Zubatac u soli

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la oneeyed » 12. 02. 2009. (08:41)

Robi je napisao/la:
oneeyed je napisao/la:Ne da ne bi gleda u pijat nego bi mi ispadala hrana iz usta od buljenja u ove sisate plavuše...(Gaso sorry ako te to vriđa)


e jesi seljak.... :thumbdown:


E jesi gej...i ti i ovaj morski konjic kojem kraj onakvih cura smeta postav stola...nađite se vas dva pa nešto aranžirajte, pljeskajte se po guzicama ili što već...
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la DAMIR » 12. 02. 2009. (09:44)

Aj dobro je,pogodija san temu...zahuktava se! :clap:
Avatar
DAMIR
 

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la morski konjic » 12. 02. 2009. (11:20)

gašo,podučiti ću te onomu što znam..
riba u soli datira iz vremena otomanskog carstva,na rijeci dunav, kad je aga-mustafa zarobljenicima na rane stavljao sol a naložio je kuharima da zarobljenim vojskovođama austro-ugarske vojske pripremi ribu ali neočišćenu i presoljenu ,vojskovođe su se zahvalile agi-mustafi na toj deliciji nakon čega ih je nabio žive na kolac, kasnije napoleonova vojska osvajanjem evrope nailazi na spoznaju o ribi u soli..riba u soli postaje otkriće..

riblje meso strukturom šupljikavo-spužvastih vlakana kao takva nema pore kao meso životinjskog porijekla i time ne apsorbira sol,sol u ovom slučaju služi kao štit u kojem se riba ispeča a sve nutrivne sastojke i vrijednosti sačuva pa je isto kao i sa solju popularna tehnika spremanja ribe u pergament papiru tj.škartocu tal. al cartoccio a danas najpopularnija je tehnika spremanja u vatrostalnoj vakuum foliji gdje prije vakumiranja ribu obradimo i začinimo i vakumiranu spremamo ..
riblje meso kao čista bjelančevina,nježna i termolabilna pokazala se izuzetno dobra pa danas nailazimo na more recepata ribe u "uniformama" pa vrsni majstori oblače ribu osim u sol i u lišće banana,blitve,vinove loze itd..a sve s namjerom da postignu bolji okus..
riba u soli po meni je više performans na stolu koju pomoću dvije žlice vješt poslužitelj najprije razbija opnu soli načinom na koji se sviraju bubnjevi a kasnije vješto odvaja komade soli zajedno s kožom na stranu i forlegerom služi meso na tanjure ,usporedimo to s tatarskim biftekom ili s nekim flambeom tj.koliko je važan sam performans ..
ciao
bok
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la Robi » 12. 02. 2009. (11:37)

oneeyed je napisao/la:
Robi je napisao/la:
oneeyed je napisao/la:Ne da ne bi gleda u pijat nego bi mi ispadala hrana iz usta od buljenja u ove sisate plavuše...(Gaso sorry ako te to vriđa)


e jesi seljak.... :thumbdown:


E jesi gej...i ti i ovaj morski konjic kojem kraj onakvih cura smeta postav stola...nađite se vas dva pa nešto aranžirajte, pljeskajte se po guzicama ili što već...


tvoj komentar Gasi je neprimjeren i vise nego nepotreban. Drugi put zadrzi svoje misljenje za sebe, jer ce krajnji rezultat biti da Gaso ili netko drugi vise nece stavljati slike na forum,a ako nisi u stanju to zadrzat za sebe, barem se potrudi malo manje bit grez.

Sta se tice Morskog konjica, on raspravlja o nekoj drugacijoj dimenziji samog jela, sa svog "umjetnickog" stajalista koja ti je ocito nerazumljiva, pa je automatski peder? A i ja s njim jer odma na seljacki nacin ne komentiram necije "sise i picku"?
Koja jebena tragedija...
Avatar
Robi
 

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la DAMIR » 12. 02. 2009. (11:43)

zubatac ili neka druga riba u soli,molit ću lijepo.
Nikakve pi_ ni sise ni plavuše ni crnke,OK? Tamo u Parlaonici otvorite temu o sisama i inim ukrasima žena pa laprdajte koliko vas volja. Ovde bi ljudi volili pročitat i naučit nešto o onome šta piše u naslovu teme. :Drunk38:
Avatar
DAMIR
 

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la oneeyed » 12. 02. 2009. (11:57)

He he he...jesam li ja reka...na Gasinoj slici ja primjecujem i komplimetiram ljepoti djevojaka (čiju sliku Gaso ne bi ni postavija da se s pravom ne ponosi), a Morski konjic primjećuje i prigovara da fali stolnjak, poponica priko njega, šljokice i sl. i tebi sam sporan ja....nije tragedija, gej je okej
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la oneeyed » 12. 02. 2009. (11:58)

Moderatore potpuno si u pravu, sorry, evo stojim u kutu i gledam u pod.
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la DAMIR » 12. 02. 2009. (12:07)

oneeyed je napisao/la:Moderatore potpuno si u pravu, sorry, evo stojim u kutu i gledam u pod.


a jel se crveniš,jel ti neugodno? Ako nije,onda nema smisla da stojiš u kantunu ka ćuko. :lol:
Avatar
DAMIR
 

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la oneeyed » 12. 02. 2009. (12:13)

Ma jok. Glumim. Stojim iza svega što sam našvrlja :Happy31: :Happy31:
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la DAMIR » 12. 02. 2009. (12:18)

Onda to gledaj prominit u roku hića,da ne bude :Angry53:
Avatar
DAMIR
 

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la oneeyed » 12. 02. 2009. (12:23)

:Other26: :Other26: :Other26:
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la DAMIR » 12. 02. 2009. (12:28)

oneeyed je napisao/la::Other26: :Other26: :Other26:



upozorenje pred slika
Avatar
DAMIR
 

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la krkan » 24. 01. 2012. (11:03)

U subotu san ćapal jednog lipotana, pa je pala odluka da probam to čudo u soli. Pročitao sam tu sve i svašta na forumu, još par kuhara pitao sa strane i skoro pa svaki ima neki svoj recept.. Na kraju sam još nazvao jednu gospođu koja ima već dugo poznati riblji restoran, da utvrdimo gradivo ;) od nje sam pak dobio dvajset i treći po redu način spremanja zubaca u soli, ali mi se taj činio najlogičnijim i najjednostavnijim.

Pečnicu na najjače, to je kod mene 270°C i na ventilaciju (po mogućnosti), riba mora biti obložena s barem 1cm soli i za ribu od cca 3kile treba 1:15h do 1:20h pečenja

Zubo je imao ravno 3 kile očišćen, pa je malo virio van i zato sam mu odrezao rep i napravio juhu, a ovaj komad gdje je odrezan zaštitio sa alu folijom da nije direkt na utjecaju soli. Va trbuh sam nagurao biljčice iz vrta (ružmarin, bosiljak i mažuran)

slika

slika

Poluproizvod prije ulaska u zagrijanu pečnicu

slika

Završni proizvod :D svugdje se piše kako će se sol zalijepiti za ljuske (ljuske nisam skidao) i kožu, ali to se u mom slučaju nije desilo, sol se lagano skinula sa gornje strane, čak nije niti bila tako tvrda, a ispod je bila čvrsta, prepečena koža koja se lijepo odvojila od mesa i skinula za minut, i isto tako je bilo i s donje strane

slika

Kad sam počeo slagati filete na pijat više nisam mogal slikati :D prilog je bila blitva s krumpirom i naravno sve dobro zalio gemištom :thumbup: dobar tek
Avatar
krkan
Senior Member
 
Postovi: 634
Pridružen/a: 10. 08. 2009. (19:57)
Lokacija: Punat
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria M-500 zi Tohatsu 8KS 4T

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la lupis » 24. 01. 2012. (12:17)

da,prilično sam nevješt za šparhetom i pećnicom,ali svakako prepoznajem utjecaj mediteranske kuhinje u ovom receptu,od glavnog jela pa do mirodija koje si nabrojao,...tamo sam se u onim škotskim lososima,paprikašima i goveđem gulašu malo pogubio jer je losos,som i govedo prilično rijetko u ovom akvatoriju ....

ovo dooobro izgleda a i miriše..... :clap:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Zubatac u soli

PostPostao/la saša šverko » 24. 01. 2012. (12:26)

krkan :clap: :clap: -ova slika u sredini je jedna od ljepših -ikada. :Other14: :OK 17:
Avatar
saša šverko
Old Senior Member
 
Postovi: 3019
Pridružen/a: 17. 05. 2011. (13:00)
Lokacija: mali lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: maestral 710 yanmar hm 35 hp kvar.plas.4.10

PrethodnaSljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.