Zimovanje motora na suhom - priprema

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Zimovanje motora na suhom - priprema

PostPostao/la ivica1611 » 23. 08. 2021. (15:46)

Da ne otvaram novu temu pitat ću ovdje...kako spremiti motor za zimu na suhom? U uputama piše napuniti tank goriva do vrha, a u novoj sezoni opet napuniti do vrha. Znači li to da se "zimski" dizel baca ( to mi izgleda malo vjerojatno) ili se samo nadolije ako je isparilo nešto? Imam plastični rezervoar sa Boschovim predfilterom-separatorom, čini mi se da je samogradnja jer ima indikator količine u obliku male bočne cjevčice i uljev je rješen malo čudno, ispod poklopca. Nadalje, treba li stavljati ulje u usisnu granu odnosno cilindre i okrenuti par puta? Bi li bilo bolje paliti ga npr. jednom mjesečno tako da je usis mora spojen u posudu s čistom vodom i prije gašenja postaviti da usisa smjesu vode i antifriza? Treba li igdje staviti sredstvo protiv korozije (u ulje, dizel...)Barka će opet u more krajem lipnja iduće godine, a zimuje na Krku.
Avatar
ivica1611
New Entry
 
Postovi: 45
Pridružen/a: 14. 08. 2021. (15:12)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Primorka 630, Sole Mini 33

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (18:04)

Ja motor isperem slatkom vodom a zatim povucem antifriz u sistem slane..u izmjenjivacu pustim antifriz...nafta ostajenkako je ..nije lose napunit do vrha..ja sam pustao i praznije ..uglavnom nafta ne staribko benzin i nemas problema snjom..nista ne treba
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la ivica1611 » 23. 08. 2021. (18:15)

Pero, u slani stavljaš čisti antifriz ili razrjeđuješ? Ulje u motoru je vjerojatno bolje mijenjati na početku sezone? Imaš li filtet mora posebno ili je u sklopu motora?
Avatar
ivica1611
New Entry
 
Postovi: 45
Pridružen/a: 14. 08. 2021. (15:12)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Primorka 630, Sole Mini 33

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (19:08)

Razrjedjujem ali imam opcenitno dosta jak omjer inace u antifrizu radi smanjenja korozije..filter mora imam prije motora univerzalan.. ulje mjenjam na pocetku ali postoji i tumacenje da je bolje na kraju sezone..ma kako god...
Impeler ti ima jako velike intervale 500sati i 5godina nakon toga meni je i dalje bio ko nov..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender


Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.