gradele--jednostavna priprava koju vole svi

Tisuću načina dobre kuhinje

Moderatori/ce: tramontana, Moderatori

gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la morski konjic » 07. 02. 2009. (15:12)

u ovu temu nebi ulazio kroz recepte nego bih htio podjeliti iskustva i razmišljanja s istomišljenicima i zaljubljenicima hrane,
mislim da ako riblje organizme ne konzumiramo sirove poput kineza da su gradele najjednostavniji način priprave i ribe i mesa i gradele zasigurno neće odvući ovu temu ni u italiju ni u francusku,španjolsku...jer je sigurno da je to način spravljanja hrane protekao još od otkrića vatre, a kao dokaz tome, da ne bi bilo ovo ili ono, podsjećam vas na sv. lovru čiji oltar u crkvama drži gradele u ruci jer je on poznat po tome da je uvijek spravljao pustinjacima meso i ribu na gradelama da bi ih okrijepio...
slika
slika
evo tu na slici vidimo pečenu ribu koju smo ja i moj ribolovni drug uhvatili u vrše jučer i navečer to s obiteljima povečerali a kao začin smo dodali romantični štih i stavili prigodnu muziku za vrijeme večeranja - kompilaciju izabranih pjesama ive robića..
za vrijeme samog pečenja pričali smo anegdote i maštali o nepoznatim zemljama koje bi voljeli posjetiti..

o samom gradelanju vas nemam puno za podučiti jer vjerovatno znate sve ali važno je napomenuti ono što možda neznate o samim namirnicama koje se spremaju na gradelama, a to je ako govorimo o ribljim organizmima, da ih djelimo po strukturi mesa a to su :
spužvasto-šupljikavih mišićnih vlakana-----sa slike gore
i poprečno -prugastih mišićnih vlakana------sa slike dolje
slika
slika
evo vidite ovu hobotnicu,zapostavljena je njena priprema sa gradela dok to nije kod lignje pa ni sipe istih struktura mesa(poprečno-prugastih)..
hobotnica na gradelama je delicija kakve nema a uz nju bih preporučio crno vino a ako ste znalac i možete si priuštiti onda savjetujem da kupite "roxanich re" ili hvarsku "medvjedicu"
kraj
konec
fine
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la franco » 07. 02. 2009. (16:01)

Evo ideja super samo sam te htio ispraviti u jednoj maloj sitnici.Sv.Lovro nije gradelama spravljao jelo siromasima nego je mučen tako da su ga pekli na gradelama,i zato ima na kipovima uvijek uz sebe gradele.Umro je na taj način 10. kolovoza 258
Brod se rađa u šumi a umire u moru
Avatar
franco
Old Senior Member
 
Postovi: 1044
Pridružen/a: 07. 09. 2008. (12:51)
Lokacija: Rovigno
Lokacija: Rovinj
Vrsta ribolova: profesionalni
Tip plovila: Motosailer

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la ribarica 1 » 07. 02. 2009. (21:52)

:silent:
Avatar
ribarica 1
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (08:32)

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la morski konjic » 08. 02. 2009. (12:53)

ups..izgleda da je..jadan,bog ga pomilovao..pišu čak da na taj dan najviše padaju zvijezde noću i da su to zapravo njegove suze

ali jadni i oni ljudi koji su pojedeni od strane ljudoždera koji su ih kuhali u loncu te se poslije gozbili..strahota i užas..
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la Sebastijan » 11. 02. 2009. (10:19)

Može možda način pripremanja hobotnice na roštilju? Do sad je nisam nikad spremao na taj način ali sam čitao, da je neki prvo dobro pokuhaju, pa onda stave malo na roštilj, da se brzo popeče. je li taj način pravi?
Avatar
Sebastijan
Member
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 06. 11. 2008. (15:50)
Lokacija: Škofja Loka, Slovenija

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la mrkac » 12. 02. 2009. (21:17)

Ajd ako nije problem, kako hobotnicu na gradele, da li iz
leda, friška, na gradele ili ploču, jaka vatra ili slaba, rezati na fete?
Frend je jeo ovo ljeto u Grčkoj i kaže žilava, serviraju jedan krak.
Mirno more
Avatar
mrkac
Member
 
Postovi: 158
Pridružen/a: 08. 06. 2008. (10:12)
Lokacija: Rijeka
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Scand Boats 26

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la Strici » 16. 02. 2009. (14:05)

Vidi konjaniče; na lozi, neizgorjelo:

slika
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la morski konjic » 16. 02. 2009. (17:00)

bravo strici i vidim da se i ti poput mene služiš citatima junačkih pjesama o kraljeviću marku..
i ja sam danas imao ribu sa žara i zanimljivo je da sam ispunjavajući radnu normu prilikom dostave uz more ugledao 20-tak omanjih brancina pomiješanih sa ciplima..
slika
[URL=http://g.imageshack.us/img17/svata077if1.jpg/1/][IMG]http
odmah sam telefonski dogovorio akciju a ženi poslao sms poruku da napravi vatru i djecu pošalje da pripreme barku za ribolov te da mi po njima pošalje ribolovnu toplu kapu i nepropusne čizme marke sava kranj
slika
slika
riba je bila opkoljena u 12:30 a u kašeti u 13:15 ..tehnika lova nije propisana zakonom o sportskom ribolovu pa vas nažalost nesmijem podučavati o istoj ali isto vam moram reći da je lov bio vrlo uzbudljiv i da se je radnja zbila u samom mjestu uz mnoštvo koje je pratilo i navijalo kao na nekoj utakmici a dječica su bila uzbuđena i ushićena gledajući brancine kako se još dugo nakon oslobađanja iz kobne zapletenosti koprcaju na suhom..
slika
ukus brancina bio je prozaičan a njegovu teksturu mesa u ovom mjesecu nazvali smo "cat form" po mačkama tj. njihovom ljubavnom aktivnošću u ovom mjesecu te upisali to otkriće u obiteljski dnevnik koji vodimo
za desert smo izabrali ovčji sir iz otoka oliba, pošto zbog manjka vremena nismo imali nikakvo predjelo a poslije smo odigrali jedan mali turnir u šahu gdje je dominirala moja kombinatorika i strategija povlačenja poteza po uzoru na mog idola anatolij kasparova
slika
slika
[URL=http://g.imageshack.us/img187/svata086gx1.jpg/1/][IMG]
kraj
mute
off
on
exit
lock
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la Strici » 16. 02. 2009. (19:58)

Hej konjaniče, a koliko je daleko do prvog uzgajališta? ;)
Mislim da se ovim ulovom nečeš proslaviti.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la morski konjic » 16. 02. 2009. (21:08)

helou strici,znam o čemu govoriš ali isto tako znaj da cijelu zimu gledam u 2 predivne ženke fazane podno kuće gdje živimo pa ih ne diram -- brancini su ispod 0.5 kg svi, i svjestan sam grehote nad učinjenim ali ugledavši danas njihovo grandiozno paradiranje među ciplićima koje koriste kao kamuflažu za prilazak jadnim gavunima koje napadaju ni krive ni dužne odlučio sam uzesti pravdu u svoje ruke i posložiti ih u svoju ambalažu a namjera pisanja je bila čisto vezana uz gradele a opis lova kao popratne riječi čitaocu recepta..
možda sam trebao napomenuti da smo se nakon lova poklonili bogovima mora te izrazili poštovanje nad ulovljenim ribama koje isto vrstom spadaju u lovce, te njihovim vještoj i lukavoj tehnici napada i bjega, a na tome neka nam ne zamjeri ni bog,ni manitu..

nikakva uzgajališta nisu oko mene osim za kokoške a za to upotrebljavamo tvz. naziv "kapunera" i ne služe uzgoju nego držanju nesilica da bi mogli raditi bogate biskvitne mase i razne kreme za nadjev a za zajutrak pripremati zabaglione i schnenocklle

bilo bi dobro da se i tu uključi gosp. tomislav ladan i objasni nam porijeklo riječi "gradele" iako sumnjam da dolazi od riječi "grad" ne pronalazim poveznicu pa bih ga zamolio da nas počasti analizom korijena te riječi..
more i samo more
Avatar
morski konjic
Member
 
Postovi: 128
Pridružen/a: 04. 12. 2008. (00:21)
Lokacija: križišće

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la Strici » 16. 02. 2009. (21:35)

Ja mislim da si ti malo "poseban", u najmanju ruku; skoro bih rekao da bi mogao biti i opasan okolini, ja onako kako mislim, bez okolišavanja, ali i vrijeđanja. Siguran sam da ti toga nisi svjestan i nemožeš biti.; konjaniče. :shock:
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la Robi » 17. 02. 2009. (00:05)

morski konjic je napisao/la:brancini su ispod 0.5 kg svi, i svjestan sam grehote nad učinjenim ali ugledavši danas njihovo grandiozno paradiranje među ciplićima koje koriste kao kamuflažu za prilazak jadnim gavunima koje napadaju ni krive ni dužne odlučio sam uzesti pravdu u svoje ruke i posložiti ih u svoju ambalažu a namjera pisanja je bila čisto vezana uz gradele a opis lova kao popratne riječi čitaocu recepta..
možda sam trebao napomenuti da smo se nakon lova poklonili bogovima mora te izrazili poštovanje nad ulovljenim ribama koje isto vrstom spadaju u lovce, te njihovim vještoj i lukavoj tehnici napada i bjega, a na tome neka nam ne zamjeri ni bog,ni manitu..


konjic, nadam se da samo za*ebavas... :wtf:
Avatar
Robi
 

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la oneeyed » 17. 02. 2009. (08:37)

morski konjic je napisao/la:bilo bi dobro da se i tu uključi gosp. tomislav ladan i objasni nam porijeklo riječi "gradele" iako sumnjam da dolazi od riječi "grad" ne pronalazim poveznicu pa bih ga zamolio da nas počasti analizom korijena te riječi..


Ako netko pretendira biti uvaženi i preminuli gosp. Tomislav Ladan onda ste to Vi, no, nažalost, za razliku od spomenutog erudita, Vaša pojašnjenja porijekla riječi, faune, svetosti su kako to kaže Strici "posebna". Ničim izazvanim pod temom "recepti", koji su Vam inače vrlo zanimljivi i na koje bi se trebali ograničiti prodajete "posebne" priče. Ovo je zadnji put da debtiram s Vama i želim se ispričati čitaocima ovih riječi na glupavim raspravama s morskim konjicom kojima sigurno nije mjesto na ovom forumu.
"Najgore što ti se može dogoditi je da na tebe padne nešto tupo, a teško. To drobi kosti."
Avatar
oneeyed
Old Senior Member
 
Postovi: 1450
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (08:56)
Lokacija: Pirovac
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la Robi » 28. 02. 2009. (13:39)

morski konjic je napisao/la:o samom gradelanju vas nemam puno za podučiti jer vjerovatno znate sve ali važno je napomenuti ono što možda neznate o samim namirnicama koje se spremaju na gradelama, a to je ako govorimo o ribljim organizmima, da ih djelimo po strukturi mesa a to su :
spužvasto-šupljikavih mišićnih vlakana-----sa slike gore
i poprečno -prugastih mišićnih vlakana------sa slike dolje



spuzvasto supljikava misicna vlakna ne postoje.
valjda je mislio spuzvasto supljikavo tkivo koje se nalazi u muskom spolnom organu, pa ga na sebi svojstven nacin servirao forumasima.
misicna vlakna se dijele na poprecno-prugasta iliti skeletna, glatka i srcana kod kraljeznjaka, dok kod glavonozaca nisam siguran ali mogu provjeriti... zatim je tu jos i podjela poprecno-prugastih na "spora" (tamno meso) i brza (bijelo meso) vlakna.

ima tu jos milijun gluposti i neistina, pa postove ovog covjeka treba citati sa poprilicnom dozom rezerve, najbolje je samo gledati slike.. ;)
Avatar
Robi
 

Re: gradele--jednostavna priprava koju vole svi

PostPostao/la Strici » 28. 02. 2009. (15:50)

Robi, ma spužvasto, šupljikavo, sve to nije stvarno važno. To koga zanima, i bilo koji recept se u po muke nauči. Nastavi ti onako lijepo svoj komentar kako si počeo. To je osvježenje i pravi odgovor na neke konjanikone pisancije. Na blesavo se treba inteligentno blesavo odgovoriti. Nažalost tako maštovito kao ti ja neznam, pa idem drugim putem. ;)
Konjaniče, a prije spravljanja one stvarno lijepe spize, naravno bez vegete, a koje ste plesove savladavali u tanzschule? Znaš ono Kvik, kvik, slou, slou. :lol:
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Sljedeća

Natrag na Mediteranska kuhinja

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.