Optimalni broj okretaja ?

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 29. 03. 2009. (20:00)

mlinček je napisao/la:"Turceler" sam izbaždario pomoću nekog čuda od tehnike. Ima gumeni gumb pa ga nasloniš na nešto što hoćeš izmjeriti, on se vrti i lipo na displeju očitaš. Ali to čudo može još elegantnije. Nalijepi se na remenicu od radilice bijela oznaka, uplali mu se infra zraka, i lipo sve čitaš i mrdaš po ona dva botuna na "turceleru", i tako sto posto uštimaš stvar.
Inače ima to da se kupi u Chipoteci u Zagrebu, košta 1200,00kn. Prava stvar, jako mi se dopalo.

A, što se tiče propele, tu bi ja prvo mogo beštimat do besvjesti, a onda ovo što imam gore, pa sve redom pamteći vaše savjete. Biti će tu još svega, a najbolje će proć ekipa na dizalici. Ne znam šta me više košta - platit dizalicu, ili platit sve ono šta oni mogu izist i popit.

Jenny, ja pišem ,a ti šalješ. Ma prošo sam ja to sa Adrijatc Propelerima. To što imam u garaži 18*19 četri kraka je propela po njihovom proračunu, a kao ne mogu oni bolje jer kad nije orginal brodski motor. Ta propela je inače definitivno prejaka.


Znači da je prva stvar odnosno đirometar riješen , e sad zavisi koje podatke si im sve poslao, sad kad znaš koliko okretaja s tom propelom možeš na maksimumu postić tribali bi znat izračunat optimalan uspon, daš im podatak koliko si na max. postiga i koliko na max. triba bit ( 80 kw pri 4000) i mislim da moraju napravit točan proračun.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 30. 03. 2009. (19:54)

A probat ću još jednom, iako im ta njihova igra nije jeftina, već sam im da, ako se dobro sjećam oko 1500,00kn, a 2300,00kn je koštala nova trokraka propela kod Scama.
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 30. 03. 2009. (20:07)

mlinček je napisao/la:A probat ću još jednom, iako im ta njihova igra nije jeftina, već sam im da, ako se dobro sjećam oko 1500,00kn, a 2300,00kn je koštala nova trokraka propela kod Scama.

Pošalji upit na par mista pa usporedi podatke recimo Scama , Adrijatic Propeleri , Propelo itd. evo ti primjer upitnika sa svim podacima koje bi trebao ispuniti da bi proračun bio točan http://www.propelo.hr/upit.html
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 30. 03. 2009. (20:41)

Ma je, ali u Propeli - vlasnik Nenad imao je ideju da se motor "prikolje" na 3600 sa veličinom vijka i po njemu je to to . Ova četverokraka propela koja mi je u garaži je njegova, pa nisam bio zadovoljan, optimizirali su ju u Zadru, još uvijek je bila prejaka. Ali to sve mačku o rep, jer kad sam se time igrao, bio sam uvjerenja da se motor mora vrtiti sa 4600 o/min.

Sad kad stavim motor u brod (valjda hoću ovaj tjedan) poigrat ću se time , ali na maksimalno 4000 o/min, a time se sve mijenja.
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Trogiranin » 31. 03. 2009. (08:57)

Ni u kon slučaju nemoj ostati na opciji da kolješ motor sa propelom. Brzo ćeš ga "sredit" na taj način uz prisutnost crnog dima, a o povećanoj potrošnji da ne govorim. Motor je kod takve prejake propele jednostavno uvijek preopterećen ko da stalno ideš uz kurenat. Imao sam iste probleme sa svojim od 60 ks. Falilo mi je 550 o/min od 3600 tvornički deklariranih.Pokušaj ponovno sa Adriatic propeleri, ali otpili staroga razgovaraj sa sinom. Marinizacija motora i da li je tvornička ili ne nema veze sa tim . Bitan je max broj okretaja i optimalan propeler za taj brod i motor. Meni je gazda bija počeja sa pričom pa di je kupljena propela, te je li udarana (jer mi je jedan krak ima puno veća odstupanja od druga tri ) i sl. a sin mu kaže isprid mene i još dva čovika koji su bili sa mnom da šta to ima veze, ako se može sredit triba sredit kraj priče. Ispita ju je na uređaju i reka da može . Optimizirana je i sad je sve ok. Čak po onom uređaju kojeg ti spominješ ima i 30 okretaja viška, ali kad se malo uvati trava nakon dva trei miseca sve ok, a i ko da se stalno vozi na ful gasu. Bitno da motor nije opterećen. Ja prije na minimumu nisam moga ispod 3,5 milje, a sad 1,7 - 2,0. Uostalom propelu si i uzeja kod njih i meni je momak reka da ako uzmem njihovu jedna korekcija ukoliko je potrbna je besplatna.
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 31. 03. 2009. (17:09)

Jenny, uputio si me na onu "švabsku" stranicu i to je sve ok. ali tamo su podaci za tri litre motor, ali sa četri ventila po cilindru, a moj ima samo dva, tako da podaci o snazi i broju okretaja ne odgovaraju :thumbdown:

Naime da bi dao izračunati propelu trebam tablicu koliko snage pri kojem broju okr. Živo me interesira koliko OM 603 , dva ventila po cilindru ima snage na 3800 o/min :!: :?:

Pitanje vrijedi i za sve ostale :shock:
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la opus » 31. 03. 2009. (17:42)

mlinček je napisao/la:"Turceler" sam izbaždario pomoću nekog čuda od tehnike. Ima gumeni gumb pa ga nasloniš na nešto što hoćeš izmjeriti, on se vrti i lipo na displeju očitaš. Ali to čudo može još elegantnije. Nalijepi se na remenicu od radilice bijela oznaka, uplali mu se infra zraka, i lipo sve čitaš i mrdaš po ona dva botuna na "turceleru", i tako sto posto uštimaš stvar.
Inače ima to da se kupi u Chipoteci u Zagrebu, košta 1200,00kn. Prava stvar, jako mi se dopalo.

Gledao sam na ebay-u digitalne brojace okretaja (laserske) za manje od 30$ s postarinom, cisto da znas. : Surprise 1:
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 31. 03. 2009. (17:51)

E, ja sam kad mi je trebalo posudio, (makar to baš ne volim) ,uredno vratio i u to ime ispio sa vlasnikom koju litru pive i baš nam je bilo dobro .
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 31. 03. 2009. (19:20)

mlinček je napisao/la:Jenny, uputio si me na onu "švabsku" stranicu i to je sve ok. ali tamo su podaci za tri litre motor, ali sa četri ventila po cilindru, a moj ima samo dva, tako da podaci o snazi i broju okretaja ne odgovaraju :thumbdown:

Naime da bi dao izračunati propelu trebam tablicu koliko snage pri kojem broju okr. Živo me interesira koliko OM 603 , dva ventila po cilindru ima snage na 3800 o/min :!: :?:

Pitanje vrijedi i za sve ostale :shock:

E na to moram priznat nisam obračao pažnju , koji ti je omjer kopče.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 31. 03. 2009. (19:26)

Kopča 1/2,47 Tmc 345 A. Bio sam uzeo taj omjer zbog visokog broja okretaja motora. Sad bi možda bilo bolje da je 1/2, ali to ne može, jer mi se to više ne da raditi, a i košta 2000 eura (novo), a i ne bi više moga uć u kuću, ne bi me bome žena pustila.
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 31. 03. 2009. (19:42)

mlinček je napisao/la:Kopča 1/2,47 Tmc 345 A. Bio sam uzeo taj omjer zbog visokog broja okretaja motora. Sad bi možda bilo bolje da je 1/2, ali to ne može, jer mi se to više ne da raditi, a i košta 2000 eura (novo), a i ne bi više moga uć u kuću, ne bi me bome žena pustila.

Ta ti je uredu omjer nevalja da propela ima prevelik broj okretaja zbog kavitacije.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 31. 03. 2009. (19:50)

Ma bit će to sve dobro, samo treba nać podatke o snazi na 3800 o/min. Buljim cijelo popodne u monitor, već mi je dosta, našao sam čuda o tom motoru,ali jasno to što trebam nisam - zato POMOĆ :!: :!:
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la dome » 31. 03. 2009. (20:03)

Probaj se regat na ovi forum http://mercedesklub.net/forum/index.php i vjerujem da će se među njima naći znalac koji će ti sigurno dati pravovaljani odgovor.
1) predstavi se , ispuni rubriku “Lokacija” i tip plovila
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
dome
Moderator i djelatnik u sektoru nautike
 
Postovi: 4496
Pridružen/a: 06. 10. 2008. (22:51)
Lokacija: Zadar
Tip plovila: Ribar 480

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la Jenny » 31. 03. 2009. (23:25)

Malo sam računa i doša do zaključka da bi ja onu propelu 3 pale 18 x 17 s kojom si ostvaria 4200 okretaja korigira u 18 x 16 ili 18 x 15,5 i da bi to onda bilo ok.
Avatar
Jenny
Senior Member
 
Postovi: 570
Pridružen/a: 23. 07. 2008. (20:22)
Lokacija: Kaštela - Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: super galeb 6,75

Re: Optimalni broj okretaja ?

PostPostao/la mlinček » 02. 04. 2009. (07:58)

Svaki col ugrubo donosi ili oduzima 300 okretaja, ovisi o tome jel se ide na veću zakrivljenost ili veći promjer ili obrnuto.
Mislim ako stavim propelu sa manjom zakrivljenošću za 1 col, dobiću 4500 okr. ali tada motor treba vrtiti na tih 4500 jer inače se ne koristi njegov potencijal, na manjim okretajima on nema snagu
Motor najljepše radi na 3300o/min ali tad brod ide brzinom od 10 milja, a to mu nikako ne paše. Tad je baš na granici, niti je deplasmanac, a fali mu malo da se digne u poludeplasmanski režim.
Na 3600 o/min brod se nalazi u fuul poludeplasmanu, brzina mu je 13 - 14 milja.
Rezime svih naših postova bi po meni bio sljedeći.Blokirati bosch pumpu na 3800, koristeći postojeću propelu, gospodi u Adriatic propelerima dati podatak da se motor vrti max na 3800 i ima snagu 70 kw (što valjda ima, nisam uspio nać tablicu), pa neka izračunaju propelu.Ne bi me čudilo kad bi ta njihova bila bolje zakrivljena od postojeće. Naime sve je puno drugačije kad je puno manji broj okretaja.
Avatar
mlinček
New Entry
 
Postovi: 51
Pridružen/a: 06. 03. 2009. (18:44)
Lokacija: Vodice - Varaždin
Tip plovila: Nerezine 630, Mercedes om 603

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.