Mercury 50 efi - podizanje snage

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Mercury 50 efi - podizanje snage

PostPostao/la Freshman » 15. 10. 2020. (08:21)

Ništa nisi shvatio. Pročitaj ponovno moj post ali pažljivo.
Avatar
Freshman
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 31. 08. 2015. (20:32)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Ranieri Voyager 17

Re: Mercury 50 efi - podizanje snage

PostPostao/la mares » 15. 10. 2020. (11:06)

Neda mi se vise objasnjavati. Ocigledno ti fali osnovnog znanja o motorima s unutarnjim sagorijevanjem.
Avatar
mares
Member
 
Postovi: 164
Pridružen/a: 30. 09. 2012. (23:11)
Lokacija: Škrljevo
Tip plovila: Beneteau Antares 760, Nanni T4.200

Re: Mercury 50 efi - podizanje snage

PostPostao/la riberer » 15. 10. 2020. (13:05)

Dečki, nema razloga za gubljenje živaca, čini mi se da oba dva želite objasniti na najbolji način to "podizanje snage", no mišljenje sugovornika morate poštovati, iako smatrate da je u krivu. Znajte da je upravo uvjerenje ono koje je najteže promijeniti, no uvjerenja se često puta zasnivanju na pogrešnim "znanjima".
Ja sam na Selvi, u stvari čistoj Yamahi 40,
jednostavno maknuo neku vrstu mrežice na usisu i dobio (to kaže proizvođač) 60 konja. Naravno da je sa drugim propelerom brzina bila veća i to je više nego logično. Ne tvrdim da je ista ili slična stvar sa ovim Mercury-em, no to možda može biti povod vašem razmišljanju.
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Mercury 50 efi - podizanje snage

PostPostao/la jerga » 15. 10. 2020. (18:55)

U potpunosti se slažem s ribererom koji smiruje strasti. A pogotovo što ste obojica na neki način u pravu. Da rezimiramo: Povećanjem broja okretaja raste i snaga motora. Ne linearno nego s određenom krivuljom koja je na najvišim okretajima "položenija" tako da povećanje okretaja sa 5500 na 6000 rpm donosi neko povećanje snage ali to nije ništa senzacionalno. To je na kraju samo tehnički podatak od kojeg nemamo u stvari puno koristi jer sigurno ne ganjamo motor do krajnjih granica. Barem ja ne. Drugo način povećanja snage kod u osnovi istih motora je da mu damo više goriva i omogućimo lakše "punjenje i pražnjenje cilindara". To se izvodi na razne načine ali najčešće i najlakše sa većim karburatorom (veća dizna) ili kod ubrizgavanja uglavnom drukčijim postavkama upravljanja (mozak - centralina). Ostale načine ne spominjem jer ipak zadiru u neke razlike u motorima (prednabijanje, veći ventili, veći broj ventila, širi ili ispolirani usisni kanali, ispuh bla bla). Dakle ako u cilindre uđe više goriva on će razvijati veću snagu cijelim rasponom broja okretaja. E sad da se vratimo na vašu yamahu 40/70. Motor od 40 KS mora imati "lakši" propeler da bi postigao nazivni broj okretaja (recimo 5500). Sa istim propelerom onaj od 70 KS sigurno bi se izvrtio na 6500 okretaja što nije baš preporučljivo pa treba propeler većeg koraka da bi uopće iskoristio kako treba snagu motora i zavrtio se do onih maximalnih 5500 okretaja. Tu sad dolazimo do onog da neki škaf sa motorom od 40 KS ide 20 čvorova recimo na 80% gasa. Tih 20 čvorova motor od 70 KS i njemu odgovarajućim propelerom postigne na manjim okretajima i recimo 60% gasa ali istom snagom kao onaj prije na 80% gasa!!! Zato ovaj sigurno troši manje goriva čime sam objasnio ono što sam napisao par postova prije. Evo nadam se da je sad jasnije i da ste oba u pravu bili samo je jedan išao u kope drugi u špade.
Moj odgovor na glavno pitanje isplati li se dizanje Mercurya sa 50 na 60 KS? A šta ja znam...nisam previše uvjeren. Uvijek bih kupio slabiji isti motor
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Prethodna

Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.