Indikator br. okretaja

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Indikator br. okretaja

PostPostao/la Marko123 » 16. 05. 2013. (19:05)

Pozdrav,
dali netko zna gdje naci ili ima indikator broja okretaja za Torpedo?
Navodno je to isti kao i kod Volva, i Fapa.

On se montira na osovinu od pumpe vode, i daje signal za brojac okretaja.

Gdje to pronaci ?

Lp,
M
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la neli27 » 16. 05. 2013. (21:57)

Marko,najmanje češ potrošit,ako na alternatoru električar izvuče duplo W i nabavi brojač okretaja za taj sistem,prepravljat pumpu vode,zatim tahogenerator pa brojač okretaja koji mu odgovara koštat če te oko 2000kn,odi na prvu varijantu.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la Marko123 » 18. 05. 2013. (13:59)

neli27 je napisao/la:Marko,najmanje češ potrošit,ako na alternatoru električar izvuče duplo W i nabavi brojač okretaja za taj sistem,prepravljat pumpu vode,zatim tahogenerator pa brojač okretaja koji mu odgovara koštat če te oko 2000kn,odi na prvu varijantu.


Prijatelju hvala ti na dobroj namjeri, ali ovo nece ici. Motor nema alternator nego dinamo. Znaci morao bi nabaviti alternator, pa variti nekakav nosac, pa nove remene, tak da je to prevelka komplikacija.

prepravljenu pumpu vode vec imam, kao i produzenu osovinicu. Sad samo pokusavam pronaci kod starih majstora, jel netko mozda ima taj generator. Navodno je postojalo dosta tih izvedbi s takvim brojacem, samo da mi je nac nekog kome to stoji u kutu u konobi i nabavit za normalne novce :)
Avatar
Marko123
Member
 
Postovi: 267
Pridružen/a: 09. 11. 2011. (19:56)
Lokacija: zagreb
Tip plovila: SKORPIK 6,33

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la porer » 18. 05. 2013. (16:56)

Mislim da ti je ipak alternator najbolje riješenje. Obećao sam to napraviti ali nikako stići od ostalih obaveza no potrudit ću se.
Znači ovako:

1. Metis i rabljeni alternator
2. Nosači
3. Produženi remen
4. Dinamostarter ostaviti samo za start, na izlaz vezati jednu žaruljicu čisto da ne radi u prazno.
5. Spojiti punjenje i RPM sa alternatora
6. Mirna Bosna ;)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la neli27 » 19. 05. 2013. (12:04)

Porer,u ponedeljak ču pogledat u radioni,moram imat jedan komplet alternator i nosač,pa ču ti poslat autobusom.
Avatar
neli27
Member
 
Postovi: 425
Pridružen/a: 08. 01. 2012. (18:52)
Lokacija: rijeka okolica
Tip plovila: gradac perkins 28

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la porer » 19. 05. 2013. (12:10)

Ma ne treba meni nego Marku :) Dogovorite se vas dva.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la peroLA » 08. 09. 2021. (11:46)

Evo ekipa mene je počeo zezat indikator okretaja, u fazi sam ispitivanja kvara i popravka. Najradije bih da se može sat popravit jer je original i ima original sate na brojaču. Prvi put kad sam primjetio je da su pali okretaji na kazaljci, nakon gašenja struje i ponovnog paljenja par sati poslije sve je dobro radilo... Slijedeće paljenje opet je radilo ok ali skužio sam da na minimumu ipak pokazuje manje, a kad dodam gas preko pola, potpuno padnu...par puta mi se desilo da sam slučajno ugasio bravu pa je bio sličan problem, ali nakon vraćanja kontakta sve bi radilo... čisto radi probe isto sada gašenje kontakta dok motor radi sve poremeti... bojim se da je problem baš do sata, ipak probat ću popravit spoj od altenatora do konektora pa dalje na tabli... u pozadini sata provjerit dali se sta okrenulo od vibracija na potenciometru... klasično napajanje ima jer svijetli i sat ide... neznam dali se može baš mehanizam sata popravit ili da se iskeširam... dakle motor Sole mini sa original tablom spojenom preko original kabla... a sat ima minus, plus, i signal od altenatora...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la josey » 08. 09. 2021. (12:19)

aj vidi prvo da nije do akumulatora, mene tako *ajebava rpm satic kad je akumulator mrtav il kad umire.
sad ces reci al pali mi motor,
je je i meni upali motor, pogotovo jer imam solare, i onda nakon 20 dana vise nemoze ni zaverglat i po tome skuzim da je bilo do akumulatora jer kad ga zamjenim sve radi ok.
neznam zasto je to tako al je cinjenica da mi se to dogadja
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la peroLA » 08. 09. 2021. (12:32)

znas da kad sam predhodni put palio kad je radilo ok, palio sam na both, a sinoć na ovaj koji mi je opterećen i lako da može bit slab
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la josey » 08. 09. 2021. (15:04)

istu gresku radim, palim
kad je sklopka u polozaju both (u biti 3+1 105ah)
normalno da pali
i onda ni ne skuzis da nesto nije u redu.
kazem ti prvo probaj akumulator. ma izvadi iz auta samo za probu.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la peroLA » 08. 09. 2021. (19:39)

Bio sam siguran da je akumulator, ali uredno pali vise puta za redom sa svakim pojedinacno a sat kad upalim radi i kad dam preko 70postogasa padne na nulu.. kontakte sam provjerio ostaje ili sat ili izlaz iz altenatora..uzeo sam sat doma pa cu vidjet dalje sta ce bit
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la josey » 08. 09. 2021. (22:10)

peroLA je napisao/la:Bio sam siguran da je akumulator, ali uredno pali vise puta za redom sa svakim pojedinacno a sat kad upalim radi i kad dam preko 70postogasa padne na nulu.. kontakte sam provjerio ostaje ili sat ili izlaz iz altenatora..uzeo sam sat doma pa cu vidjet dalje sta ce bit



isto mi se desavalo
u sred voznje RPM padne na nulu
ugasis motor i uredni zavergla i upali na taj aku za koji se uspostavilo da je u qrcu :(

probaj promjenit aku, 20min posla.

doduse ako ih imas vise onda ima vise kombinacija :(

meni se ro dogadjalo i kad su mi servisni bili u qurcu, samo se ne sjecam sad jel mi nio problem kad je sklopka bila samo na startnom, mislim da ne ako me sjecanje (a i logika sluzi)
znaci na both i na servisnima problem sa rpm saticem.
drugi put je crka startni pa je sve bilo isto samo u drugom polozaju sklopke.
Avatar
josey
Old Senior Member
 
Postovi: 2078
Pridružen/a: 29. 01. 2020. (12:48)
Lokacija: Šibenik
Tip plovila: Drvenjača sa 120ks

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la peroLA » 09. 09. 2021. (09:17)

već sam dogovorio sutra dijagnozu i popravak sata kod jednog lumena tu u gradu.. kaže da ima sve za ga ispitat... Zar misliš da je moguće da su mi oba akumulatora istovremeno crkla, i na oba da se isto ponaša? probao sam na 1/2/both i maknut solar za svaki slučaj.. i na oba pali i na oba je dobar napon, za jednog bi vjerova da je u klincu ali baš dva da su... sve je ostalo bilo isključeno, altenator puni.... meni je zamjena akumulatora preko 2 sata posla inače, rezervnog nemam i trebam ga dugo nosit na ruke a i na pasatu mi se sve poremeti ako ga maknem...
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la vejan » 09. 09. 2021. (09:21)

Meni se desava da pokazuje minimum, i generalno krivo pokazuje ako je remen alternatora pri kraju ili proklizava. Provjeri to. Motor je volvo penta.
Avatar
vejan
New Entry
 
Postovi: 39
Pridružen/a: 14. 10. 2015. (11:13)
Lokacija: Krk
Tip plovila: Drvena Pasara

Re: Indikator br. okretaja

PostPostao/la peroLA » 09. 09. 2021. (09:40)

hm da ali meni je potpuno novi remen i dobro nategnut, doduše jedino što nisam je ispitao punjenje nakon što prebaci kazaljku na nulu... moj autoelektričar pak tvrdi da je ta priča sa akumulatorom ako pali čudna da bi bio u klincu, a ja imam širi spektar pa vjerojem da je moguća, ali mi je čudno da zajebava... sad mi je sinulo ovo da ipak ako je meni prebačeno na jedan a punjenje je preko diode splitera dali je ipak moguće ako je taj jedan sjeban da on povuče svu struju na većim okretajima pa da se nešto desi
"Nadam se da se svi slažu da kod deplasmanskih plovila stacionarni motor s osovinom nema alternativu što se maritimnih svojstava tiče." by Juraj
Avatar
peroLA
Old Senior Member
 
Postovi: 3322
Pridružen/a: 14. 04. 2010. (09:07)
Lokacija: Labin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Show29 - LDW1003M +Tender

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 3 gostiju.