Izbor izvanbrodskog motora- pasara

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la river_town » 27. 10. 2020. (08:46)

U dilemi sam oko izbora novog-starog motora pa bi mi dobro došao vaš savjet.
Trenutna situacija: pasara Elan 490 + Yamaha 5ks/2t

Ideja je nabavka polovnog motora 6ks/4t i moram priznati da ni sam više ne znam što napraviti. Veliku prednost dajem tihom radu i malim vibracijama pri izboru motora što me vodi u smjeru za koji nisam siguran da je optimalan. Dvije opcije mi se vrte u glavi:

1.Yamaha 6 CMHL (2 cil.)- bila bi mi prva opcija (pouzdan motor, tih i rad s malo vibracija etc.) ali me dosta toga kopka
-Težina: Sa 37 kg koliko ima i 8ks me zabrinjava hoće li biti problema s podizanjem prove pri plovidbi. Rezervoar bi prebacio u provu i povukao crijevo da malo rasporedim težinu, a i nisam u klubu 100+. Međutim u jednoj staroj temi je kolega forumaš imao dosta problema s osmicom na krmi, a težine su iste. Motor bi stalno bio na barci tako da s te strane težina nije problem. Je li ovo ipak malo preveliki zalogaj za navedenu barku?
-Duljina noge: Zbog same težine motora prebacio bi ga centralno na zrcalo, a ne kako je na ovim pasarama uobičajno. Želim izbjeći veće naginjanje barke na jednu stranu koja u kombinaciji s dosta kiše i valovima mogla biti recept za katastrofu.
S obzirom da se zrcalo lagano podiže prema sredini, nisam siguran hoće li duljina noge biti dovoljna. Ima li netko iskustva vezano za navedeno?
-Alternative: Je li neki drugi proizvođač imao 6ks 4t motor s 2 cilindra? S obzirom da treba biti strpljiv za naći ovaj model Yamahe u oglasima alternativa je svakako poželjnja

2. 6ks 4-t 1 cilindar
Tu je više manje sve jasno, što proizvođača tiše preferirao bi Yamaha (od bijele kape) ili Tohatsu/Mercury/Mariner.
Težina svakako plus, a i malo manja potrošnja. Međutim tu je neuglađeni rad i svakako manja trajnost.

Koje bi bile vaše preporuke?
Avatar
river_town
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 17. 09. 2011. (10:48)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Kvarnerplastika P330+ T4 S73

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la egotrip » 27. 10. 2020. (10:38)

Te 6 ice na jedan cilindar jedino ako su jeftinije od 5ica.to je sve isti motor,4,5 i 6.nema razlike u brzini.5 je dovoljna ako nema spojlere,ako ima 8 ica da se iskoriste.mozda ova nova hondica 6 s olakšanim paljenjem i šaltanjem brzina.razlika u buki i vibracijama je neznatna,s jednim cilindrom.dvotaktni u prednosti lakše pale ali i više troše.ako je yamaha 5 2t dobra ja je nebi mjenjao.što se tiče duljine noge može na centar bez problema s tim da kad vezuješ provu s broda treba izgasit motor jer lagano biva na granici .isto ako je troje ljudi u brodu i dvoje sjede na provi,dok brod ne krene teško da propela zahvati more.
Ja imam tri elana jedan s toh.5 2t na strani,jedan s mer.5 4t na sredini i jedan s honda 8 na sredini.8 ica je teška i realizira snagu samo s max.opterečenjem tj.kad je 6 ljudi u brodu.inače kad si sam samo se dublje zakopa i digne prova.
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la river_town » 27. 10. 2020. (12:35)

Definitivno se ide na polovno ne novo, tako da se više manje izgubi ta razlika u cijeni između 4-6 ks.
Trenutna Yamaha ima godina i sati, 20 i kusur let, a i nije previše pažena tako da će se sigurno mijenjati. Radi ona još ali nije više to to i ima dosta posla oko nje, a i potrošnja 4t ide na ruku
Avatar
river_town
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 17. 09. 2011. (10:48)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Kvarnerplastika P330+ T4 S73

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la egotrip » 27. 10. 2020. (14:15)

Uh,nebi nikome preporučio kupnju polovnog malog motora,daš 5 za krš pred generalnu ili 10 za novi.jedino ako nadješ dobar 4t s dva cilindra 6 do 8 konja. S tim da moraš imat na umu da ovi veči 4t znaju bit preveliko opterečenja na stare krme,te ih je potrebno ojačati
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la river_town » 27. 10. 2020. (17:35)

Moram priznati da si me malo prepao :oops:
Trenutna situacija, pogotovo uz sve što se događa, je takva se novi motor nikako ne uklapa u konstrukciju. Znam da polovni nije idealna opcija, ali ga iskreno nisam smatrao tolikim baukom.
Moje viđenje je bilo - je motor u ok stanju i ima nešto servisne dokumentacije da se ipak vidi da je održavan, te naravno obavezan detaljan servis i pregled (ulje peta, ulje motor, fitreri, impeler, ispiranje kanala, pregled termostata, anode..) da ne bi trebalo biti previše problema.
Naravno jasno mi je da su navedeni motori dosta osjetljivi i daleko od robusnih (minijaturni ventili, klip itd.) te da ne trpe previše iživljavanja i nebrige, ali nisam baš očekivao stanje kako kažeš - pred generalku.

P.S. Eto danas mi uteče Yamaha 6 bijela kapa, sa svom dokumetacijom, bila pomoćni motor- izgled kao nov. Još i cijena poštena, ali tko prvi :(
Avatar
river_town
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 17. 09. 2011. (10:48)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Kvarnerplastika P330+ T4 S73

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la egotrip » 27. 10. 2020. (21:46)

Haha,pa dobro nemora bit pred generalanu.al rijetkost je nači nešto skoro novo za dobru cijenu.a 30 posto ispod cijene nije vrijedno rizika.motor se kupuje kad je prilika a ne kad je hitno.lagano vrebaj oglase i uzivaj s svojom yamahicom.mora naletit nešto.
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la jerga » 27. 10. 2020. (22:42)

Evo imam ti ja šta reći jer imam Istu barku na kojoj je yamaha 6 KS 2 cilindra o kakvom razmišljaš. Prije mi je bio gore tohatsu 6 2t isto 2 cilindra. Uglavnom što se tiče potrebne snage sasvim dovoljno ti je 4 ili 5 KS koliko ti daju motori s 1 cilindrom. Naravno da 2 cilindra su uglađeniji u radu, ali snagu im nećeš moći iskoristiti nikada osim ako nekog šlepaš.
Yamaha je 37 kg, toha 26 i ta razlika se previše i ne osjeti u plovidbi jer oba dižu provu već na manje od pola gasa što će također biti i sa nekim motorom od 4 ili 5 KS. Danas sam baš mjerio brzinu i ispalo je da plovim 5,5 čv na nekom optimalnom gasu s tim da sam stajao ispred da prova ne ode nebu pod oblake. Da ja tražim motor uzeo bih tu Yamahu 8 ( ista kao stara 6 tica koju ja imam) a ti vjerojatno gledaš onu na oglasniku. Ja sam dosta na moru i imam taj motor od ranije (jedan od prvih uopće kupljen čim se pojavio na tržištu) a i panulivam pa mi je ko stvoren za to što mi treba. Ali da tražim novi motor uzeo bih najvjerovatnije neki 1 cil 5 KS 4t jer je optimalan izbor za taj elan. Taj motor kao nov košta koliko ta yamaha polovna. Yamaha 6/8 je nevjerojatno dobar motor: pouzdan, trajan, štedljiv, tih, sve naj naj tako da znaš kakav je. Izbor šta ćeš uzeti je na tebi ali nadam se da sam ti olakšao izbor. Važno je koliko ćeš ići van i za šta ti treba. Ako visiš na moru uzmi taj 2 cilindra (yamaha topla preporuka) a ako ideš rjeđe onda uzmi nov 5 KS (ja bih tohatsu ili Mercury - isti su)
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la river_town » 28. 10. 2020. (12:35)

Dečki hvala puno na odgovorima, dosta ste mi pomogli. Ako još netko ima savjet dobro je došao.

@jerga upravo zbog dosta čestih izlazaka i panule tražim novi motor, trenutna Yamaha ima dosta problema s panulom i radom na malom gasu.
Nema druge nego nazad na pregled oglasnika i čekati priliku.
Avatar
river_town
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 17. 09. 2011. (10:48)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Kvarnerplastika P330+ T4 S73

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la open510 » 28. 10. 2020. (13:27)

ja bi ti reka šta i jerga, ima sam davno takvu pasaru...naravno sa tomosakijem 4
Prijatelj mi ima sličnu sa Tohijem 4T 4ks, sasvim dovoljno za takav brod...uvati oko 5.5 cvorova, potrošnja nikakva, motor kvalitetan i ne pretežak.
Dakle, i moj izbor na tvom mistu bi bija neki 5ks 4T, također preferiram Tohi/Mercury, ako baš uleti prilika Yamaha ili Honda, nikako Suzuki.
Sritno :wave:
Avatar
open510
Member
 
Postovi: 431
Pridružen/a: 06. 04. 2012. (08:08)
Lokacija: Split/Šolta
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galia 620 DC (Yamaha 150)

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la el passo » 28. 10. 2020. (20:52)

Ako ideš na polovno i ne ploviš puno, uzmi yamaha 6 ili 8 2t. Motor je lagan i jako uglađen u radu. Potrošnja na putnoj nekih 3litre. Druga opcija tohatsu 8 ili 9.8

Apropo težine...kupi produžetak ručne komande i sjedni na srednju klupu
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la jerga » 01. 11. 2020. (09:33)

river_town je napisao/la:Dečki hvala puno na odgovorima, dosta ste mi pomogli. Ako još netko ima savjet dobro je došao.

@jerga upravo zbog dosta čestih izlazaka i panule tražim novi motor, trenutna Yamaha ima dosta problema s panulom i radom na malom gasu.
Nema druge nego nazad na pregled oglasnika i čekati priliku.

Ako ćeš panulivati onda 4t 2 cil jedini izbor. Možeš satima panulivati bez da te zamara. 1 cilindar 4t ili još brže 2t poslije nekog vremena ti dođe da odeš ća. 2T te još i lijepo zamiriši. :wtf:
Zadnja izmjena: jerga; 01. 11. 2020. (09:38); ukupno mijenjano 1 put/a.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la jerga » 01. 11. 2020. (09:35)

Ne vidim kako obrisati jedan cijeli post. Kopirao umjesto uredio i eto...
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Izbor izvanbrodskog motora- pasara

PostPostao/la river_town » 01. 11. 2020. (12:01)

el passo je napisao/la:Ako ideš na polovno i ne ploviš puno, uzmi yamaha 6 ili 8 2t. Motor je lagan i jako uglađen u radu. Potrošnja na putnoj nekih 3litre. Druga opcija tohatsu 8 ili 9.8

Apropo težine...kupi produžetak ručne komande i sjedni na srednju klupu

Zbog panule smo više gledali 4T motore, međutim gledao sam ja i navedene po oglasnicima. Potrošnja bi se još mogla istrpiti, ali za sada sve što se vrtilo po oglasima je bilo po mom mišljenju daleko precijenjeno. Tipa motori kraj devedesetih početak 00 za cijenu za koju se može naći Yamaha 6 4T 2 cil istog i novijeg godišta ili 6ks 4t motor par godina star, a ti su motori po meni ipak puno bolji za panulu (4T) . Jasno mi je da su to odlični motori, mala težina, itd. ali ipak...

jerga je napisao/la:
river_town je napisao/la:Dečki hvala puno na odgovorima, dosta ste mi pomogli. Ako još netko ima savjet dobro je došao.

@jerga upravo zbog dosta čestih izlazaka i panule tražim novi motor, trenutna Yamaha ima dosta problema s panulom i radom na malom gasu.
Nema druge nego nazad na pregled oglasnika i čekati priliku.

Ako ćeš panulivati onda 4t 2 cil jedini izbor. Možeš satima panulivati bez da te zamara. 1 cilindar 4t ili još brže 2t poslije nekog vremena ti dođe da odeš ća. 2T te još i lijepo zamiriši. :wtf:

Tako sam nekako i ja gledao na navedeno iako dalo bi se i s 1 cilindrom izaći na kraj. A mirise, čišćenja svjećica i sve što ide uz 2T bi nekako probao izbjeći.
Avatar
river_town
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 17. 09. 2011. (10:48)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Kvarnerplastika P330+ T4 S73


Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.