ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 02. 12. 2010. (22:58)

Primorac..to je kombinacija guma-metal ali nama pomaka kao neka gumena spojka montirana na flanđu kopče..
Temeljni ležaj Aquadrivea se montira skoro u tvrdo,oni gumeni čepi koje vidiš komprimiraju se skoro potpuno,služe samo da
razdvoje metalni kontakt između nosača na brodu i temeljne ploče.
U praksi nema nikakvo pomaka nakon montaže ,između zadnjeg ležaja na strani propelera i prednjeg u temeljnoj ploči,pa zato Volvo manžetna(ili neka druga montirana zamjenska) bitno duže traje i nema pomaka.
Od temeljne ploče Aqudrivea do motora koji je na elastičnim nosačima sve pomake u bilo kojim smjerovina preuzima dvostruki homokinetički zglob.
Ima i jedna jako bitna stvar a to je situacija sa motorom koji ima kopču sa nagibom-angle down,a to je najčešći slučaj kod 90% brodova..
Djelovanjem rotacije motora na propeler preko vratila-osovine nastaju uzdužne i rotacione sile koje se prenos ena motor i samim tim na nosače motora.Pošto je kopča sa kutem dole ta sila nastoji podignit zadnji kraj motora u zrak i istovremeno ga iskrenit u jednu stranu,ovisno o smjeru rotacije..
Kad se te komponente zbroje sa eventualnim naginjanjem motora usljed ljuljanja broda dobiju se uzdužna i bočna gibanja motora po nekoliko centimetara..
Ugradnjom recimo Aquadrive sistema eliminira se sva uzdužna i bočna sila,pa motor jednoliko opterećuje nosače..nema trođenja ležajeva osovina,manžetna,vibracija...
Da bi bilo jasnije iskopat ću koju sliku iz primjene na brodu pa se odma shvati..
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la tacek » 03. 12. 2010. (07:21)

zore70 je napisao/la:Primorac..to je kombinacija guma-metal ali nama pomaka kao neka gumena spojka montirana na flanđu kopče..
Temeljni ležaj Aquadrivea se montira skoro u tvrdo,oni gumeni čepi koje vidiš komprimiraju se skoro potpuno,služe samo da
razdvoje metalni kontakt između nosača na brodu i temeljne ploče.
U praksi nema nikakvo pomaka nakon montaže ,između zadnjeg ležaja na strani propelera i prednjeg u temeljnoj ploči,pa zato Volvo manžetna(ili neka druga montirana zamjenska) bitno duže traje i nema pomaka.
Od temeljne ploče Aqudrivea do motora koji je na elastičnim nosačima sve pomake u bilo kojim smjerovina preuzima dvostruki homokinetički zglob.
Ima i jedna jako bitna stvar a to je situacija sa motorom koji ima kopču sa nagibom-angle down,a to je najčešći slučaj kod 90% brodova..
Djelovanjem rotacije motora na propeler preko vratila-osovine nastaju uzdužne i rotacione sile koje se prenos ena motor i samim tim na nosače motora.Pošto je kopča sa kutem dole ta sila nastoji podignit zadnji kraj motora u zrak i istovremeno ga iskrenit u jednu stranu,ovisno o smjeru rotacije..
Kad se te komponente zbroje sa eventualnim naginjanjem motora usljed ljuljanja broda dobiju se uzdužna i bočna gibanja motora po nekoliko centimetara..
Ugradnjom recimo Aquadrive sistema eliminira se sva uzdužna i bočna sila,pa motor jednoliko opterećuje nosače..nema trođenja ležajeva osovina,manžetna,vibracija...
Da bi bilo jasnije iskopat ću koju sliku iz primjene na brodu pa se odma shvati..


Lakše je nekom metar u guz**u utirat, nego milimetar u glavu..
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 03. 12. 2010. (10:15)

tacek je napisao/la:
Lakše je nekom metar u guz**u utirat, nego milimetar u glavu..


A južina je pa vijuge štekaju ;) :wave:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Gaso » 03. 12. 2010. (12:05)

Tacek, ja imam motor 165HP nanni bez aquadriva i nema vibracija, pa čak i buke, dobro čuje se ali ne toliko, da bi imao ideju da bi trebo aquadrive, što se sile aksialne tiče u pravu si, samo to su toliko težki motori ovi od 150HP pa i više, da se skoro ne osjeti razlika u vibriranju, kad je motor u leru odnosno nema aksialne sile, pa kad ga staviš u brzinu. Mogu ti ja potvrditi, da kod težkih motora nečeš ništa pametnog postiči sa aquadrive, je motor u leru vibrira koji mm, dok moj LDW 502 sa 2 cilindara, kdje imam aquadrive vibrira u leru na minimumu na nekim mjestima skoro 2cm, ako ga montiraš u tvrdo, onda če on vibrirati koji koji mm, pa če se sve prenositi preko osovine dalje, sada u slučaju aquadriva mi nosači sve pokupe, a dokaz za to ti je da motor slobodno vibrira, koliko oče, gotovo 2cm na nekim kjestima, a kod kopče cca 0.5cm. Ljudi me često pitaju, dali imam električni pogon.

Primorac, ono se odnosi na fleski spojku između flanđe i kopče, kod koje i osovina vibrira, ako se montira aquadrive, osovina je montirana u tvrdo na brod, preko ležaja(gore na skici, pod C), tako da je što se osovine i manžete tiče isti primjer, ko montiranje motora u tvrdo, bit če to za volvo manžetu prije bolje, nego da je motor montiran na gumenim nosačima i flanđa direktno na kopču.

A mene nešto drugo interesira, kakva je u praksi razlika između Aquadrive i Pythondrive, koje su mane Pythondriva u odnosu na Aquadrive, ili je sve skupa isto sr@**e drugo pakovanje, nandam se da čete bit objektivni, jer znam da večinom prodavate Aquadrive.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la kalafat » 03. 12. 2010. (17:05)

jedna stvar me zanima, kako uopće centrirat motor sa ovin gumenim flanđama i slicno, jel prvo centrirate motor sa flanđon osovine pa onda ovo ubacite između ili nekako drukcije? :?:
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la primorac » 04. 12. 2010. (09:31)

Ja nisam uživo vidio ugrađen aqua drive sistem, da eliminira vibracije to vjerujem.

Očito volvo manšeta ne ide zajedno sa flanđom tipa bullflex....

slika

Tacek ti si očito stručnjak za aquadrive, a jesi se susretao u praksi sa bullflex flanđama i ugrađivao iste?
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la ceko » 04. 12. 2010. (12:01)

Koliko ja mislim volvo manžeta je zamjena za klasičnu štelamortu - "tarnelu" (lojnu pletenicu?), mazalicu itd. koje mogu biti spojene (stavljene) na statvenu tvrdo (gdje ne smije biti nikakve vibracije osovine) ili preko gume (tako da trpe određene vibracije)... Po meni volvo manžeta može podnjeti neku malu količinu vibracija, ali za nju je bolje da je motor fiksiran u tvrdo kad je direktno spojen sa osovinom ili mora biti potisni ležaj "thrust bearing" kad je montiran na gume, da nema "plesanja" osovine inače se manžeta više i brže troši. I bukula isto... Potisni ležaj preuzima i potisak od motora i prenosi ga direktno na trup pa je motor na taj način u neku ruku neovisan.
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la tacek » 04. 12. 2010. (12:25)

Gaso, Ocito je tvoj motor dobro montiran i ima odlicne nosace. Mozda cak nemas posebnih zahtjeva sto se tice tresnje, buke, vibracija. Mozda vozis u rezimu koji ne opterecuje motor sa punom snagom pa do efekta kada otvrdne spoj preko nosaca ni ne dolazi? Svakako osnove fizike pokazuju da je odvojen motor od pogonskog sustava (osovina, propeler itd) bolje rjesenje. Pomenuo sam da se ugradnjom AD ili PythonDrive TREBA staviti mekane nosace motora. Izracune vjerovatno rade prodavaci AD i PythonDrive za svaki motor posebno. Znam da postoje posebni progami za taj izracun.
Primorac, pitas za Bulflex i slicne sisteme. Ima jih mnogo. Imaju svoj niz nedostataka:
1. Povecavaju torzione vibracije zbog svojih vrtecih masa
2. Prilikom grijanja gume, dodierom ulja pa i tokom vremena guma ostari i postane kruta. Posebnost gume je da veliki komadi gume koji se rade u niskim serijama nemaju ravnomjerne vulkanizacije pa dolazi vremenom do ukrucenja pojedinih djelova a ostali su elasticni. Ovaj efekt cak vremenom pojacava buku i vibracije. Na zalost!
3. Nijedan tih sistema nema odrivni lezaj pa su kako pokazuje fizika osnovi nedostatki aksialnog pritiska na motor jos tu
4. Isto tako takvi sistemi zahtjevaju cak i vise odrzavanja i centriranja. Ne mogu podnjeti velikih decentraza na dugo vrijeme.
Pitanje oko AquaDrive i Python Drive. Nema razlike. Oba dva su odlicna. Mozda ima AD malo vise godina tradicije i daje 10 g. garancije. Drugih razlika ja ne vidim a i koncept je u potpunosti isti. Mozda je razlika u cijeni? Bojim se da su u nekdje. Tehnologija kosta....
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 05. 12. 2010. (19:12)

Evo za oni nosač kojemu san stavija sliku...cijena po komadu je 1100-1200kn,ovisno o tvrdoći gume
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Gaso » 06. 12. 2010. (00:25)

Centrirao ga je Zore :lol:

Tacek, kompliciran sam ti ja oko ovih finesa, što su vibracije i buka i to mi dosta znači, i ako pogledaš slike mog manjeg broda, kojeg sam radio, vidjet češ kako sam sredio kašun i instalaciju, pa zatvorio sa svih strana kašun i povukao cjev unutra za zrak, da mi kroz pajole ne prođe buka ...., ali u B700 nije ništa više buke i vibracija nego u brodu sa aqadrive, pošto za motor 165HP aquadrive košta zaista puno, po mome mišljenju šteta ovih dodatnih para, da se smanji vibracije i buko možda za 10%. Kad zatvorim kabinu pričaš kod punog gasa ko u automobilu na autoputu, zato mi jednostavno ne treba aquadrive u B700, dok ga u manjem brodu imam, kod prijatelja bio sam u drvenom brodu, koji ima DMB u tvrdo montiran, e da to drma toliko da ne možeš vjerovat, samo mogu zamislit, šta radi taj motor u brodu od plastike.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 06. 12. 2010. (00:30)

Gaso je napisao/la:Centrirao ga je Zore :lol:


Imaš biru kad se vidimo,objasni mu malo :lol: :Drink27:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Gaso » 06. 12. 2010. (00:43)

Ma čuj, ja vidim da se Tacek kuži u Aquadrive, Lombardinije itd...., čak zna koliko znači dobro centriran motor, pa mislim, da ne treba ništa objašnjavat. :lol: :lol: :lol:
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la primorac » 06. 12. 2010. (05:35)

Gaso je napisao/la:Ma čuj, ja vidim da se Tacek kuži u Aquadrive, Lombardinije itd...., čak zna koliko znači dobro centriran motor, pa mislim, da ne treba ništa objašnjavat. :lol: :lol: :lol:


I u upućivanje motora koji nije radio par mjeseci... :angel:
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Avatar
primorac
Old Senior Member
 
Postovi: 2608
Pridružen/a: 04. 06. 2008. (09:04)
Lokacija: Brist - Podaca
Tip plovila: Kvarnerplastika Raša "UČKA"

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la tacek » 06. 12. 2010. (08:06)

primorac je napisao/la:
Gaso je napisao/la:Ma čuj, ja vidim da se Tacek kuži u Aquadrive, Lombardinije itd...., čak zna koliko znači dobro centriran motor, pa mislim, da ne treba ništa objašnjavat. :lol: :lol: :lol:


I u upućivanje motora koji nije radio par mjeseci... :angel:

Ne kuzim se bas u sve Primorac. :wtf:
Jos najvise u profesionalne brodske motore od 500 konja dalje. Sve ostalo je vise manje intuicija. Ne postavljam ni AquaDrive ispred PythonDrive. Odabir je na kupcu koji mu je prihvatljiviji. Ni Lombardini mi nije nista blize nego npr. Scam. Malo me intrigira jedino Lombardini zbog posebnog nacina ubrizgavanja FOCS i CHD kdje nema Bosch pumpe. Osobno mislim da je za manje motore ovo fenomenalno rjesenje. Zasto nisu ostali proizvodjaci prihvatili ovu ideju nije mi jasno. Slican sistem ima VW dizel od 1,9l. Odlicno se pokazao i bio je to na neki nacin logican prelaz na sadasnji common rail.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 06. 12. 2010. (22:55)

tacek je napisao/la:Jos najvise u profesionalne brodske motore od 500 konja dalje. Sve ostalo je vise manje intuicija. Ne postavljam ni AquaDrive ispred PythonDrive. Odabir je na kupcu koji mu je prihvatljiviji. Ni Lombardini mi nije nista blize nego npr. Scam. Malo me intrigira jedino Lombardini zbog posebnog nacina ubrizgavanja FOCS i CHD kdje nema Bosch pumpe. Osobno mislim da je za manje motore ovo fenomenalno rjesenje. Zasto nisu ostali proizvodjaci prihvatili ovu ideju nije mi jasno. Slican sistem ima VW dizel od 1,9l. Odlicno se pokazao i bio je to na neki nacin logican prelaz na sadasnji common rail.


Pretpostavljam zašto...jer je Lombardini sam razvija obe serije motora zajedno sa sistemima ubrizgavanja,marinizira ih,dok su većina drugih proizvođača motora u stvari samo marinizeri koji kupuju negdi bazne motore i opremaju ih.
Zato nemaju svoj razvoj motora.
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 6 gostiju.