mi prevedi što su pinjoli, :think: pliz
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la porer » 29. 07. 2009. (06:48)

Pinjoli su ti plod od jedne vrste bora, ne znam bolji opis. Sliči na sitni crveni grah, okus najsličniji bademu. Ne znam bolje objasniti :?

Inače na toj stranici je jako dobra Stričeva kuharica http://www.pula-online.com/index.php?rubrika=52 . Ima 18 stranica svakakvih recepata. Najbolje je to da su svi domaći, s tržnice i to isključivo od svježih sastojaka. Vegeta je zabranjena dekretom : Laughing3:
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la riberer » 29. 07. 2009. (08:29)

ktm00 je napisao/la:Nisam mislio na ovaj način iako mi se ni on ne ćini loš,ako još ima tko neka stavi.Znam da sam negdje vidio taj recept ali ga nikako ne mogu naći,bilo je detaljno opisano čini mi se marinirano u kombinaciji jabučnog i vinskog octa...


Ukucaj mariniranje u Pretražnik ... možda te je zanimalo ovo :D
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7111
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la morskivrabec » 29. 07. 2009. (09:38)

Aha, Porer, pinjoli su pinji. Samo ih je sve teže naći, sve je manje tih borova. Pogledao sam skoro sve na onoj kuharici, ima dobrih stvari, a što se tiče Vegete... Zar se nedgje spominje?! :lol: :lol:
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la ktm00 » 29. 07. 2009. (10:32)

riberer je napisao/la:Ukucaj mariniranje u Pretražnik ... možda te je zanimalo ovo :D


E to je to,hvala puno!
Avatar
ktm00
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 08. 07. 2009. (08:17)
Lokacija: Dugi rat

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la porer » 30. 07. 2009. (10:16)

morskivrabec je napisao/la:Aha, Porer, pinjoli su pinji. Samo ih je sve teže naći, sve je manje tih borova.


Naša gradska vlast (Pula) pobrinula se da ih ima dovoljno, zasadili su drvored uz čitavu zaobilaznicu pa si ih skupim kad dozrijevaju :)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la morskivrabec » 30. 07. 2009. (11:29)

U nas uglavnom sade zgrade, po mogućnosti dsa je investitor IGH, INGRA...
'Ko ne zna bestimat, neka kupi parangal
Avatar
morskivrabec
Korisnik baniran
 
Postovi: 603
Pridružen/a: 20. 11. 2008. (22:41)
Lokacija: Dubrovnik

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la Tom » 01. 08. 2009. (20:50)

Pozdrav svima,
malo sam zakazao na forumu, ali evo me nazad. Kupio sam svoju prvu kašetu sardela, večinu spremio za ješku, sardone kojih uvijek ima uz sardelu u carpaccio a od preostalih sardela (srdela) napravio Savor. Vidim da ste o tome već pisali, ali evo i mojeg recepta za marinadu. Dakle sardele očistiti, uvaljati u brašno i spržiti. Poslagati u nekoliko redova u posudu. Narezati luk na kolutove (ne sjeckati nego rezati na kolutove) i baciti na vruće maslinovo ulje. Kada luk postakli - ne požuti nego postakli tj. postane proziran, dodati sitno sjeckanog češnjaka i prepržiti ga nekoliko sekundi (10 -20 samo da malo zamiriše - ne zagori), dodati sjeckanog peršina i onda odmah dec odličnog domaćeg bijelog octa i 3 dec odličnog bijelog vina. Na to ružmarin, lovor, papar, sol, može i komad limuna. Sve malo prokuhati (par minuta) i izliti po složenim srdelama. Servirati hladno uz preostalo odlično bijelo vino!
Avatar
Tom
New Entry
 
Postovi: 48
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (15:38)
Lokacija: Rovinj

Re: Marinirani inćuni

PostPostao/la Tacoloco » 29. 08. 2009. (10:00)

LANDO je napisao/la:Isfiletiraš sirove inćune , a još bolje je gavune,( ali u nas ih nema više ) . Složiš filete u neku prigodnu zdjelu , malo popapriš i zaliješ sa sokom od dva tri iscijeđena linuma . Treba da sok od limuna prekrije ribu . Ostaviš u frižideru do sutra ( ako si dobar karakter ) i onda pozoveš društvo , osiguraš dovoljnu količinu vina ( opet vino treba da prekrije ribu :lol: ) i jedeš i piješ koliko možeš . Uslat i uzdravlje :Drink40: :Drink40:

evo baš sam ih isfiletirao i zalio limunom pa ćemo vidjeti sutra ;)
Avatar
Tacoloco
Member
 
Postovi: 116
Pridružen/a: 21. 08. 2009. (13:23)
Lokacija: Zagreb

Sljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.