Jači ili lakši motor pitanje je sad

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la Freshman » 27. 01. 2020. (18:37)

Elem, moja je dilema da li ću išta dobiti na brzini izglisiravanja kao i krajnjoj brzini ako postojeći Mercury 4t 40 / 60 sa svega 100-tinjak sati zamijenim sa novim Suzukijem DF 70. Radi se o fishermanu Ranieri Voyager 17, dužine 5,10 m i vrlo laganog trupa (380 kg).

Nemam naravno dvojbi da li je na krmi bolje imati motor od 70 nego od 60 ks, pa i da li je tu snagu bolje izvući iz bloka od 1500 ccm (Suzuki) nego iz 1000 ccm (Mercury), nego me muči onih cca 50 kila viška koje jači i veći Suzuki nosi sa sobom. Odnosno, hoću li ono što dobijem sa jačim motorom izgubiti sa dodatnim opterećenjem krme, koje za ovako lagan čamac i nije trivijalno. Trup je inače projektiran da podnese maksimalnu snagu motora od 75 ks i maksimalnu težinu od 180 kg. Suzuki DF 70 ima cca 156 kg i unutar specifikacije je, ali Merc je za njega super-laka kategorija sa nekih 106 kg.

Da je ovo "pravih" Mercuryjevih 60 konjića vjerojatno ne bih niti razmišljao o promjeni motora, ali nekako mi se čini da je ovaj 40 / 60 ipak neke konje izgubio po putu (unatoč ugradnji centraline od Mercury-ja 60 i modifikaciji usisa). Na full gasu sa dvije osobe i po bonaci teško nabere 27 knots, a i sa 5 - 6 osoba prilično se muči dok ne izglisira.
Avatar
Freshman
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 31. 08. 2015. (20:32)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Ranieri Voyager 17

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la lupis » 27. 01. 2020. (21:10)

6 ljudi u tome i taj motor....??? :crazy:
Taj 40/60 je za dvoje i dite do 6 godina..
Suzuki je ok ,nije puno teži od konkurencije.
Inače ti brodovi djeluju dosta inkrmani..
I sa Suzukijem treba razmišljat o tome da nije više od 4 osobe u tome...
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la jerga » 27. 01. 2020. (23:37)

Nije nikad sretno rješenje računati sa tim “nabrijanim” snagama motora koji dijele istu zapremninu (proizvođači iz iste kubikaže izvuku 2 ili čak 3 snage/modela). Motor razvija okretni moment koji mi osjećamo kao snagu, a posebno je to izraženo na manjim okretajima (tijekom izglisiravanja) kada motor ne razvija punu snagu pa tada motor s većom zapreminom lakše postiže okretaje jer u pravilu vrijedi: veća zapremina- veći okretni moment. Trebaš vidjeti maximalni broj okretaja motora na punom gasu i idealnim uvjetima pa ako su manji od optimalnog područja moguće i da je propeler “pretežak” za taj škaf što se lako korigira. Nakon što to provjeriš onda razmišljaj dalje.
I da, sa 5-6 ljudi unutra čudilo bi me da uopće izglisira. Ako računaš s tolikim “teretom” onda računaj da ti može pomoći samo Evinrude e-tec 75 KS a da budes unutar dozvoljenih limita projektirane snage.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la egotrip » 30. 01. 2020. (21:07)

Koliko ja znam može se 10 posto odstupati od max snage.brod s viškom snage nema problema.ja bi stavio yamaha f 80,163 kila.jedini je problem ako samoodvod biva potopljen zbog tezine motora te samim tim ne prazni brod.to je stvar projekta.ako ima dobro rješen odvod snaga mu samo pomaže,brze izglisira i na manjim djirima manje troši.dodatan problem je što mnogo talijanskih brodova ograničava snagu zbog loše izvedenih radova na trupu,ali mislim da ranieri nije jedan od njih
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la Freshman » 31. 01. 2020. (12:25)

Hvala svima na razmišljanjima. Što se tiče izvedbe samoodvoda, rekao bih da, ako je proizvođač broda predvidio da na krmu može do 180 kg težak motor, da onda sa motorom od 155 - 160 kg ne bi smjelo doći do situacije u kojoj se otvor nalazi na ili ispod razine mora (osim naravno pri izglisiravanju).

Nemam dvojbi da bi trup mogao podnijeti i motor od 80 ks (koji btw kod suzukija dijeli isti blok sa DF 70 i ima istu težinu), ali da li u kapetanijama toleriraju ugradnju motora do 10 % veće snage od one koja je navedena u specifikaciji proizvođača plovila ?

Inače, sa postojećim motorom i sa postojećom propelom dobijem upravo maximalnih 6.000 rpm na punom gasu kako i navodi proizvođač, pa bih rekao, ako je po tome suditi, da je propela dobro pogođena.

"Cvaju" sam imao na prošlom brodu i nekako više ne bih ponovo u tom smjeru, bez obzira što mu ne odričem neke evidentne prednosti (uključujući i manju težinu i bolji "kick").
Avatar
Freshman
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 31. 08. 2015. (20:32)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Ranieri Voyager 17

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la egotrip » 01. 02. 2020. (18:56)

Yamaha 80 ima kick i s dvoje ljudi na 3500 okreta očekuj brzinu od 20 milja i potroštnu od 10ak litara ili na 4000 djiri brzinu od 25 milja i potrošnju od 17 litara,optimisticno.nazoveš kapetaniju di je registrirana i pitaš,meni se sve to čini individualno,meni je npr max bio 150 konja a registriran na 200 bez problema,drugi max 70 konja a registriran na 100.mislim da svaki fisherman od 5 do 5 ipo ako nije škart može bez problema nosit 100 konja do dvista kila
Avatar
egotrip
Senior Member
 
Postovi: 729
Pridružen/a: 25. 05. 2010. (19:48)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: gs nautica open 550 yamaha 100 4t

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la josey » 02. 02. 2020. (08:36)

moje misljenje,
jaci motor sa vise kubika i mislim da tu nebi trebalo bit apsolutni nikakve dileme.
jer ukupna razlika u tezini (gliser + motor) je premala, i pogotovo na samoj krmi.
stvse tice tezine motora, registrirat ces bez problema, i ti fisheri od 5m mogu to istrpit bez probelma.
pazi koji ja ludi primjer iman
2x fisher 17
sessa key largo 17, yamaha 80ks 4stroke 1900ccm 4cyl (isti onaj blok sta je i sa 100, 115 i 130ks) yamaha ima 147kg po papirima cinimise
ako ti ista znaci trup je debel 10mm

fisher 17 (bezobrazna, i unaprjedjena verzija sesse - rekao bi cak da su neke stvari unaprijedili bolje su rjesene) evinrude 90ks etec (dakle 2 stroke direct injection) 1300ccm 3cyl (dakle najnabrijanija verzija eteca 60, 75, 90)

ja sam unutra, evinrude je brzi 10kn,
znaci jako ovisi i od proizvodjaca do proizvodjaca,
najjaci su tu evinrude etec i yamaha pa suzuki mercury itd.
al definitivno pravilo na moru daj koji ccm vise i daj koji ks vise.
pogledaj na YT tug wars.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la branek » 22. 02. 2020. (17:56)

Ako ćeš prodavati Mercury slobodno mi se javi, tražim takav motor pod jamstvom sa malo sati
Avatar
branek
New Entry
 
Postovi: 4
Pridružen/a: 10. 08. 2017. (16:03)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Antares 550 Selva 60 Quicksilver 550 Mercury

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la Freshman » 24. 02. 2020. (22:33)

branek je napisao/la:Ako ćeš prodavati Mercury slobodno mi se javi, tražim takav motor pod jamstvom sa malo sati


Poslao ti na PP.


Odluka je pala ipak na yamahu f70 zbog dosta manje težine od Suzukija.

Ovdje nađoh zanimljiv test motora od 70 - 75 KS. Jest da je po njemu yamaha najsporija, ali razlike nisu takve da bi me to brinulo, pa kad uzmem sve u obzir, uključujući i cijenu, odlučih je isprobati.

https://www.boote-magazin.de/bootsmotoren/aussenborder/test-aussenborder-70-bis-75-ps-teil-2/a41963.html
Avatar
Freshman
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 31. 08. 2015. (20:32)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Ranieri Voyager 17

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la jerga » 25. 02. 2020. (18:45)

Fresh odluka je uvijek samo tvoja ali ja bih na tvom mjestu još malo razmislio. Pazi, meni je Yamaha uvijek prvi izbor za motor, ali konkretno u ovom slučaju brojke bi me odvele ka Suzukiju. Suzuki ima 1500 ccm a yamaha 1000! Razlika ne velika nego enormna! Zatim Yamaha razvija nazivnu snagu na najvećem broju okretaja od svih tih motora što je i razumljivo zbog malog okretnog momenta (posljedica zapremine) dakle na manjim okretajima sa Suzukijem je osjećaj snage drukčiji. Veća težina Suzukija za cca 40 kg i nije kritična osim naravno ako se krma topi toliko da ulazi voda što ne vjerujem da je slučaj, a to lako provjeriš. Cijene nisam gledao ali ne kupuješ svaki dan novi motor. Hmmmm
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la Freshman » 25. 02. 2020. (21:26)

jerga je napisao/la:Fresh odluka je uvijek samo tvoja ali ja bih na tvom mjestu još malo razmislio. Pazi, meni je Yamaha uvijek prvi izbor za motor, ali konkretno u ovom slučaju brojke bi me odvele ka Suzukiju. Suzuki ima 1500 ccm a yamaha 1000! Razlika ne velika nego enormna! Zatim Yamaha razvija nazivnu snagu na najvećem broju okretaja od svih tih motora što je i razumljivo zbog malog okretnog momenta (posljedica zapremine) dakle na manjim okretajima sa Suzukijem je osjećaj snage drukčiji. Veća težina Suzukija za cca 40 kg i nije kritična osim naravno ako se krma topi toliko da ulazi voda što ne vjerujem da je slučaj, a to lako provjeriš. Cijene nisam gledao ali ne kupuješ svaki dan novi motor. Hmmmm


Cijenim mišljenje i savjet. Dosta sam mozgao što uzeti i jako sam bio naklonjen većoj kubikaži jer mi je potpuno jasno kako zapremina motora utječe na svojstva plovidbe, naročito pri izglisiravanju. Zato sam si uzeo u zadatak da sada na sajmu nautike u Zagrebu još jednom pogledam ponudu u klasi 70 - 75 KS , obavim razgovore i tehničke i komercijalne prirode s dobavljačima i da onda donesem finalnu odluku. Neki detalji kod suzukija, uključujući i cijenu nekih komada opreme (npr. multifunkcionalnog displeja) nisu mi do kraja legli, i zato je odluka pala na yamahu. Moj je fisherman lakog trupa težine svega 380 kg, pa računam da bi se i ovih 1000 ccm trebalo moći nositi s tom malom masom. Pomogla je naravno i posebna sajamska cijena yamahe :D
Avatar
Freshman
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 31. 08. 2015. (20:32)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Ranieri Voyager 17

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la el passo » 26. 02. 2020. (19:13)

Mudar izbor. To je motor napravljen za lakše trupove...male opene, gumije itd.
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la lupis » 27. 02. 2020. (08:03)

Hm,hm...

Prema njihovom testu,a tako su i napisali, u sprintu do 35 km/h,najviše se muči Yamaha,dok je Suzuki najživlji.Plovilo je u testu teško nešto manje od tone,ovisi o motoru.Piše crno na bijelo.
Eto,napisao si 5-6 osoba i sve što ide s njima,dodaj težinu motora i to je to.
Dobro,opet ovisi i o plovilu,ali to je znakovito.
Yamaha je iste kubikaže ko i tvoj mercury,ako se ne varam.

Lijepo piše da se F70 muči u izglisiravanju,treba joj duplo vremena do 50 kmh u usporedbi s najbržim,a do 35 kmh znatno zaostaje za konkurencijom.

Ne znam čemu daljnja rasprava,osim ako je bitan nekakav displej.Meni se čini,obzirom da si napisao koliko ljudi će biti na plovilu,i obzirom da je F70 iste kubikaže kao Merc40/60,ta je ta F70 jedini motor od navedenih,koje ne bi uzeo,pa da je i badave ili ne troši ništa, jer nećeš dobiti ono što želiš.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la lupis » 27. 02. 2020. (08:23)

...osim displeja... :Other12:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Jači ili lakši motor pitanje je sad

PostPostao/la Freshman » 27. 02. 2020. (10:31)

Je, sve si dobro vidio. Baš u ubrzanjima bitno zaostaje za svim ostalim testiranim motorima snage 70 - 75 KS, dok u krajnjoj brzini tek neznatno. Suzuki razvaljuje čak i neke dvotakntne motore iz testa sa izvrsnim ubrzanjima, a u potrošnji ne odskače značajno, pa nema dvojbi da bi s tog aspekta bio pravi izbor. Ima par moguće i ne previše bitnih detalja koji su me usmjerili prema Yamahi, zbog koji sam odlučio svjesno žrtvovati ovaj "kick" koji isporučuje Suzuki. Jedan od njih je što sam, zajedno sa ugradnjom Suzukija planirao i premiještanje rezervoara koji se sada nalazi ispod krmene klupe (i time dodatno težinom opterećuje krmu), na njegovo originalno mjesto ispod centralne konzole. No, shvatio sam da tamo može ići samo originalni Ranierijev inox rezervoar koji košta nekih 1000 EUR, pa sam od toga odustao. Drugi je što bi ugradnjom težeg motora dobrano premašio dozvoljenu nosivost lake prikolice na kojoj vozim fishermana, pa bi morao nabaviti novu prikolicu i polagati BE kategoriju za vuču prikolice. Kako sam spuštam i dižem brod u more na prikolici, a jedino mjesto koje mi je blizu je šljunčana kosina blizu moje lučice, znam se nekad prilično izmučit dok autom povučem prikolicu s brodom jer auto na šljunku nema dovoljno gripa. Dodatna težina na prikolici - dodatna muka za izvlačenje. Kada na sve to dodam nešto povoljniju cijenu yamahe i ovu priču sa displejima, eto me na yamahi. Da budem barem malo bliži mogućnosti da time ostvarim željene performanse, odlučio sam se baš za F70 a ne za F40/70, pretpostavljajući da F70 isporučuje "pravih" 70 konjića za razliku od ove nabrijane 40-ice. Moguće da stvarno požalim nakon prvog isplovljavanja i da ustanovim da nisam napravio bitan korak napred u odnosu na Mercury 40 / 60 (da, iste je kubikaže), ali onda ću barem imat razloga da ubrzo mijenjam i brod i motor :-)
Javim iskustva nakon porinuća i prvih plovidbi.
Avatar
Freshman
New Entry
 
Postovi: 28
Pridružen/a: 31. 08. 2015. (20:32)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Ranieri Voyager 17

Sljedeća

Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.