SOLARNI PANELI

Radari, solarni paneli, baterije, komandni pultovi, rasvjeta...

Moderatori/ce: dome, aladin, Moderatori

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Vedran Silba » 08. 01. 2020. (18:25)

Poštovani,

Unaprijed zahvaljujem na pomoći i odgovorima. Imam namjeru postaviti solarno na brodicu. Kao potrošači koji će biti spojeni na akomulator su: kompresorski hladnjak (Danfoss BD 50F) s potrošnjom od 60 W ili 5.8 A i pumpa za vodu 7A (moje mišljenje je da je pumpa zanemariv potrošač jer će raditi pola sata dnevno).Moja namjera je postaviti solarni panel 160 W, MPPT regulator i gel akomulator od 140 Ah.Za sada na brodici postoji startni akomulator od 90 Ah i naravno puni se preko alternatora, također razmišljao sam da postavim diodni razdjelnik, te nakon što napuni startni akomulator da prebaci punjenje na gel-solarni akomulator. Pročitao sam da to nije baš dobro jer da je razlika u snazi punjenja veoma bitna, te da se gel akomulatori pune manjom snagom.1. Što u takvom slučaju napraviti, kako se to inače spaja i regulira (znam da se može riješiti postavljanjem dva akomulatora iste vrte), a da li postoji način da uparim gore navedeno a da ne kupujem još jedan gel ???2. Da li je moguće ubaciti dodatan regulator na vod koji ide s diodnog razdjelnika prema gel akomulatoru te sami time regulirati ili tako nešto???
Avatar
Vedran Silba
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 24. 10. 2019. (22:10)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara sa kabinom, torpedo 18/24

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Basaforca » 09. 01. 2020. (09:13)

Za solarni panel kupit dual regulator da moze punit oba akumulatora, isto tako stavit mosfet separator da preko alternatora puni oba akumulatora i problem rijesen :wave:

Solar regulator
https://www.solarno.hr/katalog/proizvod ... r-sole-20a

Separator
Treba ti sa jednim ulazom dva izlaza
http://www.metris.hr/cristec/separatori-baterija/
Avatar
Basaforca
Senior Member
 
Postovi: 874
Pridružen/a: 28. 07. 2012. (05:59)
Lokacija: SPLIT
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Pilotina Marušić 950

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la dimulius » 09. 01. 2020. (09:44)

1. Nemoj kupit gel akumulator nego AGM servisni
2. Kupi mikrokontrolerski kombinator baterija (koji provjerava napon sa obe strane) a ne diodni razdjelnik
3. Ovo pod 2 ce ti osigurat da:
- alternator nakon sta napuni startnu krene punit i servisnu
- solar nakon sta napuni servisnu krene punit startnu

I onda ti ne triba regulator sa dva izlaza
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la bananko28 » 09. 01. 2020. (12:27)

dimulius je napisao/la:1. Nemoj kupit gel akumulator nego AGM servisni
2. Kupi mikrokontrolerski kombinator baterija (koji provjerava napon sa obe strane) a ne diodni razdjelnik
3. Ovo pod 2 ce ti osigurat da:
- alternator nakon sta napuni startnu krene punit i servisnu
- solar nakon sta napuni servisnu krene punit startnu

I onda ti ne triba regulator sa dva izlaza


Znaci kad se ugradi taj mjkrokontrolerski kombinator baterija baterije mogu biti razlicite?
Avatar
bananko28
Old Senior Member
 
Postovi: 3875
Pridružen/a: 22. 01. 2011. (12:31)
Lokacija: Jadransko more
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Bakan 5 cabin

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la porer » 09. 01. 2020. (18:34)

Solarni na startnu bateriju nema smisla. Ja ga svuda ugrađujem samo na servisnu.
Za servisnu kako ti je napisano uzmi AGM i separator punjenja tako da kad upališ alternator prvo napuni startnu onda servisnu.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Vedran Silba » 09. 01. 2020. (19:50)

dimulius je napisao/la:1. Nemoj kupit gel akumulator nego AGM servisni
2. Kupi mikrokontrolerski kombinator baterija (koji provjerava napon sa obe strane) a ne diodni razdjelnik
3. Ovo pod 2 ce ti osigurat da:
- alternator nakon sta napuni startnu krene punit i servisnu
- solar nakon sta napuni servisnu krene punit startnu

I onda ti ne triba regulator sa dva izlaza


Ne kužim ovo pod brojem 3., da li bi to značilo da na mikrokontrolerski kombinator baterija spajam solarni panel i alternator a izlaz vodi na servisnu i startnu ili...?
Avatar
Vedran Silba
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 24. 10. 2019. (22:10)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara sa kabinom, torpedo 18/24

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la Vedran Silba » 09. 01. 2020. (19:54)

porer je napisao/la:Solarni na startnu bateriju nema smisla. Ja ga svuda ugrađujem samo na servisnu.
Za servisnu kako ti je napisano uzmi AGM i separator punjenja tako da kad upališ alternator prvo napuni startnu onda servisnu.


kada se već stalno spominje AGM baterija, da li je istina što sam negdje pročitao da se puni sličnom snagom kao i obična olovna pa da zato mogu biti u kombinaciji, dok olovna i gel imaju veliku razliku u snazi punjenje (molim vas ispravite me ako griješim!!!). Kolika bi bila optimalna snaga punjenja za sve tri vrste? Hvala
Zadnja izmjena: riberer; 10. 01. 2020. (07:11); ukupno mijenjano 1 put/a.
Razlog: e]
Avatar
Vedran Silba
New Entry
 
Postovi: 32
Pridružen/a: 24. 10. 2019. (22:10)
Lokacija: Zadar
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara sa kabinom, torpedo 18/24

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la porer » 09. 01. 2020. (20:52)

Upravo tako, običnu olovnu i AGM puniš istim naponom i u istom režimu s time da AGM dozvoljava dublje pražnjenje. Idealna kombinacija po iskustvu su dvije AGM, jedna za start a druga za servis. No nije ni loše staviti startnu klasičnu olovnu a servisnu AGM. Gel baterije su super tehnologija ali tu je problem oko različitih napona punjenja i pražnjenja. Pravilo na brodu je - jednostavno i pouzdano.
Punjenje startne solarom nema smisla jer dan punjenja omogući jedno - dva paljenja a alternator nakon svakog paljenja dopuni potrošeno u par minuta. Ne vrijedi se zajebavati oko to malo struje što ćeš dobiti za start kad će alternator obaviti svoje.
S druge strane servisna troši puno i kad je motor ugašen pa ima smisla držati je na solaru, vrlo često sam solar direktno podmiruje potrošnju (hladnjak, rasvjeta, radio...).
Baterijski separator služi da zaštiti i održi startnu bateriju kako bi uvijek bila fit za startanje a motor kad upali prvo nju dopuni do potrebne razine a onda on prebaci punjenje na servisnu ako joj treba struje. Ako ne treba regler isključi punjenje i mirna Bosna (ili Dalmacija ili Istra :) ).
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la dimulius » 10. 01. 2020. (08:10)

Vedran Silba je napisao/la:Ne kužim ovo pod brojem 3., da li bi to značilo da na mikrokontrolerski kombinator baterija spajam solarni panel i alternator a izlaz vodi na servisnu i startnu ili...?


Ne. Alternator normalno spajas na startnu, a solar na servisnu.
Ovi kombinator ce odradit medjusobno spajanje kada se bilo koja od njih napuni do vrha

Baci oko na ovo:

https://www.bluesea.com/systems/42/2_Ba ... cal_System

i sad samo na Battery2 dovedes izlaz iz solarnog regulatora (dobar izbor je Victron MPPT 75/15)
Avatar
dimulius
Old Senior Member
 
Postovi: 2308
Pridružen/a: 27. 10. 2010. (22:20)
Lokacija: Split
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: G23 Yanmar 4LHA HTP

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la macro » 13. 01. 2020. (19:01)

Koji sklop uzet za ograničit maksimalni napon punjenja i po potribi zaustavit punjenje baterije spojene na alternator? Puni mi bateriju s visokim naponom, a kažu američani na svojim forumima da je to normalno za stare pente jer nemaju regler. I zato obavezno triba koristit klasične olovne baterije s održavanjem.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la maverick975 » 13. 01. 2020. (21:06)

Sto moram imati da spojim i regler i solar da pune bateriju......vidim vecina tu puni dva akumulatora s jednog izvora...ja bih zelio obrnuto
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la porer » 13. 01. 2020. (22:15)

macro je napisao/la:Koji sklop uzet za ograničit maksimalni napon punjenja i po potribi zaustavit punjenje baterije spojene na alternator? Puni mi bateriju s visokim naponom, a kažu američani na svojim forumima da je to normalno za stare pente jer nemaju regler. I zato obavezno triba koristit klasične olovne baterije s održavanjem.


http://www.regler.sper.hr/

Pa odaberi što ti paše.

maverick975 je napisao/la:Sto moram imati da spojim i regler i solar da pune bateriju......vidim vecina tu puni dva akumulatora s jednog izvora...ja bih zelio obrnuto


Lega pojasni pitanje :)
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la maverick975 » 13. 01. 2020. (23:05)

Imam startni akumulator i bateriju.....startni samo za start a baterija samo za webasto...pošto puno pecam sad po ovoj zimi webasto radi non stop....pa bih zelio da se ta baterija puni preko reglera dok vozim do spota....kad stojim na vezu da tu bateriju kad ima malo sunca dopuni i solarni panel....Nisam bas strucan pa se nadam da sam koristio prave termine :D Uglavnom zimski pecaroš kojem je stalno zima pa webasto ne radi samo kad nisam na čamcu :mrgreen:
Avatar
maverick975
Member
 
Postovi: 412
Pridružen/a: 18. 11. 2011. (19:36)
Lokacija: Osijek
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Alu Bel-Yamaha Hetl 40-60

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la porer » 14. 01. 2020. (11:53)

Imaš gore već je spominjano puno puta. Uzmi separator pa spoji.
Avatar
porer
Old Senior Member
 
Postovi: 8689
Pridružen/a: 09. 06. 2008. (13:49)
Lokacija: Pješčana Uvala
Vrsta ribolova: rekreativni
Tip plovila: Drvena pasara 6.20

Re: SOLARNI PANELI

PostPostao/la macro » 14. 01. 2020. (16:53)

porer je napisao/la:
macro je napisao/la:Koji sklop uzet za ograničit maksimalni napon punjenja i po potribi zaustavit punjenje baterije spojene na alternator? Puni mi bateriju s visokim naponom, a kažu američani na svojim forumima da je to normalno za stare pente jer nemaju regler. I zato obavezno triba koristit klasične olovne baterije s održavanjem.


http://www.regler.sper.hr/

Pa odaberi što ti paše.


Super. Fala.
Pitagorin poučak: 24 riječi

Molitva Oče naš: 66 riječi

Arhimedov poučak: 67 riječi

10 zapovijedi: 179 riječi

Američka Deklaracija nezavisnosti: 1.300 riječi

Američki Ustav sa svih 27 izmjena i dopuna: 7818 riječi

Propisi EU o prodaji zelja: 26.911 riječi

Smrt EU, sloboda narodu
Avatar
macro
Old Senior Member
 
Postovi: 2725
Pridružen/a: 07. 10. 2009. (15:07)
Lokacija: Od Brača do Pelješca
Vrsta ribolova: sportski
Tip plovila: Samonadokaradnja 550, Merc 90, Merc 5, mazgun

PrethodnaSljedeća

Natrag na Ostala elektronička i električna oprema

Online

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.