Auspuh za Sole Mini 33

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la ivica1611 » 22. 08. 2021. (13:43)

Još jednom pozdrav svima. Odnedavno sam vlasnik Primorke sa Sole Mini 33 motorom starim 7 g. (oko 1550 sati) pa imam pitanje u vezi auspuha. U uputstvima za ugradnju nacrtano je koljeno prema gore, vjerojatno da se spriječi povrat mora u motor. Ja takvo koljeno nemam nego mi cijev iz ispuha ide do one kutijice (na kojoj piše Quiet flow) ispod palube , a iz nje skoro ravno van na otvor auspuha na platformi. Fotkao sam kako to izgleda , ali ne znam hoću li moći postaviti slike. Pitao sam jednog člana i on mi je rekao da je njemu majstor rekao da to nije potrebno.
Ima li potrebe napraviti takvo koljeno jer mi se čini da bi stalo u krmenom dijelu.
Avatar
ivica1611
New Entry
 
Postovi: 45
Pridružen/a: 14. 08. 2021. (15:12)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Primorka 630, Sole Mini 33

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la peroLA » 22. 08. 2021. (21:07)

To koljeno se ne radi nego se kupi gotovo a zove se sifon za auspuh
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la josey » 23. 08. 2021. (09:19)

takvo koljeno nema potrebe radit ni stavljat na tom brodu jer je njemu motor iznad vodene linije i auspuh mu je na krmi a ne bocno, pa neznam koliko bi se brod trebao nagnut napred/natrag da bi mu more kroz auspuh preko ispusne grane i ventila uslo u cilindar? ako se toliko nagne, vec si se potopio.

taj prikljucak ima veze na jedrilicama di je motor ispod vodene linije a auspuh na trupu broda je relativno visoko ili visocije od motora pa da se more koje ostane u auspuhu ne vraca u motor stavi se takva cjev, generalno, to imaju i veliki motornjaci.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (09:53)

Odlicno objasnjeno mene je isto to mucilo kad sam vidio u knjizi napomenu da bez toga nema garancije.. a radi spojlera sam morao prebacit ispuh sa strane.. i isto tako mi je mehanicar rekao da ne treba.. bilo mi je cudno da bi mehanicari u Monfalconeu krivo napravili..
Ako je i tvoja primorka od Italije vjerojatno je rijec o istom mestru..
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la ivica1611 » 23. 08. 2021. (11:19)

Brodica je iz '78, ali je 2014. nanovo uređena pa pošto je stavljen novi motor pretpostavljam da je majstor valjda vpdio računa kako treba biti. Pero, i mene je mučila slika iz uputstva. Nacrtan je slučaj kad je motor i iznad i ispod vodene linije i u oba postoji koljeno. Jasno mi je kakav kut treba biti da bi more došlo slobodnim padom u cilindre, , ali sam čitao kako je moguće da u trenutku gašenja motora nastane podtlak u ispušnoj cijevi pa dođe do povrata morske vode. Možda se mislilo na povrat iz dijela gdje se voda miješa sa ispuhom. Sve u svemu, hvala na odgovoru, smirili ste mi "financijski" živac.
Avatar
ivica1611
New Entry
 
Postovi: 45
Pridružen/a: 14. 08. 2021. (15:12)
Lokacija: Zagreb
Tip plovila: Primorka 630, Sole Mini 33

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (11:34)

Nisi rekao, je ugradnja bila ovdje ili u Monfalconeu? Ovo u auspuhu se moze desit nevezano za sifon..sifon je islljucivo da ne dodje ulazak izvana.. imas za kupit i rozete koje ne pustaju ulaz za unutra..imaju klapnu.. cak moze montaza i preko posojece rozete..to sam imao u vidu ali odustao
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la josey » 23. 08. 2021. (11:42)

dakle da vas smirim,
dok god je auspuh na krmenom zrcalu - iznad vodene linije
i dokle god je auspuh na motoru iznad te tocke - a u vasem slucaju jest, to koljeno ne treba.

ako ti je motor ispod razine mora, ili ti je izlaz auspuha visocij od izlaza na motoru, a ta flanđa na brodu je na boku ili gdje je more dostupno da valovi mogu zapljuskivat, (citaj punit auspuh) onda trebas stavit to "koljeno".
inace ne.
98% nasih "starih" brodova (dalmatinka, primorka, gradac, skorpik, galeb...) imaju spojeno auspuh direkt bez tog koljena jer su im motori iznad vodene linije, i ja sam tako imao 20 god spojeno i nikad problem, a izlaz auspuha na motoru mi je svega 10cm iznad vodene linije. tako da sto se tice toga nebi trebao brinut. mislim mozes ti brinut al nema efekta :D
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Auspuh za Sole Mini 33

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (12:58)

Mah nisam ja nemiran ja sam poslije dileme natuka 700 sati i oplovio dio jadrana..i po jacem moru
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender


Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 8 gostiju.

cron