kupnja rabljenog brodskog motora

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la ggunc » 12. 11. 2020. (20:19)

Pozdrav, umam galeba 6,75 u kupujem unutarnji motor cca 40-60 ks. trenutno imam toroedo 18/24 alu vi ga zamijenio sa malo jačim. molim članove ako imaju kakav rabljeni u opticaju da ponude, kao i iskustva koja bi bila optimalna snaga. koristim brod sezonski mjesec, dva ali boravim i plovim konstantno u tom periodu. hvala
Avatar
ggunc
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 03. 08. 2019. (22:07)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb 6,75 torpedo 18/24

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la peroLA » 12. 11. 2020. (23:15)

bilo sta 4 ce biti dobro, ali trosak ne mali a nije novi motor.. moje preporuke: prodaj galeba sa funkcionalnim torpedom i kupi nesto sta funkcionira, ako si vezan za galeba zovi redom sve dobavljace i dogovori novi osim Lomateca, znam da je covjek iz kastva prodava polovne na njuskalu, pokusaj kontaktirat uvoznike ali sve ti je to macak u vreci.. racunaj i troskove ugradnje sredjivanje lezista, nosaci, osovina i propela, komande vjerojatno nove cjevi auspuh i brdo toga...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3323
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la ggunc » 12. 11. 2020. (23:29)

Hvala na odgovoru, točno to me i muči, torpedo je odličan ali malo preslab za taj brod, lovi on 6 putne ali na duljim turama je to ipak malo presporo. Galeb je kompletno renoviran i ima sve za dulji boravak, tj sve napravljeno po guštu a i brod je odličan na svakom moru, tako da ostaje dilema kemijanje sa torpedom, eventualno omjer7ma kopče i propelerom ili neki novi motor i svi popratne stvari koji idu s ugradnjom.
Avatar
ggunc
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 03. 08. 2019. (22:07)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb 6,75 torpedo 18/24

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la macro » 13. 11. 2020. (08:50)

Šta ćeš dobit s tom operacijom? 1 milju putne brzine, ako i to. Ako ti je spor traži nešto drugo.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la peroLA » 13. 11. 2020. (09:04)

gledaj zamjena sa novim ce doc oko 10tisuća eura +-, tu lovu nećeš vratit nikad i kad gledaš sumu mogao si imati nešto bolje, ali sa druge strane si miran 20-30 godina i plovidba na galebu sa novim motorom je sasvim nešto drugo... iako za dva mjeseca godišnje se opet da razmotrit nešto drugo čak i sa vanjskim i to kažem ja koji sam protivnik vanjskog.. to je vani normalna stvar zamjenit motor što kad nas nije baš, ali recimo da poznam cca 5 ljudi koji su to napravili... naravno oni drže isti brod godinama i ne žale... vidiš ja sam imao Dalmatinku sa DMBom koji je bio odličan ali uvjek sam htio nešto drugo.. i razmatrao sam zamjenu i na kraju srećom odustao i prodao.. doduše lakše sam odustao jer mi je i bila premala a takvim ulogom si uništiš budget za bilo šta drugo... dalje kad sam kupovao drugu barku imao sam za dobru cijenu galeba ali sa motorom opel kadet koji je izgledao neloše ali ja time isto nebi bio sretan pa sam napravio budget za zamjenu novim, i na kraju je prevagnula barka koja ima motor koji me zadovoljava.. stres je kupovat i prodavat još više ali bogami je i natezat se sa meštrima ugradnje, pa propeleri itd... najbitinije u konačnici da budeš zadovoljan i da ploviš bez obzira na računicu
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3323
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la jerga » 13. 11. 2020. (14:59)

Budimo realni, ali nikakav ulog u barku se financijski gledano ne isplati. Ustvari to je čisti gubitak. Ali opet svi ćemo uložiti iako smo načisto sa time da nema povrata investicije - financijski gledano. Jer nije u šoldima sve, jel tako? Galeb je pristojan brod i čovjek želi zamijeniti Torpedo koji je odličan motor za nekog ribara koji tuče kore svaki dan i nije ga briga za komoditet, važno je da pali i malo troši. Ali u Galebu je Torpedo ipak relikt prošlih vremena. Ja mislim da se može naći dobar polovni motor naravno uz određeni oprez i strpljenje, jer oglasnici su ih puni. Nekih 40-50 KS 4 cilindra kao stvoreni za Galeb, a isplativost cijele investicije? Vrlo upitna ali vraćam se na početak: nije u šoldima sve....Puno sreće u potrazi
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la macro » 13. 11. 2020. (15:08)

Čovik traži brzinu, a neće je dobit na klasičnom deplasmancu. Osim ako planira orat uz dvostruku potrošnju za smišni dobitak na brzini.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la ggunc » 13. 11. 2020. (15:51)

Apsolutno točno, isplativost nula, ali gušt je gušt. torpedo je nepoderuv, ništa ne troši ali na galebu je malo preslab. nije peoblem ni buka ni komocija, cak je to draz taj taka taka. da zivim na moru nikad ga nebi vadia, ali mjesec dana ploveći ipak treba malo više snage.od vale do vale nije problem, ali kad moraš potegnut od Silbe do zadra, ili raba neda tu ae uvijek 5 sati peglat. uzeo bi i rakovicu 80 ks al je glomazna,nekako se dadam da se moze naći neki korektan rabljeni motor 40 za cca 4-5000 eura u ti bi bilo to. 10000 +€ za novi motor ipak mislim da se ne isplati za mjesec dana mora. nadam se preselit na otok al do tada cu se morat ovako krpat
Avatar
ggunc
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 03. 08. 2019. (22:07)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb 6,75 torpedo 18/24

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la jerga » 13. 11. 2020. (17:51)

Bacio oko na brzinu na oglasnike, ima brale da biraš za te pare koje si predvidio. 4 cilindra traži, ne toliko radi snage nego uglađenog rada.
ono čega nema to se ne kvari
Avatar
jerga
Member
 
Postovi: 299
Pridružen/a: 29. 07. 2013. (21:06)
Lokacija: PU
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Marinello Eden E-tec 115; pasaraElanYamaha6

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la lupis » 02. 12. 2020. (07:55)

Istina,za 5000 eu možeš imati jako dobar polovnjak.
Prije desetak godina sam kupio novi JLM 4.50 za 7000 eu.
Kada sam prodavao brod i taj motor u njemu nakon 7 godina i 1500 sati rada,razmišljao sam kolika bi mu bila vrijednost i nekako sam došao na cca 5000 eu.
Mogu sigurno reć da je tada u trenu prodaje bio bez mane i bez ikakvih ulaganja.
Prati oglase,pikiraj na polovnjake koje su ljudi kupili nove u HR,dosta se toga prodaje upravo jer je ljudima falilo brzine,nisu dobili očekivano ,i hoće ili već jesu stavili jači motor.
Traži porijeklo,da znaš u kojem je brodu bio.
Pazi da ne naletiš na motore kojih ima masu danas,koji su bili na uveženim polovnjacima iz Francuske ili iz Italije,to nemoj uzet ni u ludilu!
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la peroLA » 02. 12. 2020. (09:16)

ja hi recimo poznam par koji se prodaju a bila je voda-more u njemu... ali tko može i kod kupnje barke garantirat da nije bilo sve potopljeno... a kad smo već na primjeru 5 od 1500 sati ili 7 za nov? ti si za 7 godina napravio 1500 to je dobro neki bi toliko napravili za 15godina, ali uvjek je po meni dodana vrijednost, a kamoli na razlici za 2000eura na brodu koji košta cirka 12-25 mislim tu na galebe adriatice maestrale...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3323
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la lupis » 02. 12. 2020. (09:47)

U prosjeku sam radio 250 godišnje.Bilo je i 300.
Za taj motor 1500 sati nije ništa,kao ni 3000,uz pravilnu uporabu i redovito održavanje.

Ako će netko raditi 50 godišnje,i ako naleti na motor za koji se zna "šta i kako" od prve ure,zašto bacat pare?

100 sati godišnje (malo vjerojatno),puta 10 godina dodati na postojeću satnicu nekog dobrog polovnjaka i račun je jasan.

Ovdje po forumu se dosta toga svodi na kraju na to da je najbolje novo i čim jače,a to znači najskuplja varijanta.
Mislim da za to ne treba forum,nego samo lova. :wave:

Npr,osovinu 25 ne bi mijenjali,ali pljunuti 4-5000 eu za motor koji nakon 10 godina neće imati 500 sati to da :wtf:
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la ggunc » 02. 12. 2020. (10:32)

Hvala na odgovorima, citajuci odgovore i misljenja svega ima, od dobronamjernih do filozofa. smatram da smo svi zaljubljenici u more i brodove, financijske iaplativosti nikad nema a i da je cilj pomici jedni drugima savjetima a ne filozofijom. pitanja se postavljaju da se dobije konkretan odgovor ako netko ima a ne da se studira tehnicki manual i racunanja formula...npr: osovina 25 do 40 ks i 3000 okretaja, fi 35 di 70ks i 5000 ili tak nesto slicno. nije problem kupiti osovinu vec tko ce to ugraditi i centirati, izrezati i posliziti. niti jedan seeviser ne zeli dic u zagreb ti raditi a nije neko veselje vozati 3t broda na more, ugraditi, testirati usred zime i vracati za zagreb. nemamo svi svoje porte. 500e je zanemarivo u odnosu na motor. pitanja postavljam jer nemam iskustva sa unutarnjim motorima jer cijeli zivot sam na vanbridskim a ovaj galeb mi je za gust.
stvari stoje ovako;
1. zablokirani torpedo generalka 10-15000 i imam novi 40 godina stari odlican motor, dijelova ima polivicno i priblematicne uljne pumpe kojih nema. ostaje priblem putne brzine, preslab
2. rabljeni motor cca 40 50ks, 3000-4000e + osovina i servis ili odmah polugeeralna = 5000e
3. novi motor komplet sa svime = 12000-15000

ovako stvari stoje, opcija 3 nije izgledna, godisnje se radi 250 sati u komadu tijekom godisnjeg.

i da jeftinije je rentat brod, nema financijskig smisla al8 je gust i zalog za bolja vremena i vise slibodno vremena

Pozdrav mornarima
Avatar
ggunc
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 03. 08. 2019. (22:07)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb 6,75 torpedo 18/24

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la peroLA » 02. 12. 2020. (13:42)

a da lakše bi ti bilo da smo ti odmah čestitali i dali kontakt u skveru i italiji i da si skokneš po motor i još da ti ga netko ugradi i isproba.. ali to nije tako... i sama ugradnja bilo polovnog ili novog košta skoro isto tako da to što si napisao ti nepije vodu... što se tiče mehaničara za isprobat motor, imaš sigurno i u zg meštara koji će znat upalit motor i testirati na paleti.. za to ne treba u more... osim što ti treba meštar za ugradnju i centriranje(opet bilo za novi ili stari) s time da kod novog bi sigurno imao pogodnosti... a u moru se testira motor pod opterećenjem tj. propela koju si izostavio na svom popisu muka a iteko je važna i kod novog i kod polovnog...i kad smo kod jeftinijeg ja nisam spominjao rentu nego prodat to i kupit drugo koje odgovara
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3323
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: kupnja rabljenog brodskog motora

PostPostao/la ggunc » 02. 12. 2020. (14:20)

pitanja sam i postavljao u cilju da li netko na forumu ima, prodaje ili zna nekoga tko prodaje korektan rabljeni motor do cca 50ks i da li postoji korektan mestar kojeg znate da bi to odradio u zagrebu. evo svaki kontakt je dobrodosao.
Avatar
ggunc
New Entry
 
Postovi: 7
Pridružen/a: 03. 08. 2019. (22:07)
Lokacija: Zagreb
Lokacija: zagreb
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: galeb 6,75 torpedo 18/24


Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.