SOLARNI PANELI

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

SOLARNI PANELI

PostPostao/la DAMOR800 » 21. 08. 2011. (08:05)

Dobro jutro svima

Znam da je tema vec odavno otvorena i procitao sam je ali nisam naisao na konkretne stavri .
Mene konkretno zanima koliki minimalni solarni panel treba bit na brodu da bi odzavao energiju mislim nadopunjavao 3 baterije dvije od 135ah i jednu od 100 ah da moze odzavat na zivotu frizder u ljetim danima bar 18 sati ..ujedno me zanima koji modeli su najbolji,koji regulator stavit i vec sto treba opcenito sve o panelima sta treban pazit i slicno ,neman bas iskustva sa ovakvim stvarima pa bi molijo cjenjene forumase da u sto vecem broju opisu solarne panele ..komentiraju sve i lose i dobro...


Unaprijed svima zahvaljujem :wave:
Avatar
DAMOR800
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 20. 06. 2011. (14:53)
Lokacija: Trogir

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Kiana » 21. 08. 2011. (10:08)

Za info,...ja imam panel od 75W i dva AGM aku 90Ah i regulator za sol. panel sa izlazom za dva aku. Frigo od 49l (mislim da je snage 60W) i ukopčan je non-stop. Termostat je podešen na 2 (skala od 0-6) i u onom malom odjelku za smrzavanje polako se stvara led u plasticnim bočicama za vodu. Povremeno kad sam na sidru u nekoj uvali i do 3 dana, (rijetko više od 3 dana jer sam u duši nomad, pa se treba maknut) NIKAD (do sada) nije pofalilo struje da ne bi mogao upalit motor. A sluša se i radio, pogleda se i laptop, a koji put navečer i koji film preko media playera i monitora (19''). Naravno preko invertera (12V/230-300W).

Dakle, ne znam koji brod imaš (možda onaj iz tvog nicka), ja bi se vodio time da stavim čim jači panel (zapravo dva, ako bi bila ukupno jača nego jedan veliki)
Sve zavisi koliko imaš mjesta gdje ih misliš montirati. Treba gledati i malo na estetiku tako da ti paneli ne vire preko ruba samo zato da su jači. Dva panela su i veča sigurnost ako jeda crkne. Koliko se siječam postoje mono i polu kristalin,...(mislim da su mono bolji - nemoj me vatat za rići)
Nadam se da sam te malo usmjerio...
Dobro izaberi i montiraj...
LP
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Gaso » 21. 08. 2011. (10:19)

Min 80W, frižider če ti održavat 24sati, regulator po mogučnosti MPPT, čelija monokristalna, što jača.
Ja imam ovaj regulator, zadovoljan sam:
http://www.morningstarcorp.com/en/sunsavermppt
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la DAMOR800 » 22. 08. 2011. (17:44)

Dobar dan svima

Hvala puno na komentarima iman sada smjernice di krenuti sto zahtjevat tokom ugradnje...stavit cu jos neke teme pa bih vas molijo da ako imate iskustava sa tim odredjenim stavrima da kometirate ....sto opsirnije :thumbup:

unaprijed zahvaljujem i jos jednom hvala za dosadasnje komentare :clap:
Avatar
DAMOR800
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 20. 06. 2011. (14:53)
Lokacija: Trogir

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Sumadinac » 18. 09. 2011. (16:21)

pozdrav, zanima me imas li iskustva i koja je preporuka od akumulatora za uzeti kod solarnih sustava, isao bi na opciju 100-150ah 2kom pa trazim najbolju opciju
Avatar
Sumadinac
New Entry
 
Postovi: 2
Pridružen/a: 18. 09. 2011. (15:59)

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 18. 09. 2011. (22:05)

Ja imam panel snage 120 W. Regulator MPPT, motornu bateriju 100 Ah i servisnu 180 Ah. Ključno ti je rekao Kiana,tri dana a četvri dan sve šta ima u sebi zaštitu od pada napona ne radi, jedino ne razumin ono da mu nikad nije falilo struje za paliti motor. Motorna baterija je kao šta i sama riječ kaže motorna znači služi samo za palit motor šta bi tribalo govorit da je uvijek puna. O tim panelima svi bajaju niko ne govori stvarno stanje. Panel snage 120 Wata daje u idealnim uvjetima nepunih 7 ampera šta znači da uvijek daje manje i to osjetno. Svi računaju da npr. panel 120 Wati daje 10 Ampera prema bateriji od 12 W što je kriva računica jer izlazni napon s panela je 17.5 V pa mu je stvarna snaga punjenja cca 6.8 Ampera, naravno vrlo mali dio dana. Imaš par poštenih firmi u Hrvatskoj u kojima ti ljudi kažu istinu o tome koliko struje možeš očekivati od kojeg panela.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la mikula moli » 19. 09. 2011. (09:14)

tako je, moj solarni panel 110w izlaznog napona 19.5V daje 5,6A prema regulatoru....

ali some danasnji regulatori su inertorski kod koji prenose snagu vrlo efikasno tako da je faktor efikasnosti 97,5% (npr na ovome sta ima gaso)
tako da ce on puniti akumulator sa strujeno 110w / 12V = 9A naravno u nekim idealnim uvjetima.....
znaci nije regulator i napon panela problematican u toj prici, vaci je problem sto svi proizvodjaci deklariraju proizvod u idealnim uvjetima, a niko to od nas na brodu nema, recimo meni je panel polozen na krovu i samim time kut prama suncu nije idealan tako da ja tih 110 w nikad necu imat....
frizider radi konstanto bez ikakvih problema, radio svira i dan i noc, sva rasvijeta je led, pumpa vode, WC...... sve to u praksi ne potorsi ono sta da panel ako je suncan dan......
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Kiana » 19. 09. 2011. (16:17)

Tako je , to je to,... ne treba puno filozofirat,...evo do danas bio 63 dana na barci od toga samo cca 10 dana imao vanjski prikljucak 230V ( dolazak i odlazak u bazu) ostalo sve po moru.
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 19. 09. 2011. (21:56)

Kiana imaš panel 75 W koji bi teoretski mogao dati max 6.25 A, a u praksi ne više od 4 A. Da računaš da daje deset sati dnevno to je 40 A, šta je dosta teško. Frižider kažeš 60 W, to je 5 A, neka radi 20 min u sat vrimena to je 8 sati dnevno (sigurno je više po ljetu), malo pumpa za slatku vodu, bar 2-3 A u toku dana, malo laptop preko pretvarača 12/ 230 V pa radio i tako dalje. Znači frižider dnevno 40 A,pumpa vode 2 A,radio za cili dan neka je 4 A, laptop i koji film navečer.Znači potrošnja veča od onog šta daje panel. Razliku trošiš iz baterije ako motor nije taj dan radio. Baterija ti i nije puno jaka (90 Ah). Kod mene je panel 120 W,regulator MPPT,servisni akumulator 180 Ah i nemam problem sa strujom ali nisam baš zadovoljan jer ako ne palim motor dok sam na brodu u vali četvrti dan mi se navečer gasi frižider jer ima zaštitu od pada napona.Frižider se otvara s gornje strane s kompresorom i digitalnim termostatom a troši 35 W.Na vezu nemam struje ali ako je frižider upaljen a nema nikoga na brodu ko troši struju na tuširanje, svjetla koja su sva led,punjenje raznih mobitela i baterija može raditi stalno ako ima svaki dan sunca. Očekivao sam više jer sam pročitao sve vaše postove o solarnim panelima i odlučio staviti max. veličine koji stane i najbolji regulator. Meni je iz mog iskustva teško povjerovati da ti s više potrošača i manjom panelom imaš struje za sve to i da ti nikad ne padne napon. Dosta teško. Nije filozofija nego čista matematika.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2957
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la DAMOR800 » 20. 09. 2011. (07:37)

pozdrav svima

sada sam tek zbunjen..... :roll:
Avatar
DAMOR800
New Entry
 
Postovi: 63
Pridružen/a: 20. 06. 2011. (14:53)
Lokacija: Trogir

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Grinteša » 20. 09. 2011. (08:36)

E sad jedno pitanje za znalce, ;)
postoji li regulator, koji može puniti i startnu bateriju (olovnu) i AGM ili gel bateriju?
Avatar
Grinteša
Senior Member
 
Postovi: 736
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:13)
Lokacija: Split/Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gajeta 8.30 m (plastificirana) IMR 34

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Kiana » 20. 09. 2011. (09:37)

som je napisao/la: Meni je iz mog iskustva teško povjerovati da ti s više potrošača i manjom panelom imaš struje za sve to i da ti nikad ne padne napon. Dosta teško. Nije filozofija nego čista matematika.


Zapravo, ne sijecam se da sam ikad bio u nekoj uvali na sidru vise od dvije noci, to je jedno, a drugo kako sam jednom napisao, UVIJEK palim motor preko sklopke sa oba aku. i odmah vracam sklopku na jednog. Nakon provedene druge noci na sidru i jos ako sam pogledao koji film, nisam primjetio da mi ujutro frigo ne radi, da ne radi autoradio i ostala svijetla (naravno da ih ujutro ne trebam). Sigurno da ne bi mogao startat motor sa onim aku. na kojem su potrosaci. Ne bi mogao ni upola prvog dana na sidru. Ali potrosaci rade i navecer ako zelim mogu pogledati film preko invertera (Monitor 19", Media Player TrekStor ili mali Laptop 12,1") Mozda treci dan nebi bilo struje kao kod tebe,...ne znam nisam bio u toj situaciji.

Panel je Shell monokristalni a ovo su akomulatori i regulator (10A):
http://www.akumulator.si/index.aspx?source=katalog&kategorija=12&nadgrupa=P&grupa=A1%2013&id=A1%2013%2090
http://www.visol.info/trg/index.php?ime=&hid=3&sid=6&pps=EPSOLAR%20duo
Zadnja izmjena: emils; 20. 09. 2011. (10:58); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: Uređeni URL-ovi
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la mikula moli » 20. 09. 2011. (19:47)

Grinteša je napisao/la:E sad jedno pitanje za znalce, ;)
postoji li regulator, koji može puniti i startnu bateriju (olovnu) i AGM ili gel bateriju?



AGM baterije se pune isto kao i olovne, kod olovne je bitno da napon ne prelazi 14.4V jer elektrolit prokuva.....
Ja imam exide AGMove a na njima pise da trpe napon punjenja od 14.8V.....


Kiana je napisao/la:, UVIJEK palim motor preko sklopke sa oba aku. i odmah vracam sklopku na jednog.

Panel je Shell monokristalni a ovo su akomulatori i regulator (10A):
http://www.akumulator.si/index.aspx?source=katalog&kategorija=12&nadgrupa=P&grupa=A1%2013&id=A1%2013%2090
http://www.visol.info/trg/index.php?ime=&hid=3&sid=6&pps=EPSOLAR%20duo


Ja imam iste akumulatore, i regulator samo ovi jaci od 20A, sve super radi, struje nikad nije zafalilo.....

Mislim da je nepotrebno prilikom paljenja stavi sklopku na oba akumulatora, ako je motorni pun i ispravan...... jer ako bi se startan ispraznila ile se sa njom nesto dogodi onda je samo dodatno opterecenje motornij bateriji i bit ce joj i teze zaverglat....
kod mene je to jednostavno rijeseno sa obicnim sklopkama, a ta 1-2-1+2 je totalna glupost koju stalno triba vrtit....... dvi sklopke i mikrokontroler punjenja je po meni bolja varijanta.....
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Gaso » 20. 09. 2011. (21:05)

U stvari kako mikula kaže, pa i ja mislim da sam več više puta napisao na forum.
Kod panela kad je deklarirana snaga, recimo 80W, ona nije deklarirana na 13V nego na optimalnih, kdje je jačina največa.

Kad se čelija spoji preko običnog regulatora ili PWM regulatora, ako se izmjeri napon na solarnom panelu on je jednak trenutnom naponu na akumulatoru, što znači regulator odredi 13.5V napon punjenja u istom trenutku je i 13.5V na solarnem panelu. Pa sada dođe do ovog problema: kad imamo npr. deklariranu snagu na panelu 80W na 19V, što bi značilo da če bit max struja:

80W/19V = 4.2A

bitna je max struja punjenja 4.2A, pa kad se takav panel spoji sa PWM ili običnim regulatorom, onda dobijemo isto struju punjenja koja ide kroz regulator, odnosno smanjeno za grijanje samog regulatora, ali trenutno to nije bitno, pa ako je napon punjenja sada 13.5V, kod ovog napona solarni panel
puni sa maksimalnom snagom:

4.2A * 13.5V = 56.7W

znači to je teorestka maksimalna snaga 80W panela ali na naponu 13.5V, ako se koristi običan regulator ona može od oka bit maksimalno 56W i nikada neče puniti panel sa 80W na 13.5V.

Kod MPPT napon na čeliji nije jednak naponu na akumulatoru, jer je između inverter, tako da MPPT regulator drži napon optimalnim za panel i mjenja napon na panelu, tako da se dobije maksimalna moguča snaga u odnosu na situaciju osvjetljenja, što bi u ovom primjeru panela 80W na 19V, značilo, da če bit napon na panelu 19V, dok na akumulatoru, napon punjenja cca 13.5V. MPPT troši nešto više struje, pa se ne isplati za manje panele od 80W, ali svejedno uz gubitke ipak je bolje, pošto sada isti panel radi sa 80W, kod maksimalnog osvjetljenja umjesto 56W u slučaju običnog regulatora.

4.2A * 19V = 80W

što je za cca 40% veča snaga punjenja od slučaja, da je napon na panelu 13.5V. MPPT troši malo više struje od običnog regulatora, pa če bit u praksi razlika kod 80W nekdje oko 20%, dok se za jače panele od 80W više dobije na iskorisljivosti i veča je razlika između MPPT i običnog regulatora ili PWM regulatora, ali nekdje oko 80W je na granici isplatljivosti. Ovi regulatori EPSolar, koje je stavio Kiana nisu MPPT nego običan PWM, znači to je u stvari običan regulator, koji ima na izlaznoj strani različne režime punjenja za svaki tip akumulatora i sa PWM regulatorom ne profitira se ovo u vezi punjenja kao kod MPPT što sam gore napisao. Ovaj PWM regulator nema invertora unutra za ulaznu stranu, kdje doše panel. MPPT je ustravi PWM na izlaznoj strani + invertorska regulacija napona na ulaznoj strani. Jedini problem je da je MPPT 2 do 3 puta skuplji od PWM. MPPT 20A je 240€. Nadam, se da če sada bit svakome jasno, što u stvari radi MPPT.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la lvky » 20. 09. 2011. (21:21)

Evo duže vremena čitam razne teme vezane za brodice i nemogu se oteti dojmu da bi neki od članova foruma željeli napraviti nemoguće.
Solarni paneli su tema koja osim matematike zahtjeva i nešto iskustvenog faktora. Ako netko troši više struje nego je može proizvesti, doći će trenutak kada će biti u problemu. Somu je to 4 dan. I što sad? Kupiti još jednu bateriju od 180Ah, povećati kapacitet, ili kupiti još jedan solar koji će puniti postojeće kapacitete.
E sad, ja imam brodicu sa 2 panela monokristalna BP od 80W svaki. Regulator punjenja Morningstar te udaljeni pokazivač na kojem se vide potrošnje, punjenja....
max koji piše na njemu je 10,5A (znači sa obe solarne ploče), 2 akumulatora od 180Ah i 140Ah. Struja punjenja koja se dobije prosječno u ljetnom danu je oko 6-8A.
Potrošač br.1 je frižider koji troši 5A. Svjetiljke na brodu nisu LEDice, već klasične ili halogene žarulje. Radio MP3 player, TV s DVD-om, pumpa vode i to je to.
Nikad, ali baš nikad nisam imao problema sa strujom i količinom iste. Niti za 4, niti za 6, niti za 8 dana boravka na moru.
Samo, svi moramo shvatiti da je količina struje (kapacitet baterija na brodu) ograničena. Količina vode na brodu je ograničena. Samim time trebali bi se odgovorno ponašati prema trošenju resursa (kako ovo lijepo zvuči), i ne bi trebali imati nikakvih problema. Ako netko želi gledati satima TV navečer imat će problem sa strujom. Ako netko želi sjediti duuuugo u noć sa upaljenim svjetlima, uz to slušati radio ili cd, imat će problema sa strujom. Tu nisu krivi solari, niti baterije. Za takve postoji generator.
Oprostite na dugom i opširnom pisanju. Ovo je moje iskustvo, čista praksa, bez imalo demagogije.
"Najveća draž braka je što bračne partnere prisiljava na -preljub" by Oscar Wilde
Avatar
lvky
Old Senior Member
 
Postovi: 1525
Pridružen/a: 12. 09. 2010. (22:23)
Lokacija: split
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: beneteau antares 760, volvo penta 200ks

Sljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.