Torpedo 18/24

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la greben » 06. 02. 2017. (14:40)

greben je napisao/la:
neli27 je napisao/la:pa što ti misliš da volvo koji pakira u najlon ili kutiju sa natpisom volvo on proizvodi,ti samo natpis plačaš volvo 100%,uzmi sada taj termostat i termostat u kutiji od volva i pogledaj oznaku od proizvođača na termostatu i vidiš istu oznaku samo pakiranje drukčije,


...ma da neli27 ne mislin. tako je i u autoindustriji. ko zna di i tko proizvodi dijelove, a prodaju se pod nazivima orginalnih proizvođača jer su od njih naručeni za izradu. kad dođe termostat vidit ćemo tko i šta...nebitno samo da frcera...

...ČESTITIKA SVIMA!! VRTIMO 100 STRANICU O TORPEDU! :clap: :clap: Neka nam požive motori i nadam se da smo kroz ove naše razmjene iskustva bar malo im produžili život u brodovima.
Avatar
greben
New Entry
 
Postovi: 62
Pridružen/a: 27. 07. 2009. (13:54)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: M600

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la greben » 10. 02. 2017. (21:54)

...došao termostat...za more 60°C..Orbitrade prema katalogu...pokriva stare part.no od volva. nadam se da je i kavaliteta volvo :) ..

slika

slika

slika
Avatar
greben
New Entry
 
Postovi: 62
Pridružen/a: 27. 07. 2009. (13:54)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: M600

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la neli27 » 11. 02. 2017. (17:26)

ja ih več dugo vremena montiram i zadovoljan sam ,cijena je skoro 50%jeftinija.uzimam u Motomarineru.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la greben » 11. 02. 2017. (19:07)

neli27 je napisao/la:ja ih več dugo vremena montiram i zadovoljan sam ,cijena je skoro 50%jeftinija.uzimam u Motomarineru.

...to sam htio čuti :D :D ...isprat ću kanale motora Frosch-om i s guštom montirat.
Avatar
greben
New Entry
 
Postovi: 62
Pridružen/a: 27. 07. 2009. (13:54)
Lokacija: ST
Vrsta ribolova: mali
Tip plovila: M600

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Marko123 » 07. 03. 2017. (18:51)

Pozdrav,
prije mjesec dana sam iz barke izvadio torpedo 15, i stavio torpedo 24. Sad imam nekih problema oko spajanja pa molim pomoc ako neko zna.

https://postimg.org/image/b09v9i76p/
slika
Imali smo ovakav davac signala za pritisak ulja na motoru.

Sada imamo ovakav.
slika

Sta spojiti na ovo , s obzirom da smo prije imali 2 zice, a sad jednu ?

2. pitanje
Na starom torpedu smo imali dinamo, koji je punio akumulatore preko ova 2 sklopa.
slika

Sad imamo alternator. Jel mozemo maknut ova dva stara sklopa i direktno s alternatora spojiti na akumulator ili da spojimo negdje na ovaj vrag ?

Hvala :)))
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la neli27 » 07. 03. 2017. (19:26)

na prvoj slici ti je davač od VDO i njega montiraj na mjesto od davača na slici dva i spoji na postojiči sat,jer ti je taj samo za kontrolnu lampicu,na 3 slici sve možeš maknuti jer ti je to samo za dinamostartor,navoji su ti na davačima 10x1.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Marko123 » 07. 03. 2017. (20:02)

neli27 je napisao/la:na prvoj slici ti je davač od VDO i njega montiraj na mjesto od davača na slici dva i spoji na postojiči sat,jer ti je taj samo za kontrolnu lampicu,na 3 slici sve možeš maknuti jer ti je to samo za dinamostartor,navoji su ti na davačima 10x1.


Hvala na pomoci.
Stari davac ne mogu namontirati jer sam ga dao zajedno sa starim motorom :)
Gdje bi to mogao kupiti u blizini Vodica ili Šibenika ?

Ovo sa slike 3 sve maknem i direktno žicu sa alternatora vodim na plus od akumulatora kojeg punim ?

Evo stavljam i ovu sliku koja pokazuje nekakve cijevcice hladjenja motora. To navodno nema svaki torpedo i ovo bi trebalo biti kao super. Jel ovo dobro izvedeno ?

slika
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Meduza » 07. 03. 2017. (20:03)

Marko123 je napisao/la:Pozdrav,
prije mjesec dana sam iz barke izvadio torpedo 15, i stavio torpedo 24. Sad imam nekih problema oko spajanja pa molim pomoc ako neko zna.

https://postimg.org/image/b09v9i76p/
slika
Imali smo ovakav davac signala za pritisak ulja na motoru.

Sada imamo ovakav.
slika

Sta spojiti na ovo , s obzirom da smo prije imali 2 zice, a sad jednu ?



Hvala :)))


Dakle ako je tocno taj model gore na slici koji si prije imao i bile su dvije zice spojene to je model 2 u 1 tj. jedan kontak ide na sat pritiska ulja a drugi ide na zujalicu koja je u paralelnom spoju sa lampicom a koja svjetli i zuji pisti kad je nizak pritisak ulja a uvjek kad das kontakt prije nego upalis motor. ta zica na tom davacu bila je spojena na oznaku WC ili ti po naski Warning Contact. Prati tu zicu ili ako neznas koja je bila koje boje vidi gdje ti je lampica od ulja i zujalica jedan kraj zujalice i + lampice idu direktno na +12V a minus zujalice i lampice idu na taj kontakt tj. to je ta zica koju spojis na sadasnji senzor. E sad falit ce ti zica za manometar za ocitanje pritisak morat ces ako ne zelis kupovat slican prekidac a mozes on je red velicine 300-400kn napravis kod tokara adapter pa na njega zasarafis senzor alarma i senzor davaca pritiska pogledaj malo okolo po auto djelovima mozda prodjes jefrinije za davac ali moras znati do koliko ti sat pokazuje bara ako ti se neda kupis sat i davac za cca 130kn pa po njemu napravis nastavak i sve 5. Znaci sad mozes iskoristit samo ovaj davac kao davac za alarm i lampicu postat cu ti sliku kako sam ja to napravio .

Evo slike

slika

Imam sliku jer sam treba nosit majstoru da doradi bazu nije bila iz prve kako treba pa sam slikao da vidi koliko lufta ima a to je kao i sve na brodu u radioni izgleda dobro a kad dojdes na brod onda treba dorade.
Pozdrav i svako dobro mirno more i puni siči !
Avatar
Meduza
Member
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 11. 12. 2011. (23:25)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 590 - Torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Meduza » 07. 03. 2017. (20:46)

Malo pronjuskaj po autotpadu sat i davac od Lada nive ili slicno bitno da je do 5bar a davac se vec upasuje.Ili Ebay 5-6 dolara free shiping digitalni malo skuplji. Sto se tice hladjenja vjecna debata ako prelistas ovaj forum o torpedu vec je bilo pisano o takvom sistemu haladjenja neko je za ntko protiv ja sam vise sklon kako je tvornica poslozila i termostat mada i o termostatu su ovdje debate i debate napravljene na kraju bi mogo to svest na jedno da se tu radi o ukusima a o ukusima se ne raspravlja. :roll: :roll: :roll:
Pozdrav i svako dobro mirno more i puni siči !
Avatar
Meduza
Member
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 11. 12. 2011. (23:25)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 590 - Torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Marko123 » 08. 03. 2017. (20:47)

Meduza je napisao/la:Malo pronjuskaj po autotpadu sat i davac od Lada nive ili slicno bitno da je do 5bar a davac se vec upasuje.Ili Ebay 5-6 dolara free shiping digitalni malo skuplji. Sto se tice hladjenja vjecna debata ako prelistas ovaj forum o torpedu vec je bilo pisano o takvom sistemu haladjenja neko je za ntko protiv ja sam vise sklon kako je tvornica poslozila i termostat mada i o termostatu su ovdje debate i debate napravljene na kraju bi mogo to svest na jedno da se tu radi o ukusima a o ukusima se ne raspravlja. :roll: :roll: :roll:



haha znaci i u hladjenju ima ukusa :)

Kako da spojim aternator ? Na ovoj slici se vidi da ima 3 konektora, a ne znam koje 3 zice spojiti na njega ?
Mislio sam da na alternator ide samo masa i 12 volti, ali ima i neku trecu ? Kako spojiti ?

slika
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Thomy » 08. 03. 2017. (21:16)

Dobar ti "alternator", daj meštru da ti to sve pospaja jel bi moglo biti dima...
...koliko moš baljezgat pizdarije...da ti je usta začepit... na guz**u bi progovorija....
Avatar
Thomy
Old Senior Member
 
Postovi: 2467
Pridružen/a: 04. 08. 2009. (06:58)
Lokacija: Jadrija
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Saver 19 Open, Yamaha 100

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Meduza » 08. 03. 2017. (21:49)

Kako da spojim aternator ? Na ovoj slici se vidi da ima 3 konektora, a ne znam koje 3 zice spojiti na njega ?
Mislio sam da na alternator ide samo masa i 12 volti, ali ima i neku trecu ? Kako spojiti ?

slika[/quote]


Ovo na slici nije alternator ( ako vec hocemo covjeku pomoc nitko se nije ucen rodio ) to je elektro pokretac na gornju vidu gledano na slici ide ti +12 sa akomulatora žica 25 kvadrata a na onou malu stopicu 6mm ti ide paljenje sa kljuca +12 ili prekidača tastera sto imas.

Poslikaj cijeli motor stavi sliku i nije problem ti pojasnit. Alternator sve zavisi koji model imas ako ga imas ako ne morat ces smisljat montazu na alternatoru su ti oznake B+ ide na akomulator + 12V ja sam svoj B+ spjio na elektropokretac zajedno sa B+ sa akomulatora . D+ to ti je pobuda koja ide na zaruljicu 3w a drugi kraj žaruljice od 3W sapaja se na +12V kad das kontakt ona svjetli i sluzi kao pobuda alternatora.

No da te ne bunim puno neznam kakav si sa elektrikom nije problem skontat samo polako i pitaj pa dvaput provjeri prije nego sto spajas a pogotovo pustass u pogon.
Pozdrav i svako dobro mirno more i puni siči !
Avatar
Meduza
Member
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 11. 12. 2011. (23:25)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 590 - Torpedo 18/24

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Marko123 » 08. 03. 2017. (21:54)

hvala ! imas pravo to je anlaser bi rekli :) A sta ide na donju vidu ? Masa ili nista ne treba ?
A sta nema alternator i neki izlaz koji se spaja na brojac okretaja ?
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Torpedo 18/24

PostPostao/la Meduza » 09. 03. 2017. (00:17)

Ocito ne poznajes ni ato elektriku tj. princip rada i spajanja ni elektopokretaca ni alternatora govorim iz sljedeceg razloga:

1. Taj komad od elektropokretaca na kjem su dvije matice M8 i stopica 6mm se zove automat a on sluzi kad ti okrenes kljuc na paljenje (zaverglas) posaljes +12V na stopicu od 6mm automat povuce tzv. viljusku koja izbaci bendix i uzubi u zamajac u istom tom trenutku se premosti u automatu gornji kontakt na koji sam napisao da spojis + sa akomulatora i ta doljnji konontakt jer jedan kraj statora je zasaravfljen sa tom doljnom maticom da sad ne idem u dubiozu zavrti se elektopokretac (alnaser ) i zavrti zamajac. Tako da je jednostavni odgovor na taj izvod se nista ne spaja jer je spojen stator elektropokretaca. Samo koristis gornji izvod i onaj sa stopicom. Ako sam na stopicu dovedes napon +12V bez gornjeg kontakta cut ces kako automak klikne i uzubi bendix u zamajac ali nece se zavrtit elektropokretac.

2. Za alternator sam te bitao da poslikas da ti se moze pomoc neki alternatori imaju izvod vec napravljen i oznacen sa W ali i to nije sto ( imao sam slucaj da je postojao izvod sa W oznakom ali to nije bilo sto mi je trebalo pa sam morao sam izvlacit ( mislim alternator je bio 90A WW transportera mislim ) posto treba pogledat po modelu ali isto stoji da izvod za obrtomjer i ako nema moze se izvuc van sa diodnog mosta ali se treba rastavit alternator i zalemit zicu na diodnu plocu. Nakon toga ako imas srece neces morat i remenicu mjenjat ako nemozes dobit tocne obrtaje.

Evo slika za izvoda W za obrtomjer treba se zalemit zicu prije diodnog mosta na izvod od statora.
i tu zicu izvuces van i evo signala za obrtomjer


slika
Pozdrav i svako dobro mirno more i puni siči !
Avatar
Meduza
Member
 
Postovi: 259
Pridružen/a: 11. 12. 2011. (23:25)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Dalmatinka 590 - Torpedo 18/24

torpedo 18/24

PostPostao/la leonardo22 » 09. 03. 2017. (18:16)

Pozdrav iz Umaga
Novi sam sa torpedom 18/24 -ča se desilo; pao je pritisak ulja motor i dalje normalno radio ugasili smo brat je otvoria pumpu očistija prljvštinu i na kurblu odma dobija pritisak. Jutros upali ali jaki metalni zvuk odmah smo ugasili.ća bi moglo biti -pritisak ulja dobar.Kad vrtiš na ruku nema metalnog zvuka.
Leonardo
Avatar
leonardo22
Member
 
Postovi: 123
Pridružen/a: 18. 09. 2016. (17:14)
Lokacija: Umag
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: motorsailer 6,60 plastika T18/24

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 5 gostiju.