motor 20-40ks na barku od 5m

Diskusija o benzinskim motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la Brane80 » 31. 01. 2018. (03:24)

Orut je napisao/la:A šta sam ti ja preporučija u postu od prije 2-3 ure? YAMAHA !!! Sad oćeš li 25 ili 30 (4T) odluči sam.
Ja mislim da sam ti da dosta činjenica u prilog yamahe , zato me čudi šta me " otkantavaš " sa orut, hvala .
Tvoje pravo je odabrati osobu za daljnju komunikaciju po ovom pitanju. Možda konačno otkriju " toplu vodu".
Pozdrav tebi i njima.


Puala brale šta si uvredljiv. Čovik normalno komunicira, ti odma na stražnje noge skačeš. Nitko nije reka da Yamaha ne valja.
Ni ja koji imam Suzuki ne kažem da Yamaha ne valja. Kažem da je kod mene presudilo u odluci to što je Suzuki 20kg lakši.

321, ovo šta si pitao za razliku u cijeni iste pente, biće se radi o opremi. Znam da je mene doplata za električni trim fino koštala. :silent:
Ali vridi svake kune. :thumbup:
Avatar
Brane80
Member
 
Postovi: 126
Pridružen/a: 31. 05. 2015. (13:19)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Betina 500 Cabin, Suzuki 30ks

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la Robi-ST » 31. 01. 2018. (10:46)

korisnik321,

moj primjer: Arba 500 sa kabinom, dvoje ljudi, pomoćna penta, akumulator, nekoliko sidara od 6 do 12 kg i lanaca, 40 l benzine, max brzina 17 čvorova sa 30 KS 2T Tohatsuom, putna 12-14.

Arta mala bez kabine bi trebala ići još bolje sa 30 KS jer je lakša, ali kontaj da ako imaš troje ili više ljudi u barci ili ako ti obraste dno, da bi 30 KS moglo biti malo.

2T motori su lakši (ovaj Tohatsu od 30 KS ima samo 50 kg), jednostavniji od 4T toliko da servis možes mirne duše raditi sam, možeš se ponašat prema njemu ko prema neprijatelju i dalje će raditi 8-) , robustan, radi i na loš i star benzin koji je stajao godinu ipo dana u kanti na šufitu ispod kupa bez izolacije gdje ljeti bude preko 40 stupnjeva, jeftiniji.... sa druge strane više buči, troši više, nije dobar za rad na minimumu i jednostavno mu nedostaje uglađenosti.
nadalje šta motor ima više cilindara to je u radu mirniji, tiši i uglađeniji. također što ima više kubika to bi trebao duže trajati, i imati već zakretni moment.

sto se tiče isplativosti...računaj ovako.... prosječna potrošnja 2T motora od 30 KS na 3/4 gasa (glisiranje na PD-u od 5 metara) je oko 9 litara. kod 4T motora, to je oko 7 litara. znači, kad bi godišnje napravio 100 radnih sati samo glisirajući (100 sati je nekakav prosjek, ali naravno da neće tih 100 sati provesti samo glisirajući nego će tu biti i rada na minimumu, ili maloj brzini od oko 5 čv....), to bi u "najgorem" slučaju bila razlika od oko 200 litara benzine godišnje, iliti 2000 litara u 10 godina. znači sa uračunatim dvotaktnim uljem dolazimo do 22.600 kn razlike nakon 10 godina. sad bi od toga trebalo oduzeti razliku u cijeni servisa koja je veća za 4T, ali ne znam koliko iznosi jer nikad nisam imao 4T od 30 KS.
ja sam Tohatsu 2T 30 KS kupio u Brodomerkra za 19.000 kn na nekom popustu, a prvi 4T motor iste snage je koštao taman razliku od 22.000 kn. prema tome, ta stavka potrošnje novog 2T motora od 25-30 KS, dolazi do izražaja tek nakon 10 godina prosječnog korištenja....iako će to u stvarnosti biti duži period.

na kraju je samo stvar u tome koliko imaš novaca na raspolaganju. ako pare nisu problem, savjetovao bi ti kupnju 40 KS 4T sa 3 cilindra i trimom i tiltom. onaj od 4 cilindra (Yamaha 40/60) je prilično težak motor, i nisam siguran da je tolika težina ili snaga uopće bila na umu onih koji su projektirali barku. ako se ne voliš odvajati od novaca više nego je stvarno potrebno, onda 2T 30 KS. razlika u cijeni 2T i 4T je kao sto ti je netko poviše nabrojao, zbog puno više potrebnih djelova i zbog veće kubikaže 4T motora, pošto 2T izvlači više snage iz iste zapremine nego 4T motor...ima manje trenja i manje taktova.

što se tiče malih pomoćnih penti od 2.5 do 6 ks, ja bi tu uvijek išao na 2T bez obzira na novac. kupio sam svojevremeno novu Yamahu 4T 6KS i nakon godinu dana sam je prodao i uzeo Tohatsu 2T 5KS. ti mali jednocilindrični 4T motori su toliko bučni i toliko vibriraju da meni to jednostavno nema smisla. uz to razlika je nešto više od 10 kg u težini, što na papiru nije puno, ali ako ga često skidaš i stavljaš itetako se osjeti razlika između 17 i 30 kg.
ono što je Lupis napisao o dimu 2T motora, to stoji ali istovremeno i nije baš tako. 2T makinja zadimi kad je tek upališ na hladno. ali čim se malo ugrije to prestane. međutim svaka vrsta motora, 2T, 4T ili dizel, svi će ti oni prisjest ako se nalaziš niz vjetar. meni osobno je ispuh od dizela neusporedivo gori od ispuha 2T motora. možda je stvar navike, jer mi je to bilo normalan miris kad sam ko mali vozikao Tomose, pa sam ga u neku ruku čak i "zavolio", za razliku od dizela.
opet, nekome drugome 2T neprihvatljivo smrdi...
kako bilo, svatko od nas ima neke svoje preference, pa nemoj očekivat da ćeš dobit jedan najbolji i najtočniji odgovor na pitanje izbora motora.

inače, naš stari član Lando je svojevremeno sam prepravio svoju Artu malu, pa je ako se dobro sjećam, sa 15 KS postizao brzinu glisiranja.... pa ga pokušaj kontaktirat na PP ili potraži njegove postove, možda ti da koji koristan savjet.
sometimes you win, sometimes you learn
Avatar
Robi-ST
Old Senior Member
 
Postovi: 1273
Pridružen/a: 16. 08. 2012. (15:22)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leisure 17, Bura 2.5R

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la lupis » 31. 01. 2018. (11:15)

Imam Mercury 4t 6 ks,na panuli se ne osjeti apsolutno nikakav smrad,za razliku od Mercury 5 2t kojeg sam posudio par puta.. a potrošnja dan i noć.Koristim ga isključivo za panulu i tu i tamo za seljenje od pošte do pošte tek toliko da se razradi....,barka ima preko 3 tone pa mogu obisit i mišalicu za beton na krmu i nije mi bitna razlika u težini..,
Koliko znam,oni koji su stavili 2t na PD nisu se oduševili potrošnjom...,glisersko dno još da ali pd nikako..,osim ako ti ne plaćaš gorivo..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la Orut » 31. 01. 2018. (11:26)

Brale " brane " vidi ovako ; sidimo ti , ja i recimo Mate. Tebe nešto živo zanima i " češe " . Ja ti o tome govorim, pričam a ti nit' me vidiš , nit' me slušaš već pitaš Matu o onome o čemu ja već pričam.
Ako je to u redu? O.K.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la macro » 31. 01. 2018. (12:17)

A kako ti izgleda: "Hvala tebi Orut na tvojim vrijednim savjetima. Ima li mozda jos neko ovdi svoj savjet?"

Zapaljiv si bezveze. Da, na forumu zna zajebancija izgledat ka napad i nepostivanje, al rijetko jest. Zato laškaj malo, radi sebe.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la macro » 31. 01. 2018. (12:23)

Uredan 2t motor koji se vozi ne smrdi. Ako ga vadis iz konobe tu i tamo pa verglas po ure dok se ne presauga, druga prica.

Doduse, ulivan u svoje dvi gargasine s miljun km quickleen u gorivo tu i tamo za ciscenje. Time se izbacuje garez, ako ga ima. Vrlo dobra stvar.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la el passo » 31. 01. 2018. (12:25)

Tenzije se podižu bez nekog razloga. Mislim da ova tema to ne zaslužuje. Orut, tebi je čovjek bar zahvalio. Moj post nije ni spomenuo ali mene to ne boli puno. Nebi vjerovao da ljudi traže savjet preko pp-a, dobiju ga a nakon toga se ne potrude ni hvala napisati. Tako da no sikiriki.

Osim toga kad se traži savjet za kupnju motora trebalo di napisati malo više smjernica da bi se dobili što precizniji odgovori. Npr, dali se kupuje novo ili polovno, koliko će brod biti korišten, koliko će ljudi biti gore u većini vremena, koliki je buđet itd. Ovako dođe kupus od savjeta pa na kreju znaš manje nego na početku kad nisi znao ništa
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la Orut » 31. 01. 2018. (12:48)

Imaš pravo u većini onoga šta si napisa. Kad se tema nepotrebno oduži bez razloga tribalo bi fermat.
Mislim da bi čovik kupija novo i da nebi iša priko 30.000 . Malo smo ga svi skupa izmotali ka tunju kad je nespretno ugaziš.
Mislim da će na kraju kupiti Parsun . Jeftino ali ipak " spazzatura ".
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la Orut » 31. 01. 2018. (13:35)

Kolega " macro " , uvik prihvaćam zdravu zajebanciju u granicama pristojnosti ali kad dobiješ udarac ispod pojasa tj. u jaja onda neznam ko bi osta ravnodušan. Odnosi se ovo na dvojicu forumaša koji su polemizirajući o temi izmjenjivača topline napisali ; 1. " moj je izmjenjivač marke DANGER " a 2. " a moj je čuvene marke CAUTION HOT " . Stvarno jadna i prizemna provokacija a mogu im otac biti.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la korisnik321 » 31. 01. 2018. (14:42)

dakle, hvala svima (i onima koje sam preskocio) na odgovorima jer mi time pomazete u odluci.
robi-st svaka cast na poduzem objasnjenu.

da, kupovao bi novi, po mogucnosti ne preko 30t kn, ako bas bude potrebe rastegnuo bi se jos koju tisucu.
barka se koristi cijele godine, u prosjeku 10 dana na mjesec po 3-4h, ljeti za kupanje, zimi za ribanje. u prosjeku 2-3 covjeka u barci, ponekad i ekipa 5-6.
Avatar
korisnik321
New Entry
 
Postovi: 10
Pridružen/a: 29. 01. 2018. (15:09)
Lokacija: Dubrovnik
Tip plovila: Arta mala R

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la lupis » 31. 01. 2018. (15:08)

Orut je napisao/la:Kolega " macro " , uvik prihvaćam zdravu zajebanciju u granicama pristojnosti ali kad dobiješ udarac ispod pojasa tj. u jaja onda neznam ko bi osta ravnodušan. Odnosi se ovo na dvojicu forumaša koji su polemizirajući o temi izmjenjivača topline napisali ; 1. " moj je izmjenjivač marke DANGER " a 2. " a moj je čuvene marke CAUTION HOT " . Stvarno jadna i prizemna provokacija a mogu im otac biti.


Ne znam baš ..
Nemam običaj pisat tužibabe moderatorima,pa neću to ni sad napravit.
Jedino ću javno primjetit par stvari,više zbog drugih da ne nasjedaju.

Prije skoro 2 tjedna sve si nas pozdravio na odlasku.Do tad ti je prosjek 4-5 postova dnevno.Od dana odlaska nisi do neki dan ništa pisao,ali jesi pratio.Onda kažeš Teu da nisi otišao nego da si prekinuo komunikaciju samo s nas nekoliko.
Čudno,jer nisi komunicirao ni skim u tom periodu,a znamo da si forum pratio bez pisanja,i znamo da moraš dnevno napisat u prosjeku 4-5 postova.
U odgovoru Teu jučer si me spomenuo u negativnom kontekstu.Sada me kroz "Danger" ponovo prizivaš.Opet negativno.Kad smo kod tog "Dangera",u sljedeća tri tvoja posta u nastavku,vidljivo je jedino da si zajebanciju prihvatio,a ne da te netko opizdio negdje.

Ajde lipo topla preporuka,ne unosi nemir ,a mene pusti na miru,jer nemam namjeru reagirat ovdje na forumu .Moderatori te mogu pustit da ideš i dalje,ali to će ti bit medvjeđa usluga.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la Orut » 31. 01. 2018. (15:55)

lupis je napisao/la:
Orut je napisao/la:Kolega " macro " , uvik prihvaćam zdravu zajebanciju u granicama pristojnosti ali kad dobiješ udarac ispod pojasa tj. u jaja onda neznam ko bi osta ravnodušan. Odnosi se ovo na dvojicu forumaša koji su polemizirajući o temi izmjenjivača topline napisali ; 1. " moj je izmjenjivač marke DANGER " a 2. " a moj je čuvene marke CAUTION HOT " . Stvarno jadna i prizemna provokacija a mogu im otac biti.


Ne znam baš ..
Nemam običaj pisat tužibabe moderatorima,pa neću to ni sad napravit.
Jedino ću javno primjetit par stvari,više zbog drugih da ne nasjedaju.

Prije skoro 2 tjedna sve si nas pozdravio na odlasku.Do tad ti je prosjek 4-5 postova dnevno.Od dana odlaska nisi do neki dan ništa pisao,ali jesi pratio.Onda kažeš Teu da nisi otišao nego da si prekinuo komunikaciju samo s nas nekoliko.
Čudno,jer nisi komunicirao ni skim u tom periodu,a znamo da si forum pratio bez pisanja,i znamo da moraš dnevno napisat u prosjeku 4-5 postova.
U odgovoru Teu jučer si me spomenuo u negativnom kontekstu.Sada me kroz "Danger" ponovo prizivaš.Opet negativno.Kad smo kod tog "Dangera",u sljedeća tri tvoja posta u nastavku,vidljivo je jedino da si zajebanciju prihvatio,a ne da te netko opizdio negdje.

Ajde lipo topla preporuka,ne unosi nemir ,a mene pusti na miru,jer nemam namjeru reagirat ovdje na forumu .Moderatori te mogu pustit da ideš i dalje,ali to će ti bit medvjeđa usluga.

Sad te treba pustit na miru . I oću , rado. Od forumaša iz ove županije čuja sam da si bio najduže baniran . Ne čudi me uopće.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la el passo » 31. 01. 2018. (16:44)

lupis je napisao/la:
Orut je napisao/la:Kolega " macro " , uvik prihvaćam zdravu zajebanciju u granicama pristojnosti ali kad dobiješ udarac ispod pojasa tj. u jaja onda neznam ko bi osta ravnodušan. Odnosi se ovo na dvojicu forumaša koji su polemizirajući o temi izmjenjivača topline napisali ; 1. " moj je izmjenjivač marke DANGER " a 2. " a moj je čuvene marke CAUTION HOT " . Stvarno jadna i prizemna provokacija a mogu im otac biti.


Ne znam baš ..
Nemam običaj pisat tužibabe moderatorima,pa neću to ni sad napravit.
Jedino ću javno primjetit par stvari,više zbog drugih da ne nasjedaju.

Prije skoro 2 tjedna sve si nas pozdravio na odlasku.Do tad ti je prosjek 4-5 postova dnevno.Od dana odlaska nisi do neki dan ništa pisao,ali jesi pratio.Onda kažeš Teu da nisi otišao nego da si prekinuo komunikaciju samo s nas nekoliko.
Čudno,jer nisi komunicirao ni skim u tom periodu,a znamo da si forum pratio bez pisanja,i znamo da moraš dnevno napisat u prosjeku 4-5 postova.
U odgovoru Teu jučer si me spomenuo u negativnom kontekstu.Sada me kroz "Danger" ponovo prizivaš.Opet negativno.Kad smo kod tog "Dangera",u sljedeća tri tvoja posta u nastavku,vidljivo je jedino da si zajebanciju prihvatio,a ne da te netko opizdio negdje.

Ajde lipo topla preporuka,ne unosi nemir ,a mene pusti na miru,jer nemam namjeru reagirat ovdje na forumu .Moderatori te mogu pustit da ideš i dalje,ali to će ti bit medvjeđa usluga.


:clap: bravo Lupi, rekli bi sjedni 5 ...iz zalaganja.
Kako tu u životu biva suprotni se polovi privlače a isti odbijaju. Ima ih još što su najavili odlazak sa foruma pa su budno pratili i ponovno se ušaltali sa 4-5 postova dnevno...čisto da ne ostanu bez trona za alfaforumaša. :wave:
Postoje samo dvije vrste forumaša. Oni koji sve znaju i oni koji misle da puno toga još moraju naučiti. Jedan mudar čovjek je zaključio....što više znam to sam više svjestan koliko neznam
Avatar
el passo
Old Senior Member
 
Postovi: 5575
Pridružen/a: 19. 09. 2011. (22:38)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bayliner ciera 2655 mercruiser 5.0 EFI bravo2

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la Orut » 31. 01. 2018. (17:01)

Kako bi to bilo da je anemični smjenio neke ministre zbog gafova i neprimjerenog ponašanja. Nema šanse. Isto tako je potpuno iluzorno očekivati od " old membersa " da ne podrže cara , zabavljača i populistu koji manirom stand-up komičara
oduševljava svekoliko forumaško pučanstvo .
Ima jedna stara izreka : " Smije se ka .izda na nove mudante ".
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: motor 20-40ks na barku od 5m

PostPostao/la bananko28 » 31. 01. 2018. (17:01)

Ovo gore mi zvuči kao "imam 40 tisuca kunu i umisto 4t motora koji kosta toliko cu kupit duplo jeftiniji 2t i vozit se 10 godina za onu polovicu ušparanih" ..... Ma brate mili ako imas 40tkn kupi odma 4t jer ovako ces uvik žalit ako kupis 2t kako si treba kupit 4t... ko zna diš bit za 2...3...5...10 godina...jer ionako ces ovih ostalih 20 sprašit na nesto, nes valjda sidit na njima ko kvočka.... a jbg ako imas samo 20ts onda ti ni ne preostaje drugo nego 2t. Jbg svi plusevi su na strani 4t... jedan je zivot a plovit se mora... :thumbup:
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

PrethodnaSljedeća

Natrag na Benzinci

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.