Zamjena impelera na Yanmaru

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la opus » 20. 05. 2011. (21:19)

amiklic1 je napisao/la:Mislim da nema nikakve potrebe minjat impeler svakih 100 uri ako se puno uri radi godišnje.
Svaku godinu je dovoljno, sigurno.
Kako vidim, ljudi ostave i par godina i ništa se ne događa.

Ovo sto si naveo je za originalne onosno kvalitetne impelere.
Ljudima su originalni skupi, pa stavljaju zamjenske i mijenjaju svake godine jer ovi i ne traju dulje.
Avatar
opus
Senior Member
 
Postovi: 858
Pridružen/a: 18. 08. 2008. (12:12)
Lokacija: Pula
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: A790

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la marin » 20. 05. 2011. (22:09)

onda jednostavna matematika govori da je jeftinije kupit skuplji i kvalitetniji impeler
Avatar
marin
Old Senior Member
 
Postovi: 1119
Pridružen/a: 17. 06. 2009. (23:42)
Lokacija: Split, Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Ocqueteau 735, Kuster 15

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 20. 05. 2011. (22:10)

Ne bih se složio s vama.

Obično se kupi Johnson, i u svojoj ambalaži ima ga više proizvođača.

Tako i Yanmar, kad skineš kesu na kojoj piše Yanmar, unutra je impeler na kojem piše Johnson.

Nema potrebe kupovat' original ako imaš jednak takav upola jeftiniji ;-)... A trajat će sigurno isto.

Neki su me, već davno, pokušavali uvjerit da "a znaš, kad oni to za Yanmar rade onda je to kvalitetnije itd...",
al' sigurno nije tako. Radi se o čistom prepakiranju proizvoda.

Isto kao i pumpe. Jabsco radi mnoge modele pumpi mora, a jednako tako i drugi proizvođači (ovo bi Zore moga znat' bolje),
pa kad kupuješ zamjensku, mislin da je dosta jeftinije uzet takvu nego originalnu, koju je, npr. Yanmar, ionako kupio od te iste "zamjenske" firme i prepakirao u svoju amabalažu.

Evo, sutra ću slikat da na original Yanmar impeleru piše Johnson ;-), za nevjerne Tome ;-)
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la zore70 » 20. 05. 2011. (23:48)

Aj kad si me spominja...da kažen koju...sigurno nepametnu jer se ipak ovdi na forumu sve zna ali eto.. ;)
Ka prvo istina je da u ovoj temi spomenuti Yanmar koristi dio asortimana impelera od švedskog Johnsona..isto tako koristi i njihove pumpe mora...koristi isto tako i Jabsco ITT pumpe i impelere...pa tako i Sherwood...sve odreda vodeće svjetske marke pumpi mora i impelera
Isti je slučaj i kod drugih proizvođača motora...ne pričamo o trećerazrednim,oni su vanka konkurencije :lol:

NIJE istina da je razlika u cijeni originalnih Yanmar impelera i kvalitetnih "istoimenih zamjenskih" 2..3..5...8..?... puta..
Razlika je minimalna ili čak ponekad u suprotnom pravcu....pričamo o impelerima...
Recimo za 6LP motor od 315 KS originalni impeler je 375 kn a Johnson 407..oba ista..
Slično je i kod drugih brendova motora,bar šta ih je poznajem i radim..
Ako se gledaju no name impeleri sumljive kvalitete i porijekla onda je to druga priča...takav komad nikome nebi ni poklonija a kamoli ugradija pa da iman problema..da neko ostane po moru,prokuva motor i sl.
Ponekad i bude dobro..ali nije se za igrat tuđin novcima i sigurnosti pogona...to prepuštam skupljačima znanja sa neta ;)

Šta se tiče intervala zamjene...samo ti vrati oni tvoj stari-novi nazad u pumpu pa čekaj 1000 sati...ipak je to tvoj motor,tvoji novci,a kad budeš plaka nad motorom možeš suze brisat onom stranicom di ti piše da to tako može,triba..;)
A mogu tebi i drugima ostavit onih izvađenih prije nego ih bacin...da imate do penzije ;)

Impeleri,remeni i drugi potrošni materijali ne minjaju se kad puknu već po nekom redu radi prevencije..o tome triba malo mućnit glavom ;)

Neman namjeru dalje objašnjavat....garancija proizvođača motora i impelera je uvik jedno a marketinške patke drugo...o situacijama u praksi da ne pričamo :roll:
Šta se mene tiče možete i ulje minjat na 1000 sati...i na 1500...

Sad bi vjerovatno triba skenirat jedno 5-6 tehnički buletina od renomiranih proizvođača...branit se ka na sudu ali nema smisla...
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 21. 05. 2011. (00:01)

E, to je objašnjenje.

Ma svi ti kažu neke ure, ali spomenu i "ili godinu dana". I tribalo bi se toga držat i bit miran'.

Te no-name impelere i opremu ne bih ni spominjao, nije vrijedno.

Šta se tiče mog impelera, lipo san napisa da san ga prominio nakon godinu dana, ali sam napisao i primjedbu da je izgledom potpuno nov, bez i najmanje ogrebotine.
Ona stranica je iz Yanmar servisnog priručnika za moj motor ( i još par drugih motora), i sigurno imaju garanciju na te intervale koje su naveli.
Ne možemo reć' da je to glupost. Ili možemo?

Iako nema smisla minjat na pola ili kvarat intervala, sigurno ne može škodit.
To je jednako kao i ulje. Za moj auto je interval 20000, ja minjan na 10000.
Motor će sigurno bit' zadovoljniji...

A u cijeni motora i opreme, cijena impelera i ulja je zanemariva...

A te stare daj... ;-)
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la intonak » 21. 05. 2011. (08:27)

Ami,ti si car,samo nisan ja vesla sisa da me takvi kao ti navuču na tanki led .Samo naprijed simpatični ste... :Drink27:
Avatar
intonak
Member
 
Postovi: 133
Pridružen/a: 26. 12. 2009. (19:07)
Lokacija: Solin
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Istranka-cca 500kg gnjile plastike

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 21. 05. 2011. (15:06)

Sad ništa ne kužin.

Je'l možemo kao zaključak prevest iz tvog pisanja da Yanmar ne daje dobre podatke, i da se ne bi tribalo ponašat kako piše u servisnom priručniku?
Eto, jednostavno i jasno pitanje.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 21. 05. 2011. (15:25)

Evo, da ne bi ljudi mislili da ja nešto muljam, ovdje se može skinuti servisni priručnik za moj Yanmar (i još neke modele), i na 80. stranici (.pdf dokumenta) nalazi se prije spomenuta tablica.
http://www.sv-zanshin.com/Manuals/Yanma ... H4-HTE.pdf

Opet, da ne bi bilo zabune, ja svoj impeler mijenjam svaku godinu, a smatram da oni koji provjeravaju i mijenjaju kako u priručniku piše nisu u krivu ;-)

Ono što mije, također, upalo u oko je stavka gdje piše da se rashladna tekućina (antifriz) mijenja svake godine. Rijetki to rade, mislim ;-)...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la kalafat » 21. 05. 2011. (17:16)

Ami a sta se sad zivcirat i dokazivat, znas da kod nasega svita ne palu prirucnici i slicno kad je svak prvoklasni meštar a u zadnju plati i kurbu i likara
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 21. 05. 2011. (22:52)

Ma ovi su inače dobri meštri, pa su me zato i izblesirali ;-)
A i znamo se, da ne bude zabune :D

Sad mi ništa nije jasno, moran priznat'.
Odoh se opit, možda onda buden pametniji...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 22. 05. 2011. (09:55)

I opet mi niko nije odgovorio, a ja se već otriznio.

Očekujem ljude od struke da kažu dvi pametne, a izgleda da ću opet morat po servisnom priručniku kojeg je napisa proizvođač,
pa strahovat silo lito ;-) ;-)
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la kalafat » 22. 05. 2011. (18:28)

drž se knjige i impeler u rezervi bokunić alata i prst u uho :wave:
iz motora gredu okrugli dimovi (torpedo dizel) - by Uroš
Avatar
kalafat
Senior Member
 
Postovi: 905
Pridružen/a: 23. 06. 2008. (11:57)
Lokacija: trogir
Tip plovila: primorka630+60cm/ vidović 300

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la zore70 » 22. 05. 2011. (18:40)

amiklic1 je napisao/la:I opet mi niko nije odgovorio, a ja se već otriznio.

Očekujem ljude od struke da kažu dvi pametne, a izgleda da ću opet morat po servisnom priručniku kojeg je napisa proizvođač,
pa strahovat silo lito ;-) ;-)


Ako ti i udžbenik kažete da je tako...onda je sigurno tako i nikako drugo...nema se šta reć...za stavit prst u uho ;)
Albert Einstein je svojevremeno izjavija: "samo su dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska gupost...ali za svemir nisam siguran"
PRIJATELJI SU BRAĆA KOJU SAMI IZABIREMO
Avatar
zore70
Old Senior Member
 
Postovi: 2455
Pridružen/a: 05. 08. 2008. (18:56)
Lokacija: PODSTRANA
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: MARCO 810+VM MD704LH-200KS

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la Gaso » 22. 05. 2011. (19:51)

Nisma ti od struke, ali to što Yanmar preporučuje nije OK, ionako Yanmar ne radi pumpe i impelere, pa tako ni drugi.
Ako se ima prozirnu cjev za usis mora, nakon dvije godine če se tražit, kdje vuče cjev zrak pošto če bit mjehurčiči unutra, a na kraju čete promjenit impeler i nema više mjehurčiča na usisnoj cjevi. Impeler postaje tvrd i nije isto ko novi, pa makar na oko isto izgleda, a kad je tvrd protok hlađenja če past i za više od 50%.

Zašto reskirat pregrijavanje, pa dalje kamenac u rashladniku, pa čiščenje istog, ...., nego jednostavno promjeniti impeler svake godine,zašto je to problem, kad je brod u prolječe na kraju, mjenja se antifouling, ulje, filtri, impeler itd...
A ovih 1000 sati neče ti garantirat ni jedan proizvađač renomiranih impelera, čak i ovog Yanmarovog garantirati tih Yanmarovih sati, Yanmar ne radi pumpe i impeler, pa ga zato ne treba slušat. To ti je samo markting, kad netko pročita, da kod Yanmara ne ntreba tako često mjenjat impeler, dok je pumpa Johnson ili Jabsco, kao i kod svih ostalih proizvađača, koji daju drugčije podatke onda je odmah Yanmar najbolji motor. Slušajte proizvađače pumpa, pa čak i Yanmarove pumpe Johnson, Jabsco ...., oni više znaju o svojim impelerima i pumpama nego proizvađači motora. Ja ne trebam ni slušat nekih uputa, jer sam se sam uvjerio u vezi mjehurčiča u cjevi 2 godine starog Jabsco(Lombardini) impelera, pa mi je jasno da se to mjenja svake godine neovisno o satima.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 22. 05. 2011. (20:18)

Kako sam napisao, ja svog nekidan prominio nakon godine dana.

Jednostavno volim bit siguran...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

PrethodnaSljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.