Orada u poklopljenom grillu

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Orada u poklopljenom grillu

PostPostao/la Twinman » 25. 11. 2013. (11:52)

Za ovaj recept ne treba mnogo više od velike ribe i poklopljenog grilla ala američki kettle grill. To je vrlo bazični vatra/riba princip. Poklopljen grill omogučava, da se ovako velika riba ispeče u svega 20min + 20 minut odmaranja u foliji nakon je izvadimo iz grilla. Da krenemo....
Treba nam orada ili druga bijela riba od mnoštva kili....ja sam upotrebio 2,5 kg. Ulovio ju je moj prijatelj puškom. Riba je bila 59cm pa trebalo malo spodviti rep, bio je to kettle grill od 57cm. Orada ugrijana na sobnoj tempreaturi, malo osoljena i malo opaprena. Malo!!
U grill se na polovicu prostora sipa prvo nezapaljen ugljen, a na ovo potrosi se jedan "chimney starter" zapaljenog ugljena. Onda se ostavi, da se stvarno zapali do maximuma - kao za veliki steak. Ugljen mora biti skoro do gradele. Toliko da nema stika. Kad smo sigurni, da je kompletan ugljen razgoren poklopimo gril sa otvorenim linama za zrak. Ostavimo 5 minuta, da se "dekontaminira". Otvorimo i ostavimo, da se opet razbijeli. Onda brzo mažemo gradele sa malo ulja(ne maslinovog jer ne izdrži temperaturu...) i stavimo ribu na gradele te poklopimo. Od oka riba je imala 8 cm širine na najdeblijem djelu tjela pa po pravilu vam treba 7 minuta po svakoj strani. Znači 7 minuta po jednoj strani - otvori, okreni, maži ribu s maslinovim uljem po pečenoj strani, poklopi. 7 minuta po drugoj strani - otvori, makni ribu na drugu polovinu grilila, gdje ispod nema ugljena, maži s maslinovim uljem i poklopi za još 5 - 7 minuta. Kad je poteklo ukupno 20 minuta, ribu izvadi i stavi u ALU foliju. Prelij je sviježim maslinovim uljem i dobro omotaj. Neka tako pričeka 20 minuta. Uz blitvu i pečene krumpire i vino ovu ribu je potamanila jedna obitelj od pradjeda do unuka - i ja! :D
Avatar
Twinman
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 24. 11. 2013. (11:47)
Lokacija: Ljubljana, Slovenija
Vrsta ribolova: rekreativni

Re: Orada u poklopljenom grillu

PostPostao/la josme » 25. 11. 2013. (12:40)

Tako ja orade(i brancine) pečem na "ploči" od grila,s tim da obavezno svakoj ubacim u šupljine po češanj češnjaka...zapečem bez poklapanja cca desetak minuta dok se donja strana ne zapeče,zatim premažem (gornji dio)sa mješavinom maslinovog ulja,papra i soli,okrenem i poklopim sa odgovarajućom posudom...ostavim cca 5-7 min da se zapeče i onda provjerim...riba je gotova kad se počne meso odvajati(puca uz leđnu peraju).... na kraju na tanjuru svi prilozi po želji..od krompira do blitve...i obavezno vino (ja preferiram Cabernet Sauvignon)...
... ajmo malo ... satnica.com ... povećajte si profit
Avatar
josme
Old Senior Member
 
Postovi: 5380
Pridružen/a: 21. 04. 2009. (14:17)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: luft-madrac

Re: Orada u poklopljenom grillu

PostPostao/la Twinman » 25. 11. 2013. (13:04)

To je super.......i ja preferiram crno vino. Do slične efektivnosti moše se doči isto na pravi gradeli sa nekim poklopcem, no nije isto kao kad je sva poklopljena na ploči ili u kettle grillu. Ako neko voli može se dodat i grana loze ili nekog drugo aromatičnog drva (jabuka, trešnja, orah....) za dim. To je onda riba u dimu i stvarno je nešto drugačije ali još uvijek super. Prvi put sam je jeo na Cubi, gdje nema plinskih šporgeta pa su radili na drvo ali u dimu. Onda sam se posle mnogo godina sjetio i ponovio. Stvar je odlična.

Ali sad smo več izvan mediteranskih recepata. Ja se izvinjavam.....
Avatar
Twinman
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 24. 11. 2013. (11:47)
Lokacija: Ljubljana, Slovenija
Vrsta ribolova: rekreativni


Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.