Farymann Nanni 75 FK3

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la Rexi » 22. 10. 2021. (09:00)

Imam par pitanja, ako mi netko moze pomoci. Pocetnicka su da se razumijemo :D

1)
Prilikom paljenja, cekam oko 12 sec grijace da motor upali, prijasnji vlasnik je promjenio grijace ali neznam kako je prije bilo i dali je to normalno kod starijih dizelasa. Znam da je kod golfa2 slicno ali ne bas toliko. Kod njega je bilo 4-5 sec i to je prihvatljivo.

Malo me cudi sto isto moram pricekati kada je motor topao, pa mi u nekim situacijama to predstavlja problem. Postoji neko rjesenje?

2)
U jednoj od tema, davno, sam procitao - mislim da je to pape napisao, da se i stariji dizelasi mogu relativno dobro izolirati od buke i smanjiti vibracije.
Ako sam dobro vidio, kod mene je to direkt bez nekih ublazivaca vibracija, bar ja nisam vidio gume nego direkt saraf sa nosaca na plastiku.
Iako je ovaj 3 cilindras ok, ne trese niti je bas glasan, ali ako to mogu smanjiti bit ce svakako ugodnije.

3)
kada ga ubacim naprid, taj minimum gasa mi je malo prejak, dali se to da poštelati da mi ima manje okretaje, ili je to mozda do sajle?
Cim ga ubacim naprid to mi je vec brzina za panulu, ali mi je prejako za pristajanje i tako neke situacije di mi treba lagana vrtnja propele.

4)
Kako naci di su mi sonde ulja i temp (i okretaja ako ima uopce to)


Pokusavam naci na netu neka uputstva, sheme i nesto, ali nema a ja imam od vlasnika na talijanskome popis djelova sa lokacijama ali se bas ne snalazim sa tal. imenima dijelova motora.

Hvala svima!
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la josey » 22. 10. 2021. (11:00)

1. neznam jel na tom motoru normalno, al opcenito da na nekim dizelima grijaci trebaju preko 10 sec da odrade svoje
2. jedno je zvucna izolacija a drugo je izolacija od vibracija. a stavi gumene nosace na motor.
3. kad ubacis naprid jel ti minimum isti kao i kad si u leru? ako nije ako je viši onda je do rucke ako je isti onda nije do rucke nego do minimuma na motoru, i viruj mi bolje da je viši neg da ti se ugasi kad pristajes. ok ok opet ovisi kolki ti je minimum?
4. sonda od okretaja ne postoji, to ti je na alternatoru :) sonda od temperature vode ti je oko termostara ili na vodenoj magistrali, a isto tako i sonda od ulja, na uljnoj magistrali, malo zavuci glavu pa ces nac.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la peroLA » 22. 10. 2021. (11:31)

1. kako znaš za baš 12, postoji neka lampa ili, noviji motori imaju poziciju na bravi u kojoj držiš i brojiš do 10 pa startaš, kad je topal samo okreneš... dizel općenito ne pališ i gasiš stalno nego puno rjeđe nego vb... on jednostavno uvjek radi
ako teško pali pogotovo na toplo, treba analizirati jer nije baš dobar znak
2. ja u mojoj lučici niti jednu dalmatinku ni primorku nisam vidio da je motor ugrađen u tvrdo, niti sam ikad plovio na takvom nečim, malo mi je to čudno na plastiku, za zvučnu izolaciju je spužva u cjelom prostoru oko motora i na poklopcu, i treba probat sa filterom zraka... naravno treba vidjet kakav lonac imaš
3. treba kotrolirat min. i sajlu ali to ovisi o kopči - propeli, a najviše o praksi pristajanja
4. za ulje imaš pritisak i to vidiš ako imaš na tabli uopće, temp kod termostata ako ga imaš

sve u svemu kad ovo vidim razumjem interes za vb, ali ne razumjem zašto se ide tako nešto kupit kad ima izbora, osim ako se ne dobije besplatno
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la Rexi » 22. 10. 2021. (15:13)

1.
peroLA je napisao/la: kako znaš za baš 12, postoji neka lampa ili, noviji motori imaju poziciju na bravi u kojoj držiš i brojiš do 10 pa startaš, kad je topal samo okreneš... dizel općenito ne pališ i gasiš stalno nego puno rjeđe nego vb... on jednostavno uvjek radi
ako teško pali pogotovo na toplo, treba analizirati jer nije baš dobar znak

josey je napisao/la: neznam jel na tom motoru normalno, al opcenito da na nekim dizelima grijaci trebaju preko 10 sec da odrade svoje



Bas to sto si rekao, pozicija na bravi, imam lampicu koja gori jedino kada stisnem kljuc i drzim prije paljenja, ali nije indikator tipa da se sama ugasi kada mogu kresnut - ja brojim do 12-15 pa uvijek pali bez problema, probao sam do 7 pa nije htio. Moram probati opet kada je dobro zagrijan sa manjim cekanjem. Zadnji puta nisam dobio dojam da mogu ranije zaverglat i upalit ako je topal, ali probam jos jednom danas ili sutra.

2.
peroLA je napisao/la: ja u mojoj lučici niti jednu dalmatinku ni primorku nisam vidio da je motor ugrađen u tvrdo, niti sam ikad plovio na takvom nečim, malo mi je to čudno na plastiku, za zvučnu izolaciju je spužva u cjelom prostoru oko motora i na poklopcu, i treba probat sa filterom zraka... naravno treba vidjet kakav lonac imaš

josey je napisao/la:jedno je zvucna izolacija a drugo je izolacija od vibracija. a stavi gumene nosace na motor.


Evo u prilogu slika, iza bijele crijevi je taj nosac, koliko sam razumio obicno je u ovom prostoru ispod gumeni nosac, di je meni trenutno prazno - tocno iza te bijele crijevi.
Trenutno imam malo spuzve na piramidu, mislim kada je oblozim okolo da ce vec biti skroz ok. Lonac je jos orginal koliko vidim, ako je to ova usisna cijev na boku.

3.
peroLA je napisao/la: treba kotrolirat min. i sajlu ali to ovisi o kopči - propeli, a najviše o praksi pristajanja

josey je napisao/la:kad ubacis naprid jel ti minimum isti kao i kad si u leru? ako nije ako je viši onda je do rucke ako je isti onda nije do rucke nego do minimuma na motoru, i viruj mi bolje da je viši neg da ti se ugasi kad pristajes. ok ok opet ovisi kolki ti je minimum?


Kopca je orginal, Hurth. Kada sam u leru onda kao da se mrvu poveca broj okretaja. Nije nikako manji broj okretaja nego kada ubacim naprid.
Po ovome sto josy kazes, to bi moglo biti do one vide na motoru di podesim to malo, po ovome sto sam gledao tu mi i sajla dolazi.

4.
peroLA je napisao/la: za ulje imaš pritisak i to vidiš ako imaš na tabli uopće, temp kod termostata ako ga imaš

josey je napisao/la:sonda od okretaja ne postoji, to ti je na alternatoru :) sonda od temperature vode ti je oko termostara ili na vodenoj magistrali, a isto tako i sonda od ulja, na uljnoj magistrali, malo zavuci glavu pa ces nac.


Imam instrument pritiska ulja i temperature, mislim da je marka yakusa ili tako nekako, moram pogledati tocno kako se zove. Sve je spojeno ali oboje ne pokazuju pritisak tj temp. to sam bas u drugoj temi pitao od kuda da krenem gledati, nekako mi se cini da su ti senzori koji se zavidaju u blok negdje. Budem probao pratiti vod ulja tj. vode kao sto kaze josy pa vidim dali cu tako pronaci, a mislim moze biti ili cink ili senzor, mislim da nema trecega.


peroLA je napisao/la:
sve u svemu kad ovo vidim razumjem interes za vb, ali ne razumjem zašto se ide tako nešto kupit kad ima izbora, osim ako se ne dobije besplatno


ja sam zapravo jako zadovoljan sa brodom i motor mi je ok. iako mi je velika nepoznanica ali evo, svaki dan listam, citam i ucim i razumijem da je kvalitetan. Ono sto mi dosta smeta je sto ima dosta masti, cini se da se nije dolje bas cistilo a to bi volio srediti.
Generalno planiram srediti primorku pa je jedno od razmisljanja da se stavi VM, to nije jos odluka nego razmisljanje i jedna od opcija. Najme imam nadogradnju limunove krme i ako VM stane u tu nadogradnju, to znaci da bi bio zasticen itd. Uglavnom da sada ne idem u offtopic. Sve stavljam na papir i razrađujem a do tada mazim i pazim ovo sto imam :thumbup:
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la Rexi » 26. 10. 2021. (22:26)

uspio sam doci do neke dokumentacije na talijanskom od motora pa to sada proucavam malo (neznam tal. jezik) i polako su mi stvari jasnije.
zamjenio sam filter ulja, nadolio ulja, zamjenio remen.
sada sam obratio malo vise paznje na ona pitanja koja sam postavio i malo po malo ispada da je to sve oke. oko paljenja 10-12sec + ler gas koji nisam koristio..

da skratim pricu,
pocinje mi se sviđati taj dizel.
stari je, ima ruzine ali razmisljam ga izvaditi, pijeskariti kada cu i brod i opiturati. malo me brine jedna stvar a to je skriveni macak u vreci. ako to uopce postoji kod tih starijih motora.

prijasnji vlasnik je zamjenio prije par mjeseci (susjed mi je) griace, auspuh - stavio inox umjesto orginala, impeler promjenjen, kopča reparirana.
brod evo koristim sada vec drugi mjesec i osim sto je iz filtera malo kapalo, nakon sto sam to promjenio sve mi se cini ok. osim onih gore stvari koje pripisujem svojem neiskustvu i neznanju.

dali postoji jos nesto na sto bi trebao obratiti paznju prije nego ga odlucim lickati i ulagati u njega?

neka druga alternativa mi je da ga ostavim dok radi - radi, a onda staviti neki vanbrodski.
nekako mi se cini da je pouzdaniji, nema elektronike. osim ako nisu zaribali klipovi ili negdje neki spoj popustio - jedino sto moze biti je potrosni materijal, impeler, alternator ili alnaser.

jel ispravno razmisljam?
jesam nesto propustio?
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la josey » 27. 10. 2021. (05:30)

dizel je dizel, daj mu zraka i goriva i on radi. (stari dizel no ECU fensi shit)
taj motor nije tezak i nebi ga trebao bit problem izvadit iz broda.
To da ces ga pjeskarit i farbat, hm, samo ako ces ga cjelog rastavljat pa to radit, inace bi ga ja namazao desolom (kiselina koja skida boju) i oprao visokotlacnim peracem, u protivnom ce taj pjesak zavrsit di ne treba.

sta se tice macka u vreci, a to neznas dok ne prodje neko vrjeme, al jbg to niko nemoze znat, mozda ces okrenut jos 10 000 bez problema, a mozda vec trosi ulje i nema kompresije :(

kreni prvo od vadjenja, pranja, farbanja, to bar nije veliki financijski izdatak, pa ces vidjet kako ce se pokazat.
sretno :thumbup:
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la peškafondo » 31. 10. 2021. (08:11)

faryman.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la peškafondo » 31. 10. 2021. (08:22)

faryman2_optimized2.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la peškafondo » 31. 10. 2021. (08:26)

Ako još šta treba pitaj ili zovi pa ću ti prevoditi na telefon :) , jer ovako dok se naučim umetati slike :Craying43: :Other9: :Other12:
Vjerovatno imaš isti PDF na talijanskom kao i ja. Na slici se vidi motor sa amortizerima, a nekad su se stavljali i bez (moj motor je bio montiran u "tvrdo") .
Ako imaš mjesta (visinu) za njih možeš ih staviti.
Zadnja izmjena: peškafondo; 31. 10. 2021. (08:33); ukupno mijenjano 1 put/a.
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la Rexi » 31. 10. 2021. (08:32)

odlicno hvala ti! :thumbup:
budem odmah danas otisao viditi jel to spojeno i kakvo je stanje tih tranzmitera
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la peškafondo » 31. 10. 2021. (08:38)

Tek sada sam vidi, u naslovu prve slike piše. Termostato (se montato)
Doslovno : Termostat ako je montiran. Znači da postoji i neka izvedba bez termostata. Uglavnom otvara na 55°, ventili se šteluju na hladno usis 0,15, ispuh 0,19mm.
Ulja jednom godišnje ili 100-120 sati. Filter ulja 200-250 sati.
fariman 4.jpg
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la peškafondo » 31. 10. 2021. (09:44)

fariman6.jpg

Brojevi 2-3 označavaju polugu gasa i pumpu. Tu na poluzi možeš regulirati minimum, vjerovatno ima nekakav duži vijak-matica-kontramatica ili slično.
Motor ,ovisno o nagibu, drži od 3,2 do 3,9 litara ulja
Tlak ubrizgavanja 137 bar
Za ulje, kao na dosta drugih starih motora, preporučuju po ljeti 20 W/50, zimi 10W.
Mislim da 15W40 sasvim zadovoljava naše potrebe kroz cijelu godinu. Iz nekakvog iskustva, ja i dalje na starom motoru koristim mineralno, čak niti polusintetičo a najmanje sintetičko.
Grijači: na +20° držati 10 sekundi, na -5° 30 sekundi. Za temperature imeđu te dvije vidi sam :D
fariman5.jpg

Ovo je dekopresor u slučaju da je baterija slaba i teško vrti, ili je jako zima ,ulje gusto i hladno...
Držati polugu, zavrtiti motor i kada dosegne okretaje pustiti dekompresor i motor pali.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Na more idem sam. Tako imam više prijatelja.
by ab ovo
Avatar
peškafondo
Member
 
Postovi: 455
Pridružen/a: 14. 11. 2008. (22:10)
Lokacija: Pula-Medulin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara bez kabine 4.8m

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la bobipu » 01. 11. 2021. (09:12)

Samo polako...nije to znanstvena fantastika...ako se pjeskari na svaki otvor treba zalijepit metalni poklopac /lim veličine baze otvora..može se koristit topljena plastika iz pištolja....kasnije se lagano skalperom skine i montaža...
I zamjeni ona vrtna crijeva po motoru...ne zovu se vrtna bez veze.... :lol:
Sretno :thumbup:
kuraja do jaja
Avatar
bobipu
Senior Member
 
Postovi: 591
Pridružen/a: 25. 08. 2008. (20:45)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Marušić 21

Re: Farymann Nanni 75 FK3

PostPostao/la Rexi » 14. 12. 2021. (22:16)

evo ako nekom moze pomoc info,
farymann fk3 je rađen u suradnji sa kubutom i koristi njegovu bazu. Puno djelova sa modela kubuta d750 (koristi se u traktorima itd) pase na fk3.



mozda ga ipak i zadrzim :think:
Avatar
Rexi
Old Senior Member
 
Postovi: 1662
Pridružen/a: 02. 10. 2009. (22:42)
Lokacija: Hvar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Primorka


Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.