Sole mini 33 i Maestral 700

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la baltazar007 » 12. 01. 2018. (12:39)

Kako stvari stoje, izgleda da si puno pomogao, i na tome jedno veliko hvala.... :thumbup:
Avatar
baltazar007
New Entry
 
Postovi: 24
Pridružen/a: 26. 01. 2014. (17:08)
Lokacija: opatija
Tip plovila: Jedrilica

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la peroLA » 12. 01. 2018. (13:45)

Orut je napisao/la:
peroLA je napisao/la:još malo bih se nadovezao na meni jako zanimljivu temu, kao prvo da kupujem novo prvi izbor bi mi bio pravac Rijeka i JLM, stari moj vrlo cijenjeni forumaš pohvalio mi je Perkinsa i niš drugo mi ne treba... ovo za problem rashladnik sam čuo za sole i vetusa, za druge neznam ali me interesira koliko drugih sa indirektnim hlađenjem ima cinkove?(to bih i novu temu otvorio), za lombardini sam čuo za skup popravak kad crkne nešto na ubrizgavanju.
Ja preventivno kad vadim brod čim više i bolje gledam isprat rashladnik, a na sreću problema nije bilo.. sad sam na nešto ispod 1000sati, imamo tu na forumu i turčina koji ima 17sole pa ima puno više sati.... ovo gore mi je sumnjivo sa el.pokretač kaže da ima 70sati i već skidat pokretač, asocira me da je taj sole plivao u santini pa je i zato podložan, a tako bi bio svaki podlođan raspadu...
priznajem nepristupačnost jer sam skidao filter ulja za doć do impelera :) ostalo nisam ništa dirao... sad će ić revizija koliko stignem ali motor radi uvjek bez problema, palo mi i je napamet preventivno čiščenje anlasera i altenatora...


Pero , drago mi je da si na neki način potvrdija ono o čemu sam pisa. Puno motora ima cink anode unutar izmjenjivača jer znaju što se događa kad ga nema. Ja znam. Ko ne viruje neka jednu sezonu odvozi bez cinka na propeli. Ja imam kineza 3 cil.
28 ks i imam scamov izmjenjivač od mesinga . Svake drugu godinu ga ispirem a anode minjam jednom godišnje jer su pristupačni za odvidati.
Sole o kojem sam govorio je na Gradacu 5.80 i ako je malo mora/vode u santini ,zamajac (zamašnjak) je povuče i prska unutar dekla i po zupčaniku anlasera. Nakon par dana blokira.?
Osim jlm-a u okolici Rijeke (Matulji ili Viškovo) djeluje SCAM MARINE koji rade motore na bazi jap. KUBOTE. Ima ih dosta ovdje jer su ih zastupali u Murteru ( marina Hramina).
Mislim da nebi trebalo biti presudno za odabir par tisuća kuna ali po mom mišljenju definitivno otpadaju Sole i Vetus.
Ako se ipak želi bolje i skuplje onda Yanmar ( Navela Pula) iako ni oni nisu što su bili. Osim navedenog postoji i solidan Nanni diesel .
S poštovanjem i najboliim namjerama.
Orut

ako je motor uronjen u moru ubit će svaki motor i el.pokretač dovoljno i jednom da je uronjen ako nije pravilno tretiran...bez obzira na cinkprotektore
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la Orut » 12. 01. 2018. (16:03)

Mislim da sam bija jasan u vezi anlasera a također i što se tiče izmjenjivača sa cinkovima.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la Trogiranin » 14. 01. 2018. (06:47)

Cinkovi imaju i na izmjenjivaču na Lombardinijima. Moj motor ima više od 2200 sati rada u 11 godina. Cink mjenjam zavisno od stanja potrošenosti (lako dostupan), a izmnenjivač je čišćen do sada dva puta od kamenca.
,a i kakav bi to lignjolov bio da se ne mora beštimat, te ja pitam ? BY zipi

Ovaj Trogiranin ...pa vidi mu lokaciju....,i ti bi njemu vjerovao..??...by LUPIS


Imat brod na livadi je isto ko i imat kravu, ne možeš plovit! ..... A KO BI DRUGI ..... LUPIS !!!
Avatar
Trogiranin
Old Senior Member
 
Postovi: 3221
Pridružen/a: 19. 01. 2009. (21:18)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Galeb 6,75 Lombardini LDW 2204

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la Orut » 14. 01. 2018. (10:22)

Trogiranin je napisao/la:Cinkovi imaju i na izmjenjivaču na Lombardinijima. Moj motor ima više od 2200 sati rada u 11 godina. Cink mjenjam zavisno od stanja potrošenosti (lako dostupan), a izmnenjivač je čišćen do sada dva puta od kamenca.


Trogiranin , malo si ga puta čistija od kamenca. Di voziš? Nije vrag da je kod tebe meka voda , boćata.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la doVla rogotin » 14. 01. 2018. (10:38)

Imam sole 44 već 15 godina, 1600 sati rada, sam ga održavam i za sada nije bilo kvarova ni problema. Poznato mi je da nema cink protektor na izmjenjivaču, ali sam držao da je tako konstrukcijski predviđeno i da ne treba. Nakon 13 godina počeo je malo antifriz kapati na na mjestu di je onaj O ring pa sam skinuo izmjenjivač, rastavio, opra u kvasini i stavio nove O ringove. Imaju ih u Danga na lageru i koštaju 15-tak kn. Za servisiranje je dostupan i jednostavan i mislim da su to dobri motori. Baza je Mitsubishi L serija, blok i glava od željeza, bregasta u bloku pokretana zupčanicima, jedan remen. Moja kopča je Soleova SMI, omjer 1:2, dosta robusna i ima hlađenje vodom.
Za gudu bi rađe uzeo barem 44-orku, ako ne 62 jer nije velika razlika u cijeni, a brod je velik i prsat. I kopču s većim omjerom i što veću propelu.
U svakom slučaju pametno je uzet motor koji se proizvodi i prodaje u blizini. JLM ima Kubotu za bazu i to je svakako dobar motor.
Znam nekoliko vlasnika motora Sole i niti jedan, koliko znam, nije imao problema zbog nedostatka cink protektora na izmjenjivaču.
Sretna nova galebašima i svima ostalima :wave:
Avatar
doVla rogotin
New Entry
 
Postovi: 37
Pridružen/a: 17. 03. 2011. (21:26)
Lokacija: Ploče
Tip plovila: Galeb - Sole diesel 44

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la lupis » 14. 01. 2018. (20:52)

baltazar007 je napisao/la:Pozdrav svima...prijatelj ima veliku dilemu oko kupnje novog motora za svoj M700.Odlucio se za sole mini 33,ali koji prijenosni omjer...2:1 ili 2,6:1...
Da li neko ima neka saznanja o tom motoru,i opcenito misljenje o tom motoru u takvom brodu...U glavi su mu jos i jlm 334 i vetus m435....mozda necija preporuka za nesto drugo..vodeno osobnim iskustvom,znanjem?Hvala...


Malo me čudi da netko tko je s područja Liburnije nema na početku liste želja JLM i SCAM,pa i Lombardini..

Imam JLM 4.50,i to je to.Žao mi je jedino što nisam uzeo hidrauličnu kopču,ali ne zbog toga jer je KBS200 koju imam loša(nema problema) nego čisto zbog "elegancije".Ovaj motor radi mirnije nego većina motora ovdi koje forumaši imaju po autima,a s hidrauličnom kopčom bi to bilo "A+++".

Najvjerojatnije da će se na predstojećem sajmu u Zg(tamo sam ga uzeo),ako ljudi iz JLMa ostaju pri staroj praxi,njihov najmanji 4 cilindraš 4.36 moći dobiti po cijeni Sole33,koji i nije baš jeftin.A neka priča ko što hoće,ali 4 cilindra su mirnija od 3 sigurno.Iako moram naglasit da su tada zastupnici Sole na sajmu u ZG bili iznimno susretljivi i voljni prodat svoju robu,kao i ljudi iz JLMa,za razliku od nekih koje bi valjda ja sa 50.000 kn u takujinu morao molit da mi nešto prodaju.

Ima tu dalje SKAM i Lombardini,koji nisu ni bolji gori,sve ovisi o par cm,ili kg.Kome što paše,i koliko su prodavači voljni prodat robu.

Sve sam te cijene uspoređivao tada,cjenovno su JLM,SCAM i Lombardini bili u okviru zanemarivih razlika,dok je sole bio na pola puta iznad,do Volva i Yanmara.
Popuste su imali najjače na osnovnu cijenu ljudi iz JLMa,i to je presudilo,i nije mi žao.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la lupis » 14. 01. 2018. (21:16)

Da dodam...vjerujem da je i Sole 33 pouzdan i dobar,ali ne i da je bolji od JLM ili SCAM,ja ga nisam uzeo jedino zbog cijene,da je bio bolji popust možda i bi,mada pitam se koliko bi me koštalo održavanje i potrošni dijelovi ,jer sumnjam da postoji jeftiniji originalni npr filter bilo čega ili impeler,od Perkinsovih oriđiđi dijelova.

Inače,moj motor ima 6 godina i 1550 h ,u hladnjaku ima dva cinka,koje sam kupio prvi put original,a onda mi je po njima,prije ugradnje,od Zn šipke koju sam kupio za malo više od niš,tokar napravio "zinkova" da ih nisam do danas potrošio,a minjam ih jednom godišnje.
Terra promessa
Avatar
lupis
Old Senior Member
 
Postovi: 10360
Pridružen/a: 05. 06. 2008. (13:04)
Lokacija: Kvarner
Tip plovila: Merry Fisher 625,Suzuki 115

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la Orut » 14. 01. 2018. (21:27)

Lupis, svaka ti f(d)ala. Koliko bi ja volija da imam 4 umisto 3 . 4-orka prede ka maška a ovi neparni su nemirni i drću dok se ne ugriju. Kopča Tehnodrive TMC 40 evo skoro 20 godin radi ko " singerica".
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la SEA » 15. 01. 2018. (00:01)

lupis je napisao/la:Da dodam...vjerujem da je i Sole 33 pouzdan i dobar,ali ne i da je bolji od JLM ili SCAM,ja ga nisam uzeo jedino zbog cijene,da je bio bolji popust možda i bi,mada pitam se koliko bi me koštalo održavanje i potrošni dijelovi ,jer sumnjam da postoji jeftiniji originalni npr filter bilo čega ili impeler,od Perkinsovih oriđiđi dijelova.

Inače,moj motor ima 6 godina i 1550 h ,u hladnjaku ima dva cinka,koje sam kupio prvi put original,a onda mi je po njima,prije ugradnje,od Zn šipke koju sam kupio za malo više od niš,tokar napravio "zinkova" da ih nisam do danas potrošio,a minjam ih jednom godišnje.

lupis

original dijelovi ne postoje
to je porez na budale
taj sole je Mitsubishi baza a ovo o cemu pricas ti je scam kubota ili perkins Shibaura
najveca razlika moze bit u marinizaciji

ako nemas sconto u ducanu ta zinc sipka je 150kn plus tokar jos 70kn min ,odnit donit materijal s autom 6,7 tondina oko 40kn komad min
za malo vece solde uzmem osculatizinc s coper chepom
Avatar
SEA
Senior Member
 
Postovi: 756
Pridružen/a: 05. 07. 2009. (16:51)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: ACM 38 excellence 2 x yanmar 4lha-ste

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la Orut » 15. 01. 2018. (11:16)

SEA je napisao/la:
lupis je napisao/la:Da dodam...vjerujem da je i Sole 33 pouzdan i dobar,ali ne i da je bolji od JLM ili SCAM,ja ga nisam uzeo jedino zbog cijene,da je bio bolji popust možda i bi,mada pitam se koliko bi me koštalo održavanje i potrošni dijelovi ,jer sumnjam da postoji jeftiniji originalni npr filter bilo čega ili impeler,od Perkinsovih oriđiđi dijelova.

Inače,moj motor ima 6 godina i 1550 h ,u hladnjaku ima dva cinka,koje sam kupio prvi put original,a onda mi je po njima,prije ugradnje,od Zn šipke koju sam kupio za malo više od niš,tokar napravio "zinkova" da ih nisam do danas potrošio,a minjam ih jednom godišnje.

lupis

original dijelovi ne postoje
to je porez na budale
taj sole je Mitsubishi baza a ovo o cemu pricas ti je scam kubota ili perkins Shibaura
najveca razlika moze bit u marinizaciji

ako nemas sconto u ducanu ta zinc sipka je 150kn plus tokar jos 70kn min ,odnit donit materijal s autom 6,7 tondina oko 40kn komad min
za malo vece solde uzmem osculatizinc s coper chepom






Sea šta trkeljaš . Koji su to tokari ? Šta tokare srebro? Meni za dva cinka (materijal i rad) uzme 50 kuna.

Većina motora je bazirana na Kuboti i Mitsubishiju. JLM koristi seriju "400" od Perkinsa. Koliko je to englez ili neki bastard upitno je. Činjenica je da je dobro napravljen i kompatibilan sa Volvom.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la brule » 15. 01. 2018. (13:00)

bit će bolje,probija bura.
..
Avatar
brule
Senior Member
 
Postovi: 520
Pridružen/a: 11. 12. 2010. (20:45)
Lokacija: Šbk
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Bandholm 24

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la grgur » 15. 01. 2018. (14:08)

Trenutno je Sole mini 33 jeftiniji od jlm 3,34.
U Sole mini 17; 29; 62 ugrađuju cinkove u rashladnik, na drugim modelima još ne. Provjereno u Dang-u.
Avatar
grgur
New Entry
 
Postovi: 8
Pridružen/a: 09. 07. 2008. (22:11)
Lokacija: Crikvenica
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Maestral 700

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la Orut » 15. 01. 2018. (14:21)

grgur je napisao/la:Trenutno je Sole mini 33 jeftiniji od jlm 3,34.
U Sole mini 17; 29; 62 ugrađuju cinkove u rashladnik, na drugim modelima još ne. Provjereno u Dang-u.

More biti u novije serije. U 17 od prije 5-6 godin ih nema , 100% sigurna tvrdnja. Zato sam i ima sranj. sa rashladnikom.
Pogledaj postove od prije i slike pa ćeš viditi štetu.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

Re: Sole mini 33 i Maestral 700

PostPostao/la Orut » 15. 01. 2018. (14:25)

Da ti pomognem, tema je " izmjenjivač topline i cinkovi" od 12.01.
Avatar
Orut
Senior Member
 
Postovi: 579
Pridružen/a: 08. 12. 2017. (08:50)
Lokacija: Vodice
Lokacija: Vodice
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: drvena pasara sa kabinom

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.