plava riba--za ljude plave krvi

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la morski konjic » 01. 03. 2009. (21:46)

najprije da zahvalim moderatorima na obrani od napadača na moj umiješni rad pa kao koincidencu stvaram još jedno poglavlje u nizu svojih radova na temu plave ribe koju je kao zadnju spomenuo Damir...
kao i svake nedjelje i ove smo otišli na misu i nakon nje sam ugledao kako u našu luku ulazi ribarski brod namjenjen ulovu plave ribe...pohitao sam do njega i prepoznao svog prijatelja Šimu s kojim sam se zadnji put susreo u Guamu na jednom primanju..
zamolio sam ga da mi izdvoji kašetu inćuna i probere koju skušicu pop. zvanoj golčići...poklonio mi je ribu a ja sam mu uzvratio pozivom na ručak za naš obiteljski stol..prihvatio je bez okolišanja
slika


inćuni su bili zavidne veličine i spadaju u prvu klasu pa sam ih odlučio marinirati tehnikom s kojom sam se susreo na jugu italije u gradu Toronto gdje sam kao školarac išao ljeti u berbu jabuka trbuhom za kruhom..poslije sam išao u Galipoli
slika


odlučio sam se na ponovno gradelanje tih lijepih ribica koje razigrano plivaju namamljene brodskim lampama..
slika
slika
upalio sam vatru u kaminu svoje čađavice koja je ujedno i moje ribolovno skladište pa na slici vidimo mnoštvo udica i varalica već na samom kaminu što ukazuje na moju stručnost u ribolovu..

slika
inćune sam posolio krupnom paškom solju i marinirao u 40% vinskog octa,40 % jabučnog 5 % iscjeđenog limuna i 15 % voda,
sutra ću ih filetirati ,ocijediti i pohraniti na čuvanje u suncokretovo ulje začinjeno lovorom,ružmarinom,domaćim paprom i peperončinom....delicija o kojoj kasnije možemo diskutirati jer i sam rimski car Dionizije spominje u užitku jela od inćuna pa ih metaforički uspoređuje s bobicama grožđa..
slika
[
netom prije negoli sam izvadio ribu sa gradela došao je Šime i kad je vidio na stolu zumbule koje smo postavili za dekoraciju ispričao nam je jednu zanimljivu bajku a poveznica je bila biljka srodnica a radi se o visibabi,naime kada je kraljević išao spasiti lijepu princezu Zumbulu jedan crveni cvijet mu se putem obratio i rekao da ga nabere te da će mu on pomoći,princeza je bila začarana i pretvorena u ružnu staricu zamiješanu s ostalim staricama s nakanom da je kao takvu kraljević neće prepoznati,kraljević se poslužio trikom pa je svim staricama na dvoru podario cvijet kojih je nabrao..u rukama princeze cvijet je postao purpurne boje a čarolija je prestala a u rukama ostalih starica cvijet se svinuo i požutio..otuda imena zumbul i visibaba
slika
slika
plava riba puna je omege 3, vitamina koji osim što je preventiva kancerogenih bolesti pomaže i protiv vjetrova tj. popravlja stolicu, stoga je liječnici preporučuju barem jednom tjedno imati na repertoaru,a šime nas je upoznao i s još jednom tehnikom kuhanja a ta je da namirnicu,bilo ribu ili meso mariniramo u sojinom umaku prije pečenja ili prženja,tvrdi da tako pripremljene namirnice nije potrebno soliti te da poprima specifičan ukus koji se svima dopada--pa probaćemo..

primjećujete kako mi u današnjoj gastronomskoj anegdoti nedostaje humora??zasigurno se pitate zašto??
trudim se nikoga ne uvrijediti,ali bojim se da hoću,iako ne vidim kako bi npr. zumbuli i visibabe mogle koga uvrijediti??
jer kako je krenulo izgleda da su tekstovi takvih "vulgarnih,ciničnih,sarkastičnih.." sadržaja vrlo uvredljivi !!
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la morski konjic » 03. 03. 2009. (17:17)

ova delicija koju sam osobno doradio pojednostavila je pripremu mariniranog inćuna i tako potaknula razna domaćinstva na proizvodnju i prodaju istog a neki su i pokrenuli biznis..naime u Torontu gdje sam se prvi put susreo s njima a kasnije u Galipoliju, talijani su ih najprije filetirali a onda marinirali dok ih ja u svojem receptu filetiram kasnije, a marinadi dopuštam prodor uklanjanjem kompletne potrbušne opne ..
slika
[URL

čovjek koji mi je pokazao kako to on radi zvao se Giuseppe i bio je nadglednik na farmi jabuka i znao je sve o fermentacijama namirnica biljnog i živežnog porijekla pa njegovo tumačenje da jabuke uskladištene na pravilnim temperaturama i uređene specijalnim tretmanima traju 6 god.,te sam s užitkom gutao njegovo znanje postavljajući bezbroj pitanja na koja mi je taj iznimno dobar čovjek odgovarao, pa sprijateljivši se s njim dobio sam nemanualni posao a to je bilo brojanje kašeta,statistika berbe,radnih dana i koeficijent radnog učinka po osobi te rad na elaboratu ekonomije, prinosa voćki ,tekućih troškova i radne snage..moja revolucionarna ideja smanjenja plaćanja radnika te plaćanje samo po učinku tj. kilogramu ubranih jabuka te uvođenje radnih smjena koje smo podjelili u dvokratno radno vrijeme da bi se izbjegla stanka za pauzu bila je prepoznata od strane vlasnika farme pa sam premješten u marketing gdje sam izložio Giuseppovo znanje i predložio ulaganje u adekvatna skladišta i izlazak na tržište kada jabuka nema i kada je potražnja veća samim time i njena cijena..
slika
slika
poslije mi je to sve dosadilo i okrenuo sam se ribolovu u koje sam se zaljubio uhvativši brancina od 7 kg za rep,zahvaljujući izoštrenim refleksima i brzini koju sam poprimio dok sam pohađao školu borilačkih vještina "shao lin" ..
naime vrijednost prodane ribe bila je jednaka vrijednosti 150 kg jabuka te sam odlučio napustiti Giuseppea i otišao sam u Mesinu gdje sam lovio brancine u korentu..najbolje mi se pokazala izravnata vilica pričvršćena na strijelu napravljenu od rebra suncobrana a ispaljivao sam ju iz luka napravljenog od kišobrana ..poslije kad sam već počeo exploatirati brancine na veliko sjeverno-talijansko tržište investirao sam u mreže naziva "arćaš" koje se polažu na dno mora a naglo istežu prolaskom ribe preko nje..
slika
[URL=http://g.imageshack.us/img142/svata166.jpg/1/][IMG]http
pisanjem svojih recepata skidamo krinke i naše povijesti zajedno s karakterima izlaze na vidjelo...upoznajemo se pazeći da pritom ne otkrijemo i svoj prljavi veš i preskačemo ga poput konja na preponama te šepirimo svoja krila uzdižući ego ...
mislim naravno na čovjeka crvene krvi kojemu je loše vino ambalažirano u "jambici"i nezdrava hrana napravila i crveno lice,potreban je hitni bypass jer već puše na hladno i u svojim tekstovima osim što jede riječi i događaji su nepovezani pa humor nije shvatljiv...nerazumljiv je..
dijagnoza:poraditi na dikciji i odlučiti se za dijalekt(germanizam upotrebljavamo ako su na repertoaru npr.jeger kobasice)

ako želite biti aristokrati bistre glave i plave krvi jedite plavu ribu ribu bogatu omegom 3 koje razigrano plivaju namamljene brodskim lampama...
Zadnja izmjena: morski konjic; 03. 03. 2009. (17:28); ukupno mijenjano 1 put/a.
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la DAMIR » 03. 03. 2009. (17:26)

Čekaj malo, ti inćune najprije na gradele, pa onda u onaj koktel kvasina, limuna i vode. Nakon toga filetiraš ili? Ako nije problem,daj to malo detaljnije, možeš i na pp, ako smatraš da ovde nema dovoljno pozornosti publike. A ima,samo neće da priznaju, kladija bi se da in cure sline niz usta.
Avatar
DAMIR
 

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la riberer » 03. 03. 2009. (17:32)

Nema gradela DAMIRE. Inćuni su sirovi. Najprije mariniranje, a onda filetitranje i daljnja obrada.

Barem ja tako ... slika
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la gof1 » 03. 03. 2009. (17:39)

morski ti si naš sansei :Suprise32: :Other8: :Other9:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
gof1
Senior Member
 
Postovi: 999
Pridružen/a: 17. 10. 2008. (14:18)
Lokacija: Gradac,Mostar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: trenutno bez plovila ;-)

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la DAMIR » 03. 03. 2009. (17:41)

Neznam stvarno kako ih ko sprema,ali morski je gori napisa da ih on najprije zapeče na gradelama. ja sam u Omišu,davno proba tako nekkao spremljene srdele. Mogu ti reć- mrak za jest! Nikad nigdi nisam kasnije naiša na tako dobro spremljenu srdelu. Zato me zanima ovaj njegov recept,i zgleda mi jako blizu onoga.
Avatar
DAMIR
 

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la gof1 » 03. 03. 2009. (17:47)

riberer je napisao/la:Nema gradela DAMIRE. Inćuni su sirovi. Najprije mariniranje, a onda filetitranje i daljnja obrada.

Barem ja tako ... slika

nema daljnje obrade jedu se sirovi,bar se zato ovako pripremaju.Neko ih termički obrađuje al onda to nije to više,omega 3 se na taj način najbolje sačuva u namirnici i nutricionistički negubi daljnjom obradom.Caka pri filetiranju je tako što se prije potope u kvasinu da stoje min jedan dan i onda se jako lako isfiletiraju i tek se onda mariniraju,mogu stajati jako dugo.
Zadnja izmjena: gof1; 03. 03. 2009. (17:52); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
gof1
Senior Member
 
Postovi: 999
Pridružen/a: 17. 10. 2008. (14:18)
Lokacija: Gradac,Mostar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: trenutno bez plovila ;-)

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la DAMIR » 03. 03. 2009. (17:54)

ajde onda zalipi jedan recept detaljni,ono...od dizanja ujutro iz postelje, pa put do peškarije... :lol:
Avatar
DAMIR
 

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la wildstar » 03. 03. 2009. (18:19)

Sirovi sirovi ,meni ih sestra tako pravi očist ih od kožice ali ja ne volim sirovu ribu .
Avatar
wildstar
Old Senior Member
 
Postovi: 1631
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (20:23)
Lokacija: Seget Donji
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: gajeta Betina 6m yanmar yse 12 kabina i natka

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la riberer » 03. 03. 2009. (22:10)

gof1 je napisao/la:nema daljnje obrade jedu se sirovi...
...Caka pri filetiranju je tako što se prije potope u kvasinu da stoje min jedan dan i onda se jako lako isfiletiraju i tek se onda mariniraju,mogu stajati jako dugo.


Jabučni ocat je najbolji za to. To i je mariniranje i ... u stvari ovako:

Ja ih na večer "potopim" u jabučni ocat i oni do jutro pobijele. To je mariniranje. Nakon toga se sami odvoje od kosti.
Tako isfiletirani se slažu u staklenu posudu na način da iznad svakog reda stavim sitnih kapera, koju iglicu ružmarina (ne previše, jer postanu gorki), na tanko narezanu ploškicu limuna i koje zrno papra. Poslije toga se ide dalje sa novim redom. Kad su sve polovice inćuna složene "potope" se ovaj put sa maslinovim uljem (to nije mariniranje), ali tako da izađu svi mjehurići zraka. Onda u frižider s njima, iako mogu stajati i vani, jer ih "čuva" ulje.

Jedu se tako da na svaki filet stavimo po jedan kaper i odgrizemo komad francuza. Nakon toga se odgrize drugi komad francuza sa filetom i kaperom, pa poslije treći, a može i četvrti i peti, s time da se obično staje sa šestim, jer treba nešto ostaviti i za druge dane. :D
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7119
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la morski konjic » 03. 03. 2009. (22:46)

DAMIR je napisao/la:ali morski je gori napisa da ih on najprije zapeče na gradelama

ne,to nigdje ne piše ..gradelao sam skuše koje su na slici..
gof1 je napisao/la:nema daljnje obrade jedu se sirovi

ni to..naime oni su fermentirani u kiselini a sirove inćune smatram za poslasticu pa i sam znam loveći tune pojesti 20-tak komada koje proberem iz ješke namjenjene brumanju tako da uvijek nosim uz maslinovo ulje obitelji Belić,pašku krupnu sol i wasabi i kikoman soja sos sa sobom..
gof1 je napisao/la:isfiletiraju i tek se onda mariniraju,mogu stajati jako dugo

ne ne.. mariniranje je prvo i gotovo ,pa filetiranje i onda posušivanje pa konzerviranje u ulje (ne maslinovo)..posušivanjem ubrusima zaustavljamo fermantaciju ali djelomično, jer inćuna pospremamo vlažnog u ulje te je fermentacija kontinuirana ali usporena ,ovisno koliko ih želimo čuvati toliko ih posušimo,pa ako radimo malu količinu koju ćemo brzo pojesti onda i nisu potrebni ni ubrusi ni posušivanje a ako želimo na jesen napraviti za zimu kada nema inćuna onda ih prije konzerviranja dobro isušimo..
slika
[URL=http://g.imageshack.us/img237/svata171.jpg/1/][IMG]http
na slici inćuni ovako svježi nisu dobri koliko će biti za tjedan dana kada još dozriju ..pobijeliti će poput stolnjaka a ukus će biti pikantan i ljepši..
talijansko tržište vrlo je upućeno u kakvoću i vrijednost inćuna pa ljeti inćun dostiže i cijenu oborite ribe na njihovim tržnicama,pa je poznata njihova uzrečica"un alice per un uovo"...

..jedite plavu ribu ako želite biti plave krvi..
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la karlo » 15. 04. 2009. (15:47)

fino je i sirovo i kad se zapeku na tavi. A nakon sto se zapeku na onom ulju se prekrži luk (najljepše kolutovi, ne onako na sitno), pa se i luk stavi u marinadu.

Usput, vezano za: "inćune sam posolio krupnom paškom solju i marinirao u 40% vinskog octa,40 % jabučnog 5 % iscjeđenog limuna i 15 % voda"
Nema krupne paške soli, mislim da je ta iz tunisa a na pagu se samo pakira. krupna ima iz nina.
Avatar
karlo
New Entry
 
Postovi: 41
Pridružen/a: 16. 12. 2008. (13:27)
Lokacija: Zagreb

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la simon123 » 09. 04. 2011. (20:11)

sutra če da se sprema :D
Avatar
simon123
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 08. 04. 2011. (08:21)
Lokacija: CELJE

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la mala od kužine » 20. 04. 2011. (08:58)

Marinada ima koliko i ljudi,svako ima svoju najdražu verziju,a i razne se stvari meću u marinadu-meso,riba,povrće..
Meni je plava riba super,ali nema do kirnje.Možda nisam plave krvi? :lol:
Omega 3 masne kiseline koriste se doista za mnogo toga.Plava riba je donekle i lijek,a pogotovo sirova.
Samo pogledajte koliko je na tržištu raznih dodataka prehrani sa ribljim uljem! Čak i ja svojem djetetu dajem ulje jetre bakalara(cod liver oil),znam da ne može štetiti,a sigurno koristi.
Onaj lov brancina vilicom u kurentu podsjetio me na priče moje bake koja je kao dijete lovila pastrve u hladnim potocima pomoću vilice i komada stakla.
"Zaletjela se iako je bilo upaljeno crveno svjetlo,prošla između rampe i uzalud sam joj vikao i gestikulirao da se zaustavi jer nije me obadavala nego pun gas nastavila,preletjela most u trenutku dok je bio podignut najmanje dva i pol metra,zaustavila se tek na kopnu i sad sjedi u kafiću."
Avatar
mala od kužine
Old Senior Member
 
Postovi: 1000
Pridružen/a: 10. 09. 2010. (13:07)
Lokacija: Hvar,Jelsa
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Nautika 600k, yamaha 4t 100k, yamaha 4t 6k

Re: plava riba--za ljude plave krvi

PostPostao/la Lando » 08. 06. 2011. (00:04)

Marinirani inćuni u limunu servirani na rikuli
Avatar
Lando
Old Senior Member
 
Postovi: 3442
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:25)
Lokacija: db
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Arta mala

Sljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.