zamjena impelera

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: zamjena impelera

PostPostao/la Bullitt » 11. 03. 2011. (23:43)

Trogiranin je napisao/la:Moj prijatelj serviser jako voli sam svoj majstore. Kad ih nanjuši samo trlja ruke i ceri se od uva do uva, a dijelovi se prodaju sami od sebe. Majstori u kompletu kupuju sve od A - Ž . Najslađe mu je prodat i svićicu i kondenzator i bobinu i platine jer bože moj sve je od bota riknilo. Ma možda je i lula !!! Daj i lulu za svaki slučaj da se ne vraćam ... :twisted: A impeleri kure ko blesavi prid sezonu. :roll:


Pa čuj, ima svakakvih uradi sam "majstora".,neki nešto znaju,neki samo misle da znaju,mnogi bi htjeli kad bi mogli,znali.,itd.., a neke zanima,nije im strana mehanika,ponešto elektronika/elektrika u svoje slobodno vrijeme,pa makar i na svojim greškama,takve likove veseli napravit nešto sam,imaju volje nešto tehničkog znanja, čuj ponekad se napravi greška u koracima ali oni mudriji se propitaju na više strana,skine se manual s neta i nema straha,meni osobno je to kudikamo draže nego kad me poneki serviseri pokušaju oderat.

Evo stari i ja smo totalno preuredili jednu 15-sticu za čiji popravak nam je jedan serviser tražio 1000eura jer navodno je otišla radilica i sve što ide uz to,i jest, bio je u pravu ;),zahvalili smo mu se lijepo i mi smo to riješili za 2000kn materijala /(kojeg se usput ne moraš kupit kod servisera,"široko je polje"jel :mrgreen: ),penta vozi,piša more di triba :lol: pali,ma divota,svi kanali za hlađenje oćišćeni i opiturani-koji bi ti to napravija-gubija vrime,sve brtve nove,svaka vida stegnuta moment ključem.,osjećaj da si sam nešto napravio..,neprocjenjiv 8-) .,a i osjećaj da nisi nekom preplatio taj zahvat nije za potcjenit ;) :mrgreen:

Znam, netko će sad reći.,"ko ne plati kurbu platit će likara" .,pa onda taj nek ide kod kurbe :lol: :mrgreen:
Avatar
Bullitt
Member
 
Postovi: 178
Pridružen/a: 02. 12. 2010. (13:55)
Lokacija: MILINovo
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Nautika 500K2 poludeplasman,VB 2T 15ks

Re: zamjena impelera

PostPostao/la rarog » 22. 03. 2011. (00:06)

Kate nije rječ o propeli već o impeleru kojeg je malko zahebanije skinit nego propelu :D
Evo mog primjera: imam yamahu 6 4t 2 cilindra i prvih 6-7 godina (sigurno 400-500 sati) nije nikako mijenjan impeler, i jedno lito skužim kako penta slabije piša vodu ali još uvije podnošljivo (more nije vruće čak ni toplo) i nebudi mi teško idem pogledat sa priručnim majstorom za aute (koji se kuži i u pente) što je s impelerom. Uglavom dobro smo se namučili da skinemo 4 vide koje zatvaraju kučište impelera (znat će dome di je to ;) ), pretrpia sam straha oće li jedna vida puknit koliko se nije dala odvidat. Plus što je bilo poprilično zahebano složit mjenjač kod glave u položaj u kojem je bija.
MOJ ZAKLJUČAK: za koju kunu neznam koliko to košta nebi više to sam radia ni u snu, neka to lipo meštar napravi i ja miran. (mali je problem što ja volim vidit kako se to radi i ipak se sam uvjerit da je to dobro složeno, malo sam nepovjerljiv ali što ćeš, ima i svakavih majstora koji slažu po principu: ni sebi ni svome) pri tome ne želim uvrijedti poštene i korektne majstore :wave: :Other14:
E da i od 5 ili 6 krilca, 2 su bila čitava, jednog skoro pa nije bilo, ostali dobro okrhnuti.
Pitanje za Dometa: kad smo složili novi impeler nazad, stavili pentu na barku, upalili je, čuo se impeler kako daje zvuk gumom ako me razumiš ali samo na malim okretajima i nakon 10 ak minuta vožnje taj zvuk je nestao. Da li je to normalna pojava? Uglavnom piša lipo vodu milina ga je vidit.
Ali nisu znali da tom planu nešto fali
Avatar
rarog
Member
 
Postovi: 318
Pridružen/a: 22. 03. 2010. (10:51)
Lokacija: ZG-KB
Tip plovila: Kuster 550

Re: zamjena impelera

PostPostao/la rarog » 22. 03. 2011. (00:08)

I još jedno pitanje: motor je 2000 godište i sad ima već podosta sati (nevjerujem da mu je to ikakav problem jer je većinu vremena vožen na cca 3000 okretaja možda i manje), da li bi trbalo remen minjat? (slutim da bi) :?
Ali nisu znali da tom planu nešto fali
Avatar
rarog
Member
 
Postovi: 318
Pridružen/a: 22. 03. 2010. (10:51)
Lokacija: ZG-KB
Tip plovila: Kuster 550

Re: zamjena impelera

PostPostao/la dome » 22. 03. 2011. (02:18)

Rok trajanja impelera i remena je 5 godina ako se motor vozi cjelogodišnje ako se vozi samo sezonski onda 3 godine od montaže dakle ne od kupovine motora nego od datuma proizvodnje ili 300 radnih sati za impeler a, 500 za remen te naravno za remen i kraće ako se pregledom ustanovi potreba ranije izmjene.Kad se ustanovi lom krilaca onda treba pronaći sva polomljena krilca jer ona nisu izašla iz motora nego su negdje u rashladnim kanalima i ometaju protok vodi te dovode do pregrijavana tog kanala.Upravo zbog mogućnosti loma krilaca ja mjenjam impelere nakon najviše 3 godine jer naj jeftinije je promjeniti ispravni impeler nego kasnije raskopavati glavu motora i tražiti di su završili komadi impelera.Kad se montira novi onda se čašica pumpe nauli pa neće tuliti.tuljenje će prestati kad se krilca malo poderu ali to i nije baš naj zdravije bolja je opcija nauliti pumpu je da će se ulje isprati ali neće se guma spaliti na silu nego će se formirati prema čašici .....
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: zamjena impelera

PostPostao/la ceko » 22. 03. 2011. (13:01)

Za "uljenje" se koristi glicerin.
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: zamjena impelera

PostPostao/la borro » 22. 03. 2011. (13:14)

Za Volvo pentu uz impeler dođe i original mast za namazati čašicu. a slažem se sa glicerinom, može i vazelin. NE oštećuje gumu a fenomenalno podmazuje.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: zamjena impelera

PostPostao/la gulogulo » 23. 03. 2011. (22:58)

Ili silikonska mast
Avatar
gulogulo
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 16. 03. 2011. (01:46)
Lokacija: ušće neretve

Re: zamjena impelera

PostPostao/la sneky » 28. 04. 2011. (09:49)

Impeler uspješno promjenjen!Ako nekome treba promjenit impeler(a da je u ri,ili okolici),mogu ga uputid dečku,koji će mu vrlo jeftino promjenit impeler!
Avatar
sneky
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 10. 03. 2010. (21:05)
Lokacija: rijeka

Re: zamjena impelera

PostPostao/la nostromo » 29. 04. 2011. (22:16)

More meni ja san u okolici rijeke Zrmanje :wave:
Graditi se mora korablju iz snova, da nam slavi rod...
Avatar
nostromo
Old Senior Member
 
Postovi: 1962
Pridružen/a: 26. 02. 2010. (17:57)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kuster 15, Mercury 60 4t

Re: zamjena impelera

PostPostao/la sneky » 30. 04. 2011. (10:01)

naravno!javi se na pp,da te uputim! pozzz
Avatar
sneky
Member
 
Postovi: 188
Pridružen/a: 10. 03. 2010. (21:05)
Lokacija: rijeka

Re: zamjena impelera

PostPostao/la jrjure » 24. 05. 2011. (23:47)

Auto Moto Nautic Vision imaš video.
Avatar
jrjure
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 22. 05. 2011. (15:44)
Lokacija: more
Lokacija: more
Vrsta ribolova: sportski

Re: zamjena impelera

PostPostao/la el passo » 20. 02. 2012. (10:25)

Kad smo kod sustava hlađenja motora imam jedan problem, ali ne sa impelerom. Naime, svako toliko mi kamenac blokira izlaz vode iz motora. Jel postoji kakva tekučina ili postupak kako se to očisti ili otopi :?:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: zamjena impelera

PostPostao/la el passo » 21. 02. 2012. (10:20)

el passo je napisao/la:Kad smo kod sustava hlađenja motora imam jedan problem, ali ne sa impelerom. Naime, svako toliko mi kamenac blokira izlaz vode iz motora. Jel postoji kakva tekučina ili postupak kako se to očisti ili otopi :?:


pomoč molim
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: zamjena impelera

PostPostao/la borro » 21. 02. 2012. (10:31)

Ajde da te prosvijetlim, ima već puno napisano o tome na forumu pa potreži u tražilici pod kamenac, ocat, kiselina i slično - naći ćeš. a da i napišem nešto. Vrlo jednostavno možeš to napraviti s otopinom octa koju naliješ umjesto rashladne tekučine ili mora i to provrtiš kroz motor s tim da ostaviš da odstoji po nekoliko minuta i ponoviš postupak par puta. Vodu ne paciš u more (mješavinu svega), već sabereš u kantu pa u kanalizaciju.
To možeš raditi sa octom, nekim neagresivnim sredstvom za uklanjanje kamenca ili ne znam točno jel solna kiserlina, isto u određenom omjeru a imaš ju za kupit u svakom boljem marketu. Litra nije skupa a čuda napraviš s njom.
Chuck Norris Approved
Avatar
borro
Old Senior Member
 
Postovi: 2692
Pridružen/a: 02. 09. 2008. (11:21)
Lokacija: Karlovac-Rovanjska
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: deplasmanac Zampieri mare iz 1976g. + VP2002

Re: zamjena impelera

PostPostao/la Ros » 27. 10. 2015. (19:43)

U zakašnjenju... ali možda nekom bude vridilo, SOLNA KISELINA NAGRIZA METAL , a pogotovo bakar. Nekad davno su elektronićari radili štampane ploćice u otopini solne kiseline i hidrogena. Skida kamenac s keramike brzinom svijetlosti (wc školjka)
Avatar
Ros
New Entry
 
Postovi: 89
Pridružen/a: 09. 03. 2011. (16:04)
Lokacija: Zadar
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara

PrethodnaSljedeća

Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.

cron