Savjet/iskustva s motorom

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la vipko » 01. 04. 2022. (22:40)

Evo malo mi dokurilo svake godine nesto oko motora raditi, bla bla da ne duljim pricu zasto i kako, mislimo se kupiti novi ili polovni ali ne prestar motor.

Brod je deplasmanac, tako da mi neki prejaki motori ne trebaju niti mi brzina igra. Isa bi s 40-55KS motorom. E sad gledao sam od novih Yanmar, gledao sam Volvo (sto mi iskusniji ljudi kazu da su jako dobri i sto je bitno da imaju dobru servisnu mrezu) ali novi dojdu i po 100k kn (imam ponudu od Navele). Onda sam gleda neke manje razvikane tipa Sole i Craftsman marine i tu smo vec dosli u rang 50-65k kn. Onda citajuci po forumima (a i ovde) neko daje neke dobre popuste ako im doneses stari motor? Da li to jos uvijek postoji?

E sada vi koji se bavite ovime, servisirate, imate ih, bilo sta, kakvi su ti motori (mislim na ove Sole i Craftsman marine)? Znam da je novo - novo, al jel to znaci da ce za 5god garancije, i prije nego kredu isplatim za motor, pocet raditi probleme? :)

Brod se koristi iskljucivo za privatne svrhe, ljeti đita s zenom i dicom, pa lagani izletici do Krknjasa, Solte, Braca sa drustvom, malo ribolova za zenom i to je to. Brzina nam nije bitna, tako da se motor nece nikada prziti nego ce se maziti i paziti da sto duze traje i radi bez problema. Ako kaze vozi ga na 2000okr da se ne preopterecuje - onda se vozi na 2000okr :)

Polovne gledam ima vec godinu dana po njuskalu, i vecinom su to prestari motori. Ja bi barem da je iz ovog milenija ili jos bolje proslog desetljeca :) Opet mi par ljudi s kojima sam dobar i koji drze charter kazu da se dobro pazim tih motora iz chartera, jer oni su svakako vozeni, niko to ne pazi, tipa jedan je nudio Volva D2-55KS samo par godina starosti (motor je bio u jedrilici u charteru) , kao razlog da ugradjuje D2-75, ali je uvik upitno sta je se to radilo s tim motorom u tom charteru, i kao da on se nebi zezao i riskirao s time, jer kao sigurno postoji razlog zasto minja takoreci novi motor....

I tako posto nisam previse u tim vodama, eto da pitam za savjet. Sto napraviti? Polovan? Di? Od koga? Novi? Najbolje bi bilo ovako Volvo ili Yanmar, ali sta je i s ovima Sole i Craftsman marine (i mozda jos neke koje ja ne znam).

Hocu pouzdan motor, pali i vozi, lito ili zima, necu oblak dima iza sebe, necu verglanje po 15sek dok se upali motor, necu po motoru ulja da vidim i sl.

Eto pa ako ima neko iskustva, svaki savjet je dobrodosao.

Unaprijed fala!
Avatar
vipko
New Entry
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 01. 08. 2012. (16:00)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lifeboat samogradnja + 40HP perkins

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la ivan83 » 01. 04. 2022. (22:49)

Jeste zatrazili ponudu od jlm perkovic, oni mariniziraju motore na perkinsovoj bazi, koliko sam cita dosta dobro su se pokazali, ili od scam marina
Avatar
ivan83
Member
 
Postovi: 150
Pridružen/a: 19. 01. 2012. (19:24)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 9metara, rakovica 3 cilindra

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la lupis » 01. 04. 2022. (23:31)

JLM Perković 4.50,imao sam to,kupio novo,na M700.

Koristi Perkins Shibaura bazu,istu koju koristi i Volvo.
Uzmi svakako hidrauličnu kopču.
Motor znatno jeftiniji od Yanmara,Volva,Nanija,Soleta.
U rangu je cijene Scama i Lombardinija a sigurno bi i danas ponovo uzeo njega.
Platio sam ga mislim 2010 50.000 kn na sajmu u ZG,redovna cijena je bila 62.000 ,kao i Scam.
Napravio sam cca 2000 sati s njim,rezervni dijelovi tipa impeler,filter ulja i ostalo potrošno po povoljnim cijenama.

Iskreno,ne pratim te tokove više,to je sve bilo 2010,ali taj motor je svakako za preporučit.

Što se tiče garancije,bila je 24 mjeseca ,ja sam ga vozio 1800-900 ,ponekad 2000 okr. ,mislim da je max bio 4000,,brzina 6.5-7 kt bez spojlera kojeg sam imao u planu stavit pa sam odustao kad sam shvatio na vrijeme da mi milja dvije ne znače niš,moglo bi i brže ali uz buku i veću potrošnju,koja se kretala oko 3l.
U garanciji nije bilo potrebno radit skupe ovlaštene servise i kupovat skupe original dijelove kao kod drugih marki.
Neki talijanski impeler,manov ili perkinsov filter ulja,shell rimula i to je to.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la lupis » 02. 04. 2022. (06:16)

I zinkovi...,da.. dva u izmjenjivaču,veličine šuvrenog čepa,kupiš jednog kad dođe vrijeme ,kupiš zn šipku istog promjera,i daš tokaru to u ruke...,napuni ti praznu kutiju od filtera ulja tim "kikirikijem" i pošteđen si 10 godina i tog troška.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la lupis » 02. 04. 2022. (06:44)

Možeš i na njihov manji 4 cilindraš,s njim nemam iskustva ali je sigurno dobar motor,sad jel za tvoj brod ne znam.
4.50 ima 2200 ccm ,s njim nećeš fulat i nećeš ga "poderat" sigurno,a takozvane rezerve snage u kubicima i konjima ćeš imati i previše

Taj VolvoD55 je isti motor (Perkins baza)ko i JLM 4.50,samo druga marinizacija,a koljeno ispuha košta ko SV.Petra kajgana,koje zna otić i nakon par godina,općenito ti motori iz čartera se prodaju kad su zreli za generalku poslije koje se opet vozi,ali nikad ne znaš šta će riknut drugo,izvan obuhvata marinizacije.
Svi ti Volvi 3-4 cilindra iz čartera su u stvari isti motori ko i JLM(baza Perkins Shibaura),pa kad su volvu bili dobri ne znam zašto ne kupit JLM po znatno povoljnijoj cijeni
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la peroLA » 02. 04. 2022. (07:02)

Svi su ti dobri ja sam bio pre zadovoljan sa sole a ovi sta kaze lupis mi izgledaju jos bolje...za lambordini cu znat kazat
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la josey » 02. 04. 2022. (07:07)

ako ces ga stvarno vozit na 2000rpm, od njegovih 3600 ili 4000, a u deplasmanskom je rezimu.
da je od cokolina trajat ce 20god, kamoli jlm sole itd.
e al
u navei ce ti uvik rec yanmar je yanmar znas se zasto, a u navi volvo je volvo, pa ja iskreno neznam i onako se rade u kini, pa da pise na njemu ši-cu-mici radit ce.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la lupis » 02. 04. 2022. (08:22)

lupis je napisao/la:ali nikad ne znaš šta će riknut drugo,izvan obuhvata marinizacije.


Pardon,izan obuhvata generalke..

JLM nije razvikana firma,ime je isto neatraktivno ,eto meni se čini da ni vipko nije čuo za njih..kao i mnogi koji prvi put imaju posla s tim..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la vipko » 02. 04. 2022. (09:21)

Je istina, nisam do sada cuo za njih. Ima li neko okvirnu cijenu za ovaj JLM 4.50? Sta je s kopcom? U cijeni motora? Ako nije koja je tu cijena? I jel se moze neka kvalitetna prilagodba napraviti od postojece kopce koja radi ko urica sve ove godine Technodrive TMC 60M.

I za kraj sta je s servisnom mrezom? S postojecim motorom mi je nocna mora s mestrima (stvarno nije niti bitno koji motor i koji mestri), tako da prva stvar u novom motoru je naravno dobar odnos cijena i pouzdanost, a odma druga je servisna mreza kod nas u i oko Splita. Potrosnja nije toliko bitna, buka nije toliko bitna, cijena rezervnih djelova kada dojde vrijeme za to isto nije toliko bitno. Samo kada bude trebalo nesto raditi oko njega sto sam se ne usudjujem (a to su najcesce veci zahvati) da se ne moram najaviti 2 godine prije i moliti se Bogu da u to vrime kada ja dojdem na red nije mu uletija posa za charterase kojima ce 5x vise od mene naplatiti i bez pardona mi dati sut kartu.

Vecinu servisa sam volim odradit, minjanje ulja, filtera ulja i goriva, predfiltere goriva, skidanje injektora za odnit ih testirati i sl. Nije stos u lovi, nego mi je gust to sam napraviti i naucit dobro sam motor da mogu i na moru ove osnovne stvari (tipa odzracit motor, barem dijagnosticirati u cemu je problem i sl.) napravit.
Avatar
vipko
New Entry
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 01. 08. 2012. (16:00)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lifeboat samogradnja + 40HP perkins

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la vipko » 02. 04. 2022. (09:31)

I usput isao sam vidjeti malo specifikacije detaljnije oko motora i odem na https://www.jlm-perkovic.hr/brodski-diesel-motori.hr.html medjutim tamo kaze:

Trenutno ne primamo narudžbe za JLM brodske diesel motore. Nastavak proizvodnje i zaprimanja narudžbi odvijat će se nakon ishođenja certifikata o sukladnosti za propulzijske motore za rekreacijska plovila sa zahtjevima direktive 94/25/EC, izmijenjena i dopunjena Direktivom 2003/44/EZ

Tako da nisam siguran da mi ovo igra.

Sta je s onim kombinacijama Sole i Craftsman marine? Ili nesto cetvrto?
Avatar
vipko
New Entry
 
Postovi: 50
Pridružen/a: 01. 08. 2012. (16:00)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Lifeboat samogradnja + 40HP perkins

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la lupis » 02. 04. 2022. (09:42)

vipko je napisao/la:Je istina, nisam do sada cuo za njih. Ima li neko okvirnu cijenu za ovaj JLM 4.50? Sta je s kopcom? U cijeni motora? Ako nije koja je tu cijena? I jel se moze neka kvalitetna prilagodba napraviti od postojece kopce koja radi ko urica sve ove godine Technodrive TMC 60M.

I za kraj sta je s servisnom mrezom? S postojecim motorom mi je nocna mora s mestrima (stvarno nije niti bitno koji motor i koji mestri), tako da prva stvar u novom motoru je naravno dobar odnos cijena i pouzdanost, a odma druga je servisna mreza kod nas u i oko Splita. Potrosnja nije toliko bitna, buka nije toliko bitna, cijena rezervnih djelova kada dojde vrijeme za to isto nije toliko bitno. Samo kada bude trebalo nesto raditi oko njega sto sam se ne usudjujem (a to su najcesce veci zahvati) da se ne moram najaviti 2 godine prije i moliti se Bogu da u to vrime kada ja dojdem na red nije mu uletija posa za charterase kojima ce 5x vise od mene naplatiti i bez pardona mi dati sut kartu.

Vecinu servisa sam volim odradit, minjanje ulja, filtera ulja i goriva, predfiltere goriva, skidanje injektora za odnit ih testirati i sl. Nije stos u lovi, nego mi je gust to sam napraviti i naucit dobro sam motor da mogu i na moru ove osnovne stvari (tipa odzracit motor, barem dijagnosticirati u cemu je problem i sl.) napravit.


Za kopču vidi s njima,imaju iskustva sa prilagodbama i zvonima,sad dal to još rade ne znam,ja sam platio tu cijenu sa njihovom mehaničkom kopčom ,postojale su i druge opcije ,a bez kopče doduše nisam ni pitao jer mi nije trebalo.
Ne znam šta se brineš oko servisa ako uzmeš novo kod njih,5 godina si miran, za to vrime se more svašta dogodit,u garanciji sam odradiš servis ulje,impeler,cinkovi,termostat i to je to,ili daš nekome mehaničaru na vrime,normalno da redovni nećeš servis radit od 01.05. i tražit mehaničara tada.

Nema se šta radit na tom novom motoru osim možda nakon 5 godina očistit hladnjak,kakvi veći radovi ?Taj motor ti nećeš otvarat sigurno,iz pravilno održavanje i korištenje kako si napisao.
Pobrini se za čisto gorivo i mijenjaj cinkove,nema nikakvih većih radova ako kupiš novo.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la lupis » 02. 04. 2022. (09:48)

vipko je napisao/la:I usput isao sam vidjeti malo specifikacije detaljnije oko motora i odem na https://www.jlm-perkovic.hr/brodski-diesel-motori.hr.html medjutim tamo kaze:

Trenutno ne primamo narudžbe za JLM brodske diesel motore. Nastavak proizvodnje i zaprimanja narudžbi odvijat će se nakon ishođenja certifikata o sukladnosti za propulzijske motore za rekreacijska plovila sa zahtjevima direktive 94/25/EC, izmijenjena i dopunjena Direktivom 2003/44/EZ

Tako da nisam siguran da mi ovo igra.

Sta je s onim kombinacijama Sole i Craftsman marine? Ili nesto cetvrto?


Kažem,nisam u toku,ali koliko čujem,nije jednostavno ni druge nove motore dobiti..,

Imaš opciju i polovnog,od tog motora ne treba bježat,a opet ponavljam,ovisi o upotrebi naravno,ali 10 godina i 2000 sati tom motoru nije ništa..,tebe će služit još toliko uz sve prije navedeno,od "većih" radova jedino hladnjak čistit ko i kod drugih motora..
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10366
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la Ivek Zagorec » 02. 07. 2023. (07:50)

Igrom slučaja imam doma novi motor zapakiran na paleti, kupljen u Danskoj.
Imam račun od njega, motor mi stoji 2 godine.
Jel bi tu bilo kakve sreće za neku brodicu da se marinizira?Ili se to ne ispalti?
Ili da mi i dalje stoji,ne smeta mi, kupljen je bio za viljuškar, ali u međuvremenu napravio generalku a motor ostao.Viljuškar prodan.
Motor je Mitsubishi S6S 60Kw
https://det-mitsubishi.com/en/mitsubish ... gJXsfD_BwE
Avatar
Ivek Zagorec
Member
 
Postovi: 308
Pridružen/a: 19. 05. 2023. (19:21)
Lokacija: Zaprešić
Tip plovila: Wiking komet 350 Tohatsu 20mfs

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la škampar » 02. 07. 2023. (08:09)

mislim ,po novom da ako nije brodski nemožeš ga registrirati
Avatar
škampar
Member
 
Postovi: 339
Pridružen/a: 12. 07. 2009. (18:21)
Lokacija: kvarner
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: elan 22 fl

Re: Savjet/iskustva s motorom

PostPostao/la Ivek Zagorec » 02. 07. 2023. (08:51)

Vidio sam da postoji i mariniziran motor, al mislim da nije tvornički.
Avatar
Ivek Zagorec
Member
 
Postovi: 308
Pridružen/a: 19. 05. 2023. (19:21)
Lokacija: Zaprešić
Tip plovila: Wiking komet 350 Tohatsu 20mfs

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.