ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la som » 21. 11. 2010. (14:11)

tacek je napisao/la:
zore70 je napisao/la:
madi je napisao/la:Motor je John Deere, 4500ccm .... i s njime se ne dobiju nosači, nego se posebno uzimaju, kome treba.....


Uf,možeš slobodno zaboravit ove nosače sa slike gore a i većinu jeftinih nosača koje imaš po katalozima nautičke opreme..tj. taj će ih mališan brzo "sredit" ,pa će povoljno preć u preskupo..:lol:

Triba ti nešto kvalitetno za takav motor,ka šta je već rečeno adekvatne tvrdoće i nosivosti..ne pretvrdo jer če ti zubi cvokotat i čaše zveckat :lol:

A na žalost tvoju to nisu jeftini nosači....koliko ja znam ;)

Napomena: kada se ugradjuje AquaDrive stavlja se i mekse nosace. Inace za izracun nosaca postoji poseban program . Treba unjeti podatek snage motora, okretaja, momenat, redukcija kopce, polozaj nosaca na bloku motora, nagib kopce, njezin ofset (polozaj izlazne osovine glede na ulaznu), dali je ugradjen odrivni lezaj ili aquadrive, tezina osovine i tezina propelera te tip fleksibilne spojke motora.


Tacek imaš kakav savjet za mene? Ja imam u Galebu Scama, 3620 ccm,2600 rpm,85 HP i težak je s kopčom oko 350-380 kg(nisam baš siguran,30 kg gore-dole). Htio sam staviti Aqua Drive ali nema dovoljno mjesta,mislim dužine na osovini.Postoji li koje drugo rješenje za smanjiti vibracije, nema ih puno ali volio bi to još smanjiti?
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2958
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la tacek » 21. 11. 2010. (16:24)

Ako nemas prostora za Aquadrive onda se javi Scamu jer koliko znam imaju neke nove nosace Isoflex... ili nesto slicno koji ubiju dosta vibracije. Citao sam u Burzi o tome. Straznji nosaci moraju biti tvrđi od prednjih (sa strane kopce) Za izracun treba puno toga sto sam napisao. Imam program ali zahtjeva dosta podataka. Pokusavat cu sastavitri neki upitnik o potrebnim podacima pa posaljem cim uzmem malo vremena. Skoro da nema adekvatnog rjesenja osim aqaudrive li slicno. Gumene spojke, metalno gumene i slicno - provjereno ne radi i ne stisa buke i tresnje.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 21. 11. 2010. (17:58)

madi je napisao/la:Ovoj nosač, za koji sam stavio sliku vidljiv je i na Jonh Deeru "šestaku" 225ks http://www.youtube.com/watch?v=cCWP4Lm9o94.


Pa onda ga stavi,nema dileme da su super čim su na you tube uslikani...a i ovakve longarine su savršene pa kopiraj :lol: :thumbup:
Mnogi ljudi će takav motor stavit i u tvrdo,bez ikakvih nosača..i reći da je super..nema bubrežnih kamenaca....
Usput šestak ima puno mirniji ciklus roacije od četvrtaka....
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 21. 11. 2010. (18:09)

tacek je napisao/la:Ako nemas prostora za Aquadrive onda se javi Scamu jer koliko znam imaju neke nove nosace Isoflex... ili nesto slicno koji ubiju dosta vibracije. Citao sam u Burzi o tome. Straznji nosaci moraju biti tvrđi od prednjih (sa strane kopce) Za izracun treba puno toga sto sam napisao. Imam program ali zahtjeva dosta podataka. Pokusavat cu sastavitri neki upitnik o potrebnim podacima pa posaljem cim uzmem malo vremena. Skoro da nema adekvatnog rjesenja osim aqaudrive li slicno. Gumene spojke, metalno gumene i slicno - provjereno ne radi i ne stisa buke i tresnje.



Nikakva gumena spojka između kopče i osovine pa ni sami Aquadrive ne mogu prigušit vibracije koje stvara sami motor i koje se preko nikakvih ili neadekvatnih nosača prenose na trup broda...
Jedino adekvatno izabrani gumeni nosači motora(da ne mišamo sa elastičnim spojkama osovine i damperima zamašnjaka) mogu"popit" neželjene vibracije motora i poboljšat ugodnost vožnje..plus ako ima mista i love Aqudruive če tu priču još nadopunit,olakšat montažu i održavanje pogona..

Još je jedan bitan detalj koji malo ljudi zna i vodi računa njemu..a to je pravilna izvedba postolja-longarina motora,koji moraju biti adekvatno dizajnirani i izvedeni da prenesu masu i vibraciju motora na dno i trup broda..a to je već neka druga priča ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la madi » 21. 11. 2010. (18:44)

zore70 je napisao/la:Mnogi ljudi će takav motor stavit i u tvrdo,bez ikakvih nosača..i reći da je super..nema bubrežnih kamenaca....
Usput šestak ima puno mirniji ciklus roacije od četvrtaka....


Jedan je tip stavio kao pomoćne, 2 motora John Deere od 105ks u brod od 18m bez nosača, ali to je ipak brod ... druga fizika ....

Di se mogu nabaviti kvalitetni nosači, i možda kakva informacija kako izgledaju i našto treba pripaziti?
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
madi
Old Senior Member
 
Postovi: 1094
Pridružen/a: 15. 10. 2008. (12:37)
Lokacija: Senj / Karlobag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: GULL 745 // Nanni 175ks

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la teranavis » 21. 11. 2010. (19:04)

ako želiš baš prave amortizere za motor odi u scam i kupi ...nove nosače što imaju na lageru trenutno sto ja znam kod nas nemoze ih ništa zamjeniti ...vrhunski materijal ...ali i racunaj sigurno 200e po komadu ako ne i više ....a usput onako prijateljski savjet ostavi se tog ....Đona i čoravog posla
1) predstavi se i ispuni rubriku “Lokacija”
2) koristi “Pretražnik”
3) slikaj ribu bez krvi i tamo gdje je ulovljena, ne u kuhinji...
4) upute za postavljanje fotografija: KLIK
5) citiranje postova
6) o problemima porazgovaraj najprije sa moderatorima putem pp-a
Avatar
teranavis
Old Senior Member
 
Postovi: 2160
Pridružen/a: 29. 03. 2009. (13:17)
Lokacija: Rijeka
Lokacija: rijeka-silba
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: damor 800 fjaka

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la zore70 » 21. 11. 2010. (21:07)

madi je napisao/la:
zore70 je napisao/la:Mnogi ljudi će takav motor stavit i u tvrdo,bez ikakvih nosača..i reći da je super..nema bubrežnih kamenaca....
Usput šestak ima puno mirniji ciklus roacije od četvrtaka....


Jedan je tip stavio kao pomoćne, 2 motora John Deere od 105ks u brod od 18m bez nosača, ali to je ipak brod ... druga fizika ....

Di se mogu nabaviti kvalitetni nosači, i možda kakva informacija kako izgledaju i našto treba pripaziti?


Da druga fizika...druga planeta :lol:
Teški drveni brod je neka totalno druga priča šta se tiče vibracija i ugradnje motora...plastični je za njega gitara a motor žica :lol:
Ovdi su sad sva tri motora pogonska..onakvog srednjega san i ja ima u svom brodu..stari dobri Famos-Saurer.. :thumbup:
A brod ,mislim da je ovi obavezno u registru..a oni ne priznaju gumene nosače kakvi se vrte po tržištu....ti su još malo skuplji jer ih inače ne priznaju..iovako teško prođe :lol:
I poslušaj Teranavisa koji put :lol:
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Juraj » 22. 11. 2010. (10:36)

Evo ja provjerio,obzirom da sam rekao da ću provjerit.Iako odgovori od zore ,taceka i teranavisa nisu ostavljali prostora za išta provjeravat jer se vidi da ljudi barataju s tom temom kako spada i znaju što pišu.
Kako god ja zvao frendove (koje inače zloupotrebljavam) i ozbiljne ljude,koji me pitali puno podataka koje im ja nisam mogao reć a na tragu su tacekovog posta.Na moje insistiranje ,na kraju mi predložili Trelleborg nosače 17-1657-55 a cijenu sam provjerio i koštaju 1564 kn po komadu.Nadam se da ništa ne reklamiram.
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la madi » 22. 11. 2010. (10:37)

Juraj je napisao/la:Evo ja provjerio,obzirom da sam rekao da ću provjerit.Iako odgovori od zore ,taceka i teranavisa nisu ostavljali prostora za išta provjeravat jer se vidi da ljudi barataju s tom temom kako spada i znaju što pišu.
Kako god ja zvao frendove (koje inače zloupotrebljavam) i ozbiljne ljude,koji me pitali puno podataka koje im ja nisam mogao reć a na tragu su tacekovog posta.Na moje insistiranje ,na kraju mi predložili Trelleborg nosače 17-1657-55 a cijenu sam provjerio i koštaju 1564 kn po komadu.Nadam se da ništa ne reklamiram.



:thumbup: :thumbup:

Dali je bolje staviti ovako kvalitetnije nosače (ili neke manje kvalitetnije) ili odrivni ležaj (aquadrive, phytondrive ..... ili ostale drajvovi).
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
madi
Old Senior Member
 
Postovi: 1094
Pridružen/a: 15. 10. 2008. (12:37)
Lokacija: Senj / Karlobag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: GULL 745 // Nanni 175ks

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Juraj » 24. 11. 2010. (22:29)

Opet mi vrag neda mira pa se trtin među one ča znaju više.Svejedno,meni se čini da ako je sve dobro centrirano nikakvi drive-ovi ne trebaju..
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la tacek » 27. 11. 2010. (12:29)

Juraj, ocito nisi razumio djelovanja AquaDrive, Python drive. Nije to obicna elasticka spojka koja ublazava pomake koji se desavaju izmedju motora i osovine. Ona jima i odrivni lezaj koji u potpunosti odvaja motor od osovine. Ni najbolji gumeni nosaci kada jih aksialno opteretis nece obavljati svoje funkcije. Obicno je kopca pod nekim kutem prema osovini npr. 7,8 st.. Sta ti to znaci? Porivom propelera koji obicno snagom vecom od same tezine motora gura osovinu pod kutom 8 st. prema gore skoro potpuno rastereti nosace prema kopci i postavi jih u polozaj, u kavom ne mogu vise obavljati svoje uloge. Slicno vazi za nosace pozadi kdje su zbog rasterecenja prednjih potpuno opetereceni i to u okomitom smjeru (tezina motora) i lateralno(aksialno). Zbog krajnjega polozaja nisu vise u funkciji antivibracije nego se 'u tvrdo' povezu sa longaronima i stvaraju vibracije. Homokineticki i aksialni lezaji u kombinaciji potpuno rasterete opterecenje motora, sprejce prenosenje zvuka i vibracija motora preko osovine i lezaja na trup broda te preuzmu svu snagu poriva. Razmisli. Nikako nije jeftino ali ako u sva bolja plovila to ugradjuju onda bar oni valjda znaju. pozdrav
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la Juraj » 27. 11. 2010. (18:50)

Najprije zahvaljujem na dobroj namjeri i objašnjenju.Oprostićete mi na možda netehničkim izrazima jer nisam te struke.
E sad,rješenja slična "drivu" su poznata jako dugo.Na mojoj staroj drvenjači(pasara 8 m) imao sam kardan od viljuškara,samopodešavajući odrivni ležaj u kućištu s mazalicom,zavidanog na kontrakolombu.Bilo je to rješenje da bi kardanom "spustija"motor.Da je išao direktno,finija bi nebu pod oblake a u kokpitu bi bilo mista samo za kašun.Za posljedicu je bilo da sam motor mogao ovjesio na neke gume(ne nosače)i bio zadovoljan.Pisao sam o tome u temi IMR.
Barka je neslavno završila,kardan i odrivni isto,ali motor je još živ pa evo fotke te gume.
Po meni za motore male snage nikakav "drive" ne treba.I drugdje,to je dobro rješenje ali nije ultimativno.Ne komplicirat bespotrebno.Sve prema postavljenom...A i dobri nosači nisu tek tako složeni.Da nisu predviđeni za to što trebaju izdržat "mogli" bi biti svi ka i ovi moji na slici.
Moja žena ne razumije o čemu ja ovo tu pišem.Da razumije,mogla bi i ona koju riječ napisat o ovome,npr kad nam se kod Grebena razletija jedan igličasti u kardanu.
Hvala još jednom i pozdrav.
slika
Avatar
Juraj
Senior Member
 
Postovi: 631
Pridružen/a: 30. 04. 2009. (20:22)
Lokacija: Ližnjan
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Adria 790,Mercedes 60

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la ceko » 28. 11. 2010. (14:18)

Pozdrav svima! Mislim da bi trebalo svaki brod, motor i želje vlasnika uzeti u obzir pri ovoj odluci.. Evo, ja i brat imamo iste plastične brode (5 m) i skoro iste motore (on ima dva cilindra ja jedan) njemu je motor tvrdo montiran, a meni na gumenim nosačima; razlika je u tome što njemu u vožnji više trese, ali zato može više smanjiti ler gas i finije regulirati gas, meni motor radi na malo većim okretajima (ler gas), u vožnji ne trese, ne mogu fino dodavati gas (malo po malo) već imam tri položaja ručice za gas i na tim okretajima mi motor radi mirno (inače skače). Meni je dobro ovako njemu onako.. Sve ima svoje dobre i loše strane..
Muci, jebi i ki te ca pita!
Avatar
ceko
Old Senior Member
 
Postovi: 3717
Pridružen/a: 27. 11. 2010. (19:04)
Lokacija: hvar
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: maestral 500, elan 490

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la tacek » 28. 11. 2010. (14:48)

Juraj je napisao/la:Najprije zahvaljujem na dobroj namjeri i objašnjenju.Oprostićete mi na možda netehničkim izrazima jer nisam te struke.
E sad,rješenja slična "drivu" su poznata jako dugo.Na mojoj staroj drvenjači(pasara 8 m) imao sam kardan od viljuškara,samopodešavajući odrivni ležaj u kućištu s mazalicom,zavidanog na kontrakolombu.Bilo je to rješenje da bi kardanom "spustija"motor.Da je išao direktno,finija bi nebu pod oblake a u kokpitu bi bilo mista samo za kašun.Za posljedicu je bilo da sam motor mogao ovjesio na neke gume(ne nosače)i bio zadovoljan.Pisao sam o tome u temi IMR.
Barka je neslavno završila,kardan i odrivni isto,ali motor je još živ pa evo fotke te gume.
Po meni za motore male snage nikakav "drive" ne treba.I drugdje,to je dobro rješenje ali nije ultimativno.Ne komplicirat bespotrebno.Sve prema postavljenom...A i dobri nosači nisu tek tako složeni.Da nisu predviđeni za to što trebaju izdržat "mogli" bi biti svi ka i ovi moji na slici.
Moja žena ne razumije o čemu ja ovo tu pišem.Da razumije,mogla bi i ona koju riječ napisat o ovome,npr kad nam se kod Grebena razletija jedan igličasti u kardanu.
Hvala još jednom i pozdrav.
slika

Potpuno si u pravu! Molim nemoj sve doslovno shvatiti. Manji motori kdje snaga poriva ne prelazi ukupne tezine mora ne trebaju takav sistem. Dovoljno je precizno centriranje i dobri nosaci. Ali danas spostoje motori tezne 500 kg, snage 300, 400 ks koji imaju poriv od 700, 800, 900 kg. Tu ni nosaci ni pamet ne pomazu vise.
Avatar
tacek
Meštar od propela
 
Postovi: 798
Pridružen/a: 05. 08. 2010. (10:01)
Lokacija: vrsar

Re: ugradnja motora na elasticne stope ili "u tvrdo"

PostPostao/la dimulius » 28. 11. 2010. (15:26)

tacek je napisao/la:...Manji motori kdje snaga poriva ne prelazi ukupne tezine mora ne trebaju takav sistem. Dovoljno je precizno centriranje i dobri nosaci. Ali danas spostoje motori tezne 500 kg, snage 300, 400 ks koji imaju poriv od 700, 800, 900 kg. Tu ni nosaci ni pamet ne pomazu vise.


Tacek,

postoji li ovde neko jednostavno pravilo, tipa:

150ks
======
<200kg - treba odrivni
200-300kg -pozeljan
>300kg - ne treba odrivni lezaj

?
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 4 gostiju.