Zamjena impelera na Yanmaru

Diskusija o dizel motorima...

Moderatori/ce: teranavis, dome, Moderatori

Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la Kiana » 17. 05. 2011. (23:10)

Da ne otvaram novu temu,...evo nakon sedam sezona otvorio sam poklopac kod morske pumpe, gdje se nalazi impeler. Od 12 "lopatica" jedna je skracena na polovicu (fali pola lopatice). Inace motor baca vodu na auspuh normalno kao uvijek. Naravno, promjenit cu ga kao i "O" ring ispod poklopca. Ali prije nego to napravim imam pitanje za one koji su to radili vise puta:
Kako povucete / izvucete stari impeler sa nazubljene osovine?
Jasno mi je da se on nakon toga baca, pa ne treba pazit da ostane neostecen.
Da li kljestima vuci za lopatice,...da li s nekim uskim kljestima uhvatit tijelo impelera izmedju lopatica, pa vuci,...ili postoji kakav minjaturni "apciger" (jel se tako pise?).
Izmedju zubiju i osovine nema neke tolerancije, pa je mozda more "zapeklo"...da li ce se to tesko izvuci?
Znam kako cu novog staviti natrag.
Ajde recite koji savjet vi koji ste to vec radili, kako najlakse i najbrze to izvuci?, nema pono manevarskog prostora...
Motor je Yanmar i nije sistem kao kod vanbrodskih motora. Najbliza metaforska "slika" je, kao da skines poklopac sa elektricne razvodne doze u stanu na zidu i unutra u casici vidis uglavljen impeler.
Tks
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la riberer » 18. 05. 2011. (07:20)

Kiana je napisao/la:Da ne otvaram novu temu,...


Pa si je otvorio u temi o zamjeni Volvo ležaja ... :roll:
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7130
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la Kiana » 18. 05. 2011. (08:05)

riberer je napisao/la:
Kiana je napisao/la:Da ne otvaram novu temu,...


Pa si je otvorio u temi o zamjeni Volvo ležaja ... :roll:


Sorry,...mislio sam, da ce mi oni, koji cackaju oko statvenih cijevi, lezajeva, bukola, a dolaze pogledat tu temu, onako usput znati odgovoriti na moje pitanje.
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la riberer » 18. 05. 2011. (08:18)

Ne brini ... čačkaju i ovuda ;)
... al kad sam jednom diga jedra na laganoj buri oduševio sam se, poskočila je kao živo biće i počela rizat površinu mora ka vruća pošada maslac... by brule
... i nemoze svjetlo bit mobitel :(... by josey
Avatar
riberer
Moderator
 
Postovi: 7130
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (12:40)
Lokacija: Opatija - Kvarner
Tip plovila: Elan T-401 - Tomos 18

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la Pape » 18. 05. 2011. (18:38)

:lol: :lol: :lol: ...a tija san reć šta čačkaju...
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 18. 05. 2011. (21:49)

Ja san nekidan prominio impeler, ali original koji je došao s motorom na sebi ima mrvu navoja, i s njim je isporučen mali izvlakač (vida u vidi, zavidaš širu vidu u impeler i onda zavidavaš malu u sredini koja upire u osovinu, šta izvuče impeler van).

problem je šta Yanmar impeleri koje kupiš naknadno nemaju taj navoj na sebi, pa se taj izvlakač ne može koristit'.
Možda ovi imaju neke stare, možda se u novima to i nalazi, nemam pojma, al' strašno je zgodno, pogotovo za skučene prostore.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la cyco » 18. 05. 2011. (22:02)

Uzmi papagajke, zabi vrhove u impeler, stisni pa cimaj i guli vanka... Jeli to JH, Y ili GM ili nešto treće?
Ko rano rani sam u nju upada...
Avatar
cyco
Member
 
Postovi: 300
Pridružen/a: 20. 12. 2009. (19:02)
Lokacija: Trogir
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Beneteau antares 7 nanni t4.155

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la Kiana » 19. 05. 2011. (10:33)

amiklic1 je napisao/la:Ja san nekidan prominio impeler, ali original koji je došao s motorom na sebi ima mrvu navoja, i s njim je isporučen mali izvlakač (vida u vidi, zavidaš širu vidu u impeler i onda zavidavaš malu u sredini koja upire u osovinu, šta izvuče impeler van).


Znam na sta mislis,...takav izvlakac jos dan da nas imam negdje a sluzio je da skines okretni stator sa Tomosa 4. N zalost moj impeler nema tog navoja.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la Kiana » 19. 05. 2011. (10:36)

cyco je napisao/la:Uzmi papagajke, zabi vrhove u impeler, stisni pa cimaj i guli vanka... Jeli to JH, Y ili GM ili nešto treće?


motor je 4JH3E
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la valko » 19. 05. 2011. (11:43)

Imamo isti motor. Inače u uputstvima piše da je impeler potrebno prominit svake 4 godine. Meni motor servisira prijatelj koji je radio u Yanmarovom servisu i on me je uvjerio da ako bilo što ode na tim motorima da je to prvo impeler i tjera me da ga svake godine promijenim. Inače izgleda da se je ovaj Johnsonov pokazao dobar (dosta jeftiniji od original Yanmarovog - kvalitetnije verzije). Tako, izgleda da si imao dosta sreće da ti je trajao 7 godina ;) (možda ovisi koliko si brod koristio...).
Što se tiče mijenjanja, dosta teško ga je izvaditi. Ja sam to samo jednom radio čisto da probam, ali sam više puta gledao meštra. Uglavnom, on ga čupa običnom kacavidom ili malim ključem kojeg utira između gumenih lopatica. Meni nije baš isuviše pristupačan impeler, a i uvijek se teško izvlači. U svakom slučaju na silu i uvijek je to malo nezgodno. Inače, kad budeš stavljao novi dobro ga je malo podmazat (dio koji se nabija) da ti malo manje zapeče kad ga slijedeći put budeš vadio. Na poklopcu se uvijek skupi malo kamenca i to malo obrusi finim brusnim papirom i očisti. Kad budeš stavljao brtvu i nju podmaži i pazi kad budeš vraćao poklopac da ti se gumica ne makne odnosno da ostane na pravom mjestu da ti je poklopac ne uštipne i uništi (puštat će ti more u brod). Kad budeš zavidavao poklopac pazi da ne pritegneš suviše jako one 4 vide jer su od mesinga i dosta su male. Ja sam pazio i svejedno mi se dogodilo da mi je pukla i onda je to veliki problem jer ne možeš više poklopac zavidat natrag. Srećom, ostatak vide sam nekako uspio izvaditi inače bi vjerojatno trebao vaditi cijeli motor. Uglavnom, mislim da ti je glede ovih vida najbolje odmah kupiti nove malo duže od inoxa. Neće ti puknuti, a ako i puknu moći ćeš ih odvidati s druge strane. Tako sam barem ja napravio. Kad zavidaš poklopac i otvoriš kingston, upališ motor i gledaš da li ti na auspuh izbacuje more. Provjeri neko vrijeme da ti dihta poklopac (da ne curi more). Također drži ruku na poklopcu i ako se grije znači nešto nije u redu, gasi motor i provjeravaj.
Eto, reka sam ti manje-više sve što o mijenjanju impelera znan. Nisam mehaničar i siguran sam da na forumu ima ljudi koji znaju više pa nek me slobodno nadopune i/ili isprave ako san šta krivo napisa :thumbup:
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la valko » 19. 05. 2011. (11:51)

Ispričavam se, malo krivo sam vidio, ipak nemamo isti motor (moje je DTE) ali mislim da je što se tiče impelera stvar ista...
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 19. 05. 2011. (12:29)

Evo, našao sam informaciju da je za 4JH motore Yanmar izbacio novu verziju impelera (nemam pojma ni kad, ni šta, znam samo zašto), koja u sebi ima mali navoj.

Sustav izgleda ovako:
slika

Nemam pojma imaju li to i za druge motore, ali ne bih se začudio da imaju.

uglavnom, za moj motor postoje dvi vrste impelera, stari s brojem 129670-43530 (bez navoja na impeleru) i 129670-43531 ( s navojem na impeleru).

Princip skidanja je jako jednostavan. Šuplju vidu se zavida rukom u impeler, a zatim se ključem zavidava vida izvlakača koja upire u osovinu i na taj način "povlači" impeler van.
Dovoljno je samo jedan okret ključem napravit, jer se impeler i izvlakač zatim mogu i rukom izvući vrlo lako.
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la amiklic1 » 19. 05. 2011. (12:32)

Valko, kad otvoriš vrećicu s impelerom, na kojoj piše Yanmar, pogledaj šta piše na samom "originalnom" impeleru. Kod mene piše Johnson ;-)...
Toliko o "originalima".

Sad san se opet sitio onog lika koji je platio semering pumpe mora (promjer oko 30mm, mislim) za mali Yanmar 800 Kn, kao "originalni dio".
Uglavnom, ko ne zna igrat', zna platit ;-)...
Avatar
amiklic1
Old Senior Member
 
Postovi: 3137
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (13:14)
Lokacija: Stobreč
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gull 745 / Yanmar 4JH4AE

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la valko » 19. 05. 2011. (12:40)

amiklic1 je napisao/la:Valko, kad otvoriš vrećicu s impelerom, na kojoj piše Yanmar, pogledaj šta piše na samom "originalnom" impeleru. Kod mene piše Johnson ;-)...


Je, čuo sam to :thumbup:
><((((º>.¸.•'´¯)
Avatar
valko
Senior Member
 
Postovi: 838
Pridružen/a: 02. 03. 2011. (13:50)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Antares Patrol 690

Re: Zamjena impelera na Yanmaru

PostPostao/la Kiana » 19. 05. 2011. (12:40)

Valko,...hvala,...predpostavljao sam da cu ga trebat cupat kljestima.

I ja sam razmisljao da promjenim one 4 male vidice, ali nisam siguran da (to moram detaljnije pogledati), ako stavis dulje, prolaze skroz!

Podmazat cu ga sa onom mascu koja se stavlja u spine mjesalice (zute je boje).
I jos jedan savijet za druge, koji sam dobio, kako stavit impeler nazad,...treba lopatice stisnut, najbolje sa onom plasticnom zubatom vrpcom s kojom se obuhvataju elektricni kablovi....(policija ima velike siroke umjesto lisica,... he he)
Info cijena..za impeler i dva "O" ringa, platio sam 27 E tu u Slo

Idem sada dole jos to odsljakat...
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Sljedeća

Natrag na Dizelaši

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.