Diskusija o motorima

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la Thomy » 22. 08. 2021. (15:21)

Alkar lupis u sridu...sve rečeno u par crta..lupis :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2471
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la josey » 22. 08. 2021. (15:30)

da je koncept diesel i otto motora star 100 godina, je.
da se malo toga ili nista u tom konceptu nije prominilo, to isto je.
da su svi proizvodjaci imali 100 godina vemena usavrsit svoj poizvod, ucinit ga pouzdanijin, maksimalno pouzdanim i sto jeftinijim za proizvonju, to isto da.
a u cemu je onda kvaka?

ne slazem se da su svi motori jednako dobri, al nije ni yamaha sveta krava a bogami yanmar nije pogotovo.
ono sto se slazem je da su precjenjeni pogotovo yanmar i volvo.

i svidja mi se u kojem smjeru ide diskusija, mozemo se malo “natezat” :)
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la street » 22. 08. 2021. (16:28)

josey je napisao/la:da je koncept diesel i otto motora star 100 godina, je.
da se malo toga ili nista u tom konceptu nije prominilo, to isto je.
da su svi proizvodjaci imali 100 godina vemena usavrsit svoj poizvod, ucinit ga pouzdanijin, maksimalno pouzdanim i sto jeftinijim za proizvonju, to isto da.
a u cemu je onda kvaka?

ne slazem se da su svi motori jednako dobri, al nije ni yamaha sveta krava a bogami yanmar nije pogotovo.
ono sto se slazem je da su precjenjeni pogotovo yanmar i volvo.

i svidja mi se u kojem smjeru ide diskusija, mozemo se malo “natezat” :)

Volvo ima dosta ljudi, pa mozda i zbog mnogobrojnosti cesce cujem za kvar :D
Avatar
street
Senior Member
 
Postovi: 606
Pridružen/a: 01. 05. 2009. (12:55)
Lokacija:
Lokacija:
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ribar 480

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la makineta » 22. 08. 2021. (17:21)

[quote="josey"]sta je najgore jesam
2x 150ks yamaha :bag:

pa evo da te malo nategnem ;) oko diskusije,daj mi reci da si se ovo samo našalija
...pa našta bi to ličilo :lol:
Avatar
makineta
Member
 
Postovi: 195
Pridružen/a: 23. 12. 2009. (19:45)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: GULL-745 Yanmar4JH4

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la makineta » 22. 08. 2021. (17:27)

Aj sad za ozbiljno,imaš moćan brod sa dobrim i novim motorom,pravi kupac bi to mora pripoznat...kažem pravi kupac.Znači ako imaš (raspolažeš) sa 30 000 eur. brod prodaj lovu na to dodaj i biraj :wave:
Ja bi tako a ti vidi
Avatar
makineta
Member
 
Postovi: 195
Pridružen/a: 23. 12. 2009. (19:45)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: GULL-745 Yanmar4JH4

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la josey » 22. 08. 2021. (17:57)

makineta je napisao/la:
josey je napisao/la:sta je najgore jesam
2x 150ks yamaha :bag:

pa evo da te malo nategnem ;) oko diskusije,daj mi reci da si se ovo samo našalija
...pa našta bi to ličilo :lol:


2 yamahe od 150ks na krmi?
nebi to uopce lose izgledalo samo bi izgubija funkcjonalnost vrata u krmenom zrcalu i ulasku / izlasku iz broda, koji je sad jaaaaaaako jednostavan, brod je malo nizi od pontona (10ak cm)
a kako sam ja uvjek bio function over fashion tip nije mi bas silo to :)
iako daleko od toga da cu ostavit nesto na brodu da samo tako stoji, mora bit u najbolje odradjenom finishu sta moze bit.


VM je vidin tvornicka ugrasnja kod par nasih proizvodjaca?
a nije to zato sta nevalja :(


2makineta
da, 30 000 dobra cifra (za novi motor :))
i da dobijem 30 za brod
to je 60,
za 60 000 nemogu dobit nista brze a sta se po komodu moze nosit sa ovim sto imam.
a to je vise od 2x2m krme - cistog
2x2m nadkabine
3.60x2m kabine sa podpalubom
i to sve sa samo jednim provenim lezajem, skrojeno po mojim potrebama.

kazem, cisto razmisljam na glas za motor, i malo diskutiramo ;)
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la peroLA » 22. 08. 2021. (21:26)

Jucer sam isao djir na more i vratio se danas ;).. bio sam na azimutu i god je 87 porinut 89, Rafaello je slicno ali azimut je kvalitetniji
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la josey » 22. 08. 2021. (21:52)

znaci azimit 31 stopu iz 89te sa dva dizela direct drive je 30k?
daj link na oglas
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (08:00)

Nije u oglasi, covjeka vidim samo kad dodje spavat na brod..glej nije nista novo da su krame od Italije jeftine samo su vecina lose i ima posla..ali ovaj covjek je puno godina radio bas tamo u marini i kupio dobar brod te nasao ovom drugome taj rafaelo na kojem je bilo dosta posla ali ave to je ispod 30... ja sam imao priliku pred dva mjeseca neki aztec doduse 8.30 za primorku i jos malo para i to ovdje u okolico rijeke.. dva aifia direkt, ali odmah sam uzeo u obzir generalku i tu se nisam osjecao dobro sa dva motora..za cash je cijena oko sto tisuca kuna..vjerojatno i manje jer je dosta u oglasu
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la josey » 23. 08. 2021. (08:58)

peroLA je napisao/la:Nije u oglasi, covjeka vidim samo kad dodje spavat na brod..glej nije nista novo da su krame od Italije jeftine samo su vecina lose i ima posla..ali ovaj covjek je puno godina radio bas tamo u marini i kupio dobar brod te nasao ovom drugome taj rafaelo na kojem je bilo dosta posla ali ave to je ispod 30... ja sam imao priliku pred dva mjeseca neki aztec doduse 8.30 za primorku i jos malo para i to ovdje u okolico rijeke.. dva aifia direkt, ali odmah sam uzeo u obzir generalku i tu se nisam osjecao dobro sa dva motora..za cash je cijena oko sto tisuca kuna..vjerojatno i manje jer je dosta u oglasu


ako san te dobro skuzija azimut 31 je u ok stanju i ide za 30 al nije u oglasu
a ovaj drugi je u raspadu a motori trebaju generalku.
ukratko jeftinije ti je dat 50-60 000e nego to ic popravljat. al ko voli nek izvoli.
kod mene je motor stavka u koju ja moram bit siguran 101%
moze on bit star 30 god i imat 5000 rh al mora bit pouzdan.
neznan kome je sta pouzdano, svi smo drugaciji i imamo neke svoje kriterije, zato sam ja rekao meni.

vremena nemam ni za zivit i kad odlucim ic na more ne gledam prognozu, pa se nemam vremena zajebavat sa generalkama, tako da eto, ko voli nek izvoli.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (10:00)

Naravno da treba radit kao i na svakom brodu..ali kako vidim ti cijelo vrijeme radis i trosis na svom brodu..vise nego plovis pa sam mislio da radit i vrijeme nisu problem a vidim ni znanje... spominjes i 60, pa tu ide i sas vektor sa dva motora..znam nije stabilan ko tvoj ali je relativno velik o siguran sa dva motora...vjerojatno te nis od toga nece razuvjerit od nauma i neka.. svejedno po meni bi tesko se nasao netko za kupit tvoj broj za velik iznos
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la josey » 23. 08. 2021. (12:43)

ovaj brod je kod nas od 1995te.
zavrsija je rat i stari je reka ide kupit brod koji je tako dugo zelija (bivsi pomorac nemoze bez mora)
zelja je bila galeb, al kad je vidija kolika je razlika u duzini i koliko je brod bolji za more, uzea je ovaj drveni, e i TU SE ZAJEBA! ne nisan krivo napisa, dobro san napisa.
ja ti to otvoreno kazem.
zasto?
zato sta je od onda u brod utuceno vridnosti jos minimalno 3 galeba, i te novce ni blizu nikad necemo dobit natrag (tisuce radnih sati uopce ne racunam, samo materijal), a da ne pricam da ces drveni a plastificirani brod prodat nikad jer su ljudi jako skepticni po pitanju odradjenog posla. A da je kupija galeba potrosija bi u odrzavanje tocija i vozija. Velika razlika jelda? e zato se zajeba.

motor 1 yanmar 2qm20 brzina 8.3kn tezina oko 2400kg

Prva preinaka 2000 godine, kompletno skidanje palube jer je brod uvik curija, faking tikovina i brtvljenje tikovine, svake godine smo cupali fuge vanka i pokusavali sa necim drugim (sa necim drugim jer nam je svaki majstor savjetova da probamo sa necim drugim) zabrtvit - bezuspjesno. Zasto? jer se priko lita rasusila pa se priko zime natapala kisnicom.
Uvik tufina i vlaga u brodu pa nam je do*izdilo.

E super, ajmo skidaj palubu i sve povise nje.
a sad kad smo vec sve skinili ajmo povisit brod za 3 madira, amo ca. (brod je bija strasno nizak, mislim da je paluba bila na oko 40cm od razine mora
dovedi murterskog kalafata, stari 80 god, odlicno je odradija posa svaka mu cast i on nas je tu puno naucija radit u drvu. trajalo je to, uf... puno!
sva rebra su produzivana, svi madiri sta su bili losi prominjeni, prikalafatan cili brod, pribrukvan... a lakse je nabrojit sta nije napravljeno

brod ogoljen do rebara i madira. sve napravljeno ponovo, od palube na gore sve plastika, interijer od nule - projekt 2 pune godine.

druga preinaka 2004
skuzili smo da brod ide sporije, a i malo sirotinjski zvuci taj 2QM20
brod je volumenski i tezinski narasta pa ajmo stavit nesto 4 cyl,
amo ca.
e jbg sad treba prekrojit dosta toga, nema veze nismo se niakd bojali posla
nasli smo OM616 napravili marinizaciju sami sa keel coolingom, radilo je dobro, al zbilja dobro.
komplet interijer ponovo, prosla verzija nije bila dobra.
brzina 8.4kn tezina, oko 3500-3600kg
dignes snagu za 3x (ok i tezinu malo :D ) i dobijes 0.1 milju :D

2005 generalka na motoru i korekcija propele, motor je radija ok, al eto "za bit siguran, necu ja da on mene ostavi negdi u izdi materinoj"
i tako je i bilo i taj motor se nikad nije nakasljao, a ja sam ga uglavnom vozio sa ruckom gasa do kraja :( (da tuzni smajlic, jbg bas sam ga klao)
iz cega bi se dalo zakljucit da su ti mercedesovi motori u brodu stvarno ok
izrada spojlera na krmi

2008 e jbg nebi mi limun krmu mi bi krmeno zrcalo i sve obukli u plastiku da se nemoras svake godine zajebavat sa kitavanjen madira jer ispuca boja, pa svake god treba brusit, lakirat...
a ajmo ajd
i tako uzme stari motorku i ispila limun krmu i napravi krmeno zrcalo sa spojlerom.
projekt 2 god

dobilo se na komodu, dobilo se na stabilnosti.
brzina ide 8.6kn! medjutim tezina je narasla na sad vec 4500kg
sa vitrom u krmu 9.xx
a ocito sa ima potencjala za vecu brzinu - citaj jaci motor

2014 kupljen novi novcat motor

2017 se krenulo u ugradnju
naravno zbog motora su se novi nosaci morali radit, micat tankovi, a onda je bilo cupaj sve vanka
opet iscupano sve do madira i rebara van - sto je bio dobar tehnicki pregled, nigdje nije more ulazilo drvo nigdje nije istrulilo sve je bilo ko onaj dan kad se plastificiralo.
e sad sve radosti koje idu sa ugradnjom novog motora, auspuh na bok, nove cjevi, dupli tankovi, nova osivina, škrok, skracivanje kobilice, letece kormilo... sve sami napravili.
i pogadjate, ponovno kompletan interijer treba radit od nule :D

brod bacen u more,
ugrijan motor, napravljen djir, ugrijano ulje, sve radi nista ne curi ne trese, odma san ja njemu pokaza ko je gazda, :D
brzina 14.2-14.3kn
moram priznat iznad ocekivanja

i onda smo se uhvaltili izrade interijera, jos nije gotovo al je finalizirano 90%

naravno tu izmedju je uletila struja 220v sa solarnima panelima, bow thruster, winch i malih miljun detalja...

cemu cjela prica?
prica je da se ne bojim posla, (kako si rekao) ni ja ni stari, kojeg doduse treba odmorit nije on bas u godinama za radit ko konj,
prica je da znamo napravit, i dokazali smo i sebi i drugima stotine puta (najbitnije sebi), al hvala, al zbilja, ne hvala.
ja sam cjelu proslu zimu korona + godisnji potrosio radeci na brodu interijer, bilo je zabavno, meni je to odmor zivaca. al sa druge strane kad imas neke druge obaveze i kad nesto drugo to moras napravit, a tija bi imat gotov brod a nemas, onda je to frustrirajuce. i priznam, bilo je 100x. nadam se da me kuzis, nadam se da me kuze svi mladi ljudi u kasnim tridesetima i ranim cetrdesetima.

Zato kazem, hvala, al ne hvala, radije gotov brod koji necu imat srca pilat, a i na kojem mislim da necu imat sta pilat, nego toci pali vozi.
Odrzavanje ne racunam jer se svaki brod mora 2x tjedno obic, otvorit prozore pogledat jel sve ok, jesu konopi na mjestu jel sta curi, jel sa strujom sve ok, jel plin zatvoren ....
i zbog sveg navedenog, radije 30k u novi motor nego 30k u brod pa ponovo sve ispocetka.
kazem, jedino ovaj brod prodat u bescjenje (sta cu realno morat ako ga mislim prodat jer plastificirano drvo nece niko) i kupit nekakvog "francuzića", i ako se odlucim na taj potez to ce bit najvjerojatnije antares 8 ili 9 ali outboard
znaci dvi pente po krmi.
zao mi je iz dva razloga,
komod koji imam i vecu brzinu od ove koju imam mogu dobit samo za cca 6-10x vece novce nego sto mogu prodat ovo sto sad imam
brod za more i za tih 6-10x vece novce necu dobit. svi smo mi (mozda) subjektivni kad su u pitanju nasi brodovi i svakom je njegov brod najbolji.
odmah cu rec, moj nije najbolji al sa antaresom 9 sigurno necu proc kroz more kroz koje sam prosao sa ovim i to bez grca na licu.

tako da kad sve stavim na vagu, najizglednija je opcija novi pouzdan i jak motor, stoga sam i otvorio temu da blebećemo o iskustvima sa motorima od oko 200ks.
jer ko zna mozda skuzim da je to ludost pa odustanem od toga.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la peroLA » 23. 08. 2021. (18:07)

Vrlo zanimljiva prica, na tebi je dali ces ostat na istom mjenat motor ili cjelu barku..samo ti to znas, ili pitaj jos koga od familije..nista drugo nije vazno..ja osobno bih bio odustao jos puno ranije, a trenutno sigurno nebi mjenja motor
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3327
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la josey » 23. 08. 2021. (22:56)

prica je puno duza, i puno je tu stvari odradjeno, jako puno, koje nisu napisane a koje su cisto kozmeticke naravi.
zbog tih tisuce i tisuce radnih sati mi je zao prodat,
zbog komoda i pogodjenisti za “more”
al mi je sa druge strane zao jer vidim da brod moze jos, samo treba vise konjice, i tu dolazimo na ovu tematiku, daj 200 ponija :)

medjutim
treba bit realan, jer za te novce se da kupit budimo realni daleko ljepsi i moderniji brod ;)

kazem nije moj brod najbolji nit sam najpametniji, uvik 4 oka videvise nego dva.
imamo forum da izmjenjujemo iskustva, da se svadjamo, i da ponekad ko i sad pricamo o glupostima.

a i eto zamra je forum pa da pricamo o morskoj tematici
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2098
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Diskusija o motorima

PostPostao/la dimulius » 24. 08. 2021. (12:57)

svakako je bija gust procitat pricu o brodu :)

Ubacivanje novog motora znas i sam sta je.
Osim samog troska motora, tu je jos i dosta toga dodatno sta triba napravit, kupit, prominit.
Realno, utuc ces 40ak tisucica. Isplati se ako ces bit zadovoljan i ako znas da su "temelji" dobri. Naravno, ako ides prodavat, neces dobit nista, ali to je tako.

Francuzici sa vanbrodskin, svaka cast njima ali to nije za tebe.
mozda bolje promislit i vidit novog sibenika 800 sa vm-om 230 (ali tu smo ga onda oko 100 tisucica).
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.