sole 44

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: sole 44

PostPostao/la josey » 24. 09. 2022. (21:06)

a neznas znaci!
e onda ne pametuj kad neznas.
i neotvaraj motore na 1000 uri! a ja ocu
moji novci, moje vrime, moj alat, moje znanje (neznaje), moje iskustvo

al bar EGT i pucanje glave ne rjesavam boljim hladjenjem motora!

vjerojatno i rupe u klipovima i otopljene klipove rjesavas boljim hladjenjem motora jer eto boze moj, klip se otopija jer je motor bija vruc. a motor ko sladoled 82c ;)
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: sole 44

PostPostao/la som » 24. 09. 2022. (22:06)

Evo ja cu se predbiljeziti kod tebe za preventivno otvaranje motora ali ako moze na jedno 50 000 sati.
Sad smo vec dosli na rastopljene klipove. E majstore o cemu ti pricas. Sva ta tvoja pametovanja su mozda Ok ali ne za dizel brodske motore. Ja nikad nisam tvrdio da se temperatura ispusnih plinova rjesava boljim hladenje. Rekao sam da glava puca iskljucivo radi pregrijavanja tj. loseg hladenja bez obzira koji bio uzrok.
Evo da vise ne prosipas pamet jer ce ti trebati.

https://bhtuning.com/threads/egt-pojam- ... nja.47755/
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: sole 44

PostPostao/la josey » 25. 09. 2022. (08:35)

sreca bosanac je to prepisao sa nekog hr foruma, di je ovo napisano laicki, osnosno spusteno u najbolju ruku na amatersku razinu.

da nisi rekao da glave pucaju zbog egta, rekao si da pucaju zbog neadekvatnog hladjenja.

da stavis neznam kakvo hladjenje na motor ako egt nije ok, to je ko da pišaš u najveci vulkan na svjetu i nadas se da ces ga ugasit (rjeci jednog australskog tunera koji radi respektabilne trkace masine)

zasto sve ovo?
zato sta mestri znaju rastavit - sastavit serijski motor vratit ga u fazu po tvornickim speckama. i kad je neki inzenjer u tvornici zajeba, a znamo da nije nerjetko, eee onda moji meštrići sta onda? nevalja motor? nije do
motora nego do inzenjera i do meštrića.

dakle ne puca glava zbog temperature motora, moze temp motora bit i 105c ko sta i je u modernim dizelima, a glava opet nece puknit, a isto tako moze bit i 82c i puknice, dakle NIJE hladjenje.

eto
meštrić pa ti copy pastaj sa bejha foruma, a oni su otkrili tuning scenu 2016te.
bez uvrede bosancima.

a bez uvrede i meštricu somu,
da ti pomognem kako do generalke na 100 000uri, upali motor i drzi ga na jedno 900rpm
i upali zarulju od 50w tako da mu alternator pravi ipak malo opterecdnja. gasi motor samo po potrebi za zamjene ulja, i nemoj da budu preko 100h.

zivija ti meni
i dabogda ti motor traja tih 100 000 sati
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: sole 44

PostPostao/la som » 25. 09. 2022. (09:14)

Eto zahvaljujem na savjetu. Idem sad dati da mi nabriju motor na 1800 konja pa da mogu mjenjat glavu po potrebi i preventivno otvarat motor svakog neparnog mjeseca jer me Kubota za.....a pa mi uskratila zadovoljstvo rastavljanja motora prvih 50 000 uri.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: sole 44

PostPostao/la josey » 25. 09. 2022. (11:35)

kao sto sam rekao, dabogda ti motor trajao 100 000

ja znam da moj nijedan nebi trajao ni 3 000
a mjenjam ulje, filtere i cinkove svaku god ili 100h.
to je ono jel po zdravo seljacki sta svakom motoru treba da bi ostao zdrav.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: sole 44

PostPostao/la chomli » 26. 09. 2022. (08:04)

Imam jedno pitanje ka totalni amater što se tiče motora.
Da li je onda isplativije kupiti predimenzionirani motor koji bi mogao bez problema trajati 5.000h bez nekih intervencija (osim redovnih servisa) ili uzeti adekvatan motor i detaljno ga provjeravati svakih 1000h?
Recimo da gledamo period od 20g iliti 250h godišnje.
Koliko bi u startu više koštao recimo jači motor + nešto veća cijena održavanja u odnosu na adekvatan motor? A koliko bi koštalo preventivno otvaranje glave na 1.000h tj u ovom slučaju 5 preventivnih otvaranja i zamjeni dotrajalih materijala?
Avatar
chomli
Senior Member
 
Postovi: 883
Pridružen/a: 27. 01. 2010. (15:05)
Lokacija: Zadar/Dugi otok
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Quicksilver 650 weekend / Mariner 115

Re: sole 44

PostPostao/la peroLA » 26. 09. 2022. (08:31)

to su sve gluposti, motor treba biti optimalan kako je predviđen i optimalno ugrađen sa pravilnom propelom ili neka gornja granica sa rezervom i redovno održavati i pravilno koristiti i trajat će bez otvaranja pogotovo na deplasmanu.. za drugo ni ne pričam....znači držat se knjige. Predimenziniran motor je i teže za održavat malo je mjesta, možda teže za ugradit u nekim slučajevima traži i jaču osovinu itd... po meni motor najviše traje ako ide na optimum okretaja ne minimum i nešto manje od pola, kad je možda podmazivanje i hlađenje manje efikasno itd... sve drugo su gluposti.
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3341
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: sole 44

PostPostao/la som » 26. 09. 2022. (14:57)

Chomli imam samo jedno pitanje za tebe. Aj pitaj sve ljude u portu koliko su puta preventivno (šta god to znacilo) otvarali svoje motore. Kladim se u sta hoces da je odgovor nula puta.
Evo ja imam Kubotu 85 konja, cca 3500 sati, do sada promjenjeno ulje i filter 35 puta, 5-6 puta spuzvica filtera zraka, dva puta antifriz,kontrola tlaka turbine i pumpe i zazora ventila. Na 3000 sati izvadio sam dizne i dao zamjenti uloske posto sam prijatelj s Puricem iz Samobora bez obzira sta serviseri kazu da se to radi na 10 000 uri. Svi radovi po servisnoj knjizi koja ni na 50 000 sati ne trazi nikakvo otvaranje motora. Ti motori u bagerima rade po 30 godina svaki radni dan po 8 sati pa ti racunaj.Ako dođes kada u Scam u Zadru pitaj covjeka s koliko sati motora u pangama dolaze ribar. Svi od 10 000 na vise.
Sve sta ti je rekao peroLA stoji. Od rjeci do rjeci.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: sole 44

PostPostao/la josey » 26. 09. 2022. (16:42)

dakle jos jednom
vi pricate ondeplasmanima
di san naglasija valjda 20x donsad da je load motora 30%

ja prican o poludeplasmanima i teskim gliserima (ono 5-6tona pa gore)
di je lod motora stalno 80% i vise


sta je optimalan motor???

da li je to hyundai seasails 1.7 turbodizel od 140ks u adriji 800 za koju tvornica kaze 16kts?
pa taj motor se vrti 4200 tvornicki, za tu brzinu ga moras klat na preko 3900 non stop.
kolko ce trajat taj motor?


ili je to isto taj motor u galebu al kojeg vozi neko kome se ne zuri, i di motor nije vidija vise od 1800 điri nikad, a opet ide 8.5-9kts


pa ljud moji nije isto!


a u konfekciju recimo antarese ne stavljaju comminse 6.7 neg stave volvo d3 (2400 ccm 200ks)
prvi ni ne stane, drugo preskup je i pretezak, al da li bi trajao duze od volva? bi i to nekoliko puta duze.
ovako imas volva od 200ks i moras ga vozit ka po jajima ako mislis da traje “malo duze”. ako ga deres, trazice in odrzavanje na 1000 uri.

uostalom odite malo do volvo ovlastenih, vidi kolko ima prosutih motora po podu radiona.
Svi sve kriju ko zmija noge, i onda naletis na poznanika pa ti “otvori dusu” a to sve motori vec od 650 uri pa gori. satralo ih u charteru.
alo e 650 uri!

dajte molim vas, reka san van upalite te motore i dignite ih na 900 điri i upalite žarulju od 50watt tako da alternator pravi nalo opterecenj motoru i onda se pušite kako van motori rade 50 000 uri.


apro po motora iz radnih strojeva
prijatej ima građevisnku firmu a drugi prijatej radi na odrzavanju istih tih radnih steojeva.
nisu to brojke ni blizu o kojima vi procate da ti strojevi odrade toliko tisuca radnih sati. samo to je radni stroj i alat za zaradu novca pa nikog ne boli pišo kolko je on odvrtija sati ako je na kraju kad podvuce crtu od servisa do servisa motora on zaradija neto miljun kuna.

i brw u radnom stroju taj motor radi uvik na istom loadu i na istom rpm u brodu NE RADI.
al to je ocito nuklearna fizika za shvatit.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: sole 44

PostPostao/la josey » 26. 09. 2022. (17:01)

a apro po otvaranja
gleda san prosle god za uzet starfisher
ok sve mi je ok
dodjen ga vidit
osim
sta je na fotkama izgleda super a u zivo izubijan,
2 yanmara unutra, pale na zub ne dime izgledaju ok... nu digni malo haubu

hn... motori su otvarani!?
a jesu
na kolko
na 1700 uri
a ZASTO?
a neznan.
a donji dio motora? a neznan.
a ok sta su simptomi bili ?
a palija bi lampicu ulja na leru. a citaj leteci lezajevi i uljna pumpa
a gori je dimija pa se radile glave ušlajfavsli sicevi minalje gumice.
servisirane dizne i turbine.

tako da nijedan motor nije cjepljen na “kvalitetnu” eksplataciju.
osim ako nije predimenzjoniran.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2114
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: sole 44

PostPostao/la som » 26. 09. 2022. (19:12)

Cuj njega opet prosipa mudrost. Load motora 30 %?
Nije load vec opterecenje da bar svi znaju o cemu se radi. Ko to u svom brodu ima opterecenje od 30 %? Fantaziras. Vecinom, bar na ovom forumu ljudi voze motore od 60 do 80 %. Na 20 do 30 % eventualno kod panulivanja. Ko ga zmice na fullu neka ga i otvara. A to rade vama koji rentate. Nije uopce za usporedbu.
.Kako se ovdi radi o Sole 44 neznam za teski gliser od 5 ili 6 tona da ga ima.
A i ne razumijem usporedbu jer mislim da to ovdje nitko nije spomenuo.
Po tebi se svi voze na leru u Galebima, Gudama i ostalim domacim brodima. Dodi malo kod mene pa da vidis.
Brat mi ima 4,5 Kubotinih bagera nijedan manje od 25 000 sati, nijedan motor otvaran i za tvoju info bager ne radi duze od jedne minute na istim okretajima osim kad vozi ili se premjesta. Cim povuces bilo koju rucicu povecava mu se onaj tvoj load i podize ili smanjuje broj okretaja.
A brod izades iz porta i dodas gas i vozis na 70-80 % uru dvi ili koliko vec treba.Jos nisam vidio da neko u voznji smanjuje ili povecava gas svakih pola minute.
ili je to tebi tesko za shvatiti. Nuklearna fizika.
Raspitaj se malo koliko imaju kilometara autobusi u Zagrebu. Voze 10, 15 godina dan i noc. Stani, kreni, stani, kreni. Mislim da bi te srce udarilo da im vidis kilometrazu. I sve bez otvaranja motora. A voze ih kao da im je misija unistiti motor.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: sole 44

PostPostao/la lupis » 26. 09. 2022. (20:34)

chomli je napisao/la:Imam jedno pitanje ka totalni amater što se tiče motora.
Da li je onda isplativije kupiti predimenzionirani motor koji bi mogao bez problema trajati 5.000h bez nekih intervencija (osim redovnih servisa) ili uzeti adekvatan motor i detaljno ga provjeravati svakih 1000h?
Recimo da gledamo period od 20g iliti 250h godišnje.
Koliko bi u startu više koštao recimo jači motor + nešto veća cijena održavanja u odnosu na adekvatan motor? A koliko bi koštalo preventivno otvaranje glave na 1.000h tj u ovom slučaju 5 preventivnih otvaranja i zamjeni dotrajalih materijala?


Prvo i pravo pitanje je:Koji je odgovarajući motor za određeno plovilo?
Bez obzira koliko ga u startu platili.

Je li to:

a)Motor kojeg treba otvarati svakih 1000 ur
b)je li to motor kojeg ne treba otvarati svakih 1000 ur
?


Drugo pitanje:
Što je to predimenzionirani motor?

a)motor kojeg ne treba otvarati svakih 1000 sati
b)motor kojeg ne treba otvarati svakih 5000 sati
?


Treće pitanje:
što je bolje imati nakon 20 godina?

a)motor koji je 5× otvaran
b)motor koji nikad nije otvaran
?
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10373
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: sole 44

PostPostao/la beba » 26. 09. 2022. (20:55)

Evo ja danas uzea Vetus 4.45. Dobija sam dobar popust,
tako da je ispala prilika. Nije ono šta sam tražija na prvu,cilja sam na nekih 27-35 KS i tri cilindra ali eto za cijenu tih dobija sam 4 cilindra i 42 ks. Isti je ko sole 44.
Valjda nisam falija :|
Avatar
beba
Senior Member
 
Postovi: 878
Pridružen/a: 10. 06. 2008. (22:36)
Lokacija: Ploče
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: maestral 710,marušić 580,damor 300

Re: sole 44

PostPostao/la som » 26. 09. 2022. (20:56)

Zaokruzi tocan odgovor

A- Kupit cu motor, 3000 sati uredno servisiran.
ili
B- Kupit cu motor, 3000 sati uredno tri puta rastavljan.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2975
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: sole 44

PostPostao/la lupis » 26. 09. 2022. (21:02)

beba je napisao/la:Evo ja danas uzea Vetus 4.45. Dobija sam dobar popust,
tako da je ispala prilika. Nije ono šta sam tražija na prvu,cilja sam na nekih 27-35 KS i tri cilindra ali eto za cijenu tih dobija sam 4 cilindra i 42 ks. Isti je ko sole 44.
Valjda nisam falija :|


Ma nisi...
Iako bi ja opet "predimenzionirani"motor od bar 2000 ccm..

Bit će to dobro...,preporodit ćeš se... :thumbup:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10373
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.