s.grassetti i kopca

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 04. 03. 2022. (09:52)

Pozdrav svima.

Prosle godine sam kupio brodicu Pilotina, model Picci, to je slicno IStranki, duzine 5m, sirine 2, sa kabinom. Prvi moj camac.
Ima unutrasnji motor, jedan cilindar, 8 ks.
Ono sto me zanima je marka motora, na plocici motora pise MOTORI S.GRASSETTI, TIPO F/10. Nigdje na internetu nijesam naisao na takav motor ili mozda mi nije poslo za rukom.
Fino radi, vozio sam ga po moru mjesec dana, imao sam samo problem sa pumpom goriva, nije hjela da startuje (membranska pumpa) kuopio sam novu (prema staroj, identicna je kao kod Lombardinija, ali ja sam nasao neku od Fiata, ona se uklopila, ali je jefitnija dosta bila).
I tako sam je ja vozio, dok negdje pred vadjenje, par dana, nijesam poceo da cujem iz kopce neki cudan zvuk, kao metal o metal da se struze po malo. Na vecem broju obrtaja, mnogo vise.
KAko sam svakako izvadio brod iz mora, prije par dana poceo malo da ga sredjujem, odlucim da provjerim tu kopcu. NA kopci nema nikakve oznake modela, odvrnem saraf za ulje i skinem mjerac ulja, potpuno prazan! Jasno mi je bilo odakle je dolazio taj cudan zvuk. Kupim ulje juce, dospem ga, ATF, zaklopim poklopcem i dodjem do zakljucka da je sve ok. Medjutim, poslije minut, slucajno, vidim kobilica se puni uljem, koje curi iz kopce. pogledam detaljnije, , jer je to dosta nisko pa ne mogu da pridjem, ali vidim da curi ulje na mjestu gdje u kopcu ulazi cijev propelera. PRetpostavljam neki semering da je otisao, a nadam se samo to. JEr ne znam kako se manifestuje ostalo kada crkne.
E, da, jako vazno, vrlo tesko sam mogao da nadjem neutral na kopci tih posljednih dana koriscenja camca. Juce isto, u milimetar sam morao da nalazim neutral.
PRobacu da ubacim slike, problem je u tome sto ja nemam pojma koja je to kopca i koji je proizvodjac, jer na njoj nigdje nema oznake. Potpuno sam slcajno i otkrio da nema ulja, nego sam malo cistio camac i slucajno na jednom sarafu na kopci pise OIL, sitnim slovima. Mislio sam do tada da u toj kopci ne ide ulje :shifty:

Ako ste culi za ovakav motor ili znate sta moze biti problem kopce, molim da pisete.
Hvala!
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 04. 03. 2022. (10:19)

kratka dopuna:

Kopca potpuno lagano klizi, nema trzanja niti je bilo prilikom saltanja naprijed ili unazad. Vjerovatn niej hidraulicna, ali nema nikakvih udara niti se osjeca prijelaz iz naprijed u nazad i obratno. Veca snaga propele se dobija tako sto se rucica za prenos gurne jos vise narijed ili vise unazad, zavisno od smjera u kojem se zeli ici.
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la josey » 04. 03. 2022. (11:30)

to sta je ostala bez ulja nije nikako dobro
to sta curi ulje na flanđi je dobro jer je vjerojatno "samo" semering
to sta ti klizi, a povecavanjem pritiska na rucicu mjenjaca prestaje klizit, to je znak da su federi na potisnim plocama oslabili ili da se lamela istrosila (vrlo vjerojatno oboje)
moras izvadit iz brodice i rastavit
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la peroLA » 04. 03. 2022. (12:32)

skinut i dat reparirat... ovo za komandu što si pisao je klasično jednoručna komanda.. uglavom rješiš i na miru si... recimo da znam i jednu situaciju da je čovjeku klizila pa prestala i nakon godine tek potpuno proklizia (zf kopča), jedino se nadam da ćeš uspjet nać dobrog meštra i djelove..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 04. 03. 2022. (14:08)

Hvala vam na odgovorima.
Pa, problem je u tome sto ni ne znam koja je kopca, jer nema oznake na njoj, slikacu je pa cu je postaviti, mozda mi budete mogli pomoci.
Ja sam iz CG, a u CG vrlo slabo ima onih koji rade kopce ili se razumiju. Tacnije, skupi su, a i nece da rade. Vjerovatno cu morati sam da se ucim na svojoj kopci.
Sto se tice tog prenosa sa motora na kopcu, ona tako radi od prvog dana, mislim da je to tako i predvidjeno fabricki, kad je gas recimo na pola, da upravo ima neki mehanizam da ublazava prenos kad se mijenja pravac kretanja broda.
Kad slikam, mozda cete mi moci pomoci I oko tog skidanja, jer ne znam kako bih mogao da izvucem osovinu iz kopce. Vjerovatno kroz onaj plavi okrugli dio, ne znam mu bas pravi naziv. Ali slikacu pa da probamo konstatovati.
JEste li culi za ovaj model unutrasnjeg motora? on je, prema podacima iz saobracajne, 1989.godina, elektricno paljenje, nema kurblu. Ima veliki zamajac, preko kojeg se puni alternator. SLikacu komplet sve u ove nekolika dana, kad ne bude kise.
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la peroLA » 04. 03. 2022. (14:16)

mah nema toga, kopča ti je u leru ili u pogonu, a što dalje ručica ide to je gas, ako sam te dobro razumio... nekog utarca niti ne mora da bude jer si u moru i ukopčavanje je na malim okretajima....
i slikaj taj motor jer ovako po google ga nema a s.grasseti je neki motociklist, to bi mogao biti kakav ruggerini, ducati, arona, lambordini...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la josey » 04. 03. 2022. (15:02)

cek cek
ja san tebe skuzija da ti imas odvojeno gas i rucku pogona, napred nazad neutral?
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la peroLA » 04. 03. 2022. (15:27)

ako je komanda dvo rucna, onda komanda kopce uvjek mora ić do kraja, nema nista lagano mora ic do kraja u poziciju, jer u tim među pozicijama sigurno nije predviđeno da bude i može se oštetit
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 04. 03. 2022. (16:12)

Da da, imam rucku za gas, i onda odvojeno drugu rucku za kopcu. NPR. kad je gas na sredini, kopca u neutral,kad hocu naprijed, mekano ide, ako je malo gurnem, on polako krece naprijed da ide, ako jos malo gurnem onda je to kao sredina i mogu skroz do kraja, tada je u punoj snazi. Tako isto unazad. A bukvalno se ne osjeca promjena naprijed i pozadi, bas kao da klizi. E sad, to je meni bas i prakticno, jer se mijenja smjer neosjetno. Dalje, rucku gasa mogu odvojeno da dodam i da tu nivelisem gornju granicu gasa.
Neki majstor koji mi je mijenjao pumpu membransku, rekao mi je da je to odlicna kopca, a nije hidraulicna.
E sad, da li to tako treba, a meni je logicno da treba, jer je.tako sajla povezana, da kopca ima dugacak hod, mislim da tako i treba.
Ali, ne znam, sad ste mi malo probudili sumnjh
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la josey » 04. 03. 2022. (16:24)

mislim da je kod njega princip ko u autu
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la riberer » 05. 03. 2022. (13:50)

skimhe je napisao/la:...
JEste li culi za ovaj model unutrasnjeg motora? on je, prema podacima iz saobracajne, 1989.godina, elektricno paljenje, nema kurblu...

Možda izgleda čudno, no pitao bih te da li je tvoj motor dizel ili ...?
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7118
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 05. 03. 2022. (14:09)

Dizel, makar ide na naftu za sad ;)
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 07. 03. 2022. (22:38)

Evo slike
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 07. 03. 2022. (22:41)

Jos malo ih evo
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Re: s.grassetti i kopca

PostPostao/la skimhe » 07. 03. 2022. (22:43)

Jos neka
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
skimhe
New Entry
 
Postovi: 16
Pridružen/a: 03. 03. 2022. (22:38)
Lokacija: Crna Gora
Tip plovila: Pilotina picci

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.