Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

PostPostao/la MaliPas » 02. 08. 2022. (13:58)

Pozdrav svima. Malo pomoći i savjeta bi dobro doslo.
Gliser sa Suzuki DF90 od 2018 ima 90sati rada. Svake godine u moru dva do tri mjeseca ljeti, ostalo na suhom vezu. Prošle godine nije bio u moru znaći ležao je skoro 2 godine.
U rezervaru je bilo ostalo 20tak litara benzina koje sem u većini uspio izvadit iz tanka i dodao novo gorivo (dno broda je čisto i sređeno za sezonu). Nakon ubacivanja u more motor generalno ima manje snage i puno teže izglisira.
Ako ima više osoba motor se muči na 3200-3500 okretaja i nemoze preko i nemože izglisirati. Prije bih sa lakocom izglisirao i sa više ljudi. Promijenio sam filter goriva ali to nije ništa pomoglo.
Jedan poznanik mi je savjetovao da provam staviti aditiva koji bi mogao pročistiti motor od šporkice starog benzina.
Sada moje pitanje je zna li tko ima li to ikakvog smisla i ako ima koji aditiv bi mogao staviti.

Samo da kazem da servis treba čekati i mjesec dana a ja imam još oprilike mjesec ipo dana prije nego izvadim brod pa bi mi svaki savjet pomogao. Zahvaljujem. :thumbup:
"Alan Ford: Grunfe, gdje su ti kočnice? (lete svom brzinom na Grunfovom motoru prema zidu) Grunf: Ah, znao sam da sam nešto zaboravio!"
Avatar
MaliPas
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 25. 05. 2017. (21:08)
Lokacija: Kastela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Fortis 590C, Suzuki 90

Re: Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

PostPostao/la josey » 02. 08. 2022. (17:09)

to su bez uvrede gluposti.
problem je u necem drugom a ne u benzinu, i prljavom motoru.

motor stajanjem ne gubi snagu.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

PostPostao/la lošinj » 03. 08. 2022. (06:23)

Jesi li probao da li u leru motor dobiva full okretaje?
Avatar
lošinj
Old Senior Member
 
Postovi: 1069
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (11:12)
Lokacija: Mali Lošinj
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marlin 16, Yamaha 40/70.

Re: Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

PostPostao/la egotrip » 03. 08. 2022. (13:42)

Moreš provat sipat od quicksilvera neki queeklean,dodatak koji čisti injektore.A mozda još bolje skiniti ih i dati na čiščenje.trebalo bi provjefit u kakvom je stanju visokotlačna pumpa.govorim jer sam imao istih problema s suzuki df70.
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 727
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

PostPostao/la jdrop » 10. 08. 2022. (09:48)

Kod mene se Mercury EFI 80 katkad čudno ponaša i za sad problem privremeno riješavam sa Fuel Set FCC kondicijskim poboljšivačem goriva od Liquid Engineering-a (Boltano).
Navodno pospješuje uklanjanje vode iz rezervoara. Kad ga stavim motor radi kao urica, a bez njega mi zna kad je vruć gubiti nakratko đire kad ga držim na 3000-3800 o/min.
Na zimu ću detaljno dati pregledati motor, a do tad vozim sa aditivom u rezervoaru. Ne vjerujem da je motor toliko osjetljiv na kvalitetu goriva, vjerojatno jeste problem sa motorom ili dovodom goriva.
Imam i separator vode u kojem ne primjećujem da se voda nakuplja, što je čudno.
Kako aditiv pomaže?
Baza je da se etanol kojeg ima do 5% u benzinu kad gorivo dugo leži u rezervoaru kemijskim procesom razdvoji od benzina i navuće vodu iz zraka.
Kod automobila se to rijetko dešava jer se često voze i barem jednom mjesečno tankaju. Brod se katkad ne vozi po 10 mjeseci.
Ovaj i slični aditivi pospješuju ukljanjanje vode iz rezervoara, kako ne znam, nisam kemičar, ali teoretski bi motor trebao progutati i takvo gorivo.
Da je jednostavno očistio bi rezervoar, ali budući je integriran u trupu i nije lako do njega za sad to odgađam.
Avatar
jdrop
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 20. 11. 2021. (20:10)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Phoenix F55

Re: Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

PostPostao/la bobipu » 10. 08. 2022. (19:05)

jdrop je napisao/la:Kod mene se Mercury EFI 80 katkad čudno ponaša i za sad problem privremeno riješavam sa Fuel Set FCC kondicijskim poboljšivačem goriva od Liquid Engineering-a (Boltano).
Navodno pospješuje uklanjanje vode iz rezervoara. Kad ga stavim motor radi kao urica, a bez njega mi zna kad je vruć gubiti nakratko đire kad ga držim na 3000-3800 o/min.
Na zimu ću detaljno dati pregledati motor, a do tad vozim sa aditivom u rezervoaru. Ne vjerujem da je motor toliko osjetljiv na kvalitetu goriva, vjerojatno jeste problem sa motorom ili dovodom goriva.
Imam i separator vode u kojem ne primjećujem da se voda nakuplja, što je čudno.
Kako aditiv pomaže?
Baza je da se etanol kojeg ima do 5% u benzinu kad gorivo dugo leži u rezervoaru kemijskim procesom razdvoji od benzina i navuće vodu iz zraka.
Kod automobila se to rijetko dešava jer se često voze i barem jednom mjesečno tankaju. Brod se katkad ne vozi po 10 mjeseci.
Ovaj i slični aditivi pospješuju ukljanjanje vode iz rezervoara, kako ne znam, nisam kemičar, ali teoretski bi motor trebao progutati i takvo gorivo.
Da je jednostavno očistio bi rezervoar, ali budući je integriran u trupu i nije lako do njega za sad to odgađam.

Ako imaš pristup bar do davača nivoa goriva,njega odvrneš..U lidlu kupiš za 100kuna pumpu za izvlačenje ulja iz motora na čiju gumu pritegneš tanki tondin da moš usmjeravat gumu i posisaš sve sa dna rezervara u prozirnu kantu pa pusti da slegne..vidit češ dali je voda uzrok ili nije...( ja imam čudan oblik rezervara iz kojeg tako pocuclam šporkicu od kondenzacije šta se skupi u najnižem dijelu)
Sretno..
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 591
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: Suzuki 90- stari benzin-gubitak snage-aditivi

PostPostao/la MaliPas » 16. 08. 2022. (13:45)

Znači na kraju sam uzeo LIQUI MOLY MARINE FUEL SYSTEM CLEANER i nadodao u rezervar po uputama. Iza toga sam glisirao nekih sat vremena na maximumu. Sutra dan sam sa četri osobe na barki uspio izglisirat, što znaći da motor malo bolje radi nego prije, ali još uvijek to nije ono staro. U svakom slućaju čeka se kraj sezone kad ću dati injektore očistit. Hvala svima na savjetima. :thumbup: Pozdrav
"Alan Ford: Grunfe, gdje su ti kočnice? (lete svom brzinom na Grunfovom motoru prema zidu) Grunf: Ah, znao sam da sam nešto zaboravio!"
Avatar
MaliPas
New Entry
 
Postovi: 22
Pridružen/a: 25. 05. 2017. (21:08)
Lokacija: Kastela
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Fortis 590C, Suzuki 90


Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

cron