Volvo penta - Torpedo

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la Strici » 17. 12. 2008. (08:55)

Evo ovako iz mog iskustva. Prije su impeleri rađeni valjda u RIS-u, i nisu dugo trajali, orginalnih, nije bilo za dobit, pa ako su ne baš od kvalitete, jeftinije ih je zamjenjivati bar svake 2 godine. Jer kad se desi, onda si u buturi, onda ti je žao zašto nisi promjenia, ili bio lijen kontrolirati. A kad se kontrolira, onda se i promjeni, stari je bolje ne više stavljati. A to šta radi več 4 godine, znači da imaš orginalni, ali ima 4 godine. Kod mene je zadni puta krepa nakon 7 godina. I onda se to desi kad je najnezgodnije. Sveisto imaš li rezervni, ili ne, jer i promijeniti, a trebaš motor, traje brat bratu, pa ako si vičan mehanici, pa pola ure najmanje. To ako je ona Jonsonova orginalna jednostruka pumpa. Zato po meni, pusti ti ono dok radi ne diraj. Ma mislim ne diraj u srce od motora, ali filtri, otkameniti kamenac, ventili i te okolne stvari treba kontrolirati. Ja sam tako radio i motor je drža 25 godina, a kad sam ga kupia bio je 11. Eno ga sad vozi po turskom mediteranu, i javlja mi kupac radi ko urica.
A te periferne stvari kao filtar, ili naprimjer vodena pumpa, altenator, to su dijelovi koji se mogu prikagođavati. Onaj indikator za ulje, onaj koji pali lampicu kad nema pritiska, isto. Mora pasati vida i mora biti za propisani pritisak, pa nema onda veze koji je. Filter za ulje netreba biti od Volva orginalan. Od Renola 4 je potpuno isti, a kudikamo jeftiniji. Čini mi se da su neki mečali i od Zastave 1100, ali nisam siguran. Anlaser je već nešto drugo, ako ga imaš. No kod tog motora nema frke sa paljenjem kurblom. Pali več na jedan pištun. Iako ljudi pričaju loše o onom anlaser-dinamu, to i nije toliko loše, samo ga treba štititi od vlage. Za punit bateriju je dovoljan. Ma pričat ču ja o tom motoru, kad stignem, i o konzervaciji, što tebi ne treba, jer ga ti stalnim paljenjem najbolje konzerviraš. Ti motori mogu umrit samo ako nemaju ulja, vode ili ako ne radu. Onda ih treba konzervirat. ;)
To da filtar od golfa ima svoju pumpu nisam ni znao. No i orginalna je dobra stvar. Dali češ pumpati 20 ili 30 puta nije greda, ali ona uvjek radi.
Ma to se tako i tako radi jako rijetko, a ako onda se mora na ubrizgačima odzračiti. Koji puta, pogotovo ako ga ne ganjaš, neše se samo odzračiti. A kad ga na diznama odzračuješ, onda je ta ugrađena pumpa dobra. Onako na brzinu se to radi kad motor radi, ako se može upaliti, onda popustiš onu vidu na jednoj dizni, ali samo malo izađe zrak i ponovno zategneš. Pa onda drugi pištun. Ma motor bi najdraže kupija i stavija ga u podrum i sluša kako radi. Brojia taktove. :lol: Fali mi jako taj dobri stari motor. :lol:
Onaj rezervni impeler utopi u glicerin i u najlon. Onda neče stariti.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la raptor » 17. 12. 2008. (11:01)

Strici,filer za ulje je od renola mi se pari,a impeler je original volvo a ovi drugi mi je od jonsona neki zamjenski :?:
Na onom sistemu za gorivo je pumpa i ludilo stvar ča mi se pokazalo jednom kad san osta bez nafte :oops: lipo san odma ozračija i deri dalje :lol: Alnaser imam a regler san nabavija u njemačkoj bošov i puni milina :!: Generalna me bila došla 8500 kn i ni mi ža jer imam a skoro novi motor,sve je prominjeno,eto
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la tramontana » 17. 12. 2008. (11:47)

Ja na Torpeda stavljam filtar ulja od YUGA 45, a za izmjenu ulja nisam nikad siguran koliko često to činiti.
Znam da se o tome već pisalo, ali 80 uri mi se čini ipak premalo s obzirom na kvalitetu današnjih ulja. Neki
sugeriraju to činiti 2 x godišnje (proljeće - jesen). Sada imam mislim CASTROL MAGNATEC 10-40 i to skoro
već 200 sati ( :oops: ) i još je relativno čisto.
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la beba » 17. 12. 2008. (11:54)

raptor radiš jednu grešku :evil: Imam orginal torpedo knjigu i jednu volvo sa svim uputama i podacima i u obe piše
da se ulje minja svako 50 sati. A to za filter goriva ja san na oba stavija nosač od fiat una dizela i ima onu pumpicu gore i odlično funkcionira.
Ja imam volva md2 u maestralu 700 i torpeda 7ks u marušiču 580 i još održavam stricovog torpeda 18-24 u m700. Milina, a kad se voziš pa lipo staneš na
provu a ono čuješ svaki takt :D ko to more platit. Trenutno san bez love ali namjera mi je kupit torpeda 18-24 rashodovanog i polako ga sredit full i
stavit u m700. E i potrošnja md2 na dvi trečine gasa u m700 troši 1,7l na uru a torpedo na istom gasu u marušiću 580 0,75l na uru. To san mirija
prije dvi godine sa 15l nafte Ploče -Vela Luka 9 uri.
Tražija san djelove za njega i najjefziniji su vam u SEKRA. Lipo ih nazoveš i oni pošalju.
Klip sa karikama-458 kn
set brtvi -122 kn
leteči i temeljni-222 kn
ventili 2 -68 kn
vodilice ventila - oko 70 kn
dizna -380 kn
bušenje cilindra i stavljanje piksne na standard 600 kn
pjeskarenje 200 kn
manometar 120kn
termometar 120 kn
štelanje dizne 50 kn
Još nisam platio obradu radilice,i siceva ventila sa vodilicama pa neznam cijenu ali kad budem zna javljam.
Onaj lik iz Ecocominga kupuje djelove u njih i samo na klipu vas derne 200 kn pa ovo vam je iz prve ruke cijena.
Broj ima na netu
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 866
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la beba » 17. 12. 2008. (12:02)

ja livam shell rimula za sporohodne dizel motore pa ga minjam svako 50 sati i u volva md2 ide 3,25 l
a u jedan cilindar 1,5l zanači za prominit ulje u torpedu 7 košta me 80 tak kuna i još mi ostane po litra
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 866
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la raptor » 17. 12. 2008. (12:07)

Izvini beba ali ja ne radim nikakvu grešku ;) ja u motor stavljam šelovu rimulu ,ne ganjam motor,pazim da bude zagrijan,kad nakon dvi ure vožnje stanem onda ga još ostavim pet minuta da radi na minimumu itd.... :!: Moj troši 1,2 lite na uru pri mojoj turističkoj
vožnji od nekih 5 čv :mrgreen: Ja kad minjam ulje nakon 80 uri ono je ka novo jer ja 80 uri naparavim u petnaestak izlazaka ;)
A ča piše u knjigama glede ulje odnosno izmjene mi je poznato,lipi pozdrav
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la beba » 17. 12. 2008. (12:27)

Ja se volim pridržavat svih intervala koje je tvornica propisala i na autu i na brodu i na traktoru :D Za dugotrajnost motora
je najbitnije zagrijavanje motora i njegovo ohlađivanje nakon dugotrajne vožnje jer kad ga naglo ugasiš hlađenje pristaje
i može doč da karike speku za klip. Eto nisan tija ništa loše nego dosta ljudi nema nikakve knjige pa po osobnom mišljenju servisiraju,
uglavnom želim pomoč a ne zajebavat ;)
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 866
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la raptor » 17. 12. 2008. (12:51)

Ma Beba,super da si stavia ovdi sve ove podatke o motoru,izmjeni ulja itd... :!: Nisan ja mislia ništa loše a kamo li podjebavat ili ča drugo :o Po meni je recimo bitnije kad i nakon koliko se vrimena radi izmjena ulja a ne toliko po satima rada.Ima njih ča ne naprave ni 30 sati na let pa misle da je ulje dobro i za drugu godinu,e tu je greška ;) to je ulje staro,emulziralo,viskozitet oša ča itd...Dalje je bitno i kako se vozi određeni motor tj . na kojim se obrtajima vozi i koliko dugo u takvom režimu vožnje:!:
Ča piše u knjigama to je ok ali je to napisano u vrime kad su ulja imala ajmo reć slabiju kvalitetu od ovih suvremenih danas.
Kad san pitao u servisu a glede izmjene ulja tamo mi je rećeno da pošto se stavlja rimula da slobodno mogu minjat na oko 80 sati
rada.Pri promjeni ulja uvik pogledam u kakvom je stanju i moje mišljenje je da bi moga slobodno i na 100 sati minjat ali se ipak držim ovih 80 sati,eto i lipi pozdrav
Avatar
raptor
Korisnik baniran
 
Postovi: 2982
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (14:24)
Lokacija: Čiovo

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la tramontana » 17. 12. 2008. (13:10)

Znači po knjizi je interval izmjene ulja 50 uri ?

Jbg, od bivšeg vlasnika nisam dobio nikakva uputstva, pa nemam pojma o dosta stvari. Npr.ona matica (mazalica)
sa mašću za pumpu - koja se mast stavlja i svako koliko se priteže?
Ili još bolje: ima li netko uputstva za Torpedo 18/24 92.god. (je li to 734c?) u PDF-u?
Zadnja izmjena: tramontana; 28. 03. 2009. (09:37); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la beba » 17. 12. 2008. (13:42)

Oznaka ti je B700 klip 88,9
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 866
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la dome » 17. 12. 2008. (19:21)

raptor je napisao/la:
Strici je napisao/la:Ne brigaj, taj če raditi i još puno godina. Pazi na gumeni impeler. Polomi se onda kad se najmanje nadaš. Ako ti se desi , u nuždi imaj dužu gumu, sič i hladi motor slobodnim padom. ;)


Znaš ča mi ni jasno :?: četiri godine od generalke a impeler još nisam minja a kupija rezervni ima dva leta :?: Doduše dosta se vozim njime a i palim makinu baren dva puta tjedno i pustim da radi dvadesetak minuta.Pita san frenda(radi sa brodima i makinama)
da jel bi tribalo već prominit a on veli da netriba ništa dirat ako se ne pregrijava tj. da se ne podiže radna temperatura :!:
A ovi savjet sa gumom je odličan za prvu ruku da recimo se dogodi negdi vanka dalje,hvala ;) Isti frend mi prominija originalni filter za gorivo onim sistemom od golfa i stvar funkcionira a ima i pumpicu na filteru u slučaju da triba gorivo dovuć :!: Sa originalnim triba dosta vrimena da povuće a sa ovim milina a ima filter i oni ispust oz dola pa svrimena na vrime malo ispustim nafte :!:



ne znam za torpeda ali za yamahine motore unutarnje i vanbrodske je rok trajanja impelera koji daje tvornica 5 godina ili 500 sati rada vjerujem da su svi kvalitetni impeleri sa trajnošču tu negdje.Redovno treba kontrolirati i termostat koji je radi kamenca podložan blokiranju i kvarovima.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la Strici » 17. 12. 2008. (21:10)

;) Raptore dobro razmišljaš. Stvarno su se nekada ulja mijenjala par pura češće nego danas. Ja sam na NSU Princu mijenjao i prije 5ooo km. Na BMW dizelu, (524 TD) još prije desetak godina, to kompjuteru se moralo, svejedno kako sam vozio svakih 7500 kilometara. Sada na malom Mercedesu je to čak i više od 20 000 km. A ima 8 godina. Isto je onda i na brodovima.
Na brodu sam mijenjao jednom godišnje, jer sam više jedrio, ali jednom na godinu se mora promijeniti. No jako je važno u kojem je stanju motor, jer ako je slabija kompresija, ono se ulje više razgrađuje. Međutim iskusni to "vidu" prstima. Ono malo protrljaju među prstima. Inače Volvo ima orginalnu vodenu pumpu od Jonsona. Ja sam na toj jonsonovoj imao još jednu nadožuntanu, za drugi krug hlađenja, a o tome sam negdje malo i pisao. Baš ču potražit i bolje pokazat. Kažu ideja je dosta korisna i nije teško za napravit. Inače neki su pumpu za unutrašnji krug hlađenja stavili električnu, što isto ima prednosti, ali možda i nedostatak.
Svake zime sam motor konzervirao. Mislim da tako niko ne konzervira, a da je dobro, kazuje da 25, sada je več i 28 godina da radi ko vurica.
Samo da napomenem; konzervacija je 50:50% nafte i ulja Šel Ensis, za konzervaciju.
Avatar
Strici
Senior Member
 
Postovi: 915
Pridružen/a: 13. 06. 2008. (05:14)
Lokacija: Wien
Tip plovila: Westerly 31 Kech Volvo MD2B, Leisure 17 KK

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la pomorac » 17. 12. 2008. (22:25)

tramontana je napisao/la:Ili još bolje: ima li netko uputstva za Torpedo 18/24 92.god. (je li to 734c?) u PDF-u?


Pozdrav, imam ti ja 2 knjige, katalog dijelova i održavanje, u PDFu nemam ali ću ti provat nešto riješit, ako niš drugo kopirat i poslat, u međuvremenu ako ti treba bilo koji podatak samo pitaj, a za mazalicu ću ti pogledat sutra, sada zabavljan, ili pokle, ovisi ki prvi zaspi
Avatar
pomorac
Member
 
Postovi: 268
Pridružen/a: 01. 09. 2008. (17:14)
Lokacija: Raša
Lokacija: Raša
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Stefini 12m, A-1020, Amon 790, Crestliner ...

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la tramontana » 18. 12. 2008. (08:10)

Tooo pomorac, majstore! :thumbup:
Zadnja izmjena: tramontana; 28. 03. 2009. (09:39); ukupno mijenjano 1 put/a.
Avatar
tramontana
Moderator
 
Postovi: 2612
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (20:42)
Lokacija: Volosko
Tip plovila: MAESTRAL 6,70, kabina, natkabina i TORPEDO 24

Re: Volvo penta - Torpedo

PostPostao/la porer » 18. 12. 2008. (09:38)

Evo skenirana knjiga 700C :

http://rapidshare.com/files/174478234/torpedo.zip.html

Evo PDF za volvo MD1 :

http://rapidshare.com/files/174478469/M ... n.pdf.html

Kome treba još imam skenirane dokumentacije za brdo motora, autorska prava su BEERWARE (platiš biru kad me vidiš).
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.