Suzuki DF 90A

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Suzuki DF 90A

PostPostao/la Swordyslaw » 05. 07. 2021. (14:12)

Pozdrav,
Imam jedan problem koji se odnedavno pojavio na Suzuki DF90A. Do tog problema gliser je uredno izglisirao i ponasao se sasvim normalno. TAj motor pogoni fisherman open 5.5m duzine.

Ukratko, propeler "proklize" pri najvecem opterecenju, tj, prije izglisiranja i okretaji sa 3100 odlete do blokade na 5500 okr/min.
Gliser pregeldan kompletno odispod, skinuta sonda od sondera (da slucajno ne radi i uzrokuje ventilaciju).
Kupljena nova propela (solas) montirana i ponasa se isto.

Motor ima oko 1100h rada, uredno servisiran svake godine i nakon svakih 100h rada.
Peta je skinuta i kod majstora, ispustili smo ulje, ulje je "novo" zuto i bez ikakvog traga špene. KOd skidanja pregledao sam zube osovine na špenu (masni su zubi osovine) i nema tragova da se "rasulo" na zubima na radilici.

Da li je netko imao slican problem?
Avatar
Swordyslaw
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 20. 08. 2018. (14:31)
Lokacija: Labin
Tip plovila: Open 5.5, Suzuki DF90A

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la josey » 06. 07. 2021. (05:36)

vidim da ti nitko ne odgovara,
ja cu porbat sa stajalista nekakve logike i mehanike - jer iskustvo nisam imao.
Dakle, ako si dobro napisao i ako sam ja dobro shvatio to sta pises je nemoguce.
Dakle, nemoze spoj zupcanika na radilici bit ok, zupcanici u peti bit ok, i novi propeler bit ok a da se propeler ne vrti.
dakle nesto se NE vrti.
ako špene nema onda je problem u propeli, ok ok propelu ste prominili.
Pitanje, jeli kod tebe propela iz komada ili unutra imas plasticnu piksnu koja provrti ako propelom zakacis dno ili komad daske il nesto u moru, pa provrti piksna ili pukne da nebi polomio zupcanike u peti?
Ako imas, vjerojatno je ona provrtila.
Ako nemas, trazi dalje, ali kako kazes da nema špene, onda mi na pamet ne pada nista drugo.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la macro » 06. 07. 2021. (06:43)

Vjerojatno ti je propela opet provrtila. Provaj prominit uložak.
Nikad ne nabijaj naglo gas već postepeno, pogotovo do 6-7 milja brzine. Također, s novom propelom triba bit još mekši u početku dok se malo guma ne razradi.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la Interceptor023 » 06. 07. 2021. (07:54)

Ista stvar je i kod mene bila na df70. Guma na propeli otišla.
Avatar
Interceptor023
New Entry
 
Postovi: 49
Pridružen/a: 19. 02. 2021. (14:39)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gradac 580

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la Swordyslaw » 07. 07. 2021. (16:01)

Situacija od danas...

- propela kupljena NOVA - SOLAS (nije provrtila ni stara), probane obje kod prijatelja sa istim identicnim motorom. Obje dobre
- propela ima press in gumu, nema onaj standardni ulozak nego je bas upresana full
- kompletna noga rastavljena i sve je na svom mjestu 100% kaze majstor, kao da je sve izaslo iz tvornice...

Imam sad neki feeling da je došlo do ventilacije, kad odem montirat nogu pregledat cu TRIM, TRIM TAB i opecnito kako je montiran motor..meštar mi spomenuo da to pregeldam.

ALi nitko mi nije dao niti naslutiti zbog cega se to odjednom desava, a gliser je noramlno vozio od 2014 kad je montiran motor, pogodjena propela da je max okretaja na 5500 koliko je za taj suzuki...

Ne znam, kao sto kaze moj mestar - e sad imas specifican problem... :shock:
Avatar
Swordyslaw
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 20. 08. 2018. (14:31)
Lokacija: Labin
Tip plovila: Open 5.5, Suzuki DF90A

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la josey » 07. 07. 2021. (20:01)

Swordyslaw je napisao/la:Situacija od danas...

- propela kupljena NOVA - SOLAS (nije provrtila ni stara), probane obje kod prijatelja sa istim identicnim motorom. Obje dobre
- propela ima press in gumu, nema onaj standardni ulozak nego je bas upresana full
- kompletna noga rastavljena i sve je na svom mjestu 100% kaze majstor, kao da je sve izaslo iz tvornice...

Imam sad neki feeling da je došlo do ventilacije, kad odem montirat nogu pregledat cu TRIM, TRIM TAB i opecnito kako je montiran motor..meštar mi spomenuo da to pregeldam.

ALi nitko mi nije dao niti naslutiti zbog cega se to odjednom desava, a gliser je noramlno vozio od 2014 kad je montiran motor, pogodjena propela da je max okretaja na 5500 koliko je za taj suzuki...

Ne znam, kao sto kaze moj mestar - e sad imas specifican problem... :shock:


pitanje,
jel ti u tom trenutku gliser skroz izgubi brzinu

ako nije propela
ako nije prenos u stopi
onda se rasirilo kuciste koje srzi osovine
i kad dodje do opterecenja razmaknu se

ima samo jedan ali
onda bi bilo špene

kod tebe nema


sori neznan sta da kazem :(
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la mares » 07. 07. 2021. (21:41)

Swordyslaw je napisao/la:Situacija od danas...

- propela kupljena NOVA - SOLAS (nije provrtila ni stara), probane obje kod prijatelja sa istim identicnim motorom. Obje dobre
- propela ima press in gumu, nema onaj standardni ulozak nego je bas upresana full
- kompletna noga rastavljena i sve je na svom mjestu 100% kaze majstor, kao da je sve izaslo iz tvornice...

Imam sad neki feeling da je došlo do ventilacije, kad odem montirat nogu pregledat cu TRIM, TRIM TAB i opecnito kako je montiran motor..meštar mi spomenuo da to pregeldam.

ALi nitko mi nije dao niti naslutiti zbog cega se to odjednom desava, a gliser je noramlno vozio od 2014 kad je montiran motor, pogodjena propela da je max okretaja na 5500 koliko je za taj suzuki...

Ne znam, kao sto kaze moj mestar - e sad imas specifican problem... :shock:


Ako mozes, zamjeni motor sa tim frendom koji ima istog takvog i probaj svoj na njegovoj barci a njegov na tvom gliseru.
Na taj nacin ces znati da li je problem u motoru ili brodu.
Avatar
mares
Member
 
Postovi: 164
Pridružen/a: 30. 09. 2012. (23:11)
Lokacija: Škrljevo
Tip plovila: Beneteau Antares 760, Nanni T4.200

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la Swordyslaw » 14. 07. 2021. (14:51)

mares je napisao/la:Ako mozes, zamjeni motor sa tim frendom koji ima istog takvog i probaj svoj na njegovoj barci a njegov na tvom gliseru.
Na taj nacin ces znati da li je problem u motoru ili brodu.


Nadam se da se salis...90 ks suzuki ima oko 250kg...svima su gliseri sad u vodi...da mijenjam isti motor za isti jer su i gliseri identicni, ne pada mi to bas na pamet..

Uglavnom za vikend sam se malo igrao i skuzio da trim senzor ima lufa nekih 2-3 mm...i kad ga drzim rukom prema gore, trimam, trim tek onda uklopi do kraja dole,do tada je ostajao otvoren nekih 1-2 cm gdje su mjere...

Ali kako sam imao goste na gliseru nisam probao sam izglisirat bilo je oko 500kg pa nisam htio forsirat..

Ovo je slika na full trim dole (prije diranja senzora):
2021-07-14 15_46_34-.jpg


Kad bi dignuo senzor, onda bi trim isao full unutra..

Da li bi to moglo biti?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Swordyslaw
New Entry
 
Postovi: 11
Pridružen/a: 20. 08. 2018. (14:31)
Lokacija: Labin
Tip plovila: Open 5.5, Suzuki DF90A

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la josey » 14. 07. 2021. (19:30)

malo si pretjera sa 250kg, ima 152-3kg
al ok to ne mjenja cinjenicu da su gliseri u moru i da je to sad malo komplikacija za izvest.
da su na suhom jedno popodne posla.

dobro, jesi probao trim spustit do kraja?
drzi dugme za spustanje dok ne cujes da trim mjenja zvuk i dok ne vidis da je motor stao da be ide dole vise.
i testiraj jel onda vrti.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Suzuki DF 90A

PostPostao/la Rexi » 14. 07. 2021. (19:42)

pricam na pamet....
jel moguce da je brod postao tezi u tih par godina pa da elisa nije vise dobra na tu tezinu?

to sto spominjes sam imao na gliseru kojeg sam rentao jednom prilikom (ja sam bio musterija )
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1658
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka


Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.