labrax je napisao/la:mislim da svi mi skupa totalno krivo percipiramo pojam "ravnoteza", uzimajuci ga kao neku staticnu vrijednost. ravnoteza je zapravo dinamican pojam, a staticki ga se moze promatrati samo u jednom trenutku. neovisno o utjecaju covjeka, priroda se sama mijenja u razlicitim ciklusima, ovisno o svemu i svacemu. zubaci se u ogromnim masama pojavljuju i nestaju u ciklusima od po par godina, o temperaturi mora ovisi oce li uopce biti luceva u prolice, kako ce biti s gofima na lito itd. npr, gofi se nisu pojavili proslo lito kod mene. a 2007. ih je bilo u velikim kolicinama. pianje glasi: da li se ravnoteza promijenila 2007. nakon sto su se pojavili u vecem broju i sve izili? ili se ravnoteza promijenila proslo lito nakon sto se nisu pojavili i napravili "ravnotezu" ? stanje u moru se stalno mijenja, i iz svake novonastale situacije nastane nova "ravnoteza" - rezultat svih tih faktora. pitanje je samo da li nama ta ravnoteza pase.
da li nama vise pase pun qr@c skoljkica i sitnih mekusaca ili da se namnoze oradele? ne postoji tocan odgovor, ovisi od osobe do osobe..
ja bi rado posijao zubace po nekim pozicijama pa da izidu sve kneze i tako "naruse" ravnotezu..
p.s. ako prezivi i dozivi spolnu zrelost 2-3 % od mlađi brancina, koje se ispuste u more poribljavanjem, to je uspjeh.
Je lab, u pravu si.....iz svake novonastale situacije
s vremenom nastane ravnoteža u prirodi, jer u suprotnom ne bi moglo funkcionirati kako ni u moru tako ni na kopnu.
Mislim da ribe ima tamo gdje ima hrane, i što je više hrane to je više ribe! Neka me netko ispravi ako misli drugačije?
Ajmo uzet za primjer ove gofove koje spominjes.....i ajmo pretpostavit da je došlo veliko jato gofova, a hrane je (opet pretpostavimo) bilo u uobičajenoj količini. Ako je došlo veliko i gladno jato na toj nekoj mikrolokaciji gdje ih ti loviš pojeli su puno i slijedeće godine je manje raspoložive ribe za mrijest, pa i manje mlađi a i odraslih riba. Gofovi dođu opet slijedeće godine ali na tom mjestu više nema toliko obilja hrane i jednostavno produže dalje u potrazi za novom poštom.
Recimo na mome području(sjeverni jadran) nekad je bilo tuna(svako selo ima staru ruševnu tunjeru) ali već dugo ih nema! Ali nema ni sitnog, i uvjeren sam da je more krcato sitnom plavom ribom da bi i tuna došla za njom.
Sjećam se jedne godine tamo 80-tih je toliko bilo sitne plave ribe da je skakala na obalu. Mi smo bili po rivama i plažama i jednostavno špurtilom grabili u kante. Trajalo je to par dana!
Riba je sama skakala na obalu jer ju je pretpostavljam nešto tjeralo na bjeg!
Jednostavno mislim(samo mislim, ne tvrdim jer premalo znam) da bi dovoljno hrane u moru imalo veći i bolji efekt na količinu ribe nama interesantne, nego direktno poribljavanje određenom vrstom.
luc je napisao/la:Sve što čovjek svojom rukom odnese ( zapas orade u mrijestu ), jest oduzimanje moru. Ako u području u kojemu inače obitava dotična vrsta, npr Stobreč kraj Splita, pustimo mlađ orade ili brancina, to nikako ne može biti loše, jer mu vraćamo dio oduzetog. Puno je veći ribolovni pritisak na njih, nego na njihovu hranu. Crneja, bugve, menule, špara ima di oćeš, a kralja i kraljice bome i nema.
Slažem se!