SOLARNI PANELI

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 20. 09. 2011. (22:42)

lvky je napisao/la:E sad, ja imam brodicu sa 2 panela monokristalna BP od 80W svaki. Regulator punjenja Morningstar te udaljeni pokazivač na kojem se vide potrošnje, punjenja....
max koji piše na njemu je 10,5A (znači sa obe solarne ploče), 2 akumulatora od 180Ah i 140Ah. Struja punjenja koja se dobije prosječno u ljetnom danu je oko 6-8A.
Potrošač br.1 je frižider koji troši 5A. Svjetiljke na brodu nisu LEDice, već klasične ili halogene žarulje. Radio MP3 player, TV s DVD-om, pumpa vode i to je to.
.

slika
Ovo je moj regulator kao što se vidi MPPT je od 10 A i panel od 110 W
O tome ja i govorim ti imaš dva panela po 80 W i vjerujem da imaš dovoljno struje za svoje potrebe a ovdje ljudi pišu koji imaju panele od 80 W da imaju struje za izvoz a ja sa 110 W dobivam manje od njih. Kod mene je prosječno ljeti 5 A. Ja punim samo servisni akumulator jer motorni mi služi samo za paljenje. Imaju frižidere, laptope, WC na struju,TV,radio i šta ti ja znam šta sve ne. Imam manje potrošača od njih, jači panel i jaču bateriju. Čudo.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2979
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Gaso » 21. 09. 2011. (13:20)

Zavisi kako se koriste potrošači. Meni je dovoljno, da mi solarni panel pokriva frižider, znači koliko potroši frižider, toliko treba solar u prosjeku napuniti.
Prije kad, sam imao 85W i PWM regulator, nakon 4. dana, ako brod na vezu nije bio upaljen u tih dana motor izpraznio sam servisne akumulatore sa frižiderom. Pošto nemam mogučnosti montirat neki veči solar, odlučio sam za MPPT samo zbog ograničenosti sa veličinom solarnog panela. Sada, mislim da sam sa time iz istog solara dobio nekih 10-20% više Ah preko dana, i to je dovoljno, da mi održava frižider i nikada mi se nisu izpraznili akumulatori, a stao je brod na vezu sa upaljenim frižiderom i po 10 dana. Zači kod mene 85W + MPPT je dovoljno jedino za frižider. Moje mišljenje je, za održavanje akumulatora dovoljno je 5W solar, za održavanje frižidera treba min 80W, sve ostalo između 5-80W ja nebi stavljao, jer je previše za održavanje akumulara i premalo za održavanje frižidera.

Meni je to bitno, jer imao sam samo problem potrošnjom na vezu ako sam imao frižider upaljen 24h, ali ja želim tako imat upaljen frižider. Za ostale, koji imate probleme, sa potrošnjom kad ste na brodu i koristite ga(znači nije na vezu), ja mislim da nečete ništa sa solarom rješiti, i bezveze je tako rješavati, nego trebate promjeniti alternator ili montirati dodatni alternator ili čak generator, ovisi od situacije.

Mislim, da je ovo rješenje u vezi solara dobro samo, za pokrivanje potrošnje za frižider, kad nema ljudi na brodu, i frižider je u stvari jedini potrošač, kad se napusti brod recimo za 1,2 dana, sve ostale probleme treba rješaviti kod alternatora i onda preko bilance punjenja izračunati potrebni kapacitet. Treba rješiti problem punjenja, sa večim kapacitetom ako se uz to ne uveča amperaža punjenja, samo se premjesti vrijeme, kad če se akumulatori potpuno izprazniti.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 21. 09. 2011. (18:48)

Gaso ništa se ne dobiva dodavanjem ili stavljanjem večeg alternatora. U tom slučaju treba paliti motor.Panel se stavlja iz dva razloga, prvi da održava baterije živim ako se brod ne koristi ili drugi da dopunjava bateriju pokrivajuči potrošnju raznih trošila. Sve to da nije potrebno paliti motor. Meni može frižider raditi cilo lito ako nema nikoga na brodu ali ako sam na moru koristim svjetla, tuš, neki punjač i slično. Četvrti dan mi se navečer uključi zaštita od pada napona. Uz sve to imam kompresorski frižider koji troši 35 W, bar tako piše na njemu i vrata mu se otvaraju gore kao na jaceri, trenutno najbolji omjer cijene-potrošnje struje.Ako se dva dana ne otvara sve se može zalediti. Ne ostajem ja bez struje, daleko od toga. Ja samo tvrdim da sam prije znao sve ovo šta sad znam stavio bi dva panela od 80-100 W. Ovako sam stavio jedan od 120, što sam zaključio iz vaših prijašnjih postova da je više nego dovoljno da bi ispalo da baš i nije. Ovo pišem zato da neko drugi ko se interesira po forumima dozna pravo stanje stvari. Danas ispada da u biti ti vaši paneli od 80 ili 100 W i ne daju baš toliko struje koliko su neki pisali prije godinu i više. Moj zaključak je da min. dva panela od 80 W mogu pokriti normalnu potrošnju kod đite di si u nekoj vali tri-četri dana pa voziš uru-uru i po do druge vale i tako misec dana. Sve ostalo su priče koje ne drže vodu.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2979
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la mikula moli » 21. 09. 2011. (19:38)

Some sve stoji to sta si napisa, ova Gasina prica sa vecim alternatorom nema veze sa tvojim "problemom", al triba si bacit na papri kolki su tvoji zahtjevi za strujom i po tome izabrat panel, ka i u mnogim drugim stvarima sta veci to bolji ;) Al ja sam bija i limitiran povrsinom na koju ide panel, tako da veci panel od ovoga i nebi sta na krov.......
Ja recimo nikad ne proveden 3-4dana na jednom mistu. A zadnji vikend sam bas pratija napon na baterijama, tako da je cili dan dok je bilo sunca napon na servisnoj bateriji nije pa ispod 13,6V, sta znaci cila potrosnja je bila na panelu, a kad padne sunce ostaje 90ah akumulator za izgurat noc...
Kod mene je sva rasvijeta led, nemam TV, rijetko koristim laptp (koji je inace dobar potrosac a pogootovo spojen priko invertora 220, srknit ce on i 100W), ako imam laptop to je samo za bacit oko na net (prognozu i naravno forum), laptop punim sa adapterom koji je direkno na 12V i to kad sam u voznji kad radi motor...
Dalje tokom dana rad pumpe za vodu miri se u minutama, a i koristenje WCa liti je zanemarivo, mozda koju minutu sve skupa. Radio svira cili dan. Znaci na kraju price najveci potrosac je frizider, al i kod njega nije potrosnja uvik ista, sigurno trosi vise kad sam na brodu nego kad nikoga nema. Na to naravno utjece kolko se neohladjene mase stavi u nutra i kolko se puta dnevno otvori ( moj se otvara bocno ne odozgo). Al nesmi bit otvoren duze od par sekundi. Tako ja stvarno nemam problema sa strujom, ali uvik pazim na potrosnju. Jer kako je ono Ivky reka : trebali bi se odgovorno ponašati prema trošenju resursa :lol:
Znaci konstavntno pazit na potrosnju, a ako nemozes trosit manje e onda dodaj jos koji panel i jos koju bateriju, a ako to nije dosta onda i jedam mali agregat :mrgreen:
Avatar
mikula moli
Senior Member
 
Postovi: 820
Pridružen/a: 11. 10. 2010. (09:10)
Lokacija: Split-Hvar
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Leidi 600 + Suzuki 140

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Pape » 22. 09. 2011. (08:35)

...daklen, ne kopka samo bračane vječno pitanje dal se lampica u frižideru ugasila kad je zatvorija vrata...ima tu i hvarana... :lol:
Avatar
Pape
Old Senior Member
 
Postovi: 7863
Pridružen/a: 28. 01. 2010. (08:17)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Jeanneau Islander 750, Perkins 4236

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Gaso » 24. 09. 2011. (12:29)

Normalno da ima veze, alternator, velika razlika, je ako motor radi npr. u prosjeku 1sat, ako se ima alternator od 35A, aili 150A.
Treba vidjeti kako se koristi, brod, koliko u prosjeku radi motor i sigurno vam radi motor barem 1 sat preko dana kad koristite brod. U jedan sat čete napuniti akumulatore, koliko u jednom danu potrošite. Vjerojatno ne stojite na sidru 3 dana, pa da ne upalite motor, jeftinije i bolje je potrošit pare na dodatnom alternatoru nego stavljat 2x 120W solarne panele i regulatore. Mišljena, da solar treba imati dovoljan, da pokriva frižider, ostalo se rješi sa alternatorom i paljenjem motora za 1sat, koje če se ionako dogodit preko dana.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 24. 09. 2011. (13:57)

Gaso nisi shvatio bit svega. Sve opcije osim paljenja motora tako da alternator nema veze s time.
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2979
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Gaso » 24. 09. 2011. (14:22)

Jesam shvatio, samo motor se tekom korištenja broda uvijek pali, ne sugeriram, da treba upaliti motor samo zbog punjenja akumulatora, nego da se motor uvijek pali tekom korištenja broda, pa če se usput kad se brodom plovi, ako je pravilno dimenzioniran alternator i da se ima na brodu dovoljni kapacitet servisnih akumulatora pokrit sva potrošnja. Vjerojatno, niste ko MOP koji ide u prvi zaljev, pa tamo boravi tri dana, nego vjerojatno plovite brodom, barem 1 sat preko dana. Zato kažem, ako se ima cca 200Ah servisnih akumulatora, alternator 100-150A, i solar 80W, bit če dovoljno struje, uz to da se brodom plovi u prosjeku barem 1sat ili više, što če bit vrlo vjerojatno. Normalno, treba imat i AGM akumulatore umjesto GEL, da se može punit 150A alternatorom, zato ja preferiram AGM.
Avatar
Gaso
Old Senior Member
 
Postovi: 1838
Pridružen/a: 06. 06. 2008. (11:42)
Lokacija: Susak, Ljubljana
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Pasara i Betina 700

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Kiana » 25. 09. 2011. (21:11)

U slucajnom razgovoru sa jednim prijateljem saznao sam za cijenovnu akciju za solarne panele i ostali pribor oko toga,....pa ako neko planira skoru ugradnju mozda mu bude od koristi ovaj info.

http://www.asel.hr/solarni%20fotonaponski%20sustavi.htm
Radio ne radio svira ti radio...
Avatar
Kiana
Member
 
Postovi: 448
Pridružen/a: 19. 04. 2009. (11:11)
Lokacija: Kranj - Malinska
Tip plovila: Adria 1002 - 2x Iveco Aifo 80 Ks

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Grinteša » 26. 09. 2011. (07:07)

Cijena izgleda dobro.
Avatar
Grinteša
Senior Member
 
Postovi: 736
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:13)
Lokacija: Split/Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gajeta 8.30 m (plastificirana) IMR 34

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la river_town » 26. 09. 2011. (12:32)

Evo još jedne tvrtke koja se bavi solarnim panelima i svime što ide uz njih ( regulatori, inverteri i AGM akumulatori).
http://www.solarni-paneli.hr/index.html
Avatar
river_town
New Entry
 
Postovi: 33
Pridružen/a: 17. 09. 2011. (10:48)
Lokacija: Rijeka
Tip plovila: Kvarnerplastika P330+ T4 S73

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Grinteša » 04. 10. 2011. (12:04)

Kiana je napisao/la:U slucajnom razgovoru sa jednim prijateljem saznao sam za cijenovnu akciju za solarne panele i ostali pribor oko toga,....pa ako neko planira skoru ugradnju mozda mu bude od koristi ovaj info.

http://www.asel.hr/solarni%20fotonaponski%20sustavi.htm

Naručeni ovi paneli (od Asela).
Malo sam bio skeptičan, s obzirom da sam čuo da nisu baš koperativni ali je ipak stiglo ono što sam naručio.
Cijena 1870.00 kn za 2x80W plus 60 Kn. poštarine.
Jučer plačeno, danas stiglo.
Nemaš dopuštenje za pregledavanje privit(a)ka dodan(og)ih postu.
Avatar
Grinteša
Senior Member
 
Postovi: 736
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:13)
Lokacija: Split/Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gajeta 8.30 m (plastificirana) IMR 34

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la matee » 20. 10. 2011. (00:12)

Gaso je napisao/la:Normalno da ima veze, alternator, velika razlika, je ako motor radi npr. u prosjeku 1sat, ako se ima alternator od 35A, aili 150A.
Treba vidjeti kako se koristi, brod, koliko u prosjeku radi motor i sigurno vam radi motor barem 1 sat preko dana kad koristite brod. U jedan sat čete napuniti akumulatore, koliko u jednom danu potrošite. Vjerojatno ne stojite na sidru 3 dana, pa da ne upalite motor, jeftinije i bolje je potrošit pare na dodatnom alternatoru nego stavljat 2x 120W solarne panele i regulatore. Mišljena, da solar treba imati dovoljan, da pokriva frižider, ostalo se rješi sa alternatorom i paljenjem motora za 1sat, koje če se ionako dogodit preko dana.

Ovo je logično i jako dobro izrečeno.
Avatar
matee
Member
 
Postovi: 338
Pridružen/a: 15. 03. 2011. (12:13)
Lokacija: Zadar, Dugi otok
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Kosanović mm700 aifo 8061, elan 490, drvo 5m

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la som » 20. 10. 2011. (07:57)

Matee da si dobro čitao i shvatio bit cijele priče vidio bi da to nije tako.Alternator može biti i od kilovata kad nema veze s ovom pričom. Ja sam govorio o i SAMO O solaru i tvrdio da solar od 80 W nemože pokriti dnevnu potrošnju frižidera a kamoli i ostalo kako neki ovdje tvrde jer je to nemoguče.Znači kakve veze ima alternator kad govorimo o solaru a ne o paljenju motora i dopunjavanju baterijama motorom. Zamisli izležavaš se negdje u nekoj vali i svaki dan pališ motor po sat-dva onda odeš tri dana u drugu valu pa opet pali makinu. Onda ti netreba bacati novce na solar ako češ dopunjavati bateriju motorom kako Gašo kaže. Koja je svrha i logika toga?
Avatar
som
Old Senior Member
 
Postovi: 2979
Pridružen/a: 03. 02. 2009. (19:03)
Lokacija: Tkon
Tip plovila: Galeb

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Grinteša » 20. 10. 2011. (10:02)

Ima nas svakakvih.
Ja osobno svaki dan upalim motor (panula,parangal,tunja...), a ipak sam uzea 2 panela od 80W, a prijatelj mi kad dođe u valu, ne pali motor po tri dana. ;)
Avatar
Grinteša
Senior Member
 
Postovi: 736
Pridružen/a: 03. 06. 2008. (21:13)
Lokacija: Split/Marina
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Gajeta 8.30 m (plastificirana) IMR 34

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.