Trajnost dizelskih motora

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la dimulius » 29. 09. 2022. (10:23)

Evo prilike za vodit diskusiju u adekvatnoj temi.
Prvenstveno diskutiramo o normalnim (leisure) dizelasima, odnosno motorima za slobodno vrime, a ne o MAN-ovima i slicno.
Molim bez referenci na benzinske jurilice i slicne stvari koje nisu (brodski) dizel motori.

Ako pogledamo potpuno suprotne stavove koji su do sada iznoseni, ipak u njima ima i dosta zajednickog.

Ono sta je nepobitno:
- dizelski motor moze trajat jako, jako dugo, i u satima i u godinama
- dizelski motor moze trajat jako, jako kratko, i u satima i u godinama
- isti motor, izlozen razlicitim parametrima moze upasti i u jednu i u drugu grupu
- veca je sansa da motori u deplasmancima traju duze od istih motora u PD-ovima ili gliserima

Moze li prosjecni moron upropastit motor i u deplasmancu? Naravno!
Moze li normalni, odgovorni covik ostvarit dugotrajnost motora u PD-u ili gliseru? Naravno!

E sad,
Koliko je prihvatljivo opterecenje motora a da bi on traja?
Po meni je sve povise 70% previse i utjecat ce na smanjenje trajnosti.
Ali svakako ne bi preporucija nikakvo duze koristenje na vise od 80% opterecenja.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la porer » 29. 09. 2022. (10:36)

Evo jedan iz Uljanika...
slika
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la pero » 29. 09. 2022. (12:20)

dimulius je napisao/la:
E sad,
Koliko je prihvatljivo opterecenje motora a da bi on traja?
Po meni je sve povise 70% previse i utjecat ce na smanjenje trajnosti.
Ali svakako ne bi preporucija nikakvo duze koristenje na vise od 80% opterecenja.

Pa josey je o tome napisa par stranica ......samo nastavite dalje :thumbup:
Avatar
pero
Senior Member
 
Postovi: 969
Pridružen/a: 26. 10. 2008. (20:48)
Lokacija: Atlantski ocean
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pasara Tomos 4

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la josey » 29. 09. 2022. (12:58)

napisa objasnija, objasnija i onrazlozija sa tehnickog stajalista, da argumente sa tehnickog stajalista. sta da sumiramo mojih sigurno 50 postova u jedan?

sve si napisao
motori u deplasmancima rade pod puno manjim
loadom nego u PD i gliserima.

i jako bitno je pogodit motor za brod, u zadnje vrjeme se i u brodovima i u autima ide u downsizing sto nikako nije dobro.

prije je mjera za brod od 40-44 stope bio npr
volvo tamd75
sto je 6cyl motor sa 7300ccm koji se vrti 2600rpm
danas je norma d4 sa 3600ccm koji se vrti 3800rpm
naravno da ti motori nema sanse da u istim uvjetima odvrte isto uri.

ovaj prvi ce odvrtit 5 ili 10x vise.

isto tako ovaj drugi ako stalno pazis i mazis i vozis na vrh gasa citaj 2400- 2600rpm
i on ce odvalit 5-6 - 10 000 uri.

sve je jasno sve je logicno samo su neki tvrdoglavi.

ako hoces sumorat cu ja sve u jedan post al mislim da je sve receno.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2079
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la dimulius » 29. 09. 2022. (13:10)

puno je pisano, a sve u neodgovarajucim temama.
Pa zato i ova tema da ne zagadjujemo ostale nepotrebno :D

porer :Angry53:

Ma samo san tija bit moderator da razjasnim da stajalista i nisu tako udaljena kako ispada iz nekih postova.
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la som » 29. 09. 2022. (14:10)

Naravno da je kljucna stvar odabir adekvatnog motora. Ako je motor optimalno izracunat za odredeni brod trajat ce kod normalnog koristenja.
Ovo o normi za odredeni brod ne stoji. Kad se kupuje novi brod recimo jahta 14-15 metara u ponudi su motori od 240 do 375 ili vise konja nebitno. Naravno da je razlika u cijeni ogromna. I sta se desi? Ovi sta kupi brod s najslabijim motorima mora ga ganjat i naravno da ce ga brzo unistiti.
Evo vam nas primjer. Piculjan Rab 720 prodaje se s motorima od 140 do 315 konja a svi bi se isto vozili. Mislim da ne treba nikakav komentar. I onda motor nevalja treba ga otvarati. Nije motor los nego je odabir i nacin upotrebe los. Sve drugo su bapske price.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la macro » 29. 09. 2022. (16:56)

Mene zanima koliko preventivno otvaranje motora produžuje njegov životni vijek? Koliko bi motor od 10.000 sati izdrža da je preventivno otvaran desetak puta?
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la som » 29. 09. 2022. (17:23)

Bio bi za bacit. Svi navoji i sve povrsine koje brtve, lezista semeringa i lezaja bili bi pohabani. Probaj naci motor otvaran 10 puta. To je moguce samo na otpadu. Deset puta brusit glavu motora? Neznam da je to ikome do sada uspjelo. To su budalastine.
Pitaj plivaricare koliko imaju sati motori i koliko su puta otvarani. A oni ih bome ne stede.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la porer » 29. 09. 2022. (19:03)

dimulius je napisao/la:puno je pisano, a sve u neodgovarajucim temama.
Pa zato i ova tema da ne zagadjujemo ostale nepotrebno :D

porer :Angry53:
Zašto meni po guzici?
Ma samo san tija bit moderator da razjasnim da stajalista i nisu tako udaljena kako ispada iz nekih postova.


Zašto meni po guzici?

Dva komada Šibenik 800, oba ribarska verzija. U jednom Perkins 6000 ccm 220 ks koji mlati na 2200 RPM, u drugom neki Lombardini ne znam kubikažu ali oko 300 ks na 3600 RPM. Pa šta? Svaka budala svoje veselje ima...
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la beba » 29. 09. 2022. (20:42)

Po meni ljudi imaju različite zelje od mogućnosti i tu krecu svi problemi sa motorima itd. Mnogi kupe barku koja im ne odgovara pa krene kemijanje.
Sa malim motorima bi tili letit i to sa barkama koje za to nisu,pa naravno da takvi rezim ce uništit taj motor. A imamo i likove koji ce vozit u skladu
sa uputama i odvrtit ce nenormalan broj sati. Neki ubace mrcinu od motora jer jače je bolje(a ti su uglavnom puni ideja o svemu) pa onda još namjerno otezavaju
barku vricama pijeska,produzuju kobilice prema doli radi stabilnosti i onda se čude kad sa 75 ks idu 6čv.(pričam o gudama).
Trajnost je samo samo kombinacija mnogih parametara a to su način korištenja i održavanje,i to je sva nauka.
E sad ovo otvaranje motora:
To se na malim motorima ne radi jer nisu predviđeni za to. Otvaraju se motori koji imaju overhull u uputama i tehnički su izvedivi.
Ti motori najčešće imaju inspekcijske otvore na bloku,piksne cilindara i šta je najvažnije odvojene glave cilindara,jer su premale pa je manja mogućnost
da se iskrive i još ti motri nemaju brtve glave vec samo podlošku bakrenu.
U nekim stvarima se mogu slozit za neke stvari a to je da bi bilo dobro na malim motorima ako imas volje i znanja izvadit ga i skinit karter,sve lipo očistit,
pogledat kakvi su lezaji(leteći i ako triba prominit) a glavu nebi skida vec samo svako 500 sati skinut šprice (tarirat ih) jer su one najveci uzrok
zajeba u cilindrima i štelanje ventila i to je to.
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 866
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la dimulius » 30. 09. 2022. (08:11)

Slazem se sa ovim gori.

porer je napisao/la:Zašto meni po guzici?


Radi one radilice koja je dimeznija prosjecne podmornice :D
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la peroLA » 30. 09. 2022. (08:38)

sva moja pisanja vezana na ovu temu bila su vođena više manjim nego većim barkama, tj. s onim kojima sam upoznat krenuvši od dmba pa recimo do koće, gdje je većinu motora ugrađeno od kad je i staro plovilo znači bar osamdeseta i osim njih recimo znam petero koji su išli na kupnju novih ili su kupili plovilo sa motorom novijim od 2000.god kao šta je bio moj sole na primorki i moj lombardini sada... od toga nije bio niti jeden poddimenzioniran ni pre, znači neki prosjek o kojem stalno pričam, prosječno korištenje i održavanje u skladu plana kojeg propisuje proizvođač... i mislim da je to trebalo biti svima jasno... moja iskustva u okolini vezono za otvaranje bilo je prvenstveno npr kad je čovjek na nekoj turbo volvu ugasio motor na punom gasu, sve ostalo vezano je uz ulaz mora i potapljanje.... koristio sam i jedno vrijeme motor koji je bio potopljen i radi toga 2puta otvaran i isto je služio dobro... tek pred koju godinu sam skužio da više opterečeni turbo dizeli su zahtjevniji kad mi je meštar od pilotine rekao šta je sve do sad napravljeno do nekog 5000.sata pa me iznenedilo..ali opet nisu bile krajnosti koje se tu spominju
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la peroLA » 30. 09. 2022. (09:29)

i load isto sam spominjao već više puta, kako me nono učio 3kvarta gasa :)
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la josey » 30. 09. 2022. (09:45)

krivo te uciio
3/4 gasa ne definira koliki je load!

na malim deplasmancima tipa nasa istranke dalmatinkw primorke galebi adriatici, su se mahom ugradjivali mali motori, ili kako je jednom jedan inzenjer izracunao max deplasmansku brzinu pa je za postizanje iste trebalo x konja e onda je inzenjer dodato 30%.

i onda su u bivsoj jugi svi ti brodovi zavrsili sa malim motorima sa kojima su realno i trebali jer au svi kopirali jedni od drugih, i onda je jos NONO rekao 3/4 gasa.
znaci sa tih 30% zalihe tj 30% jacim motorom, vozis se taman blizu teoretske malsimalne deplasmanske, bitno je naglasit deplasmanske brzine di je otpor broda najmani i cudis se kako ti motor traje 10 000uri.
naravno da traje kad mu je load 20-30%

cjela ta prica bi izgledala drugacije da taj isti motor radi na 80% loada.

a napisao sam kako ce te izracunat load vasih motora, nije 100% tocan izracun al je greska zanemariva manja od 10% (znaci ako ti je load po proracunu 31% u stvari je izmedju 30 i 33%


dakle sori nije isto jel
deplasman i load 30% ili poludeplasman i load 80%
logika vam kaze da nije isto
iskustvo bi vam trebalo rec da nije isto.

a o preventivnom otvaranju sam napisao tocno sto je beba rekao.
pregledaju se lezajevi i ako je sve u redu zatvoris.
pregleda se glava, gumice dosjedi i zzori, prestela se glava i poklopi se.
al eto od vas niko nikad nije stelao ventile ni na autu a kamoli na nrodu. jebiga



nego perola sta je sve radjeno na 5000 uri na pilotini.

i da naglasim jer mi se cini da treba,
u pilotini nije cokolino motor kakve danas susrecemo,
malo kubika miljun konja,
sigurno je max rpm ispod 2500. znaci barem neki medium duty


nasoj policiji se motori otvaraju cesto svakih 800 uri nesto crkne :D
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2079
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Trajnost dizelskih motora

PostPostao/la peroLA » 30. 09. 2022. (10:19)

3/4 je odokativno i po zvuku pez pokazivača okretaja se naštima neki optimum kojeg se držim, ne razumjem šta je tu krivo, bitno da se postigne neki idealan zvuk, val, da bude optimalna brzina, potrošnja, trim neznam šta.. to se stekne neki osjećaj...
želiš reć da su za kvarnerplatikine brodove krivo izračunati motori ili što? Ja sam točno dao primjer dalmatinka dmb, primorka sole, pilotina ldw 1004, adriatic yanmar 60, to sve naprajam plovila koje imaju kolege da mi padaju na pamet... za mene su to idealne snage...
ako sam uvjek stigo na cilj i taj tomos 4 i dalje pali znači da me učio dobro.
Ne razumjem zašto bi me uopće trebalo brinut šta bi bilo kad bi bilo, i kad ne treba, zašto po bogu bi se time opterećivao...
za otvarnja bio je primjer moje primorke i soleta i knjige tj. intervala gdje su 1000.sati poštelani ventili nisam rekao da nisam radio ništa nego da sam se pridržavao knjige kao i svatko normalan čovjek, i ti si za konkretan primjer rekao kao da je za generalku ali plovi još uvjek ne brini i da se ništa na njoj ne dira hoće još godinama....kao i pilotina kojoj je mjenjan izmjenjivač
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3324
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.